
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/217/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Єгорова, 25а, код ЄДРПОУ 37795939)
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області (надалі – УДМС України в Кіровоградській області) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що у 2015 році вона звернулася до Долинського районного сектору УДМС України в Кіровоградській області із заявою про втрату паспорту. Від того часу новий паспорт їй не видано. Натомість 27.02.2019 року працівниками Долинського районного сектору УДМС України в Кіровоградській області щодо неї складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 203 КУпАП, та того ж дня завідувачем Долинського районного сектору УДМС України в Кіровоградській області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, якою її визнано винною у порушенні вимог статей 15, 23 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. Проте рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 25.06.2019 року вказану постанову скасовано, а справу про адміністративне правопорушення закрито. У цій справі суд установив, що позивачка є громадянкою України, яка проживає на території України без паспорту громадянина України. Попри ці обставини, відповідач на чергові звернення позивачки про видачу їй паспорту листами №3501.6/4505-19 від 08.04.2019 року та №3501.3-6007/35.1-19 від 01.10.2019 року повідомив позивачку, що після проведеної перевірки її особу встановлено, але належність до громадянства будь-якої держави не підтверджено, а тому документувати її паспортом громадянина України неможливо. Позивачка не погоджується з такими доводами та зазначає, що вона є громадянкою України, оскільки з 1989 року постійно проживає на території України і не є громадянкою іншої держави. З цих підстав вона просить суд:
- визнати протиправними дії УДМС України в Кіровоградській області щодо відмови документувати її паспортом громадянина України;
- зобов`язати УДМС України в Кіровоградській області документувати її паспортом громадянина України.
Ухвалою судді від 14.02.2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін, сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. Посилався на те, що за наслідками розгляду заяв позивачки їй було рекомендовано для встановлення належності до громадянства України звернутися до суду із заявою про встановлення юридичного факту постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 року. У червні 2019 року Долинським районним судом Кіровоградської області за такою заявою ОСОБА_1 відкрито провадження, проте рішення у справі ще не прийнято. Також представник відповідача зазначає, що оформлення паспорта громадянина України є адміністративною послугою, за надання якої справляється плата (адміністративний збір). Оскільки такий платіж позивачкою не вносився, а необхідні документи, передбачені пунктом 35 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 року, нею не подані, тому підстави для видачі їй паспорту громадянина України відсутні. З цих підстав просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини.
ОСОБА_2 (прізвище до одруження у 1975 році – ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Текелі Талди-Курганської області. (а.с. 8) З квітня 1989 року вона проживає у селі Гурівка Долинського району Кіровоградської області, що підтверджується довідкою виконкому Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області №802 від 15.08.2016 року. (а.с. 10)
У листопаді 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Долинського районного сектору УДМС України в Кіровоградській області із заявою про втрату у 2000 році паспорту. (а.с. 19)
За результатами перевірки, проведеної Долинським районним сектором УДМС України в Кіровоградській області, підтверджено факт видачі Павлоградським МВСС в Дніпропетровській області паспорту серії НОМЕР_2 від 16.08.1973 року на громадянку ОСОБА_3 та паспорту серії НОМЕР_3 від 21.08.1975 року на ОСОБА_1 . Оскільки за реєстраційними обліками Г(У)ДМС України заявниця не значилася, а заяви про видачу попередніх паспортів не збереглися, тому встановити належність до громадянства України та провести звірку даних особи та її фотозображення з даними і фотокартками, уклеєними до попереднього паспорту, не вдалося. З цих підстав позивачці рекомендовано звернутись із заявою про проведення процедури встановлення її особи та до суду із заявою про підтвердження належності до громадянства України, про що її повідомлено у листі Долинського районного сектору УДМС України в Кіровоградській області №19/1731 від 13.09.2016 року. (а.с. 20 - 21)
Пізніше було проведено процедуру встановлення особи ОСОБА_1 , про що їй 05.08.2017 року видано довідку. Відповідно до цієї довідки перевіркою встановлено особу заявника, але не встановлено належності до громадянства будь-якої держави. (а.с. 51- 53)
Згодом головним спеціалістом Долинського районного сектору УДМС України в Кіровоградській області 27.02.2019 року щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 203 КУпАП України, за те, що вона як особа без громадянства проживала на території України без документів на право проживання в Україні. (а.с. 26)
Постановою завідувача Долинського районного сектору УДМС України в Кіровоградській області від 27.02.2019 року ОСОБА_1 за порушення вимог статей 15, 23 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", за що передбачена відповідальність частиною 1 статті 203 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. (а.с. 27)
ОСОБА_1 , не погоджуючись з цією постановою, оскаржила її до суду. Рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 25.06.2019 року в адміністративній справі №388/253/19 позов ОСОБА_1 задоволено, вказану постанову скасовано, а справу про адміністративне правопорушення відносно позивачки закрито. (а.с. 28 -29)
У березні та серпні 2019 року ОСОБА_1 зверталася до Державної міграційної служби України із заявами, у яких просила вжити заходів реагування щодо завідувача Долинського районного сектору УДМС України в Кіровоградській області, який незаконно виніс щодо неї постанову про адміністративне правопорушення та відмовився прийняти у неї заяву про видачу їй паспорту громадянина України, та просила вирішити питання про видачу їй паспорту як громадянці України. (а.с. 24, 30)
У відповідь на ці звернення УДМС України в Кіровоградській області листами №3501.6/4505-19 від 08.04.2019 року та №3501.3-6007/35.1-19 від 01.10.2019 року повідомило позивачку, що їй необхідно звернутися до суду за місцем проживання та підтвердити факт постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 року, після чого доцільно звернутися до територіального підрозділу ДМС за адресою місця проживання з метою встановлення належності до громадянства України, що надасть право оформити паспорт громадянина України у формі картки. (а.с. 25, 31 – 32)
Не погодившись з цими відповідями, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до підпункту "а" пункту 1 частини 1 статті 13, частини 1 статті 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Згідно з частинами 2 - 6 статті 21 цього Закону кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років.
Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб`єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.
Паспорт громадянина України видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання або не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його термінове отримання. Паспорт громадянина України вперше видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання.
Відповідно до частин 1, 2, 9 статті 16 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.
Про втрату або викрадення документа на території України заявник (батьки особи, яка не досягла шістнадцятирічного віку, або інші її законні представники, представники закладів, які виконують функції опікунів чи піклувальників над особою) зобов`язаний у порядку і строки, визначені законодавством, повідомити уповноваженому суб`єкту, який здійснив видачу документа, та органам Національної поліції, якщо інше не передбачено цим Законом.
Замість втраченого або викраденого документа уповноважений суб`єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, після встановлення факту видачі раніше такого документа особі, яка заявила про його втрату або викрадення, оформляє та видає новий документ.
Згідно з частиною 7 статті 16 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" уповноважений суб`єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб`єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.
Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" №302 від 25.03.2015 року, пунктом 2 якої передбачено запровадження із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру:
- з 1 січня 2016 року - оформлення і видачі паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII;
- з 1 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Пунктом 3 цієї постанови Кабінету Міністрів України установлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.
Вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюються відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 року затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (надалі – Порядок №302). Цей порядок визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Відповідно до пунктів 3, 4, 5, 7 Порядку №302 кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов`язаний отримати паспорт.
Паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку, - на кожні 10 років.
У разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.
Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Згідно з пунктом 20 Порядку №302 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.
Особа, яка досягла 14-річного віку та місце проживання якої не зареєстровано, для оформлення паспорта вперше подає документи до територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта за місцем фактичного проживання в Україні.
За правилами пункту 24 Порядку №302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС / територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб`єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Порядок подання документів для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого передбачений статтями 46 – 68 Порядку №302.
Так, згідно з пунктом 49 Порядку №302 після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється паспорт.
Відповідно до пунктів 50, 51 Порядку №302 ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.
Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру).
Ідентифікація особи, на ім`я якої оформляється паспорт у зв`язку з поданням заяви про втрату паспорта і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
Пунктом 60 Порядку №302 передбачено, що після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта, встановлення факту оформлення особі паспорта, який заявлено як втрачений/викрадений, та його реквізитів, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС складає за заявою про втрату паспорта висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником такого територіального підрозділу ДМС. У висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про оформлення паспорта.
Згідно з пунктами 61 – 64 Порядку №302 у разі коли паспорт зразка 1994 року був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС надсилає запити до відповідного територіального органу ДМС.
У разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку.
За результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі втраченого паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України "Про громадянство України", працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за формою, встановленою МВС, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.
Якщо за результатами проведення процедури встановлення особи її не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника відповідно до пунктів 100 і 101 цього Порядку.
Пунктами 100, 101 Порядку №302 передбачено, що територіальний орган / територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання); 3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію; 4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта; 5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта; 6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта.
Згідно з пунктом 115 Порядку №302 рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі паспорта може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
ДМС, територіальний орган ДМС має право переглянути рішення, прийняте відповідно територіальним органом ДМС або територіальним підрозділом ДМС, і за наявності підстав зобов`язати його скасувати попереднє рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі паспорта і прийняти нове рішення на підставі раніше поданих документів (пункт 116 Порядку №302).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України №456 від 06.06.2019 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 року за №620/33591, затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (надалі - Тимчасовий порядок №456).
Цей Тимчасовий порядок визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.
Згідно з пунктом 2 розділу І Тимчасового порядку №456 паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 року №353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України".
Відповідно до пункту 3 розділу І Тимчасового порядку №456 оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС): особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Згідно з пунктами 4, 5 розділу І Тимчасового порядку №456 оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта.
Заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи.
Розділом VI Тимчасового порядку №456 регламентована процедура видачі паспортів замість утрачених або викрадених.
Так, пунктом 3 розділу VI Тимчасового порядку №456 передбачено, що під час розгляду заяви працівник територіального підрозділу ДМС здійснює перевірку інформації за даними відомчої інформаційної системи ДМС, а відомостей про реєстрацію місця проживання, які подані заявником, - за даними обліку територіального органу ДМС. У разі, якщо особа зазначила у заяві, що її місце проживання зняте з реєстрації та/або не зареєстроване, така перевірка здійснюється за обліками всіх територіальних органів ДМС.
У разі, якщо відомості, зазначені в документах, поданих заявником, відсутні в обліку територіального органу ДМС або не відповідають його даним, працівник територіального підрозділу ДМС здійснює перевірку та/або уточнення таких даних у відповідному органі реєстрації в установленому порядку.
Відповідно до пунктів 4, 6 розділу VI Тимчасового порядку №456 якщо втрачений/викрадений паспорт був отриманий у територіальному підрозділі ДМС, до якого подано заяву про втрату паспорта, здійснюється звірка даних особи та її фотозображення з даними і фотокарткою, уклеєною до заяви про видачу цього втраченого/викраденого паспорта.
У разі отримання паспорта, який було втрачено/викрадено, в іншому територіальному підрозділі ДМС для підтвердження видачі цього паспорта саме тій особі, яка його втратила / у якої викрадено паспорт, не пізніше наступного дня після надходження заяви про втрату/викрадення паспорта до територіального підрозділу ДМС, який здійснював оформлення паспорта, який було втрачено/викрадено, засобами поштового або фельд`єгерського зв`язку надсилається запит за формою, наведеною в додатку 9 до цього Тимчасового порядку, з долученою фотокарткою цієї особи.
У разі, якщо втрачений/викрадений паспорт був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС надсилає такі запити до всіх територіальних органів ДМС.
У разі, якщо картотеки заяв про видачу паспорта, який було втрачено/викрадено, територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація у наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до розділу VIII цього Тимчасового порядку.
Згідно з пунктом 8 розділу VI Тимчасового порядку №456 після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за заявою про втрату паспорта за формою згідно з додатком 11 до цього Тимчасового порядку, який затверджується керівником цього підрозділу. У висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про видачу паспорта.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу Х Тимчасового порядку №456 територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання); 3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію; 4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта; 5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта; 6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), яке доводиться до відома заявника протягом п`яти робочих днів з дня його прийняття, зазначаються підстави відмови.
Заявник має право повторно звернутися до територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, через які йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).
Аналіз норм Порядку №302 та Тимчасового порядку №456 свідчать, що процедура оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та видачі територіальними підрозділами ДМС паспорта громадянина України як у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, так і у вигляді паспортної книжечки, вимагає від особи подання заяви встановленої форми та необхідних документів. У разі достатності та повноти поданих заявником документів територіальний підрозділ ДМС проводить відповідні перевірки та звірки, зокрема встановлення факту оформлення особі паспорта, який заявлено як втрачений/викрадений, ідентифікацію особи та перевірку факту належності особи до громадянства України.
Умовою прийняття рішення про оформлення паспорта (у тому числі замість втраченого або викраденого) є проходження ідентифікації особи (процедури встановлення особи) та підтвердження факту належності особи до громадянства України.
Судом установлено, що позивачка у 1975 році у зв`язку зі зміною прізвища після одруження отримала паспорт, який був виданий їй Павлоградським МВСС в Дніпропетровській області з використанням бланку паспорту колишнього Союзу РСР. Як стверджує позивачка, вона загубила цей паспорт у 2000 році. У встановленому порядку паспорт громадянина України зразка 1994 року вона не отримувала. Реєстрація місця її проживання не проводилася і така інформація про неї до Єдиного державного демографічного реєстру та обліків ДМС не внесена. Будь-яких інших документів, які б посвідчували її особу та підтверджували громадянство України або спеціальний статус, передбачених статтею 5 Закону України "Про громадянство України", частиною 1 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", а також документів з фотозображеннями ОСОБА_1 не має. У 2015 році позивачка звернулася до Долинського районного сектору УДМС України в Кіровоградській області, повідомивши про втрату нею паспорту. Цим територіальним підрозділом ДМС проведено процедуру встановлення особи ОСОБА_1 , оскільки в наявних даних обліку ДМС будь-яка інформація про неї відсутня. Паспорт замість втраченого позивачці не було видано через непроведення процедури перевірки належності її до громадянства України.
Суд зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України "Про громадянство України" громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Належність до громадянства України визначає стаття 3 Закону України "Про громадянство України". Відповідно до частини 1 цієї статті громадянами України є:
1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;
2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;
3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;
4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 24 Закону України "Про громадянство України" повноваження щодо встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.
Указом Президента України від 27.03.2001 року №215/2001 "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі – Порядок №215/2001).
Цей Порядок відповідно до Закону України "Про громадянство України" (далі - Закон) визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Згідно з пунктами 1, 2, 4 розділу І Порядку №215/2001 для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.
Заяви з питань громадянства оформлюються: про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім`я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи.
Заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.
Відповідно до підпункту "а" пункту 7 розділу ІІ Порядку №215/2001 встановлення належності до громадянства України стосується громадян колишнього СРСР, які не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24 серпня 1991 року або проживання в Україні за станом на 13 листопада 1991 року.
Згідно з пунктом 8 розділу ІІ Порядку №215/2001 для встановлення належності до громадянства України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає:
а) заяву про встановлення належності до громадянства України;
б) копію паспорта громадянина колишнього СРСР. У разі відсутності паспорта громадянина колишнього СРСР подається довідка територіального органу Державної міграційної служби України про встановлення особи та про те, що за станом на 24 серпня 1991 року особа перебувала в громадянстві колишнього СРСР (за наявності документів, що підтверджують зазначений факт);
в) судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на території України за станом на 24 серпня 1991 року.
Відповідно до пунктів 89, 90 розділу IV Порядку №215/2001 територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.
Територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує належність особи до громадянства України.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов`язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.
Пунктом 117 розділу V Порядку №215/2001 передбачено, що у разі прийняття щодо особи рішення про встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України територіальний орган Державної міграційної служби України, дипломатичне представництво чи консульська установа України за місцем її проживання реєструють особу громадянином України.
Такій особі видається довідка про реєстрацію особи громадянином України, яка подається нею для одержання документів, що підтверджують громадянство України.
Відповідно до пункту 120 розділу V Порядку №215/2001 особам, які проживають в Україні і стосовно яких прийнято рішення про встановлення їх належності до громадянства України відповідно до пунктів 1 - 3 частини першої статті 3 Закону, територіальні підрозділи Державної міграційної служби України видають відповідні документи, які підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України.
Отже, з огляду на те, що позивачка на момент звернення із заявою про втрату паспорту не отримувала паспорт громадянина України, будь-які інші документи, які підтверджують її належність до громадянства України та містять фотозображення та відмітки про її прописку, у неї відсутні, але вона стверджує, що станом на 24.08.1991 року вона постійно проживала на території України як громадянка колишнього СРСР, тому ці обставини потребують процедури встановлення належності до громадянства України, передбаченої Порядком №215/2001, для чого позивачці слід звернутися до територіального підрозділу ДМС за місцем свого проживання в Україні, подавши відповідну заяву та необхідні документи.
Судом установлено, що з метою встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 року, ОСОБА_1 у травні 2019 року звернулася до Долинського районного суду Кіровоградської області з відповідною заявою, посилаючись на те, що цей факт має значення для встановлення належності до громадянства України та отримання паспорту громадянина України. Рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 26.03.2020 року у цивільній справі №388/687/19 заяву ОСОБА_1 задоволено, встановлено факт постійного проживання її на території України станом на 24.08.1991 року. (а.с. 40 – 43)
Тож встановлення цього факту у передбаченому законом порядку дозволяє встановити належність ОСОБА_1 до громадянства України відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про громадянство України", дає підстави територіальному підрозділу ДМС зареєструвати її громадянкою України та закінчити процедуру оформлення та видачі їй паспорта громадянина України.
Згідно з пунктом 20 Порядку №302, пунктом 3 розділу І Тимчасового порядку №456 оформлення та видача паспорта громадянина України особі, місце проживання якої не зареєстровано, належить до повноважень територіального підрозділу ДМС за місцем фактичного проживання особи в Україні. Таким уповноваженим суб`єктом у спірних правовідносинах є Долинський районний сектор УДМС України в Кіровоградській області.
Відповідач, як територіальний орган ДМС, згідно з пунктом 116 Порядку №302 має право переглянути рішення, прийняте підпорядкованим йому територіальним підрозділом ДМС, і за наявності підстав зобов`язати його скасувати попереднє рішення про відмову в оформленні та видачі паспорта і прийняти нове рішення на підставі раніше поданих документів.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частинами 1, 2 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд, вирішуючи спір у межах позовних вимог, установив, що відповідач як територіальний орган ДМС, у спірних правовідносинах, пов`язаних з видачею позивачці паспорту громадянина України замість втраченого паспорту громадянина колишнього СРСР, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, протиправних дій чи бездіяльності щодо позивачки не вчиняв. Листи відповідача №3501.6/4505-19 від 08.04.2019 року та №3501.3-6007/35.1-19 від 01.10.2019 року не є правовими актами індивідуальної дії та не можуть вважатися рішеннями про відмову в оформленні чи видачі паспорта, які можуть бути оскаржені до суду. Ці листи є відповідями на звернення (скарги) позивачки, наданими відповідно до Закону України "Про звернення громадян" про результати перевірки її заяв та скарг, а викладені у них роз`яснення щодо порядку оформлення та видачі паспорту громадянина України та щодо процедури встановлення належності до громадянства України є обґрунтованими та узгоджуються з нормами чинного законодавства.
Вимог про визнання протиправною бездіяльності Долинського районного сектору УДМС України в Кіровоградській області, як територіального підрозділу ДМС, який наділений публічно-владними управлінськими функціями, надає адміністративні послуги у сфері міграції та уповноважений на видачу паспорту громадянина України, ОСОБА_1 у позові не висуває.
Як з`ясував суд, позивачка, звертаючись за видачею паспорту громадянина України замість втраченого паспорту громадянина колишнього СРСР, не подала до територіального підрозділу ДМС необхідні документи та інформацію, які б свідчили про її належність до громадянства України. Бази даних Єдиного державного демографічного реєстру та картотек таку інформацію також не підтверджували. Тож умови для прийняття територіальним підрозділом ДМС рішення про оформлення паспорту громадянина України не були виконані. Відповідач, переглядаючи у 2019 році за скаргами позивачки рішення територіального підрозділу ДМС, не мав права зобов`язувати його скасувати рішення про відмову в оформленні та видачі паспорта і прийняти нове рішення на підставі поданих позивачкою документів, без виконання процедури встановлення належності до громадянства України.
Тому у задоволенні позову за первісною вимогою про визнання протиправними дій УДМС України в Кіровоградській області та за похідною вимогою про зобов`язання цього відповідача вчинити певні, а саме – документувати позивачку паспортом громадянина України - слід відмовити.
Оскільки позивачці відмовлено у задоволенні позову, тому підстави для стягнення на її користь судових витрат, понесених на сплату судового збору, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відсутні.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Єгорова, 25а, код ЄДРПОУ 37795939) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш