Рішення № 88929951, 27.04.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
260/1629/19
Номер документу
88929951
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОТЦК та СП
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

27 квітня 2020 рокум. Ужгород№ 260/1629/19

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Закарпатського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Закарпатського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить суд зобов`язати Закарпатський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018р. у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів від 30.08.2017р. №704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018р. №260; надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10% від посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018р. №260; надбавки за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п.1 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п.5, п.п.2 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018р. №260; надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10% від посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018р. №260; надбавки за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п.1 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п.2 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 з 05 березня 2019 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумами пенсії.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що він являється військовим пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Закарпатській області. 30 червня 2019 року він звернувся до відповідачів із зверненням щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення з включенням до такої усіх додаткових видів грошового забезпечення та премії та проведення перерахунку його пенсії з урахуванням такої. Однак у задоволенні порушених у зверненні питань йому було відмовлено. Вважає таку відмову протиправною, оскільки Закарпатський обласний військовий комісаріат при складанні довідки повинен керуватися нормами Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року, відповідно до яких визначати складові грошового забезпечення. Звертає увагу суду на ту обставину, що п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, якими керувалися відповідачі, визнані судом такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, що підтверджується судовими рішеннями у справі №826/3858/18, а тому не підлягає застосуванню.

Представником відповідача 1 до суду було подано відзив на позовну заву, відповідно до якого вважає, що даний адміністративний позов не підлягає до задоволення, оскільки скасування п.1,2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки Закарпатський обласний військовий комісаріат керувався чинними приписами Постанови № 103 та Порядку № 45 на момент надання довідки № ХР 15242 від 28.03.2018 року.

Представником відповідача 2 до суду було подано відзив на позовну заву, відповідно до якого вважає, що даний адміністративний позов не підлягає до задоволення, оскільки в березні 2018 року Закарпатським обласним військовим комісаріатом було складено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, в яку включено усі види грошового забезпечення, передбачені п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року та п.1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, та які були чинними на момент її видачі. Вважає, що прийняття Окружним адміністративним судом м. Києва рішення у справі №826/3858/18 не є тією обставиною, яка тягне за собою обов`язок Закарпатського обласного військового комісаріату оформити та направити до органу Пенсійного фонду нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача. Такий виникає виключно у випадку прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або введення для них нових видів грошового забезпечення. Окрім того, вважає безпідставною звернену до органу Пенсійного фонду позовну вимогу, оскільки така стосуються захисту від можливих порушень прав позивача у майбутньому, що не відповідає засадам адміністративного судочинства.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та з 01 січня 2006 року йому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

Відповідно до розрахунку на пенсію за вислугу років його пенсія обрахована в основному розмірі 90% грошового забезпечення, яке складалось з таких його видів: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років 40%; надбавка за службу в ЗС 100%; грошова винагорода за кваліфікацію 5%; надбавка за секретність 10%; надбавка за безперервність служби 90%; премія 33,3%, (а.с. 47).

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. Закарпатським обласним військовим комісаріатом (далі - Закарпатський ОВК) видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 , у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України до складу якої включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років 50%.

Вказана довідка була скеровано до ГУ ПФУ в Закарпатській області, а на її підставі з 01 травня 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу , при якому органом Пенсійного фонду України враховано тільки ті складові грошового забезпечення, які зазначені в довідці, (а.с. 49).

30 липня 2019 року, ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського ОВК із заявою, в якій просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 01 січня 2018 року згідно військового звання та посадового окладу відповідної посади діючого військовослужбовця з урахуванням усіх премій, в тому числі премії у розмірі 33,3% та інших додаткових видів грошового забезпечення, (а.с. 23).

Листом Закарпатського ОВК № 4499 від 05.08.2019 р. позивача повідомлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р., Закарпатським ОВК направлено до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018р., до якої включено складові грошового забезпечення, передбачені в постанові Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р., (а.с. 26).

10 жовтня 2019 року, ОСОБА_1 повторно звернувся до Закарпатського ОВК із заявою, в якій у зв`язку з прийняттям рішення по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103, просив скласти та направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019р. для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, (а.с. 24).

У відповідь на таку листом Закарпатського ОВК № 6259 від 04.11.2019р. заявника повідомлено про відсутність підстав для задоволення заяви.

Окрім того, 22 жовтня 2019 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Закарпатській області, в якій просив у зв`язку з прийняттям рішення по справі №826/3858/18 здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії за вислугу років з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, (а.с. 28).

У відповідь на вказане звернення ГУ ПФУ в Закарпатській області позивачу повідомлено, що після прийнятого рішення про умови та порядок проведення перерахунку пенсії Урядом не приймалося, а відтак перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склалися станом на день набрання законної сили судовим рішенням з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету. Окрім того, вказує, що 14 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №804, відповідно до якої вирішено виплату пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018р. та перерахованих з 01.01.2018р. здійснювати у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення, визначеної станом на 01.03.2018р.

З метою захисту порушеного, на думку позивача, його конституційного права на соціальний захист, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Ст. 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюється нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).

Відповідно до преамбули Закону №2262, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Порядок обчислення пенсій військовослужбовцям врегульовано нормами розділу V Закону №2262. Так, зокрема, ч. 3 ст. 43 Закону №2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, положеннями законодавчих актів, що регулюють пенсійне забезпечення військовослужбовців, передбачене обчислення пенсії таких з розміру грошового забезпечення з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Нормами ст. 63 Закону №2262 врегульовано порядок здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до ч. 1 зазначеної статті, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, зазначеною законодавчою нормою Кабінету Міністрів України делеговано повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р. (далі - Порядок №45), відповідно до п. 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

П. 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 5 Порядку №45 (у редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р.), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 встановлено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. (далі - Постанова №103) прийнято рішення перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Отже, вказаними нормативно-правовими актами з 24 лютого 2018 року (дата набрання чинності Постанови №103 та внесених нею змін) обмежено складові грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія військовослужбовців.

Разом з тим, Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р., залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р. та Постановою Верховного Суду від 12.11.2019р., в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Частиною 2 ст.265 КАС України передбачені наслідки визнання нормативно-правового акта нечинним, відповідно до яких такий втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 року норми пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність та не підлягають застосуванню.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та Закарпатський ОВК у зв`язку із втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 постанови №103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до Закарпатського ОВК із заявою про видачу станом на 05 березня 2019 року довідки про розміри його грошового забезпечення п. 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особу було звільнено із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абз. 2, 4 та 5 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються обов`язки з: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 5 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (далі - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, нормами чинного законодавства на відповідача 1 покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до п.23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься у Постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі №21-484а13 та у Постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі №553/3619/16-а.

Постановою Кабінет Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018 р., затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Окрім того, п.2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також пп.2 п.5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З огляду на вищенаведене суд вважає, що з 05 березня 2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Тому суд вважає, що з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до вимог ст.43 та 63 Закону №2262 та ст.9 Закону №2011.

Принцип верховенства права зобов`язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створюючи правові й практичні умови для втілення їх в життя. Будь-яка дія органів державної влади має будуватися на цьому принципі, а відтак чинні положення національного законодавства потрібно формулювати так, щоб вони були достатньо доступними, чіткими і передбачуваними у практичному застосуванні. (Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Броньовський проти Польщі» від 22 червня 2004 року).

Ч. 2 ст. 6 КАС України передбачає, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Зазначене кореспондується також з положеннями ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», якою передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Отже, суд вважає, що Закарпатський ОВК був зобов`язаний видати та направити ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови №704 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а тому відмовляючи у направленні такої до органу Пенсійного фонду України, відповідач 1 діяв протиправно.

Відповідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Хоча позивач не заявляє вимогу про визнання протиправними дії Закарпатського ОВК щодо відмови у підготовці та надані до ГУ ПФУ в Закарпатській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії станом на 05.03.2019, разом з тим, враховуючи положення ч.2 ст.9 КАС України та факт встановлення протиправності таких судом під час розгляду справи, з метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги, заявлені до Закарпатського ОВК , з урахування наведеного.

Що стосується позовної вимоги до ГУ ПФУ в Закарпатській області, суд вважає таку передчасною з огляду на наступне.

Положеннями Порядку №45 зобов`язують органи Пенсійного фонду України проводити перерахунок пенсій військовослужбовців на підставі отриманої від уповноваженого органу довідки, в якій визначено розмір грошового забезпечення та його складові.

Разом з тим, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у органу пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи те, що Закарпатський ОВК довідку про грошове забезпечення станом на 05.03.2019р. до ГУ ПФУ в Закарпатській області стосовно позивача не направляв, то відповідно в органу Пенсійного фонду України не було можливості та підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням відомостей, які просить позивач включити до її складу.

Суд зазначає, що позивач безумовно має право на перерахунок пенсії з 05 березня 2019 року, однак невірно обрав спосіб захисту свого права.

На час виникнення спірних відносин відповідач 2 - ГУ ПФУ в Закарпатській області не допустило протиправної бездіяльності, оскільки на момент звернення позивача до ГУ ПФУ в Закарпатській області у останнього була відсутня інформація (довідка) про розмір грошового забезпечення пенсіонера, що унеможливило здійснити перерахунок пенсії на той час.

До такого ж висновку дійшов Верховний Суд в Постанові від 10.10.2019 р. у справі № 553/3619/16-а.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи - це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки. Іншими словами, таке рішення (дії чи бездіяльність) є юридичним фактом, котрий має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами.

Кодексом адміністративного судочинства України не встановлено можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов`язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.

Вказана правова позиція міститься у Постанові Верховного Суду 14.02.2019 р. по справі № 362/7962/15-а.

З огляду на вищенаведене позовна вимога в цій частині задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі наведеного та керуючись ст. 241, 255, 257, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Закарпатського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Закарпатського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у складанні та направленні до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019р. у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру його пенсії.

Зобов`язати Закарпатський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру його пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Закарпатського обласного військового комісаріату (вул. Бородіна, буд. 22, м. Ужгород, Закарпатська область, 88015, код ЄДРПОУ - 08410861) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.П.Микуляк