
Справа № 420/2072/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Юхтенко Л.Р., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До суду 11 березня 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов`язання провести перерахунок пенсії на надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % від посадового окладу до 30.12.2002 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року по справі №420/1539/19, яке набрало законної сили 16 жовтня 2019 року, зобов`язано Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Одеській області підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% від посадового окладу до 30.12.2002 року та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, та на виконання зазначеного рішення суду позивач отримав довідку №18853 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, в якій зазначена надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 %.
Також, позивач зазначив, що із вказаною довідкою звернувся до ГУПФУ в Одеській області із заявою щодо перерахунку пенсії, проте, листом від 13.11.2019 року вих. № 2953/Г-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - ГУПФУ в Одеській області) надало позивачу відповідь про те, що рішенням суду на головне управління не покладено жодних зобов`язань, тому для проведення перерахунку пенсій на підставі виготовленої та наданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення підстави відсутні та запропоновано звернутись до суду.
Позивач вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області є протиправними.
Ухвалою від 16 березня 2020 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Вказана ухвала отримана позивачем 27 березня 2020 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення, а також отримана відповідачем 25 березня 2020 року, про що свідчить поштове повідомлення.
До суду 31 березня 2020 року (вхід. № ЕП/4192/20) від відповідача надійшов відзив на позову заяву, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року по справі №420/1539/19 на ГУПФУ в Одеській області не було покладено жодних зобов`язань в частині перерахунку пенсії, а лише зобов`язано направити до ГУПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Окрім того, відповідач зазначив, що підставою для перерахунку пенсії слугує підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262 на умовах, в порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Позивач не надав суду відповідь на відзив.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .
Наказом ОМУ УМВС України в Одеській області № 80 від 25.11.2002 року позивач був призначений на посаду начальника приймальника-розподільника для осіб, затриманих за бродяжництво при міському управлінні УМВС.
Відповідно до Витягу із наказу начальника УМВС України в Одеській області №480 о/с від 25 грудня 2002 року, майора міліції ОСОБА_1 звільнено у відставку за п. 65 «а» (за віком), з 30.12.2002 року.
З січня 2003 року позивачу призначено пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням даних, які зазначені у грошовому атестаті № 18 та довідки щодо додаткових видів грошового забезпечення 2000-2002 роки, у тому числі, 15 % за режим секретності.
У позовній заяві позивач зазначив, що у 2010 році позивач став отримувати пенсію, до розміру якої не була включена надбавка у розмірі 15 % за режим секретності.
Так, матеріалами справи підтверджено, що ГУМВС України в Одеській області видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення про те, що відповідно до постанови КМ України від 13.02.2008 року №45, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2008 року за посадою начальника прийомника-розподільника, відповідно до якої не зазначено надбавку за службу в умовах режимних обмежень, на підставі якої й був зроблений відповідний перерахунок пенсії.
Також матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся до суду із позовом до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області з вимогою про визнання протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області щодо не включення до Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за службу в умовах режимних обмежень та зобов`язання вчинити такі дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року по справі № 420/2072/20 позовні вимоги ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області щодо не включення до Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за службу в умовах режимних обмежень, зобов`язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Одеській області вчинити певні дії, а саме: підтвердити виплату ОСОБА_1 надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% від посадового окладу до 30.12.2002 року, включити її до Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та направити Довідку до Суворовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі - задоволено частково.
Зобов`язано Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Одеській області (вул.Єврейська,14, м.Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 08592268) підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% від посадового окладу до 30.12.2002 року та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м. Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 20987385).
Вказане рішення набрало законної сили 16.10.2019 року.
Матеріалами справи підтверджено, що ГУМВС України в Одеській області видано ОСОБА_1 довідку №18853 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) про те, що відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року №988, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року за прирівняною поліцейського: начальник приймальника, відповідно до якої надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % (згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 року №420/1539/19) складає 420 грн.
Вказана довідка була направлена ГУ ПФУ в Одеській області. Між тим, позивачу не був проведений перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки.
Суд встановив, що 06 листопада 2019 року позивач звернувся із заявою до Начальника ГУПФУ в Одеській області, в якій просив повідомити про причини не проведення перерахунку пенсії з урахуванням 15% посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень.
Листом від 13.11.2019 року вих. №2953/Г-11 ГУПФУ в Одеській області повідомило позивача, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 року по справі №420/1539/19, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області 01.11.2019 року до ГУПФУ надано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% посадового окладу, проте, на управління рішенням суду жодних зобов`язань не покладено, тому для проведення перерахунку на підставі виготовленої та наданої ліквідаційною комісією довідки про розмір грошового забезпечення підстави відсутні.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.
Згідно з пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов`язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.
Відповідно до преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Порядок проведення перерахунку пенсії визначений ст. 63 цього Закону.
Відповідно до ст. 63 цього Закону, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, із наведених норм Порядку вбачається, що пенсійний орган проводить перерахунок пенсії на підставі отриманих довідок.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 '"Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Так, суд встановив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 року №420/1539/19, Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області видано ОСОБА_1 довідку №18853 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) про те, що відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року №988, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року за прирівняною поліцейського: начальник приймальника, відповідно до якої надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % (згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 року №420/1539/19) складає 420 грн.
Між тим, матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем, що на підставі поданої довідки позивачу не був здійснений перерахунок пенсії.
Відповідач обґрунтовує свою відмову у здійсненні перерахунку пенсії тим, що рішенням у цій справі на відповідача не було покладено такого обов`язку.
Судом відхиляються такі доводи відповідача, з огляду на таке.
Згідно з ч. 1-3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з абз. 4 ст. 63 цього Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, враховуючи те, що довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, відповідно до якої з посадовим окладом ОСОБА_1 змінено розмір грошового забезпечення, на підставі якої проводиться перерахунок пенсії, яка видана позивачу ліквідаційною комісією та направлена до виконання до пенсійного органу, суд вважає, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі цієї довідки.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про зобов`язання провести перерахунок пенсії на надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % від посадового окладу до 30.12.2002 року є обґрунтованими та належать задоволенню шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ №18853, з урахуванням включеної надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % від посадового окладу до 30.12.2002 року згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 року №420/1539/19 з 01 листопада 2019 року, з урахуванням здійснених раніше виплат.
Щодо дати здійснення перерахунку пенсії суд зазначає, що до такого висновку суд дійшов, виходячи із норм статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців; перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Для позивача настали обставини, що тягнуть за собою зміну його розміру пенсії з дати видачі оновленої довідки на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 року №420/1539/19. З огляду на те, що оновлену довідку відповідач отримав 01.11.2019 року та не здійснив позивачу відповідний перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки з дати отримання даної довідки, права позивача мають бути відновлені саме з 01.11.2019 року.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню у повному обсязі.
Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Суд вважає, що оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення належить негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
У зв`язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору та відсутні докази понесення позивачем інших судових витрат, жодні витрати не належать стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ №18853, з урахуванням включеної надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % від посадового окладу до 30.12.2002 року згідно з рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 року №420/1539/19, з 01 листопада 2019 року, з урахуванням здійснених раніше виплат.
Рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 Розділу VI Прикінцеві положення КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.