
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2020 року м. Київ № 640/3031/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доМіністерства оборони України провизнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні одноразової грошової допомоги, у зв`язку з настанням інвалідності, внаслідок поранення (контузії), пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії;
- зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити в місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 , у зв`язку з настанням інвалідності, внаслідок поранення (контузії), пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії, у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про те, що Міністерством оборони України безпідставно відмовлено позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки, незважаючи на те, що ОСОБА_1 звільнився з військової служби ще у 1988 році, негативні наслідки, що пов`язані із заподіянням шкоди його здоров`ю, проявились пізніше, тобто розлад здоров`я носить тривалий характер.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.02.2019 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено сторонам строк для надання відзиву, відповіді на відзив та заперечення.
22.03.2019 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки обов`язок щодо виплати одноразової грошової допомоги належить відповідному комісаріату, а не Міністерству оборони України, з огляду на що, позивачу спочатку слід було звернутись до обласного військового комісаріату за місцем прописки останнього. При цьому, представником відповідача у відзиві наголошено на тому, що ОСОБА_1 , як вбачається зі змісту матеріалів позовної заяви, звертався до Закарпатського обласного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю, проте, відповідь Закарпатського обласного військового комісаріату у матеріалах позовної заяви відсутня. Натомість, надана позивачем копію службового листа начальника управління організаційного та соціальних виплат ОСОБА_2 від 16.11.2018, в якому позивачу роз`яснено порядок звернення з метою отримання одноразової грошової допомоги, є цілком обґрунтованим. На додаток, представником відповідача зауважено, що у силу ч. 8 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», термін з дня виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги та дня звернення за її призначенням становить не більше трьох років, який порушено позивачем.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0142724 від 15.07.2015, ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності (поранення, контузія, так, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби, при перебуванні в країнах, де велись бойові дії).
Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0935208 від 10.12.2018 ОСОБА_1 підтверджено ІІІ групу інвалідності (поранення, контузія, так, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби, при перебуванні в країнах, де велись бойові дії).
На підставі викладеного, ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського обласного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю від 26.09.2018 (вх. №7527 від 08.10.2018).
Разом з тим, відповідь на вказане звернення у матеріалах справи відсутня.
Проте, у матеріалах справи міститься копія листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 16.11.2018 №0290/К-1676/887, в якому позивача повідомлено про те, що документи для призначення одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби, оформляє та передає до Департаменту фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісаріат за місцем проживання цих осіб. З наданих у листі відомостей не можливо визначити право ОСОБА_1 щодо призначення одноразової грошової допомоги, а тому для отримання більш детальних роз`яснень останньому слід звернутись до військового комісаріату за місцем проживання.
Вважаючи на підставі викладеного порушеними власні права та охоронювані законом інтереси, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
У свою чергу, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає перелік осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, а ст. 16-3 вказаного Закону визначає порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, яка прийнята відповідно до ч. 2 ст. 16-2, ч. 9 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (надалі - Порядок №975), тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин.
Так, приписами Порядку №975 визначено процедуру призначення та виплати особі одноразової грошової допомоги у разі, зокрема, настання інвалідності.
Згідно з п. 11 Порядку №975, військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів) (п. 12 Порядку №975).
У силу п. 13 Порядку №975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку (п. 15 Порядку №975).
З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що процедура призначення та виплати одноразової грошової допомоги особі, зокрема, у разі настання інвалідності включає у себе ряд дій, а саме: 1) подання особою заяви уповноваженому органу (таким органом у межах спірних правовідносин є Закарпатський обласний військовий комісаріат); 2) подання керівником уповноваженого органу до розпорядника бюджетних коштів (у межах спірних правовідносин - Міністерство оборони України) висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги; 3) прийняття розпорядником бюджетних коштів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Разом з тим, з наявних у матеріалах справи доказів вбачається лише факт звернення позивача до Закарпатського обласного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю від 26.09.2018 (вх. №7527 від 08.10.2018). Натомість, факт подання Закарпатським обласним військовим комісаріатом до Міністерства оборони України висновку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги наявними у матеріалах справи доказами не підтверджено. Крім того, представник відповідача у відзиві також не підтвердив факт надходження від Закарпатського обласного військового комісаріату відповідно висновку. При цьому, змістом листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 16.11.2018 №0290/К-1676/887, копія якого наявна у матеріалах справи, позивачу роз`яснено порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги, у зв`язку з чим порекомендовано звернутись до військового комісаріату за місцем проживання.
Відтак, наявними у матеріалах справи доказами не підтверджено подання Закарпатським обласним військовим комісаріатом до Міністерства оборони України висновку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, що також не визнано представником відповідача. Вказане, за висновком суду, свідчить про можливі порушення саме Закарпатським обласним військовим комісаріатом порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги позивачу, що не є предметом оскарження у межах заявлених предмету та підстав позову. У той же час, виходячи з викладеного, суд не вбачає порушень прав та охоронюваних законом інтересів позивача під час процедури призначення та виплати одноразової грошової допомоги останньому у діях чи бездіяльності відповідача - Міністерства оборони України.
Відтак, суд вказує про передчасність позовної вимоги про визнання протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні одноразової грошової допомоги, у зв`язку з настанням інвалідності, внаслідок поранення (контузії), пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії. Як наслідок, позовна вимога зобов`язального характеру, як похідна від вище зазначеної, у силу п. 23 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, також є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмову в їх задоволенні.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-262, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, адреса: 03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6) відмовити у повному обсязі.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок