
Справа №295/10389/17
Категорія 27
2-а/295/132/20
УХВАЛА
Іменем України
21.04.2020 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі
головуючого – судді Перекупка І.Г.
при секретарі - Поліщук К.Г.,
розглянувши адміністративний позов Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконним рішення державного виконавця, скасування постанови про накладення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.02.2020 року постановлено постанову Богунського районного суду м. Житомира від 23.11.2017 року та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018 року у справі №295/10389/17 скасувати, а справу направити на новий розгляд до Богунського районного суду м. Житомира.
Ухвалою судді від 28.02.2020 року прийнято до свого провадження та призначено до розгляду.
13.04.2020 року від голови ліквідаційної комісії Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Залізнюка В. надійшло клопотання, в якому зазначено, що Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень, є органами державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про державну виконавчу службу" ( 202/98-ВР ), але не є юридичними особами. Водночас ці органи можуть бути належними відповідачами у справах з приводу оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, прийнятих у виконавчому провадженні. Виходячи із вищенаведеного, Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області є неналежним відповідачем у даній справі. Тому, просить вирішити питання щодо заміни неналежного відповідача, оскільки оскаржувана постанова винесена державним виконавцем Богунського відділу державної виконавчої служби міста Житомир.
Крім того, 13.04.2020 року від голови ліквідаційної комісії Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Залізнюка В. надійшло клопотання про вирішення питання щодо передачі справи до Житомирського окружного адміністративного суду згідно ст. 20 КАС України.
Сторони в судове засідання не з`явилися.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Житомирське об`єднане управління ПФУ в Житомирській області було пред`явлено позов до Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, в той час як постанова про накладення штрафу винесена державним виконавцем Богунського відділу державної виконавчої служби м. Житомир.
Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень, є органами державної виконавчої служби
Згідно п. 11 постанови Пленуму ВАС України № 3 від 13.12.2010 Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби: відповідачем у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Законом України "Про державну виконавчу службу" ( 202/98-ВР ), що Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень, є органами державної виконавчої служби, але не є юридичними особами. Водночас ці органи можуть бути належними відповідачами у справах з приводу оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, прийнятих у виконавчому провадженні.
З 28 грудня 2019 року, розпочало діяти Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), утворене відповідно до Постанови Кабінету Міністрів начальникам Управлінь Служби безпеки України у Вінницькій, Житомирській та Хмельницькій областях, Директору Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому Начальникам Головних управлінь Національної поліції у Вінницькій, Житомирській та Хмельницькій областях України від 09 жовтня 2019 року № 870 «Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції» та наказу Міністерства юстиції України від 16 ЖОВТНІ 2019 року №3173/5 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції України».
Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) є правонаступником територіальних органів Міністерства юстиції, які ліквідуються (зокрема: Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області).
Тому, суд приходить до висновку про необхідність заміни неналежного відповідача на належного Богунський відділ державної виконавчої служби у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
Згідно п.4 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
У відповідності до ч.5 ст. 287 КАС України адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
За ч.4 ст. 3 КАС України закон, який встановлює нові обов`язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.
З системного аналізу положень ст.ст. 20, 287 КАС України, суд приходить до висновку, що вимоги ч.5 ст. 287 КАС України слід застосовувати у випадку ухвалення рішення та видачі виконавчого листа після набрання чинності змін до Кодексу адміністративного судочинства України, тобто з 15.12.2017 року.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивач оскаржує дії та рішення державного виконавця щодо виконання ним рішення суду у справі, не передбаченій пунктами 1-3 частини першої статті 20 КАС України, а саме щодо оскарження дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень з приводу перерахунку та виплати пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першої цієї статті.
За положеннями п.3 ч.1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду;
Таким чином, оскільки після відкриття провадження встановлено, що справа належить до предметної юрисдикції Житомирського окружного адміністративного суду, справа підлягає передачі на розгляд до вказаного суду.
Керуючись ст.ст. 20, 29, 48 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Замінити неналежного відповідача по справі з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області на належного - Богунський відділ державної виконавчої служби у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
Адміністративну справу № 295/10389/17 за позовом Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Богунський відділ державної виконавчої служби у місті Житомирі Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання незаконним рішення державного виконавця, скасування постанови про накладення штрафу, передати на розгляд до Житомирського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів, починаючи з дня її отримання.
Суддя І.Г. Перекупка