Рішення № 88931159, 27.04.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
500/761/20
Номер документу
88931159
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/761/20

27 квітня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Острівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Острівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, у якому просить зобов`язати Острівську сільську раду Тернопільського району Тернопільської області направити її запит про інформацію від 02.03.2020 належному розпоряднику інформації, про що повідомити її.

Позов обґрунтовано тим, що позивачка зверталась до відповідача із запитом про надання інформації щодо площі, розмірів та конфігурації земельної ділянки, яка виділялась для будівництва житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , а також знаходилась у користуванні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 станом на 23.10.2001. Листом від 28.01.2020 №01 відповідач у відповідь на запит ОСОБА_1 повідомив про те, що запитувані відомості в сільській раді відсутні.

В подальшому 03.02.2020 засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 звернулась до Острівської сільської ради із запитом про інформацію, у якому просила надати інформацію про юридичну чи фізичну особу, яка володіє або повинна володіти інформацією щодо площі, розмірів та конфігурації земельної ділянки, яка виділялась для будівництва житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , а також знаходилась в користуванні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 станом на 23.10.2001.

Листом від 11.02.2020 №02 Острівська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області у відповідь на запит, отриманий 06.02.2020, повідомила позивачку, що відомості хто володіє чи повинен володіти інформацією щодо площі, розмірів та конфігурації земельної ділянки, яка виділялась для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , та знаходилась у користуванні громадянина ОСОБА_2 , громадянки ОСОБА_3 станом на 23.10.2001 в сільській раді відсутні.

Позивачка вважає, що відповідачу як розпоряднику землями, які знаходяться на території Острівської сільської ради, за статусом та характером діяльності повинно бути відомо, хто володіє запитуваною ОСОБА_1 інформацією. Відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідач, зобов`язаний був направити запит позивачки на інформацію від 03.02.2020 належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це ОСОБА_1 , однак вказаних дій не вчинив, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні на підставі пункту 1 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Копію ухвали від 27.03.2020 про відкриття провадження у справі відповідач отримав 03.04.2020, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с.26), проте у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.

Інших заяв по суті справи, крім позовної заяви, чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відтак, судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, судом встановлено наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до договору дарування житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами від 05.03.2007, який зареєстровано в реєстрі за №1-343, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (дарувальники) безоплатно передали у власність ОСОБА_1 (обдарована) житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований у АДРЕСА_4).

Домоволодіння по АДРЕСА_1 перебуває у власності ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 18.10.2007 серії НОМЕР_2 (а.с.7).

У січні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Острівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області із запитом на отримання інформації щодо площі, розмірів та конфігурації земельної ділянки, яка виділялась для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , та знаходилась в користуванні громадянин ОСОБА_2 та ОСОБА_3 станом на 23.10.2001.

Листом від 28.01.2020 №01 відповідач у відповідь на запит ОСОБА_1 від 17.01.2020 повідомив про те, що відомості щодо площі, розмірів та конфігурації земельної ділянки, яка виділялась для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , та знаходилась в користуванні громадянина ОСОБА_2 , громадянки ОСОБА_3 станом на 23.10.2001, а також будь-які картографічні матеріали забудови даного масиву, окрім карти аерофотозйомок (приблизно 1969 рік), в сільській раді відсутні (а.с.9).

03.02.2020 ОСОБА_1 звернулась до Острівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області із запитом про інформацію, у якому просила надати інформацію про юридичну чи фізичну особу, яка володіє або повинна володіти інформацією щодо площі, розмірів та конфігурації земельної ділянки, яка виділялась для будівництва житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , а також знаходилась в користуванні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 станом на 23.10.2001 (а.с.8).

Листом від 11.02.2020 №02 Острівська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області у відповідь на запит від 03.02.2020, отриманий 06.02.2020, повідомила позивачку, що відомості хто володіє чи повинен володіти інформацією щодо площі, розмірів та конфігурації земельної ділянки, яка виділялась для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , та знаходилась у користуванні громадянина ОСОБА_2 , громадянки ОСОБА_3 станом на 23.10.2001 в сільській раді відсутні (а.с.11).

Позивачка вважає, що дії відповідача (який не володіє інформацією) щодо ненаправлення запиту позивачки на інформацію від 03.02.2020 належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це ОСОБА_1 порушує її право щодо доступу до публічної інформації, а тому звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до статей 5, 7 Закону України від 02.10.1992, № 2657-XII № «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, є Закон України від 13.01.2011, №2939-VI «Про доступ до публічної інформації».

Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 5 цього Закону доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації відповідно до статті 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання (стаття 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Частиною першою статті 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядники інформації зобов`язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Порядок розгляду і надання відповіді на запит визначено у статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Зокрема, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту (частина перша статті 20 Закону); у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту (частина четверта статті 20 Закону).

У статті 22 Закону № 2939-VI наведений вичерпний перелік підстав, з яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту на її отримання.

Так розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Відповідно до частини третьої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

Під запитом на інформацію розуміється прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (стаття 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації»). Тобто мова йде про раніше створену інформацію, якою володіє розпорядник. Для відповіді на інформаційний запит розпорядник інформації не повинен створювати нову інформацію готувати аналітику, надавати роз`яснення тощо.

В даному випадку матеріалами справи підтверджується, що позивачка зверталась до відповідача із запитами про надання інформації щодо площі, розмірів та конфігурації земельної ділянки, яка виділялась для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , та знаходилась в користуванні громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 станом на 23.10.2001 та про юридичну чи фізичну особу, яка володіє або повинна володіти інформацією щодо площі, розмірів та конфігурації земельної ділянки, яка виділялась для будівництва житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , а також знаходилась в користуванні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 станом на 23.10.2001 (а.с. 8).

Відповідачем було надано відповіді на подані запити, у яких вказано про відсутність у його володінні запитуваної інформації.

Суд враховує, що згідно зі статтею 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Отже, відомості щодо передачі земельної ділянки у користування на території Острівської сільської ради повинні знаходитись у володінні відповідача, але за умови, що таке питання вирішувалося (приймалося) сільською радою.

Як встановлено судом, Острівською сільською радою листом від 28.01.2020 було надано відповідь по суті запиту щодо відсутності відомостей про земельну ділянку, яка виділялась для будівництва та обслуговування одержаного в дар позивачкою домоволодіння та знаходилась в користуванні ОСОБА_2 , ОСОБА_3 станом на 23.10.2001. Вказане свідчить про відсутність у відповідача відомостей про задокументоване належним чином передання у користування земельної ділянки, прилеглої до житлового будинку позивачки, станом на 23.10.2001.

Предметом розгляду даної справи є правовідносини щодо наявності чи відсутності підстав для зобов`язання суб`єкта владних повноважень Острівської сільської ради направити запит про інформацію ОСОБА_1 від 03.02.2020 (у прохальній частині позовної заяви позивачка вказує від 02.03.2020, однак з матеріалів справи судом встановлено, що датою запиту є 03.02.2020) належному розпоряднику інформації, про що повідомити ОСОБА_1 .

Суд зазначає, що визначальним для публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях (тобто відповідати критеріям «відображеності та задокументованості») та знаходитись у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

З відповідей Острівської сільської ради вбачається, що така інформація відсутня, тобто відсутні задокументовані відомості про земельну ділянку, якою цікавилася заявниця. Оскільки вирішення питання розпорядження землями комунальної власності відповідно до земельного законодавства покладається на відповідні ради, проте відомості щодо конкретної земельної ділянки у раді відсутні, а також у виконавчому комітеті Острівської сільської ради (як зазначено у відповіді на запит №02 від 11.02.2020), тому і відповідь відповідача, у якого відсутня запитувана інформація, відповідає положенням Закону.

Крім того, з аналізу зазначених вище нормативних актів не встановлено, що володіння такою інформацією входить до компетенції інших розпорядників публічної інформації, а тому підстави направляти запит іншому розпоряднику публічної інформації у відповідача відсутні.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

В даному випадку, суд приходить до переконання, що позивачу було надано відповіді на подані нею запити у межах наявної у відповідача інформації із дотриманням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Таким чином, суд дійшов висновку, що розглядаючи запити позивачки Острівська сільська рада діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповіді відповідача від 28.01.2020 та 11.02.2020 надіслані позивачці у передбачений строк та прийняті з урахуванням усіх обставин, що мають значення для їх прийняття, підстав для направлення запитів іншому розпорядку інформацію не було, а факт незгоди позивачки із такими відповідями не свідчить про те, що відповідач приховав запитувану інформацію та порушив право особи на доступ до інформації.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки є необґрунтованими та безпідставними, у зв`язку з чим в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

За правилами частини другої статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Оскільки тридцятий день розгляду справи 26.04.2020 припав на вихідний день (неділю), то з огляду на положення частини шостої статті 120 КАС України, рішення ухвалено у перший після вихідного робочий день 27.04.2020.

Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Острівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Острівська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області (вулиця В.Ярмуша, 143, село Острів, Тернопільський район, Тернопільська область, 47728, код ЄДРПОУ 04393580).

Повний текст рішення складено та підписано 27.04.2020 року.

Суддя Чепенюк О.В.

Згідно з оригіналом:

Суддя Чепенюк О.В.