
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
27 квітня 2020 р. Справа № 520/3360/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ніколаєва О.В. розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду
за позовом Приватного підприємства "Юнісвіт"
до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області
про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Юнісвіт" (далі по тексту – позивач, ПП "Юнісвіт", проспект Московський, 94, м. Харків, 61001, код ЄДРПОУ:40479838) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (далі по тексту – відповідач, ГУ ДПС у Харківській області, вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057 код ЄДРПОУ:43143704), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 25.09.2018 №928563/40479838;
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 25.09.2018 №928565/40479838;
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 25.09.2018 №928562/40479838;
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 25.09.2018 №928564/40479838.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/3360/2020.
Представником відповідача 06.04.2020 через канцелярію суду подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв`язку з пропуском ним строку звернення до суду з даним позовом.
Вказане клопотання вмотивоване тим, що стаття 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду з позовом. Разом з тим, у спірному випадку позивач звернувся до суду з даним позовом 15.03.2020, хоча про порушення своїх прав та інтересів позивач дізнався у 2019 році.
Дослідивши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Станом на час виникнення спірних відносин та на момент звернення позивача до суду з цим позовом Кодексом адміністративного судочинства України передбачено, що строки звернення до суду можуть бути встановлені іншими законами України та регламентовано строк звернення до суду, який передбачений відповідним законом.
У свою чергу, частина четверта статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, у тому числі захисту порушеного права в судовому порядку, є Податковий кодекс України.
Статтею 56 Податкового кодексу України визначено порядок оскарження рішень контролюючих органів. Так, відповідно до пункту 56.1 цієї статті рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.18 цієї статті визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Положеннями пункту 56.18 статті 56 ПК України встановлено спеціальний строк у податкових правовідносинах, протягом якого за загальним правилом платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу.
Водночас, пунктом 56.19 статті 56 ПК України, за умови використання платником податків досудового порядку вирішення спору, яким вважається адміністративне оскарження відповідного рішення контролюючого органу, встановлено скорочений строк звернення до суду.
Відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України у разі, коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Дослідження змісту названих приписів статей Податкового кодексу України та статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України вказує на те, що на сьогодні є підхід, відповідно до якого строки звернення до суду після застосування досудового порядку вирішення спору є коротшими, ніж звичайні строки. При цьому є різні правові режими щодо оскарження податкових повідомлень-рішень і рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань та інших рішень контролюючих органів, що не пов`язані з їх нарахуванням, саме в частині різної тривалості скорочених строків оскарження при попередньому використанні досудового порядку вирішення спору.
Спеціальні строки для звернення до суду з позовом про скасування рішень контролюючих органів, що не пов`язані з нарахуванням грошових зобов`язань, зокрема рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН та зобов`язання її зареєструвати, після проведення процедури адміністративного оскарження та отримання рішення про залишення скарги без задоволення, нормами ПК України не визначені, тобто не врегульовують спірне у даній справі питання.
Різниця природи рішень контролюючого органу (щодо нарахування грошових зобов`язань або інші рішення) об`єктивно здатна впливати та зумовлювати різницю в підходах щодо встановлення строків звернення до суду про їх оскарження.
Застосування скорочених строків звернення при використанні досудового порядку врегулювання спорів у податкових правовідносинах установлено законом, зумовлено легітимною метою оперативного забезпечення настання правової визначеності для особи платника податків та у діяльності суб`єктів владних повноважень контролюючих органів, що кореспондується із встановленим алгоритмом і строками адміністрування податків для забезпечення належного виконання конституційного податкового обов`язку і має пропорційний характер, оскільки скорочення строку звернення не впливає на реалізацію особою права на судовий захист у зв`язку з достатністю часу на підготовку й оформлення правової позиції, ознайомлення з позицією контролюючого органу, залучення за потреби правових і фінансових консультантів в межах процедури адміністративного оскарження, у той час, як скорочені строки забезпечують досягнення зазначеної мети й завдань функціонування податкової системи держави.
Більш скорочені строки звернення до суду у випадку попередньої реалізації досудових процедур полягають у забезпеченні наступності юрисдикційних проваджень (адміністративних і судових) та пов`язанні з необхідністю мінімізувати темпоральний проміжок між досудовими процедурами та судовим провадженням.
В обґрунтування своєї позиції представник відповідача щодо залишення позовної заяви без розгляду посилається на висновки судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладені у постанові від 11.10.2019 у справі №640/20468/18.
Згідно із правовим висновком, викладеним у наведеній справі, рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України), оскаржуються у судовому порядку у такі строки:
а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;
б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені Податковим кодексом України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.
Як свідчать матеріали справи, предметом оскарження у даній справі є рішення комісії ГУ ДПС у Харківській області від 25.09.2020 про відмову в реєстрації податкових накладних №928563/40479838, №928565/40479838, №928562/40479838, №928564/40479838.
Матеріали справи та заява відповідача про залишення позову без розгляду не містять доказів оскарження спірних рішень у досудовому порядку.
Посилання відповідача на висновки судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду, викладені у постанові від 11.10.2019 по справі № 640/20468/18, є безпідставними, оскільки висновки вказаної палати стосуються випадків використання позивачем досудового порядку вирішення спору. У даному випадку позивач не скористався досудовим порядком вирішення спору.
Враховуючи те, що приписи статті 56 ПК України є положеннями, які регулюють питання застосування строків звернення до адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та скасування рішень органів ДПС, у тому числі і рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування ЄРНП, строк на оскарження такого рішення становить 1095 днів з моменту отримання відповідного рішення.
У спірному випадку з позовом про визнання протиправними та скасування рішень ГУ ДПС у Харківській області про відмову у реєстрації податкових накладних позивач до адміністративного суду звернувся 15.03.2020, тобто з дотриманням строку, визначеного пунктом 56.18 статті 56 ПК України.
З викладеного, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання ГУ ДПС У Харківській області про залишення позовної заяви позивача без розгляду.
Керуючись статтями 122, 240, 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Головного управління Державної податкової служби в Харківській області про залишення позовної заяви без розгляду у справі № 520/3360/20200 відмовити повністю.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Ніколаєва