
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2020 року м. Київ № 640/10687/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Заступника прокурора Автономної Республіки Крим
до 1. Міністерства освіти і науки України,
2. Херсонської обласної державної адміністрації
третя особа, яка
не заявляє самостійних - Департамент освіти, науки та молоді Херсонської обласної
вимог на предмет спору державної адміністрації
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Автономної Республіки Крим (далі - позивач, Заступник прокурора АРК) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства освіти і науки України (далі - відповідач 1, Міносвіти і науки), Херсонської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 2, Херсонська ОДА) та просить визнати протиправною бездіяльність Міносвіти і науки та Херсонської ОДА та зобов`язати їх вчинити дії щодо виконання пункту 4 завдання 7 Плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території АРК та м. Севастополя, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року №218-р, в частині створення у місцевих органах виконавчої влади Херсонської області освітніх інформаційно-консультаційних пунктів з метою надання комплексної допомоги дітям і молоді, які проживають на тимчасово окупованій території, у підготовці до державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до вищих навчальних закладів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що зазначеним пунктом Плану передбачено право осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях, на вільний доступ до освіти шляхом створення у місцевих органах виконавчої влади Херсонської області освітніх інформаційно-консультаційних пунктів з метою надання комплексної допомоги дітям і молоді, які проживають на тимчасово окупованій території, у підготовці до державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до вищих навчальних закладів.
Відповідальним за виконання заходу визначено Міносвіти і науки, однак зазначений пункт Плану не виконаний, а відповідачі, замість цього, посилаються на виконання заходів з реалізації обласного освітнього проекту «Крок до ВИШу», затверджених наказом Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської ОДА№18 від 30 січня 2019 року, які передбачають допомогу випускникам Херсонської області, які проживають у сільській місцевості, якісно підготуватися до ЗНО й вступити до закладу освіти.
У той же час завдання 7, передбачене Планом заходів має на меті забезпечення права на вільний доступ до освіти особам, що проживають на тимчасово окупованій території АРК, при цьому освітні інформаційно-консультаційні пункти не утворено.
Посилаючись на те, що відповідачами не вжито необхідних заходів у визначені строки, не утворено освітні інформаційно-консультаційні пункти, чим порушено права невизначеного кола осіб та не дотримано інтересів держави і суспільства, позивач, реалізуючи надані законом повноваження, з метою захисту інтересів держави, звернувся до суду з даним адміністративним позовом та просить його задовольнити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 липня 2019 року, після усунення позивачем недоліків позовної заяви згідно ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 червня 2019 року, відкрито провадження у справі, визначено провадити розгляд суддею одноособово, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справі (у письмовому провадженні), надано відповідачам строк для подачі відзиву та усіх наявних доказів.
Відповідачем 2 - Херсонською обласною державною адміністрацією 29 липня 2019 року подано відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що наказами Департаменту освіти, науки і молоді Херсонської ОДА від 18 грудня 2018 року №341 «Про реалізацію обласного проекту «Крок до ВМШу» та від 30 січня 2019 року №18 «Про затвердження мережі центрів по підготовці до ЗНО» фактично пункт 4 завдання 7 Плану заходів було виконано, а висновки прокурора щодо проявів протиправної бездіяльності є помилковими та передчасними.
Відповідачем 1 - Міністерством освіти і науки України 01 серпня 2019 року подано відзив на позовну заяву, з якого також вбачається заперечення щодо тверджень прокурора, зокрема щодо відсутності обставин протиправної бездіяльності обох відповідачів.
Позивачем 09 та 13 серпня 2019 року подані відповіді на відзиви відповідачів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 серпня 2019 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено Департамент освіти, науки і молоді Херсонської обласної державної адміністрації, запропоновано надати письмові пояснення по суті спору.
Третьою особою у справі надані письмові пояснення від 16 вересня 2019 року.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Оцінивши наявні у справі документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб, врахувавши належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв`язок наявних в матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до преамбули до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Частиною першою статті 5 та частиною 12 статті 7 зазначеного Закону передбачено, що України вживає усіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України.
Відповідно до положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №630, МОН є головним органом у системі центральним органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов`язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Забезпечення права на освіту осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополі є одним із пріоритетних напрямів діяльності Міністерства освіти і науки України.
Як вбачається з наявних у справі матеріалів, наказом Міністерства освіти і науки України від 24 травня 2016 року №560 затверджено Порядок прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України.
Зазначеним наказом визначено, що діяльність з реалізації цього Порядку організовується в Освітніх центрах «Крим-Україна», що створюється на базі вищих навчальних закладів. Зокрема, Центри забезпечують консультування та допомогу в оформленні декларації заявника, сприяють проведенню річного оцінювання та державної підсумкової атестації заявника з української мови і історії України, видачу йому документів державного зразка про базову або повну загальну середню освіту, організовують оформлення документів заявника як вступника, проведення вступного випробування до вищого навчального закладу та (в разі проходження конкурсного відбору) надання рекомендацій для вступу до уповноваженого вищого навчального закладу та вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації у його структурі, сприяють поселенню заявника на час проходження річного оцінювання, державної підсумкової атестації та проведення вступного випробування до гуртожитку вищого навчального закладу (у разі необхідності - до надання рекомендації для вступу до уповноваженого вищого навчального закладу або відмови в її наданні, сприяють отриманню заявником документів, що посвідчують особу.
Також, наказом Міносвіти і науки від 14 червня 2016 року №667 затверджено Перелік уповноважених вищих навчальних закладів та доручено їх керівникам організувати роботу освітніх центрів «Крим-Україна», внести відповідні зміни до правил прийому вищого навчального закладу та забезпечити розміщення інформації про створення освітнього центру, графік роботи, правила прийому та встановлені квоти прийому осіб, яким надано таке право Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на веб-сайті вищого навчального закладу.
Визначено, що учні закладів загальної середньої освіти, які мешкають на окупованій території Криму, мають можливість здобувати освіту у школах, що знаходяться в населених пунктах, підконтрольних українській владі, за дистанційною або екстернатною формою навчання. Перелік таких шкіл оприлюднено на сайті Міносвіти і науки у розділі «Жителям Донбасу та Криму». Жодній дитині, яка бажає отримати документ про освіту державного зразка, не може бути відмовлено у зарахуванні її до загальноосвітнього навчального закладу.
Окрім того, наказом Міносвіти і науки від 13 березня 2017 року №369 затверджено Положення про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах, яке врегульовує питання щодо здобуття загальної середньої освіти особами, які проживали чи проживають на неконтрольованій території, надання їм прерогатив та пільг для здобуття освіти екстерном. Заяви про зарахування на екстернат таких осіб навчальними закладами приймаються протягом всього календарного року, у тому числі засобами електронного зв`язку. Передбачено також, що заяву про зарахування на екстернат може подати неповнолітня особа, яка виїхала із неконтрольованої території або з населеного пункту на лінії зіткнення у супроводі родичів або будь-яких інших повнолітніх осіб, які не є її законними представниками.
Положенням передбачено право екстерна на одночасне проведення оцінювання рівня його навчальних досягнень за декілька освітніх рівнів (початкової, базової чи повної загальної середньої освіти).
Для екстернів, які проживають або проживали на неконтрольованих територіях та в один рік проходять атестацію за курс базової і повної загальної середньої освіти, спрощена процедура проходження атестації за курс базової загальної середньої освіти.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року №218-р затверджено План заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя (далі - План заходів).
Пунктом 3 завдання 7 Плану заходів передбачено забезпечення права осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, на вільний доступ до освіти шляхом створення у місцевих органах виконавчої влади Херсонської області освітніх інформаційно-консультаційних пунктів з метою надання комплексної допомоги дітям і молоді у підготовці до державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до вищих навчальних закладів.
Відповідальними за виконання вказаного заходу визначено Міносвіти і науки, Херсонську ОДА та районні держадміністрації Херсонської області. Строк виконання - ІІ квартал 2018 року.
Позивач стверджує, що зазначений пункт Плану заходів відповідачами не виконаний, чим проявлено протиправну бездіяльність.
Водночас, з відзивів відповідачів та доданих документів вбачається, що на виконання Плану заходів щодо утворення освітніх інформаційно-консультативних пунктів Міносвіти і науки листом від 08 травня 2018 року №1/9-283 доручило департаментам (управлінням) освіти і науки Дніпропетровської, Запорізької, Львівської, Миколаївської, Одеської, Харківської, Херсонської обласних та Київської міської державних адміністрацій провести підготовчу роботу, визначити уповноважені заклади загальної середньої освіти, які співпрацюватимуть із Освітніми Центрами «Крим-Україна» (для проведення щорічного оцінювання, державної підсумкової атестації, замовлення, видачі документа державного зразка про базову або повну загальну середню освіту в передбачених цим Порядком випадках).
Надалі наказом Херсонської обласної державної адміністрації від 30 січня 2019 року №18 затверджено мережу центрів по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання. Керівникам місцевих органів управління освітою, де створено центри по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання доручено: спільно з КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради сформувати склад навчальних груп у розрізі навчальних предметів та подати до 06 лютого 2019 року до Департаменту освіти, науки та молоді обласної державної адміністрації на погодження; закріпити за центром по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання відповідальну особу для організації навчальних занять; забезпечити участь педагогічних працівників, залучених до роботи в центрах по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання, у навчальному семінарі.
Перелік уповноважених закладів загальної середньої освіти розміщено на сайті Міносвіти і науки у розділі «Школи, які здійснюють навчання учнів із Криму та Донбасу», наведено переліки закладів загальної середньої освіти, які здійснюють навчання учнів з тимчасово окупованих територій за екстернатною та дистанційною формами навчання, у тому числі у Херсонській області 166 та 22 заклади відповідно.
Окрім того, як зазначає відповідач 1, спільно з платформою масових відкритих онлайн-курсів PROMETHEUS представлено нові онлайн-курси з підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури, історії України та математики; освітнім проектом EdEra - також представлено онлайн-курси у формі корисних порад (лайфхаків), що допоможе опанувати українську літературу, базові теоретичні знання з української мови, виробити навички успішної мовленнєвої комунікації та підготуватися до складання ЗНО.
До матеріалів справи також надано інформацію Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Херсонської ОДА про те, що в області діють 5 освітніх центрів «Крим-Україна» на базі Херсонського державного університету, Херсонського національного технічного університету, Херсонської державної морської академії, Херсонського державного аграрного університету, Херсонської філії Національного університету кораблебудування імені Адмірала Макарова, які здійснюють інформаційно-консультативну допомогу абітурієнтам з АР Крим.
Суду також надано статистичну інформацію, відповідно до якої у 2018 році до освітніх центрів «Крим-Україна» Херсонської області за консультацією звернулися 522 особи з АР Крим, у тому числі: до Херсонського державного університету - 94 особи; Херсонського національного технічного університету - 184 особи, Херсонської державної морської академії - 117 осіб; Херсонського державного аграрного університету - 113 осіб; Херсонської філії Національного університету кораблебудування імені Адмірала Макарова - 14 осіб. Департаментом освіти, науки та молоді Херсонської ОДА у 2018 році здійснено особистий прийом 28 громадян з АР Крим.
Окрім іншого, відповідач 2 зазначає, що наказом Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської ОДА від 18 грудня 2018 року №341 «Про реалізацію обласного проекту «Крок до ВИШу» також реалізовувалися заходи, передбачені пунктом 4 завдання 7 Плану заходів, зокрема, мережа освітніх інформаційно-консультативних пунктів по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання створювалася в межах обласного освітнього проекту «Крок до ВИШу», освітні послуги надаються за рахунок обласного бюджету, здобувачі освіти отримують послуги безкоштовно.
При цьому, спростовуючи твердження позивача в тій частині, що проект «Центр по підготовці до ЗНО «Крок до Херсонського ВИШу» має на меті лише допомогу випускника Херсонської області, які навчаються у сільській місцевості, якісно підготуватися до ЗНО й вступити до закладу вищої освіти, розташованого у Херсонській області, відповідач 2 зазначає, що зазначений проект не обмежує права на вільний доступ до освіти особам, які проживають на тимчасово окупованій території, а освіту здобувають на Херсонщині, а більше того, відсутній поділ на осіб, які проживають на Херсонщині, й осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, і при визначенні рейтингових показників за результатами ЗНО, так як результати ЗНО осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях, враховуються закладу Херсонської області, де випускник здобував освіту.
Не відповідають дійсним обставинам і посилання заступника прокурора на розподіл допомоги при підготовці до ЗНО та до Державної підсумкової атестації, оскільки це суперечить наявному та чинному Порядку проведення ЗНО та моніторингу якості освіти, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1095 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 липня 2015 року №533), відповідно до якого державна підсумкова атестація здійснюється у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Пояснення відповідачів у справі та наведені спростування тверджень позивача, які покладені в основу позовних вимог, суд вважає слушними, логічними та доведеними відповідними документальними доказами, які містяться в матеріалах справи.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органку, яка полягає (проявляється у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Ураховуючи зазначене, а також обставини, встановлені судом упродовж розгляду справи, обставин протиправної бездіяльності відповідачів не вбачається.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Проаналізувавши обставини справи на предмет дотримання відповідачами положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що відповідачами вживалися заходи на виконання пункту 4 завдання 7 Плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року №218-р., що підтверджується матеріалами справи.
Оскільки відсутні обставини протиправної бездіяльності відповідачів, відповідно відсутні підстави для їх зобов`язання до вчинення дій, про які просить позивач у позові.
Окремо суд зазначає, що посилаючись на обставини порушення відповідачами прав невизначеного кола осіб, позивач не підтверджує таких обставин будь-якими доказами, як-то зверненнями таких осіб, заявами, скаргами чи іншими документами.
Окрім іншого суд вважає доцільним зазначити, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v. Finland), N 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного та встановлених під час розгляду обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог, через що позов задоволенню не підлягає.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якими судові витрати підлягають поверненню позивачу, який не є суб`єктом владних повноважень при задоволенні позову.
За таких обставин підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 243-246, 255, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову заступника прокурора Автономної Республіки Крим до Міністерства освіти і науки України, Херсонської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне найменування сторін:
Позивач: Заступник прокурора Автономної Республіки Крим, адреса: 03150, м. Київ, вул. Ділова, 24, код ЄДРПОУ 02911088, тел. +380442071643.
Відповідач 1: Міністерство освіти і науки України, адреса: 01135, м. Київ, проспект Перемоги, будинок 10, код ЄДРПОУ 38621185, тел. +3804448132321.
Відповідач 2: Херсонська обласна державна адміністрація, адреса: 73003, м. Херсон, площа Свободи,1, код ЄДРПОУ 00022645, тел. 0552222764.
Суддя В.І. Келеберда