
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2020 р. Справа № 480/1159/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
представника позивача та третьої особи - адвоката Нагорного В.Б.,
представника відповідача - Заїки І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , до Сумської міської ради, третя особа на стороні позивача: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача: комунальна установа Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12 ім.Б.Берестовського про визнання протиправними та скасування рішень,-
В С Т А Н О В И В:
У липні 2019 року позивач Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, який її представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що 31.08.2011 між позивачем та Сумською міською радою укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,0600 га, з кадастровим номером 5910136600:19:034:0026, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , на якій розташована нежитлова будівля - квітковий павільйон. Позивач є власником частини цієї будівлі, другим власником є фізична особа-підприємець ОСОБА_2
02.07.2016 на підставі рішення Сумської міської ради від 07.06.2016 №873-МР було продовжено договір оренди земельної ділянки до 23.06.2021.
26.09.2018 Сумською міською радою прийнято рішення №3824-МР "Про використання земельної ділянки комунальної власності, яка перебуває в оренді у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , для суспільних потреб". Цим рішенням встановлено, що земельну ділянку комунальної власності, кадастровий номер 5910136600:19:034:0026, за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,06 га, яка знаходиться в оренді у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , необхідно надати Комунальній установі Сумська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №12 ім.Б.Берестовського для суспільних потреб, а саме: створення майданчику відпочинку дітей - школярів. Крім цього, вирішено звернутися до ФОП ОСОБА_1 з пропозицією про розірвання договору оренди земельної ділянки від 02.07.2016 укладеного між Сумською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у зв`язку з необхідністю її використання та надання навчальному закладу комунальної власності для суспільних потреб.
Також, 26.09.2018 Сумською міською радою прийнято рішення №3825-МР "Про надання земельної ділянки в постійне користування комунальній установі Сумська загальноосвітня шкода І-ІІІ ступенів №12 ім. Б.Берестовського за адресою: АДРЕСА_1" .
Рішення Сумської міської ради від 26.09.2018 №3824-МР та №3825-МР позивач просить визнати протиправними і скасувати, зазначаючи, що позивач правомірно набула право користування земельною ділянкою, використовує її відповідно до умов договору оренди. Прийнявши спірні рішення, відповідач фактично втручається у майнові права позивача, що суперечить вимогам законодавства.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив, зазначивши, що відповідно до рішення №3824-МР міська рада вирішила, що земельну ділянку комунальної власності, кадастровий номер 5910136600:19:034:0026, за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,06 га, яка знаходиться в оренді у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , необхідно надати Комунальній установі Сумська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №12 ім.Б.Берестовського для суспільних потреб, а саме: створення майданчику відпочинку дітей - школярів. Крім цього, вирішено звернутися до ФОП ОСОБА_1 з пропозицією про розірвання договору оренди земельної ділянки від 02.07.2016 укладеного між Сумською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у зв`язку з необхідністю її використання та надання навчальному закладу комунальної власності для суспільних потреб. Тобто це рішення не тягне для позивача жодних наслідків та не порушує її прав, оскільки лише розірванням договору оренди земельної ділянки могли б зачіпатися її інтереси. Однак таких приписів для позивача рішення не містить, ним пропонується направити лише пропозицію позивачу про розірвання договору оренди.
Крім того, на час звернення до суду з даним позовом рішенням Господарського суду Сумської області від 18.06.2019 вже було відмовлено Сумській міській раді у задоволенні позову про розірвання з позивачем договору оренди земельної ділянки.
Так само і рішення Сумської міської ради №3825-МР від 26.09.2018 про надання земельної ділянки в постійне користування комунальній установі Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12 ім.Б.Берестовського, не порушує прав позивача, оскільки його реалізація пов`язана також з розірванням договору оренди спірної земельної ділянки.
22 жовтня 2019 року Сумським окружним адміністративним судом провадження у справі було закрите у зв`язку з відсутністю публічно-правовго спору між сторонами, роз`яснено позивачу право звернутися до суду в порядку господарського судочинства.
20 січня 2020 року постановою Другого апеляційного адміністративного суду ухвалу про закриття провадження скасовано, справу передано на розгляд до суду першої інстранції. При цьому, апеляційний суд погодився з висновком про наявність приватно-правового спору та віднесення його до юрисдикції господарського суду, проте, прийшов до висновку про необхідність завершення розгляду цього спору за правилами адміністративного судочинства з метою забезпечення права позивача на доступ до суду та на ефективний засіб юридичного захисту.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 31.08.2011 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та Сумською міською радою укладений договір оренди землі стосовно земельної ділянки площею 0,0600 га за кадастровим номером 5910136600:19:034:0026, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , під розміщеною нежитловою будівлею (а.с.24-25).
02.07.2016 на підставі рішення Сумської міської ради від 07.06.2016 №873-МР було продовжено договір оренди земельної ділянки до 23.06.2021 (а.с.32-35).
26.09.2018 Сумською міською радою прийнято рішення №3824-МР "Про використання земельної ділянки комунальної власності, яка перебуває в оренді у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , для суспільних потреб" (а.с.18).
Зазначеним рішенням встановлено, що земельну ділянку комунальної власності, кадастровий номер 5910136600:19:034:0026, за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,06 га, яка знаходиться в оренді у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , необхідно надати Комунальній установі Сумська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №12 ім.Б.Берестовського для суспільних потреб, а саме: створення майданчику відпочинку дітей - школярів. Крім цього, вирішено звернутися до ФОП ОСОБА_1 з пропозицією про розірвання договору оренди земельної ділянки від 02.07.2016 укладеного між Сумською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у зв`язку з необхідністю її використання та надання навчальному закладу комунальної власності для суспільних потреб.
Також, 26.09.2018 Сумською міською радою прийнято рішення №3825-МР "Про надання земельної ділянки в постійне користування комунальній установі Сумська загальноосвітня шкода І-ІІІ ступенів №12 ім. Б.Берестовського за адресою: АДРЕСА_1 " (а.с.19).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходить з такого.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( далі - Закон №280/97-ВР). Відповідно до ч.1 ст.10 цього Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Відповідно до ч.1 ст.59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 1 ч.1 ст.19 Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень ( нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.
Визначення термінів «нормативно-правовий акт» та «індивідуальний акт» містять пункти 18,19 ч.1 ст.4 Кодексу. Так, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування. Індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Тобто, виходячи з викладеного, суд вважає, що для захисту порушеного права чи інтересу позивача між сторонами мають існувати публічно-правові відносини, в ході яких відповідачі здійснюють владні управлінські функції стосовно позивача.
Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав або інтересів позивача на момент його звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Зазначені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявники вважають начебто певні положення норм законодавства впливають на їх правове становище.
З наведеного слідує, що суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб`єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.
Так, оспорене у цій справі рішення Сумської міської ради 3824-МР та рішення №3825-МР, яке фактично дублює частину попереднього рішення, на переконання суду, не тягнуть для позивача жодних наслідків, не встановлюють ніяких приписів, обов`язків чи обмежень, містять лише пропозицію добровільно розірвати договір оренди земельної ділянки та вказівку організаційного характеру щодо підготовки позову про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Крім того, на час звернення до суду з даним позовом 08.07.2019 у провадженні Господарського суду Сумської області вже перебувала справа за позовом Сумської міської ради до ОСОБА_1 про розірвання договору оренди земельної ділянки, у якій рішенням суду від 18.06.2019, залишеним в силі Північним апеляційним господарським судом 21.10.2019, у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що оскаржувані позивачем рішення відповідача не змінюють стану суб`єктивних прав позивача та не встановлюють жодних додаткових обов`язків для нього та обмежень, відтак підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Сумської міської ради ( код ЄДРПОУ 23823253, пл.Незалежності,2 м.Суми, 40030), третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 ( РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ), третя особа на стороні відповідача комунальна установа Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12 ім. Б.Берестовського ( вул.Засумська,3, м.Суми, 30030) про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Повне рішення складене 24 квітня 2020 року.
Суддя Л.М. Опімах