Рішення № 88956094, 27.04.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
280/4560/19
Номер документу
88956094
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 квітня 2020 року Справа № 280/4560/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправними дій та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

17 вересня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Запорізькій області з призначення проведення документальної позапланової невизної громадянина Україйни ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) на підставі наказу від 17.04.2019 року №1427 «Про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, достовірності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб за ознакою доходу «126» у 2016, 2017 роках платника податків - фізичної особи, яка не є суб`єктом господарювання, ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2016 по 31.12.2017»;

скасувати наказ Головного управління ДФС у Запорізькій області від 17.04.2019 року №1427 «Про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, достовірності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб за ознакою доходу «126» у 2016, 2017 роках платника податків - фізичної особи, яка не є суб`єктом господарювання, ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2016 по 31.12.2017».

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2019 року позовну заяву у справі №280/4560/19 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 5 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Позивачем недоліки позовної заяви усуненні у визначений судом строк.

Ухвалою суду від 07.10.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/4560/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправними дії та скасування наказу. Призначено підготовче судове засідання на 06 листопада 2019 року.

Ухвалою суду від 06.11.2019 продовжено строк підготовчого провадження у справі №280/4560/19 строком на 30 (тридцять) днів та відкладено підготовче судове засідання на 23 грудня 2019 року.

Ухвалою суду від 23.12.2019 клопотання представників сторін про зупинення провадження в адміністративній справі для надання додаткового часу для примирення задоволено, зупинено провадження в адміністративній справі №280/4560/19 до 24 лютого 2020 року, для надання сторонам часу необхідного їм для примирення та призначено наступне підготовче судове засідання на 24 лютого 2020 року.

Протокольною ухвалою суду від 24.02.2020 закрито підготовче провадження по справі та призначено до судового розгляду по суті на 07.04.2020.

07 квітня 2020 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 07.06.2019 з метою проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача на підставі Наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від №1427 від 17.04.2019 підписаного Заступником начальника ГУ ДФС у Запорізькій області Матвійчуком О. та Повідомлення ГУ ДФС у Запорізькій області про дату початку та місце проведення перевірки від 18.04.2019р. № 310/7396/14/08-01- 13-05-09, головним державним ревізором-інспектором Лупащенко О.В. проведено перевірку. Стверджує, що призначення і проведення перевірки на підставі Наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 17.04.2019 №1427 є незаконним, оскільки відсутні законні підстави для проведення перевірки з огляду на те, що раніше надіслані копії наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 17.04.2019 №1427 та повідомлення ГУ ДФС у Запорізькій області про дату початку та місце проведення перевірки від 18.04.2019р. №310/7396/14/08-01-13-05-09 не були отримані позивачем. У зв`язку з чим, позивач вважає вказані дії наказ ГУ ДФС у Запорізькій області від 17.04.2019 № 1427 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» протиправним, та таким, що підлягає скасуванню. Просить суд задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Відповідач адміністративний позов не визнав, у відзиві на позовну заяву від 23.10.2019 вх. № 1057/08-01-10-01 вказав на те, що перевірка проводилась на підставі підпункту 78.1.2 пункту 78.1 статті 78 ПК України, відповідно доводи позивача про невиконання відповідачем вимог податкового законодавства в частині надіслання запиту про надання пояснень та їх документальних підтверджень не є обґрунтованими та неотримання позивачем копії наказу та повідомлення про проведення перевірки раніше надісланих відповідачем рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення не свідчить про невиконання відповідачем обов`язку встановленого законодавством щодо своєчасного та належного повідомлення платника податків про проведення перевірки. У зв`язку з викладеним, позов не підлягає задоволенню.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно встановивши обставини справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 є громадянкою України, яка не є суб`єктом господарювання (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_1 .

Згідно з отриманою Головним управління Державної фіскальної службою у м. Запоріжжя інформації щодо громадян, які не надали податкових декларацій за 2016, 2017 р.р. про доходи, отримані у вигляді «додаткового блага» за ознакою «126» у 2016-2017р.р., та відомостями, отриманими з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб про суми виплачених доходів, призначено ряд перевірок.

Вознесенівським управлінням ГУ ДФС у Запорізькій області надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення, направлено, лист-запрошення від 14.09.2018 № 8138/14/08-01-50-07, з метою залучення громадянин до декларування та подання до податкового органу податкових декларацій про майновий стан та доходи, одержані у податкових звітних періодах 2016-2017 р.р. фізичній особі ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ).

На лист Вознесенівського управління ГУ ДФС у Запорізькій області від 14.09.2018р. № 8138/14/08-01-50-07 позивачем надано лист-відповідь від 14.11.2018 б/н. У відповіді стосовно подання декларації про доходи позивач повідомив, що відповідно до п. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» нею, як державним службовцем, щорічно подається декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Листом Вознесенівського управлінням ГУ ДФС у Запорізькій області від 04.12.2018 № 11556/14/08-01-50-07, позивачу надано відповідь про необхідність подання податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2016, 2017р.р.

Враховуючи вказане, на підставі вимог підпункту 20.1.4 пункту 20.1 ст. 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.2 пункту 78.1, п 78.4 статті 78 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Запоріжжя винесено наказ № 1427 від 17.04.2019 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ОСОБА_1 » з 20 травня 2019р. тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Керуючись п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п.п 78.1.2 п. 78.1, п. 78.4 статті 78, ст. 79 ПК України та наказу № 1427 від 17.04.2019 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ОСОБА_1 », відповідачем оформлено повідомлення від 18.04.2019р. №310/7396/14/08-01-13-05-09, що буде проведено з 20 травня 2019 за адресом, АДРЕСА_2 , документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи, яка не є суб`єктом господарювання ОСОБА_1 з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДФС.

19.04.2019 відповідачем на адресу позивача 69035 АДРЕСА_3 , надіслано поштовим зв`язком з повідомленням про вручення поштового відправлення від 19.04.2019 № 6900504907298 копії наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 17.04.2019 №1427 та повідомлення ГУ ДФС у Запорізькій області про дату початку та місце проведення перевірки від 18.04.2019р. №310/7396/14/08-01-13-05-09 про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Лист відповідача, згідно повідомлення про вручення поштового відправлення від 19.04.2019 № 6900504907298, повернуто поштою з відміткою причини повернення у довідці «Укрпошта» - «за закінченням терміну зберігання».

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що повторного направлення відповідачем копії наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 17.04.2019 №1427 та повідомлення ГУ ДФС у Запорізькій області від 18.04.2019 №310/7396/14/08-01-13-05-09 про дату початку та місце проведення перевірки на адресу позивача здійснено не було.

На підставі наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 17.04.2019 №1427 та повідомлення ГУ ДФС у Запорізькій області від 18.04.2019р. №310/7396/14/08-01-13-05-09, головним державним ревізором - інспектором відділу контрольної - перевірочної роботи фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб, радником податкової та митної служби ІІ рангу Лупащенко Оленою Вікторівною оформлено акт перевірки ГУ ДФС у м. Запоріжжя від 07.06.2019 №416/08-01-13-05/ НОМЕР_1 «Про результати документальної невиїзної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, достовірності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб за ознакою доходу «126» платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2016 по 31.12.2017», встановлено порушення платником податків ОСОБА_1 : пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49, пп. 179.1, пп. 179.7 ст.179 ПК України, а саме: не подання податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2016р., 2017р.; пп. «д» 164.2.17 пп.164.2.17 п. 164.2 ст. 164, п.167.1 ст.167 ПК України, в результаті донараховано податок на доход фізичних осіб за 2016-2017 роки у сумі 235056,47 гри. у т.ч.: за 2016р. - 36255,76 гри., за 2017р. - 198800,71 гри; пп. «д» 164.2.17 пп.164.2.17 п.164.2 ст. 164, п.167.1 ст.167, підпункт 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 ПК України, в результаті донараховано військового збору за 2016-2017 р.р. з доход)" отриманого у вигляді додаткового блага за ознакою «126» у сумі 19588,03 грн. у т.ч.: за 2016р. - 3021,31 грн.» за 2017р. - 16566,72 грн.

У зв`язку з неможливістю вручення позивачу акту перевірки особисто, другий примірник акту 07.06.2019 направлено поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за місцем реєстрації позивача.

Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 07.06.2019 № 6900505244985 акт перевірки отримано 06.07.2019 особисто Позивачем.

Вважаючи дії відповідача протиправними, а наказ ГУ ДФС у Запорізькій області № 1427 від 17.04.2019 неправомірним та протиправним, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 62 Податкового кодексу України, одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Пунктом 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки. Відповідно до п. 42.2 ст. 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Пунктом 79.1 статті 79 Податкового кодексу України встановлено, що Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Окрім того, незважаючи на проголошену пп. 79.3 ст. 79 Податкового кодексу України необов`язковість присутності платника податків під час проведення документальних невиїзних перевірок, останній має право бути присутнім. Такий висновок узгоджується з приписами пп. 17.1.6 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України.

При цьому, положення п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України визначають, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Відповідно до абзацу другого п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Згідно правової позиції Верховного суду України, викладеної у справі №21-425а14, нормами Податкового кодексу України, з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вимог п. 79.2 Податкового кодексу України призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.

Особливості регулювання проведення документальної невиїзної перевірки, встановлені ст. 79 Податкового кодексу України, не виключають необхідності дотримання загальних вимог до наявності підстав та порядку проведення документальних позапланових перевірок.

Як зазначено у п. 79.1 зазначеної вище статті, документальна невиїзна перевірка здійснюється, зокрема, у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

У пп.78.1.1 п. 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, який був правовою підставою для проведення перевірки у цій справі, передбачено, що перевірка здійснюється за наявності такої обставини: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з вимогами пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України платник податків повинен бути повідомлений податковим органом про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та до її початку податковий орган повинен мати відповідний документ про ознайомлення платника податків з наказом про її проведення.

З матеріалів справи судом встановлено, що документальну позапланову невиїзну перевірку позивача розпочато з 20.05.2019 та проведено за адресом, АДРЕСА_2 , при тому, що позивач зареєстрований та фактично проживає за адресом АДРЕСА_3 . Оформлення результатів перевірки тривало з 03.06.2019 по 07.06.2019 року, повідомлення та наказ позивачем отримано лише 01.11.2019р. як додаток до відзиву відповідача на позовну заяву в адміністративні справі №280/4560/19.

На підставі вказаного, суд приходить до висновків: аналізуючи нормами Податкового кодексу України, з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вимог пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 та п. 79.2 ст. 79 ПК призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.

Таким чином, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов`язку щодо доказування правомірності своїх дій.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправними дій та скасування наказу - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Запорізькій, що полягають у призначенні, проведені документальної позапланової невиїзної перевірки громадянина України ОСОБА_1 на підставі наказу від 17.04.2019 р. № 1427 «Про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, достовірності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб за ознакою доходу «126» у 2016р., 2017р. платника податків - фізичної особи, яка не є суб`єктом господарювання, ОСОБА_1 за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.».

Скасувати наказ Головного управління ДФС у Запорізькій області від 17.04.2019р. №1427 «Про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, достовірності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб за ознакою доходу «126» у 2016р., 2017р. платника податків - фізичної особи, яка не є суб`єктом господарювання, ОСОБА_1 за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1536 грн. (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) гривень 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 27.04.2020.

Суддя М.С. Лазаренко