
Справа № 560/40/20
РІШЕННЯ
іменем України
28 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Західного офісу Держаудитслужби до Деражнянської міської ради про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Західний офіс Держаудитслужби звернувся до суду з адміністративним позовом до Деражнянської міської ради про зобов`язання виконати п. 2 Вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією, від 06.09.2019 року № 13-22-08-15/4221-2019, а саме: забезпечити відшкодування в дохід міського бюджету недоотриманих коштів від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності, засновником яких є Деражнянська міська рада, в загальній сумі 135 044,65 грн. відповідно до пункту 17 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу ( затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786)
Посилається на те, що позивачем проведено ревізію міського бюджету та фінансово-господарської діяльності Деражнянської міської ради за період з 01.01.2016 року по 31.03.2019 року, за результатами якої виявлені порушення фінансово-бюджетної дисципліни, про що складений акт №08-08/32 від 22.08.2019 року.
Листом від 06.09.2019 року №13-22-08-15/4221-2019 відповідачу було скеровано письмову Вимогу "Про усунення порушень, виявлених ревізією». За результатами розгляду Вимоги відповідач частково усунув порушення, однак не виконав п.2 Вимоги, не забезпечивши відшкодування в дохід загального фонду міського бюджету недоотримані кошти від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності, засновником яких є Деражнянська міська рада.
Зважаючи на це, позивач просить суд зобов`язати відповідача виконати п. 2 Вимоги, вчинивши необхідні дії, спрямовані на відшкодування в дохід міського бюджету недоотриманих коштів.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Деражнянською міською радою поданий відзив, у якому відповідач покликається на те, що міською радою на виконання п. 2 Вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією, здійснювались та здійснюються заходи з метою забезпечення відшкодування в дохід міського бюджету комунальними підприємствами міста коштів за оренду комунального майна. До відзиву відповідач надав копії платіжних доручень, які підтверджують перерахування до міського бюджету коштів від КП "Деражнянська житлово- експлуатаційна контора № 1" в сумі 25000 грн. та від КП "Деражнянський міськводоканал" в сумі 16769 грн. Зазначає, що відповідачем вживаються заходи для повернення до бюджету і решти коштів, а тому не вбачає наявність предмета спору.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, де він погоджується з частковим відшкодуванням відповідачем в дохід загального фонду міського бюджету недоотриманих коштів в сумі 41769 грн. У той же час зазначає, що відповідачем на час розгляду справи не забезпечено відшкодування 93275,65 грн., а тому немає підстав вважати, що предмет спору відсутній.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регламентовані Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII.
Відповідно до ст.2 Закону України №2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, є Державна аудиторська служба України.
Так, відповідно до п.п.9 п.4 Положення № 43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходи до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Частиною другою статті 15 Закону України № 2939-XII визначено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються.
П.п. 45, 46 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 (далі - Порядок №550) передбачено, що якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю надсилається об`єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об`єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган державного фінансового контролю з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Відповідно до п.50 Порядку № 550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходи для забезпечення, зокрема: притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об`єктів контролю; звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Отже, орган державного фінансового контролю наділений повноваженнями здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів, а у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
Судом встановлено, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області у період з 27.05.2019 року по 16.08.2019 року проведено ревізію міського бюджету та фінансово-господарської діяльності Деражнянської міської ради за період з 01.01.2016 року по 31.03.2019 року.
За результатами ревізії складений акт від 22.08.2019 № 08-08/32, яким зафіксовані порушення фінансово-бюджетної дисципліни. Акт ревізії вручений під підпис міському голові м. Деражні.
Ревізією встановлено, що за вказаний період в доходах загального фонду міського бюджету м. Деражні не були передбачені надходження від орендної плати за користування майновими комплексами та іншим майном, яке перебуває в комунальній власності, і щодо якого засновником виступає Деражнянська міська рада.
Зокрема, за період з 01.01.2016 по 31.03.2019 року комунальними підприємствами «Деражнянський міськводоканал» та «Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1» за здачу в оренду нерухомого майна, що перебуває в комунальній власності територіальної громади м. Деражня, отримано орендну плату. У той же час, орендна плата у встановленому розмірі за цей період до міського бюджету м. Деражні вказаними підприємствами не перераховувалась.
Позивач 06.09.2019 року (вих. №13-22-08-15/4221-2019) направив відповідачу вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією. Загальна сума недоотриманих платежів за результатами ревізії склала 135044,65 грн.
За результатами розгляду вимоги відповідач листом від 03.10.2019 року повідомив про часткове усунення порушень, виявлених ревізією, та часткове виконання вимог контролюючого органу.
На підтвердження сплати до міського бюджету коштів від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності, суду надані наступні платіжні доручення:
- №1602 від 16.01.2020 року про сплату КП «Деражнянська житлово-експлуатаційна контра №1» коштів в сумі 25 000 грн.;
- №106 від 17.01.2020 року,
- №107 від 21.01.2020 року,
- №108 від 22.01.2020 року
- №232 від 21.01.2020 року про сплату КП «Деражнянський міськводоканал» коштів в сумі 16769 грн.
Щодо зазначених обставин позивач не заперечує і їх не спростовує.
Таким чином, Деражнянською міською радою забезпечене часткове відшкодування в дохід загального фонду міського бюджету м. Деражні недоотриманих коштів від орендної плати в сумі 41769 грн.
У той же час, невідшкодованими залишаються кошти в сумі 93275,65 грн., що відповідачем під час розгляду справи не спростовано, оскільки доказів протилежного не надано.
Відтак, Деражнянська міська рада зобов`язана забезпечити повне виконання п.2 Вимоги, вчинивши необхідні дії з метою відшкодування недоотриманих коштів від орендної плати за користування майном, що перебуває в комунальній власності, в дохід загального фонду бюджету м. Деражні в сумі 93275,65 грн. (з урахуванням часткового виконання)
На думку суду, задоволення позовних вимог не перешкоджає відповідачу належним чином виконувати вимоги контролюючого органу.
Оскільки станом на час розгляду справи відповідач не забезпечив повне відшкодування в дохід міського бюджету недоотриманих коштів від орендної плати за користування майном територіальної громади комунальними підприємствами у розмірі, встановленому ревізією, не спростувавши правомірність та обґрунтованість вимог позивача, позов підлягає задоволенню в частині зобов`язання відповідача вчинити дії з метою повернення недоотриманих коштів.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Зобов`язати Деражнянську міську раду виконати належним чином та у повному обсязі п. 2 Вимоги Західного офісу Держаудитслужби про усунення порушень, виявлених ревізією №13-22-08-15/4221-2019 від 06.09.2019 року,
забезпечивши відшкодування в дохід загального фонду міського бюджету м. Деражні недоотриманих коштів від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності, засновником яких є Деражнянська міська рада, в загальній сумі 135 044, 65 грн. ( з урахуванням відшкодованих коштів),
відповідно до пункту 17 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року №786.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано (але не менше строку дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 квітня 2020 року
Позивач:Західний офіс Держаудитслужби (вул. Костюшка, 8,Львів,79007 , код ЄДРПОУ - 40479801) Відповідач:Деражнянська міська рада (вул. Миру, 37,м.Деражня,Хмельницька область,32200 , код ЄДРПОУ - 04403025)
Головуючий суддя І.С. Козачок