Рішення № 88931585, 27.04.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
560/1909/20
Номер документу
88931585
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/1909/20

РІШЕННЯ

іменем України

27 квітня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради , Виконавчого комітету Хмельницької міської ради в особі комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, Виконавчого комітету Хмельницької міської ради в особі комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, в якій просить суд:

розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження;

визнати протиправним та скасувати рішення комісії, викладене в протоколі №1 від 30 січня 2020 року в частині відмови у призначення позивачу адресної допомоги на наступні 6 місяців;

зобов`язати відповідача-1 нарахувати та виплатити позивачу адресну допомогу згідно Порядку, з дня подачі заяви 02 січня 2020 року;

стягнути з відповідачів сплачений судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 02 січня 2020 року позивачем, як уповноваженою особою сім`ї, була подана заява про призначення адресної допомоги для покриття витрат на проживання сім`ї на черговий шестимісячний термін.

У лютому 2020 року на адресу позивача надійшло повідомлення б/н та без дати про відмову в наданні державної соціальної допомоги. У березні 2020 року на адресу представника позивача за супровідним листом від 25 березня 2020 року №2341 надійшов витяг з протоколу №1 від 30 січня 2020 року засідання комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг про те, що комісією ОСОБА_1 прийнято рішення "не призначати щомісячну адресну допомогу з 02 січня 2020 року п. 2 постанови 505".

Позивач вважаючи, що така позиція відповідачів суперечить нормам діючого законодавства України та порушує права позивача в сфері соціального захисту, звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 квітня 2020 року суд відкрив провадження в адміністративній справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

19 березня 2020 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що Комісією з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг прийнято рішення про припинення надання щомісячної адресної допомоги позивачу з 02 січня 2020 року на підставі пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року року № 505, а саме: у зв`язку відсутністю смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та в переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085.

Представник відповідача - виконавчого комітету Хмельницької міської ради правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому строк згідно ухвали суду не скористався, жодних клопотань чи заяв до суду не надсилав.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 до вересня 2014 року проживала в смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області.

У зв`язку із проведенням антитерористичної операції за місцем її постійного проживання, позивач змушена була переїхати до м. Хмельницького, де у встановленому законом порядку взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 29 жовтня 2014 року № 6825400088, виданою Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.

02 січня 2020 року позивач, як уповноважений представник сім`ї, звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із заявою про призначення адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання на наступний шестимісячний термін.

В лютому 2020 року позивач отримала письмове повідомлення про відмову у наданні допомоги, яким Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради проінформувало позивача про те, що відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року № 505, згідно із рішенням комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг виконавчого комітету Хмельницької міської ради, що викладене у формі протоколу № 1 від 30 січня 2020 року, позивачу відмовлено у призначенні адресної допомоги.

Позивачу відмовлено у призначенні адресної допомоги в зв`язку із відсутністю смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085.

Надаючи правову оцінку матеріалам та обставинам справи, а також спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", якою визначено гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Приписами частин 1, 2 статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання (далі Порядок №505), в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

За рішенням комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у м. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, грошова допомога може надаватися внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю, їх дітям, дітям з інвалідністю та особам, що здійснюють за ними догляд, які перемістилися з населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і не мають можливості повернутися до попереднього місця проживання.

Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р.

Згідно із пунктом 6 Порядку №505, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану; будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Як встановив суд, підставою для припинення щомісячної адресної допомоги позивачу у призначенні адресної допомоги, починаючи з 02 січня 2020 року Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради вказано те, що смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області відсутнє у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р.

Суд зазначає, що дійсно смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області не входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, однак відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Відповідно до Закону України "Про боротьбу з тероризмом", Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", Указу Президента України від 14 квітня 1999 року № 379/99 "Про положення про Антитерористичний центр та його координаційні групи при регіональних органах Служби безпеки України" (зі змінами), з 14 квітня 2014 року по 30 квітня 2018 року на території Донецької та Луганської областей Антитерористичним центром при СБУ проводилася антитерористична операція.

Водночас, відповідно до Указу Президента України від 30 квітня 2018 року № 116/2018 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року "Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях" з 30 квітня 2018 року розпочато операцію об`єднаних сил.

При цьому, відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р, смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області включено до вказаного Переліку.

Згідно статті 8 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" початок та завершення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях визначаються окремими рішеннями Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України.

На даний час заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях тривають, рішення про їх припинення не прийнято.

Враховуючи викладене та беручи до уваги той факт, що позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, даний статус не скасований, що не заперечується відповідачем, суд приходить до висновку, що відсутність смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області у Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження № 1085-р, на дату подання нею заяви про призначення допомоги, не забороняє позивачу, як особі, яка перемістилась з території проведення антитерористичної операції та перебуває на обліку у відповідача, як внутрішньо переміщена особа, звертатись за призначенням адресної допомоги за місцем тимчасового проживання.

Аналогічна правова позиція відображена в рішенні Вищого адміністративного суду України від 11 жовтня 2017 року у справі №К/800/32877/17.

Крім того, суд враховує, що у пункті 12 Порядку № 505 вказано про те, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі:

- подання уповноваженим представником сім`ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;

- надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім`ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють;

- зняття з обліку особи, яка переміщується;

- виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Цей перелік підстав припинення виплати щомісячної адресної допомоги є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

У рішенні комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг виконавчого комітету Хмельницької міської ради, викладеного у формі протоколу № 1 від 30 січня 2020 року не вказано жодної із підстав, які перелічені у пункті 12 цього Порядку.

Зважаючи на встановлені при розгляді справи обставини, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг виконавчого комітету Хмельницької міської ради, викладене у формі протоколу № 1 від 30 січня 2020 року, в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги з 02 січня 2020 року, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" від 1 жовтня 2014 року № 505.

Суд також зазначає, що пунктом 2 Порядку №505 встановлено, що за рішенням комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, грошова допомога може надаватися внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю, їх дітям, дітям з інвалідністю та особам, що здійснюють за ними догляд, які перемістилися з населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і не мають можливості повернутися до попереднього місця проживання.

Відповідач приймаючи рішення про відмову позивачу у призначенні щомісячної грошової допомоги не досліджував та не встановив можливість повернення позивача до її попереднього місця проживання, а саме до смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області, що є додатковою обставиною для визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг виконавчого комітету Хмельницької міської ради, викладене у формі протоколу № 1 від 30 січня 2020 року.

Оскільки судом визнано протиправним рішення комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг виконавчого комітету Хмельницької міської ради, викладене у формі протоколу № 1 від 30 січня 2020 року, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" від 1 жовтня 2014 року № 505, починаючи з 02 січня 2020 року, згідно поданої позивачем заяви.

Відповідно до підпункту 2 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових документів, що підтверджують наведені позивачем доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до статті 139 КАС України судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг виконавчого комітету Хмельницької міської ради, викладене у формі протоколу № 1 від 30 січня 2020 року, в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги з 02 січня 2020 року, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" від 1 жовтня 2014 року № 505.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" від 1 жовтня 2014 року № 505, починаючи з 02 січня 2020 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Хмельницької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 03198563) Виконавчий комітет Хмельницької міської ради в особі комісії з розгляду питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (вул. Гагаріна, 3, Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 04060772)

Головуючий суддя П.І. Салюк