
Справа № 560/1344/20
РІШЕННЯ
іменем України
27 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), в якій просить суд:
1. Звільнити головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від сплати судового збору.
2. Прийняти до розгляду позовну заяву та скасувати постанову від 13.02.2020 року ВП №60473357 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
3. Провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постановою держаного виконавця від 13.02.2020 ВП №60473357 накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф в розмірі 5100,00 грн за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/577/19. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не погоджується з вказаною постановою та вважає, що вона винесена з порушенням норм матеріального права. На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.04.2019, яке набрало законної сили згідно з постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.07.2019 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 05.08.2019 та 01.11.2019 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до грошового атестату №1 від 20 липня 2018 виданого Хмельницьким центром підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, з 01 вересня 2018 року, з встановленням 90% розміру грошового забезпечення та нараховано різницю в пенсії за 12 місяців починаючи з 01 вересня 2017 року. Основний розмір пенсії з врахуванням 90% сум грошового забезпечення після перерахунку станом на 01.09.2017 склав 8057,30 грн. Сума доплати за період з 01.09.2017 року по 31.12.2018 становить 14586,04 грн.
Вказує, що відповідно до п. 10 Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою від 26.09.2018 №20-1 (далі Порядок), рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.04.2019 №560/577/19 у справі за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії включено в Реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою та присвоєно реєстраційний номер 45884. Зазначає, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області фактично вчинено усі необхідні дії спрямовані на повне та своєчасне виконання рішення, відповідно до вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.03.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі.
23 березня 2020 року від представника відповідача надійшло клопотання про залучення до участі в справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 .
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.03.2020 залучено до участи в справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 .
26 березня 2020 року від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.03.2020 клопотання представника головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено. Відкладено розгляд адміністративної справи №560/1344/20 на 27.04.2020 р. о 12:00 год.
27 квітня 2020 року від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату. Разом з тим, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень ч. 3 ст. 268 КАСУ, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.
Відповідачем 26 березня 2020 року подано відзив на позовну заяву у якому представник відповідача зазначає, що накладення на позивача оскаржуваною постановою штрафу є процесуальним заходом впливу для забезпечення виконання рішення суду. Вказує, що станом на 20.03.2020 рішення Хмельницького окружного адміністративного суду №560/577/19 залишається невиконаним з причин незалежних від державного виконавця. Просить в задоволенні позовних вимог головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовити в повному обсязі.
Представником відповідача 26 березня 2020 року також подано клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Суд встановив такі обставини справи.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) перебуває виконавче провадження №60473357 з примусового виконання виконавчого листа Хмельницького окружного адміністративного суду №560/577/19 від 28.10.2019, про: "Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відповідності до грошового атестату №1 від 20 липня 2018 виданого Хмельницьким центром підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 вересня 2018 року, з встановленням 90% розміру грошового забезпечення. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю в пенсії за 12 місяців починаючи з 01 вересня 2017 року".
04.11.2019 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №60473357 та направлено сторонам виконавчого провадження.
13.01.2020 у відповідь на постанову про відкриття виконавчого провадження від 04.11.2019 на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) за вх. №634 надійшло повідомлення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вих. №27341/08 від 25.11.2019, згідно якого повідомлено, що 05.08.2019 та 01.11.2019 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до грошового атестату №1 від 20 липня 2018, виданого Хмельницьким центром підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, починаючи з 01 вересня 2018 року, з встановленням 90% розміру грошового забезпечення та нараховано різницю в пенсії за 12 місяців починаючи з 01 вересня 2017 року. Основний розмір пенсії з врахуванням 90% сум грошового забезпечення після перерахунку станом на 01.09.2017 склав 8057,30 грн. Сума доплати за період з 01.09.2017 року по 31.12.2018 року на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.04.2019 року по справі №560/577/19 становить 14586,04 грн. Враховуючи зазначене, сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2017 по 31.12.2018 в розмірі 14586,04 грн буде виплачена з урахуванням Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 22.08.2018 №649.
13.02.2020 за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду №560/577/19, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень у Хмельницькій області Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Чмирем М.П винесено постанову від 13.02.2020 року ВП №60473357 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн на головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Не погоджуючись з вищевказаною постановою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною першою статті 3 Закону №1404-VIII передбачено, що примусовому виконанню підлягають рішення на підставі, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно з частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 16 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII встановлено, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Частиною другою статті 63 Закону № 1404-VIII передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У свою чергу, стаття 75 Закону № 1404-VIII встановлює відповідальність за невиконання рішення, що зобов`язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі.
У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання (частина перша статті 75 Закону № 1404-VIII).
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (частина друга статті 75 Закону № 1404-VIII).
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України "Про виконавче провадження", тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону № 1404-VІІІ, можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Судом встановлено, що позивач повідомив відповідача про часткове виконання судового рішення листом вих. №27341/08 від 25.11.2019.
Отже, матеріали справи свідчать про добровільне часткове виконання боржником рішення суду та виконання боржником рішення суду у частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до грошового атестату №1 від 20 липня 2018, починаючи з 01 вересня 2018 року, з встановленням 90% розміру грошового забезпечення та нарахованям різниці в пенсії за 12 місяців починаючи з 01 вересня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що часткове невиконання рішення суду сталося з незалежних від нього причин, а саме через відсутність відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно з пунктом 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до пункту 4 Положення управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (підпункт 3); призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства (підпункт 7); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 8).
Тобто, пенсійні виплати здійснюються позивачем виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Крім того, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
За таких обставин, часткове невиконання рішення суду позивачем з незалежних від нього причин (через відсутність відповідного фінансування із державного бюджету) є поважною причиною в розумінні статей 63 та 75 Закону № 1404.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладений в постанові від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а (провадження №К/9901/1598/18) та від 13 червня 2018 року по справі №757/29541/14-а (провадження №К/9901/12146/18), постанові від 21 серпня 2019 року у справі №754/3105/17.
Верховний Суд України у своїх постановах (справи №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо відсутності у державного виконавця правових підстав для накладення штрафу за невиконання рішення без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк, тому постанова від 13 лютого 2020 року ВП № 60473357 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.
Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень у Хмельницькій області Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 13.02.2020 року ВП №60473357 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення. На час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29018 , код ЄДРПОУ - 43316784) Третя особа:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Головуючий суддя О.О. Михайлов