Рішення № 88957121, 27.04.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
520/2045/2020
Номер документу
88957121
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

27 квітня 2020 р. № 520/2045/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мельников Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про визнання протиправною відмови, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (ідентифікаційний номер 03196601, Харківська обл., м. Харків, вул. Сумська, буд. 78) у призначенні ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання згідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів АТО: АДРЕСА_2 ) допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- скасувати рішення від 24 січня 2020 року, прийняте Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (ідентифікаційний номер 03196601, Харківська обл., м. Харків, вул. Сумська, буд. 78) про відмову у призначенні ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання згідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів АТО: АДРЕСА_2 ) допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (ідентифікаційний номер 03196601, Харківська обл., м. Харків, вул. Сумська, буд. 78) призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання згідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів АТО: АДРЕСА_2 ) допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за заявою від 21 січня 2020 року №6327-0121150039-118-LLІ відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми".

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначила, що вона є вимушено переміщеною особою та має неповнолітню дитину, ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_2 21.01.2020 року звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради із заявою та відповідним пакетом документів щодо призначення державної допомоги при народженні дитини. Листом відповідач повідомив про неможливість призначення допомоги при народженні дитини у зв`язку із пропуском дванадцяти місячного строку на звернення. Вважаючи таку відмову відповідача та прийняте рішення протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.

Ухвалою суду від 20.02.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Представником відповідача Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради через канцелярію суду подано відзив на позов, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує. Так, представником відповідача вказано, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача як внутрішньо переміщена особа та має довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 17.12.2014 № 6327005397, яка є дійсною, що свідчить про обставини того, що відповідно до приписів ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» вона повинна була не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини звернутись до Управління із заявою за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. Однак, відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Києві, а долучені до позову документи свідчать, що сім`я протягом тривалого часу проживала в Київській області. Відтак, ОСОБА_2 мала змогу звернутись до Управління у межах строку, встановленого ч. 6 ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Отже, позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 23.03.2020 року судом, зокрема, розгляд справи №520/2045/2020 ухвалено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з положеннями ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 є вимушено переміщеною особою, у зв`язку з чим з 17.12.2014 року відповідно до довідки № НОМЕР_2 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради.

Як свідчать наявні в матеріалах справи докази, позивач є матір`ю ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 .

Зі змісту позову вбачається, що 21.01.2020 року позивач звернулась із заявою № 6327-0121150039-118 -LLI та пакетом документів до Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради з приводу призначення державної допомоги при народженні дитини.

Матеріали справи свідчать, що, в подальшому, позивачем було отримано повідомлення про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми від 24.01.2020 року, в якому зазначено про відсутність у позивача права на допомогу при народженні дитини.

Зі змісту наданого представником відповідача відзиву на позов судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні як внутрішньо переміщена особа та має довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 17.12.2014 № 6327005397, яка є дійсною. З огляду на норми діючого законодавства позивач для отримання допомоги при народженні дитини повинна була не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини звернутись до відповідача із заявою за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. Відповідно до свідоцтва про народження від 28.03.2017 серія НОМЕР_3 ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Києві. З наданих до позовної заяви копій виписок з медичної картки ОСОБА_2 вбачається, що сім`я протягом тривалого часу проживала в Київській області за адресою: АДРЕСА_3 (виписка НДСЛ «ОХМАТДИТ» № 1365 від 01.12.2017), а отже ОСОБА_2 мала змогу звернутись до Управління у межах строку, встановленого ч. 6 ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

Як передбачено положеннями ч. 1 ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства" від 26 квітня 2001 року №2402-III з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" та іншими законами України.

Положеннями ст.3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначені види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.

Згідно із ст.10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Статтею 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначені умови призначення допомоги при народженні. Так, для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним.

Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.

При цьому, приписами ч.7 ст.11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Кабінетом Міністрів України постановою від 27.12.2001 року № 1751 затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, відповідно до пункту 11 якого, для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається, зокрема: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу).

Відповідно до положень п.12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Згідно із положеннями пункту 15 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, одному з батьків дитини (опікуну) допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем їх реєстрації. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Як передбачено положеннями п.43 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.

За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення зазначеної допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин (догляд за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю віком до 16 років тощо) не може особисто

зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви.

Про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п`яти днів після прийняття відповідного рішення.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що у випадку дотримання порядку звернення до відповідного органу допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

З матеріалів справи та зі змісту позову вбачається, що дитина позивача ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Києві, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 .

При цьому, згідно довідок від 17.12.2014 року № 6327005397, від 20.01.2020 року № 6327-5000256880 позивача та її доньку взято на облік як внутрішньо переміщених осіб у місті Харкові.

Як встановлено судом зі змісту наявних в матеріалах справи доказів позивачем було пропущено дванадцятимісячний строк звернення із відповідною заявою.

Однак, у позовній заяві позивачем вказано, що дитина тривалий час тяжко хворіла, перебувала на стаціонарному лікування в місті Києві та перенесла дві операції, на підтвердження чого до матеріалів позовної заяви долучено копії медичних довідок.

Як вказано позивачем, зазначені обставини також стали причиною пропуску дванадцятимісячного строку на звернення до відповідача із відповідною заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини.

Ухвалою суду від 23.03.2020 року судом, зокрема, було витребувано від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради належним чином засвідчені копії матеріалів особової справи ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка звернулась з питань виплати допомоги при народженні дитини.

На виконання ухвали суду від 23.03.2020 року представником відповідача заявою від 01.04.2020 року було надано витребувані документи.

Отже, з наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що позивач звернулась до відповідача із відповідною заявою 21.01.2020 року, однак зазначена заява не містила жодних доводів стосовно обставин пропущення дванадцятимісячного строку на звернення із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини.

При цьому, суд зазначає, що матеріали справи не містять та судом в рамках принципу офіційного з`ясування обставин у справі не було встановлено обставин подання позивачем до відповідача будь-якої інформації стосовно підстав пропущення дванадцятимісячного строку на звернення із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини.

Вказані обставини свідчать про відсутність у відповідача можливості врахувати зазначені обставини при прийнятті спірного у даній справі рішення.

В той же час, враховуючи обставини справи та надані позивачем до суду докази знаходження її дитини на лікуванні, суд приходить до висновку, що у даному випадку наявні в матеріалах справи довідки підтверджують поважність причин пропуску позивачем встановленого законодавством дванадцятимісячного строку на звернення за отриманням допомоги.

Як встановлено під час розгляду справи, відмова відповідача у призначенні ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини обґрунтована лише пропущенням строку на звернення із відповідною заявою. При цьому, жодних інших доводів стосовно наявності підстав для відмови у призначенні допомоги при народженні дитини відповідачем не наведено.

Отже, наявні підстави вважати, що відмова у призначенні позивачу допомоги при народженні дитини та прийняте за результатами такої відмови рішення є такими, що порушують права позивача.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини та з огляду на наявність порушеного права позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із положеннями частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_4 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Сумська, буд. 78, м. Харків, 61002) про визнання протиправною відмови, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (ідентифікаційний номер 03196601, Харківська обл., м. Харків, вул. Сумська, буд. 78) у призначенні ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання згідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів АТО: АДРЕСА_2 ) допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Скасувати рішення від 24 січня 2020 року, прийняте Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (ідентифікаційний номер 03196601, Харківська обл., м. Харків, вул. Сумська, буд. 78), про відмову у призначенні ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання згідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів АТО: АДРЕСА_2 ) допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (ідентифікаційний номер 03196601, Харківська обл., м. Харків, вул. Сумська, буд. 78) призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання згідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів АТО: АДРЕСА_2 ) допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за заявою від 21 січня 2020 року №6327-0121150039-118-LLІ відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми".

Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Сумська, буд. 78, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ - 03196601).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мельников Р.В.