
Справа № 560/1503/20
РІШЕННЯ
іменем України
28 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в складі колегії: головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку позивачеві, у розмірі 83% грошового забезпечення з 21.01.2019, у тому числі з додатковим урахуванням грошового забезпечення: надбавки до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень 10%; надбавки за специфічні умови проходження служби 45%.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати пенсію включаючи 83% грошового забезпечення з 21.01.2019, у тому числі з додатковим урахуванням грошового забезпечення - надбавки до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% та надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 45% та здійснити виплату перерахованої пенсії починаючи з 21.01.2019.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначив, що з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, 20.01.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо здійснення перерахунку пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення, а не 70% та додатковим врахуванням надбавки до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% та надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 45%. Однак відповідач протиправно, на думку ОСОБА_1 , відмовив у здійсненні перерахунку, безпідставно вказавши, що зазначені позивачем виплати не враховуються до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.03.2020 відкрито спрощене позовне провадження по справі без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача 03.04.2020 надійшло клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області.
Надаючи правову оцінку клопотанню відповідача суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Оскільки рішення по даній справі жодним чином не вплине на права та обов`язки ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області, суд вважає клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Від відповідача 03.04.2020 надійшло клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду з підстав того, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, перебіг якого, на думку представника відповідача, розпочався в травні 2018 року.
Надаючи правову оцінку клопотанню відповідача суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
20 січня 2020 року позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заяву про перерахунок пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.02.2020 №525-376/Г/2-03/8-2200/20 позивача повідомлено, що пенсія перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.
З адміністративним позовом до суду позивач звернувся 12.03.2020, тобто в межах шестимісячного строку, який обраховується з 18.02.2020.
Отже клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду є необґрунтованим та таким що не підлягає задоволенню.
Від відповідача 03.04.2020 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення. Оскільки надбавки до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% та надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 45% не зазначені в статті 43 Закону та у пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393, зазначені виплати не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону. Крім того, представник відповідача зазначає, що у довідці ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області №48/121/49-2018 від 23.03.2018, позивачеві зазначені тільки складові, що відповідають вимогам постанов №45 та №103, в розмірі встановленому законодавством за січень 2016 року та премії в середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року, а саме: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років; премія (2,05%). Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 з 01.11.2015 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.
Позивач 20.01.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо здійснення перерахунку пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення, а не 70% та додатковим врахуванням надбавки до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% та надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 45%.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.02.2020 №525-376/Г/2-03/8-2200/20 позивача повідомлено, що пенсія перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства та повідомлено про можливість оскарження вказаної відповіді до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Преамбулою Закону № 2262-ХІІ визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з п. 3 постанови від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Враховуючи вищевикладене, підстави для зобов`язання відповідача перерахувати пенсію ОСОБА_1 з додатковим урахуванням грошового забезпечення - надбавки до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% та надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 45% та здійснити виплату перерахованої пенсії починаючи з 21.01.2019 - відсутні.
Суд також вважає хибними твердження позивача, що він має право на перерахунок пенсії включаючи 83% грошового забезпечення з 21.01.2019, з огляду на наступне.
Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII з 01.11.2015.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, визначене ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
На момент призначення пенсії позивачеві, її розмір складав 70% від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Отже правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 включаючи 83% грошового забезпечення з 21.01.2019 - відсутні.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити в повному обсязі.
Враховуючи відмову в задоволенні позову в повному обсязі, судові витрати, визначені ст. 132 КАС України та підлягають розподілу - відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. На час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.О. Михайлов