Рішення № 88931614, 27.04.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
560/1079/20
Номер документу
88931614
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1079/20

РІШЕННЯ

іменем України

27 квітня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Хмельницькій області від 23.01.2020 №Ф-265-10 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 19996,50 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 08.12.2015 не має статусу фізичної особи - підприємця, а тому не є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування згідно норм п. 4 ч.1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Ухвалою від 25.02.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позов, згідно якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що 15.01.2019 позивачем було погашено недоїмку в сумі 10280,79 грн. Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області 15.02.2019 прийнято рішення №0026465806 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 19996,50 грн. (в т.ч.: штрафні санкції на суму 1382,85 грн. та пеня в сумі 18613,65грн.), яке 15.02.2019 було надіслано позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручено поштою позивачу 11.03.2019. Це рішення не оскаржено, визначена ним сума не сплачена.

Також відповідач відмічає, що за обліковими даними інтегрованої картки платника податків станом на 31.12.2019 сума заборгованості з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування становила 19996,50 грн. У зв`язку із наявністю недоїмки Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-265-10 від 23.01.2020 у сумі 19996,50 грн. та направлено платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Ухвалою суду від 17.03.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження або в судовому засіданні з викликом сторін.

Позивачем подано відповідь на відзив, у якій зазначає, що був зареєстрований як ФОП в період з 11.04.2011 по 08.12.2015. В той же самий час позивач працював за трудовим договором, зокрема у ФОП ОСОБА_2 , в період 2014-2015 рр. проходив службу в ЗСУ, під час якої і отримав статус учасника бойових дій. В постанові Верховного Суду від 04.12.2019 по справі №440/2149/19 вказано, що особа, яка зареєстрована як фізична особа- підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником.

Відповідачем подано заперечення на відповідь, в яких вказує, що за обліковими даними інтегрованої картки платника податків станом на 31.12.2019 сума заборгованості позивача з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування становила 19996,50 грн., тому правомірно було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-265-10 від 23.01.2020.

Крім цього, будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження доводів позивача про те, що в період, коли він був зареєстрований фізичною особою-підприємцем, він працював за трудовим договором та служив в ЗСУ, не надано.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.

Позивач був зареєстрований як фізична особа-підприємець з 11.04.2011 по 08.12.2015.

За обліковими даними інтегрованої картки платника податків, станом на 31.12.2012, сума заборгованості позивача з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування становила 9324,95 грн., станом на 19.01.2016 - 10280,79 грн.

Недоїмку в сумі 10280,79 грн. позивачем було погашено 15.01.2019.

Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області 15.02.2019 прийнято рішення №0026465806 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 22.01.2013 по 15.01.2019 в загальному розмірі 19996,50 грн. (в т.ч.: штрафні санкції на суму 1382,85 грн. та пеня в сумі 18613,65 грн.). Це рішення 15.02.2019 було надіслано позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано ним 11.03.2019.

За обліковими даними інтегрованої картки платника податків станом на 31.12.2019, сума заборгованості позивача з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування становила 19996,50 грн.

У зв`язку із наявністю недоїмки Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-265-10 від 23.01.2020 про сплату ОСОБА_1 у сумі 19996,50 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон №2464-VI), платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч.11 ст.9 Закон №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Згідно з ч. 10 ст. 25 Закону № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Також, відповідно до п.2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладає на платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 (у редакції, чинній до 01.01.2015 - 10) відсотків своєчасно не сплачених сум.

Аналіз вказаних норм дає підстави для висновків, що для застосування до платника фінансових санкцій достатньо лише встановити факт несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску.

Відповідно до ч.14 ст.25 Закону № 2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до податкового органу вищого рівня або до суду з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це податкового органу, яким прийнято це рішення.

Відповідно до ч.15 ст.25 Закону № 2464-VI суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.

Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов`язано з виникненням та сплатою недоїмки.

Згідно з ч. 16 ст. 25 Закону № 2464-VI, строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Відповідно до п.3 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо, зокрема, платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Отже, внаслідок несвоєчасної сплати недоїмки в сумі 10280,79 грн., яка рахувалась за позивачем до 15.01.2019, до позивача застосовано передбачені згідно Закону № 2464-VI санкції, відповідно до рішення №0026465806 від 15.02.2019.

Доказів оскарження такого рішення в адміністративному чи судовому порядку позивачем не надано та судом не встановлено.

Враховуючи те, що факт наявності заборгованості підтверджується інтегрованою карткою платника та рішенням №0026465806 від 15.02.2019, відповідачем правомірно прийнято оскаржувану вимогу, тому у задоволенні позову слід відмовити.

Стосовно доводів позивача про те, що з 08.12.2015 він не має статусу фізичної особи - підприємця, а тому не є платником єдиного внеску, суд зазначає наступне.

Згідно ч.4. ст.6 Закону № 2464-VI, у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов`язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем.

Відповідно до підп.65.10.8 п.65.10 ст. 65 ПК України державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов`язань та застосування санкцій за їх невиконання.

Згідно з підп.97.4.3 п.97.4 ст.97 ПК України передбачено, що особою, відповідальною за погашення грошових зобов`язань чи податкового боргу платника податків, стосовно фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, є така фізична особа.

Таким чином, фізичні особи-підприємці є платниками єдиного внеску до моменту припинення підприємницької діяльності. Однак державна реєстрація припинення підприємницької діяльності не припиняє зобов`язань особи щодо сплати заборгованості, яка виникла під час здійснення такої, та не звільняє від відповідальності за несвоєчасне погашення недоїмки. Фізична особа несе відповідальність в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем, зокрема, і по зобов`язанням щодо сплати єдиного внеску.

Щодо доводів позивача про те, що в той самий час, коли він був зареєстрований як фізична особа-підприємець, він працював за трудовим договором, зокрема у ФОП ОСОБА_2 , а у період 2014-2015 рр. проходив службу в ЗСУ, суд зазначає, що жодних доказів на підтвердження таких тверджень ним не надано.

Крім цього, такі доводи стосуються підстав нарахування недоїмки, погашеної ним 15.01.2019, тому не охоплюються предметом спору. У спірному ж випадку оскаржувана вимога сформована на підставі чинного рішення №0026465806 від 15.02.2019.

Отже, відповідач правомірно прийняв оскаржуване рішення, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 27 квітня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)

Головуючий суддя Д.А. Божук