Рішення № 88929866, 24.04.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2020
Номер справи
240/1087/20
Номер документу
88929866
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2020 року м. Житомир справа № 240/1087/20

категорія 106020000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Черноліхова С.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, у якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України зарахувати їй до стажу роботи в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж служби в органах податкової міліції в розмірі 13 років 06 місяців 07 днів, видавши відповідний наказ.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що з 01 вересня 2003 року до 09 березня 2017 року проходила службу на різних посадах начальницького складу в органах податкової міліції України. Стаж служби в органах податкової поліції на момент звільнення, а саме на 09 березня 2017 року, становив 13 років 06 місяців 07 днів, проте він не був врахований при обрахуванні стажу в органах Національної поліції України. Вважаючи, що має право на зарахування стажу служби в органах податкової поліції до стажу в органах Національної поліції України, на підставі положень діючого законодавства України, звернулася до відповідача із такою вимогою, викладеною в рапорті. Однак, 30 січня 2020 року отримала відмову у вчиненні таких дій. Підставами для відмови слугувало те, що служба в органах податкової міліції не входить до переліку, визначеному в частиною 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», як така, що зараховується до стажу служби в поліції. Таку бездіяльність відповідача щодо незарахування стажу служби в органах податкової міліції до стажу в органах Національної поліції України вважає протиправною, оскільки служба в податковій міліції має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, відтак повинна зараховуватися до стажу служби у поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2020 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

10 березня 2020 року відповідач надіслав відзив на позов, в якому просив у його задоволенні відмовити. Зазначив, що частиною 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено виключний перелік служб та органів, час роботи в яких зараховується до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. При цьому, у такий перелік стаж служби в органах податкової міліції України не включено. Крім того, служба в податковій міліції не прирівнюється до служби в органах внутрішніх справ.

У наданій представником позивача відповіді на відзив зазначено, що стаж служби в податковій міліції прирівнюється до стажу проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, а тому повинен включатися до стажу служби в Національній поліції.

24 березня 2020 року від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, у якому він пояснив, що статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено вичерпний перелік складових, які включаються до стажу служби в поліції. Служба в органах податкової міліції до цього переліку не входить, тому законних підстав для її включення позивачу до стажу служби не було.

Суд, розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи доказами, дійшов наступних висновків.

Встановлено, що 14 березня 2017 року ОСОБА_1 прийнята на службу до Національної поліції, а з 07 листопада 2019 року по даний час позивач проходить службу в Департаменті стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Відповідно до наказу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 36 о\с від 07 листопада 2019 року ОСОБА_1 встановлено стаж служби в Національній поліції станом на 07 листопада 2019 року - 2 роки 07 місяців 23 дні.

З 01 вересня 2003 року до 09 березня 2017 року позивач проходила службу на різних посадах начальницького складу в органах податкової міліції України, що підтверджується копією трудової книжки.

Тобто, стаж служби в органах податкової міліції на момент звільнення, а саме на 09 березня 2017 року, становив 13 років 06 місяців 07 днів, проте не був врахований при обрахуванні стажу служби позивача в органах Національної поліції України.

ОСОБА_1 , вважаючи свої права на соціальний захист порушеними, звернулася до начальника Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України із мотивованим рапортом від 03 січня 2020 року.

На своє звернення позивач отримала відповідь № 1076/55/02-2020 від 30 січня 2020 року про те, що з 01 вересня 2003 року по 09 березня 2017 року податкова міліція не входила до складу органів внутрішніх справ, тому вислуга років в органах податкової служби не зараховується до стажу служби в поліції.

Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача, що порушує її право на надання додаткової оплачуваної відпустки поліцейського та встановлення надбавки за вислугу років, позивач звернулася до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правовідносини у даній справі регулюються Законом України "Про Національну поліцію", Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв`язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" №5083-VI від 05 липня 2012 року.

Відповідно до статті 59 Закону України "Про Національну поліцію", служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з статтею 78 цього ж Закону, стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Натомість, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв`язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" №5083-VI від 05 липня 2012 року внесено зміни до Податкового кодексу України (далі- ПК України), відповідно до пункту 353.1 статті 353 якого визначено, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Зазначені норми кореспондуються з вимогами частини першої статті 24 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", який був чинний до 20 листопада 2012 року, згідно якої особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Згідно з пунктом 356.1 статті 356 Податкового кодексу України, держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

В силу статті 19 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (чинного на момент прийняття та проходження позивачем служби в податковій міліції), податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Поряд з цим, частиною статті 24 вказаного Заакону визначено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Аналіз викладених вище норм дає підстави вважати, що служба в податковій міліції має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, оскільки здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Зважаючи на встановлені судом факти, така служба повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Щодо порядку обчислення вислуги років у поліції, суд зазначає наступне.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Приписами пунктів 3-6 частини сьомої Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" зобов`язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року, який набрав чинності 29 грудня 2015 року, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, відповідно до пункту 1 якого до вислуги років особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1998 року №1716 "Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" поширено на осіб начальницького складу податкової міліції та курсантів Академії державної податкової служби чинність постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей".

Відтак, як вже зазначалося, та не заперечується відповідачем, позивач у період з 01 вересня 2003 року до 09 березня 2017 року проходила службу на різних посадах в органах податкової міліції України, тобто на момент переходу на службу у Національну поліцію України, згідно з трудовою книжкою та послужним списком, які містяться в матеріалах справи, стаж останньої становив 13 років 06 місяців 07 днів.

При цьому, слід наголосити, що вищевикладеними нормами передбачений обов`язок відповідача щодо зарахування вислуги років в податковій міліції останньої в стаж проходження служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

З огляду на викладене та з метою відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування позивачу до стажу роботи у поліції наявний стаж в органах податкової міліції 13 років 06 місяців 07 днів та зобов`язати відповідача зарахувати його, про що видати відповідний наказ.

Частиною 1 та 2 статті77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, відповідачем не доведено правомірності своєї відмови у проведенні зарахування позивачу до стажу роботи у поліції вислуги років у податковій міліції, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 256, 382 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 43305056) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо незарахування ОСОБА_1 до стажу служби в Національній поліції стажу служби в органах податкової міліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Зобов`язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України зарахувати майору поліції ОСОБА_1 до стажу роботи в Національній поліції стаж служби в органах податкової міліції в розмірі 13 років 06 місяців 07 днів, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, видавши при цьому відповідний наказ.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на користь ОСОБА_1 840, 80 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов