
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
23 квітня 2020 р. № 400/1272/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Устинова І.А., розглянувши заяву позивача про зміну предмета позову у справі
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
треті особи:Управління державної казначейської служби України у м.Миколаєві Миколаївської області, пр. Центральний, 97, м. Миколаїв, 54055
про:визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 24.03.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) без виклику сторін у судове засідання.
10.04.2020 року від позивача надійшла заява про зміну предмета позову шляхом викладення позових вимог дещо в іншій редакції. В заяві позивач обгрунтувала зміну позовних вимог тим, що процедуру повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів визначено Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок № 787).
Відповідно до п.3 Порядку № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, зокрема, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, /платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного і органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 787. Враховуючи зазначене та те, що до повноважень органів Пенсійного фонду України належить коні роль щодо справляння надходжень до бюджету збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, саме цей суб`єкт владних повноважень на підставі заяви платника має сформувати відповідне подання до органів Державної казначейської служби.
Однак, враховуючи вимоги абзацу п`ятого п.5 розділу І Порядку № 787 подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається до органу Казначейства саме платником, разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ коштів до бюджету.
Таким чином, для реалізації права позивача на повернення йому безпідставно сплаченої суми збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, вищезазначене подання до органу Державної казначейської служби, сформоване органом Пенсійного фонд) України повинно бути направлено останнім саме на адресу платника, тобто позивачу по справі ОСОБА_1 .
Розглянувши зміст заяви , суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Водночас, суд зазначажє, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2011 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", зі змінами, внесеними постановою КМУ від 25.03.2020 №239 на усій території України з 12 березня встановлено карантин.
Відповідно до Рішення Ради суддів України від 17.03.2019 №19, встановлені рекомендації особливого режиму роботи судів України задля убезпечення населення України від поширення гострих респіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб.
Установлюючи строки подання заяв по суті справи, суд бере до уваги, що Законом України розділ VI "Прикінцеві положення" Кодеску адміністративного судочинства України доповнено пунктом 3 такого змісту: "Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 47, 162, 243, 248, 262, пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти до розгляду заяву від 10.04.2020р. про зміну позовних вимог.
2. Справу розглядати з урахуванням змінених позовних вимог, та викласти позовні вимоги в наступній редакції:
"1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не сформування до Управління Державної казначейської служби України у м. Миколаїв Миколаївської області подання про повернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 2880,55 грн. (дві тисячі вісімсот вісімдесят грн. 55 коп.).
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області сформувати та надати позивачу подання до Управління Державної казначейської служби України у м. Миколаїв Миколаївської області про повернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 2880 грн. 55 коп., сплаченого згідно з квитанцією від 10.09.2019 р."
3. Копію ухвали направити учасникам справи.
4. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І. А. Устинов