
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 квітня 2020 року м.Харків Справа № 913/128/20
Провадження №15/913/128/20
За позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області (вул.Гагаріна, буд.93, м.Сєвєродонецьк Луганської області, 93400)
до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» (вул.ім.В.Сюсюри, буд.168, м.Лисичанськ Луганської області, 93106)
про стягнення 45 830 грн 38 коп.
Суддя Смола С.В.
Без повідомлення (виклику) представників сторін
С У Т Ь С П О Р У:
Державна екологічна інспекція у Луганській області 03.03.2020 звернулася до Господарського суду Луганської області з позовом до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» (далі - ЛКСП «Лисичанськводоканал») про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 45 830 грн 38 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період з 24.04.2019 по 10.05.2019 Державною екологічною інспекцію у Луганській області проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ЛКСП «Лисичанськводоканал».
Під час перевірки встановлені порушення ЛКСП «Лисичанськводоканал» вимог ст.ст.35, 46 Закону України «Про охорону земель» та ст.70 Водного кодексу України, у зв`язку з чим позивачем розраховано шкоду заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 45 830 грн 38 коп.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2020 справа передана на розгляд судді Смолі С.В.
Ухвалою господарського суду від 10.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав; про розгляд справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням №6102231394671.
Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 8 статті 252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Відносини у галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Статтями 16, 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів, інші державні органи відповідно до законодавства України, які можуть бути позивачами у цих правовідносинах.
Правовий статус Державної екологічної інспекції у Луганській області регламентується «Положенням про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 №312, й розробленим на його підставі Положенням про Державну екологічну інспекцію у Луганській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 22.11.2018 №249.
Державною екологічною інспекцією у Луганській області (далі - Інспекція) 07.12.2019 було видано наказ №360/01-01-4 про організацію здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) за додержанням вимог природоохоронного законодавства Лисичанським комунальним спеціалізованим підприємством по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал».
Повідомленням від 18.03.2019 №188/01-03-19 Інспекцією було повідомлено ЛКСП «Лисичанськводоканал» про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Перевірка проводилась в період з 24.04.2019 по 10.05.2019, під час якої встановлено факт забруднення ЛКСП «Лисичанськводоканал» земель неочищеними стічними водами, а саме скид стічних вод з труби насосної №3 мулової води на рельєф місцевості у яр (балку), яка знаходиться на території ЛКСП «Лисичанськводоканал» МОС-1 на південний схід від насосної №3, за адресою: вул.Волгоградська, 63, м.Лисичанськ Луганської області. Цей факт є порушенням ст.ст.35, 46 Закону України «Про охорону земель», ст.70 Водного кодексу України.
Інспекторами відділу інструментально-лабораторного контролю Інспекції проведено вимірювання площі земельної ділянки, на яку здійснювався скид неочищених стічних вод рулеткою металевою Р-50УЗК зав.№450 (свідоцтво про повірку №382 чинне до 24.04.2020) та відібрано пробу ґрунту, про що складено акт відбору проб ґрунтів №02-Г-19 від 03.05.2019.
За результатами вимірювань складено протокол вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 19.06.2019 №02-Г-19, з якого вбачається перевищення концентрації забруднюючих речовин на земельній ділянці загальною площею 250 м.кв., яка знаходиться на території ЛКСП «Лисичанськводоканал» МОС-1 на південний схід від насосної №3, за адресою: вул.Волгоградська, 63, м.Лисичанськ Луганської області порівняно з фоновою пробою.
За результатами перевірки складено Акт №152 із зауваженнями від 15.05.2019 №01/1235 та надано ЛКСП «Лисичанськводоканал» припис щодо усунення порушень природоохоронного законодавства від 14.05.2019.
Разом з тим, 03.05.2019 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Луганській області складено протокол №000777 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , що працює на посаді начальника МОС №1, 2, 4 ЛКСП «Лисичанськводоканал».
Відносно відповідальної особи відповідача ОСОБА_1 03.05.2019 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Луганській області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №000777 у вигляді штрафу в сумі 850 грн 00 коп., який в установлений законом строк добровільно сплачено за квитанцією від 08.05.2019 №83.
У зв`язку з забрудненням земельної ділянки Інспекцією обчислено розмір збитків заподіяних державі ЛКСП «Лисичанськводоканал» згідно з «Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997 № 171 (далі - Методика), який складає 45 830 грн 38 коп.
Відповідно до ст.14 Конституції України, а також ст.1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно зі ст.4 Закону України «Про охорону земель» правове регулювання у сфері охорони земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, цього Закону, інших нормативно-правових актів, які приймаються відповідно до них.
У відповідності до ст.66 Конституції України кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
У відповідності до абз.1 та абз.2 ч.1 ст.35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України.
Статтею 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Приписом ч.1 ст.167 Земельного кодексу України визначено, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Згідно зі ст.35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям.
За приписами ст.46 Закону України «Про охорону земель» при здійсненні господарської діяльності, пов`язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються, зокрема, виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними.
Відповідно до ст.1 Водного Кодексу України водокористуванням є використання вод (водних об`єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об`єктів).
Приписом ч.3 ст.70 Водного кодексу України встановлено, що скидати стічні води, використовуючи рельєф місцевості (балки, пониззя, кар`єри тощо), забороняється.
Відповідно до ч.1 ст.110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Згідно з ч.1 ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов`язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
У відповідності до ч.4 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України
Згідно з ч.1 ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
За змістом ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Отже, для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника, збитками та вини.
За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
При вирішенні спору на позивача покладається обов`язок довести розмір шкоди, завданої протиправною поведінкою, факт порушення відповідачем законодавства та причинний зв`язок між цим порушенням і завданою шкодою навколишньому середовищу.
Відповідач, в свою чергу, для звільнення від відповідальності має довести відсутність своєї вини.
Судом встановлено наявність всіх елементів складу правопорушення, необхідних для застосування такої міри відповідальності як відшкодування шкоди (збитків), а саме: 1) протиправна поведінка ЛКСП «Лисичанськводоканал», яка полягає у забрудненні земель неочищеними стічними водами, а саме скид стічних (дренажних) вод на рельєф місцевості у балку (яр) з труби каналізаційної насосної станції №3 міських очисних споруд №1 (МОС-1), що підтверджується актом перевірки №152, приписом від 14.05.219, протоколом про адміністративне правопорушення №000777 від 03.05.2019, постановою про накладення адміністративного стягнення №00077 від 03.05.2019; 2) наявна сама шкода розмір якої визначено в розрахунку відповідно до Методики; 3) причинний зв`язок, що виражений у заподіяні зазначеної шкоди саме протиправною поведінкою відповідача; 4) вина, яка полягає у порушенні відповідачем вимог ст.ст.35, 46 Закону України «Про охорону земель» та ст.70 Водного кодексу України.
Відповідач позов не оспорив, доказів відсутності вини у заподіянні шкоди не надав.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Судовий збір в сумі 2 102 грн 00 коп. покладається на відповідача згідно зі ст.129 ГПК України.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236, 238, 240, 252 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Державної екологічної інспекції у Луганській області Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» задовольнити повністю.
2. Стягнути зі Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал», вул.ім.В.Сюсюри, буд.168, м.Лисичанськ Луганської області, ідентифікаційний код 03339851, на користь держави шкоду, заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства у загальній сумі 45 830 грн 38 коп., яку перерахувати за наступними реквізитами: Населений пункт - Лисичанськ; отримувач - УК у м.Лисичан/м.Лисичанськ/24062100; код отримувача (ЄДРПОУ) - 37800278; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); номер рахунку (IBAN) - UA268999980333119331000012051; код класифікації доходів бюджету - 24062100, про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал», вул.ім.В.Сюсюри, буд.168, м.Лисичанськ Луганської області, ідентифікаційний код 03339851 на користь Державної екологічної інспекції у Луганській області, вул.Гагаріна, буд.93, м.Сєвєродонецьк Луганської області, ідентифікаційний код 37991372 судовий збір в сумі 2102 грн 00 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили
4. Учасники справи:
Позивач: Державна екологічна інспекція у Луганській області, вул.Гагаріна, буд.93, м.Сєвєродонецьк Луганської області, ідентифікаційний код 37991372.
Відповідач: Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал», вул.ім.В.Сюсюри, буд.168, м.Лисичанськ Луганської області, ідентифікаційний код 03339851.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 ГПК України та порядку, визначеному пп.17.5 п.17 Перехідних положень ГПК України.
Відповідно до п.4 Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя С. Смола