Рішення № 88971834, 12.03.2020, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.03.2020
Номер справи
686/3031/19
Номер документу
88971834
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/3031/19

Провадження № 2-а/686/206/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2020 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого-судді Мазурок О.В.

при секретарі Колісник Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому, в порядку ст. 229 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Львівської митниці Державної фіскальної служби про скасування постанови у справі про порушення митних правил, -

ВС Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Львівської митниці Державної фіскальної служби про скасування постанови у справі про порушення митних правил. В обґрунтування позову вказав, що 18.01.2019 року державним виконавцем першого ВДВС м. Хмельницького ГТУЮ у Хмельницькій області його було повідомлено про існування постанови Львівської митниці ДФС від 13.11.2018 року у справі №6051/20900/18 про порушення митних правил.

Згідно постанови його визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст. 470 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8 500 грн. Вважає таку постанову протиправною та такою, що прийнята з порушенням вимог чинного законодавства.

Згідно змісту статті 526 Митного кодексу України, справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушенням митних правил, поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

22.10.2018 року позивач скористався належним йому правом та надіслав до митного органу клопотання про відкладення розгляду справи про порушення митних правил, розгляд якої був призначений на 23.10.2018 року, через хворобу. В подальшому, будь-які повідомлення про дату та час розгляду справи від митного органу не отримував, а тому було порушено право позивача на участь у розгляді справи та надання письмових доказів та пояснень при розгляді справи про порушення митних правил.

Вважає, що його право бути належним чином повідомленим про дату та час розгляду справи про порушення митних правил не може бути формальним, а не виконання митним органом свого обов`язку щодо належного повідомлення про розгляд справи є порушенням вимог чинного законодавства та підставою для скасування постанови Львівської митниці від 13.11.2018 року про порушення митних правил.

Просить визнати протиправною та скасувати постанову Львівської митниці Державної фіскальної служби у справі №6051/20900/18 від 13.11.2018 р. про порушення митних правил, якою позивача визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст. 470 Митного кодексу України та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 грн.

Позивач у судове засідання не з`явився, направив до суду заяву про слухання справи у його відсутність, позов підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити.

Представник відповідача - Львівської митниці Державної фіскальної служби в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, направив до суду відзив на позов, у якому вказав, що позов є необґрунтованим та безпідставним. Пояснив, що 02.10.2018 р. близько 05 год. 49 хв. в зону митного контролю МАПП «Рава-Руська» Львівської митниці ДФС заїхав рейсовий автобус «ХЕРСОН- ВАРШАВА» реєстраційний номер НОМЕР_1 , яким громадянин України ОСОБА_1 прямував в приватну поїздку з України до Республіки Польща в якості пасажира. У ході митного контролю вказаного транспортного засобу в ПІК «Інспектор» було встановлено, що 09.09.2018 р. о 20:25:50 год. гр. ОСОБА_1 ввіз транспортний засіб особистого користування на митну територію України у митному режимі «Транзит» смугою руху «зелений коридор» через п/п Мамалига - Крива Чернівецької митниці ДФС, а саме: автомобіль «Renault Laguna» реєстраційний номер НОМЕР_2 ) VIN: НОМЕР_3 . Згідно автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» вказаний транспортний засіб, з митної території України станом на 02.10.2018 року, громадянином України ОСОБА_1 не вивозився та у інший митний режим ніж «Транзит» поміщений не був.

Ч.1 ст.381 МК України встановлено, що транспортні засоби особистого користування, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, дозволяється ввозити на митну територію України з метою транзиту без письмовою декларування та внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезені таких транспортних засобів з метою вільного обігу. Відповідно до ст. 95 Митного кодексу України для автомобільного транспорту встановлено строк транзитного перевезення в десять діб, а у разі переміщенні в зоні діяльності однієї митниці - п`ять діб. Нормами ст.ст. 90 та 93 МК України визначено що товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, перебувають під митним контролем і повинні бути доставленими у митний орган призначення до закінчення строку, визначеного ст.95 МК України. Всупереч ст. 192 МК України та розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 року № 657, гр. ОСОБА_1 до найближчого митного органу до завершення визначеного митницею строку транзиту про обставини подій, у зв`язку з якими порушено ці строки, та місцезнаходження товарів і транспортних засобів у випадку порушення строку транзиту внаслідок поломки транспортного засобу та його ремонту не звернувся; будь-яких підтверджуючих документів щодо аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб у відповідності до вимог ст. 460 МК України, гр. ОСОБА_1 не надав.

Отже, ОСОБА_1 станом на 02.10.2018 р. перевищив більше ніж на 10 діб встановлений ч. 1 ст. 95 МК України строк доставки автомобіля «Renault Laguna» реєстраційний номер НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 ), що перебуває під митним контролем, до органу доходів і зборів призначення. Згідно із ч. 3 ст. 470 МК України перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А тому в діях ОСОБА_1 наявний склад порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 470 МК України.

Окрім того, Львівською митницею Державної фіскальної служби перенесено розгляд справи про порушення митних правил з 23.10.2018 на 13.11.2018.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав. Судом об`єктивно встановлено, що 13.11.2018 р. заступником начальника Львівської митниці Державної фіскальної служби була винесена постанова в справі про порушення митних правил серії №6051/20900/18, якою позивача визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України і накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на суму 8500 грн.

Відповідно до вказаної постанови 02.10.2018 р. близько 05 год. 49 хв. в зону митного контролю МАПП «Рава-Руська» Львівської митниці ДФС заїхав рейсовий автобус «ХЕРСОН-ВАРШАВА» реєстраційний номер НОМЕР_1 , яким громадянин України ОСОБА_1 прямував в приватну поїздку з України до Республіки Польща в якості пасажира.

У ході митного контролю вказаного транспортного засобу в ПІК «Інспектор» було встановлено, що 09.09.2018 р. о 20:25:50 год. гр. ОСОБА_1 ввіз транспортний засіб особистого користування на митну територію України у митному режимі «Транзит» смугою руху «зелений коридор» через п/п Мамалига - Крива Чернівецької митниці ДФС, а саме: автомобіль «Renault Laguna» реєстраційний номер НОМЕР_2 ) VIN: НОМЕР_3 .

Згідно автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» вказаний транспортний засіб, з митної території України станом на 02.10.2018 року, громадянином України ОСОБА_1 не вивозився та у інший митний режим ніж «Транзит» поміщений не був.

Відповідно до ст. 95 Митного кодексу України для автомобільного транспорту встановлено строк транзитного перевезення в десять діб, а у разі переміщенні в зоні діяльності однієї митниці - п`ять діб.

Всупереч ст. 192 МК України та розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 року № 657, гр. ОСОБА_1 до найближчого митного органу до завершення визначеного митницею строку транзиту про обставини подій, у зв`язку з якими порушено ці строки, та місцезнаходження товарів і транспортних засобів у випадку порушення строку транзиту внаслідок поломки транспортного засобу та його ремонту не звернувся; будь-яких підтверджуючих документів щодо аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб у відповідності до вимог ст. 460 МК України, гр. ОСОБА_1 не надав.

Таким чином, ОСОБА_1 станом на 02.10.2018 р. перевищив більше ніж на 10 діб встановлений ч. 1 ст. 95 МК України строк доставки автомобіля «Renault Laguna» реєстраційний номер НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 ), що перебуває під митним контролем, до органу доходів і зборів призначення. В діях ОСОБА_1 наявний склад порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 470 МК України.

Згідно протоколу про порушення митних правил № 6051/20900/18 від 02.10.2018 р. ОСОБА_1 був повідомлений про розгляд справи, призначеної на 23.10.2018 р. з 10.00 год. до 11.00 год., про що свідчить його підпис (а.с. 16).

Із відзиву представника відповідача - Львівської митниці Державної фіскальної служби слідує, що Львівською митницею Державної фіскальної служби перенесено розгляд справи про порушення митних правил з 23.10.2018 на 13.11.2018. Означене повідомлення було направлено на адресу ОСОБА_1 23.10.2018 р. за вих.№1866/13-70-26/К/29.

Положеннями ч. 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються Митним кодексом України (далі - МК України) та іншими законами України.

Згідно з ч.1 ст.486 Митного кодексу України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ст.526 Митного кодексу України справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил. У разі розгляду справи про порушення митних правил у суді про час та місце розгляду справи суд (суддя) повідомляє особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, а також відповідний орган доходів і зборів. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Отже, Митним кодексом України визначено єдину обов`язкову умову можливості розгляду справи про порушення митних правил за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме: якщо є дані про своєчасне сповіщення цієї особи про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Згідно зі ст. 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд приходить до висновку, що будь-яких доказів належного та своєчасного повідомлення позивача про дату та час розгляду справи про порушення митних правил відповідачем не надано. Наявне в матеріалах справи повідомлення про те, що розгляд справи про порушення митних правил № 6051/20900/18, відбудеться 13.11.2018 р. (а.с. 31) не є належним доказом своєчасного сповіщення ОСОБА_1 про місце і час розгляду справи, оскільки відповідно до положень ст. 526 МК України такий лист відповідач зобов`язаний був направити з повідомленням про вручення поштової кореспонденції, чого митницею зроблено не було. Доказів отримання позивачем вказаного листа також відповідачем не надано.

Відповідно до п.4 ч. 1 ст. 531 МК України підставами для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил є: винесення постанови неправомочною особою, безпідставне недопущення до участі в розгляді справи особи, притягнутої до відповідальності, або її представника, а також інше обмеження прав учасників провадження у справі про порушення митних правил та її розгляду.

Таким чином, суд вважає, що неналежне повідомлення позивача про розгляд справи щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, у зв`язку з чим позивач був позбавлений можливості реалізувати свої права, передбачені ст.498 Митного кодексу України, є підставою для скасування постанови в справі про порушення митних правил серії №6051/20900/18 від 13.11.2018 року.

Частиною 2 ст. 286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).

Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними.

Враховуючи, що позивач отримав оскаржувану постанову від 13.11.2018 року лише 18.01.2019 року, врахувавши витрачений позивачем час на звернення за правовою допомогою та 4 вихідні дні, які припали на час, необхідний для оскарження постанови, суд вважає, що строк звернення до суду з даним позовом пропущений з поважних причин, тому слід поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду за захистом порушених прав.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 486, 526, 531 МК України, ст. ст. 77, 78, 121, 241 – 246, 257, 262, 286 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити.

Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови Львівської митниці Державної фіскальної служби №6051/20900/18 від 13.11.2018 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 8500 грн. 00 коп.

Визнати протиправною та скасувати постанову Львівської митниці Державної фіскальної служби №6051/20900/18 від 13.11.2018 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 8500 грн. 00 коп.

На рішення суду через суд першої інстанції може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Львівська митниця Державної фіскальної служби, код ЄДРПОУ 39420875, м. Львів, вул. Костюшка, 1.

Суддя: