Рішення № 88929760, 24.04.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2020
Номер справи
240/12340/19
Номер документу
88929760
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2020 року м. Житомир справа № 240/12340/19

категорія 102000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області та до Ружинського районного сектору Управлівння Державної міграційної служби України у Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 , яка діє в інтересах свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , звернулась до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області та до Ружинського районного сектору Управлівння Державної міграційної служби України у Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Ружинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області щодо не оформлення неповнолітньому ОСОБА_2 паспорту у формі паспортної книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України затвердженим Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ;

- зобов`язати юридичну особу - Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області організувати роботу з оформлення та видачі неповнолітньому ОСОБА_2 паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України , затвердженим Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ;

- зобов`язати територіальний підрозділ Ружинський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області оформити та видати неповнолітньому ОСОБА_2 бланк паспорту у формі паспортної книжечки , без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних;

- зобов`язати Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області та територіальний підрозділ Ружинський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області вести паспортний облік відносно ОСОБА_2 за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації, без використання цифрового ідентифікатора особи, без внесення інформації про них до Єдиного Демографічного реєстру чи будь-яких баз даних і реєстрів та без автоматизованої обробки та передачі персональних даних.

Крім того, в прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 просила встановити строк для подання відповідачами звіту про виконання рішення суду на вчинення дій з оформлення та видачі бланку паспорту на ім`я ОСОБА_2 у формі паспортної книжечки зразка 1994 року, без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних.

В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що вона, як законний представник свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , разом із ним неодноразово зверталась до Управління державної міграційної служби України в Житомирській області та до Ружинського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області з письмовими заявами про видачу ОСОБА_2 , у зв`язку з досягненням ним 16-річного віку, паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ. При цьому, у поданих заявах ОСОБА_2 вказував, що відмовляється від присвоєння йому будь-яких цифрових ідентифікаторів його особистості та не дає згоди на обробку його персональних даних, у зв`язку з чим не погоджується на оформлення і отримання паспорта громадянина України у формі ID -картки. Однак, у відповідь на подані заяви отримувала від відповідачів листи від 17.01.2019 №Б-1/6/1831-19/1831/7-19, від 07.03.2019 №Б-40/6/1801-19/1801.13/1375-19, від 27.08.2019 №Б/6/6/1831-19/1831/162-19 та від 23.11.2019 №Б8/6/1831-19/1831/219-19 з відмовами, обґрунтованими тим, що видача документу, що посвідчує особу, незалежно від його виду -книжечкаа чи картка, що містить безконтактний електронний носій, не можлива без обробки персональних даних, а заява про видачу паспорту підтверджує волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої потреби.

Вказані відповіді позивач розцінює як протиправну відмову у видачі її неповнолітньому сину паспорта громадянина України у формі книжечки, у зв`язку із цим вона звернулась з даним позовом до суду.

Ухвалою судді від 23 грудня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №240/12340/19 за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Крім того, вказаною ухвалою відповідачу було встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі 24 грудня 2019 року було надіслано на адресу місцезнаходження Ружинського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області та Управління державної міграційної служби України в Житомирській області, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень, що повернулись на адресу суду, ухвалу про відкриття провадження у справі Ружинський районний відділ Управління державної міграційної служби України в Житомирській області та Управління державної міграційної служби України в Житомирській області отримали 26 грудня 2019 року (а.с.44-45).

10 січня 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідачі зазначили, що заперечують проти задоволення позовних вимог. Таку позицію аргументували тим, що в порушення вимог п. 13 та п. 14 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, позивач та її неповнолітній син зверталися до Ружинського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області та до Управління державної міграційної служби України в Житомирській області із письмовими заявами про видачу паспорту громадянина України у формі книжечки до яких було додано лише копію свідоцтва про народження неповнолітнього ОСОБА_2 , а не його оригінал. Більш того, докази на підтвердження сплати державного мита ними взагалі не надавались. З огляду на що, відповідачі зазначили, що спірні листи, які були складені ними в порядку Закону України "Про звернення громадян", не створюють жодного обов`язку, а відтак не мають юридичного значення, оскільки не являються актами індивідуальної дії у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.46-47).

Відповідно до норм ст.ст. 257, 263 КАС України дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

У відповідності до частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 11 січня 2019 року неповнолітній ОСОБА_2 разом із своїм законними представниками: батьком - ОСОБА_3 та матір`ю - ОСОБА_1 звернулися до Ружинського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою довільної форми, в якій просили видати ОСОБА_2 , у зв`язку з досягненням ним 16-річного віку, паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. В поданій заяві ОСОБА_2 вказав, що відмовляється від присвоєння йому будь-яких цифрових ідентифікаторів його особистості та не дає згоди на обробку його персональних даних, у зв`язку з чим не погоджується на оформлення і отримання паспорта громадянина України у формі ID -картки. До заяви було додано копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 та дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (а.с.15-17).

За наслідками розгляду вказаної заяви, Ружинський районний відділ Управління державної міграційної служби України в Житомирській області листом від 17.01.2019 №Б-1/6/1831-19/1831/7-19 повідомив ОСОБА_2 , що порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України, зразок його бланка, технічний опис, порядок подання заяв, організація його видачі, дії працівників під час прийому заяв визначені в постанові Кабінету Міністрів України "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" від 25.03.2015 № 302. Крім того вказав, що видача документу, що посвідчує особу, незалежно від його виду - книжечка чи картка, що містить безконтактний електронний носій, не можлива без обробки персональних даних, а заява про видачу паспорту підтверджує волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої потреби. Натомість переконання особи, належність її до окремих соціальних груп не можуть бути законною підставою для увільнення такої особи від своїх обов`язків перед державою або відмови від виконання законів. Враховуючи вищезазначене, Ружинський районний відділ Управління державної міграційної служби України в Житомирській області вказав, що законні підстави для оформлення ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ - відсутні (а.с.30-32).

Отримавши зазначений лист від 17.01.2019 №Б-1/6/1831-19/1831/7-19 з відмовою, ОСОБА_2 разом із своїм законними представниками 08 лютого 2019 року звернулися до Управління державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою довільної форми, в якій просили видати неповнолітньому ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. До заяви було додано копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 та дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (а.с.18-20).

Розглянувши заяву позивача, Управління державної міграційної служби України в Житомирській області надіслало йому відповідь, оформлену листом від 07.03.2019 №Б-40/6/1801-19/1801.13/1375-19, в якій зазначило, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" від 25.03.2015 № 302 паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний носій та починаючи з 01 листопада 2016 року для оформлення паспорта громадянина України в іншій формі, ні у формі картки, немає законних підстав. Крім того, управління повідомило заявнику, що оформлення та видача документу, що посвідчує особу (незалежно від його виду - книжечка чи картка, що містить безконтактний електронний носій) не можлива без обробки персональних даних особи. У зв`язку з цим, ОСОБА_2 було рекомендовано звернутися до територіального підрозділу УДМС за місцем проживання для оформлення паспорта громадянина України (а.с.33-34).

13 серпня 2019 року ОСОБА_2 разом із своїм законними представниками повторно звернулись до Ружинського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою про видачу ОСОБА_2 , у зв`язку з досягненням ним 16-річного віку, паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. До заяви додали копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 та дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (а.с.21-24).

Листом від 27.08.2019 №Б-6/61831-19/1831/162-19 ОСОБА_2 була надана відповідь про результати розгляду його заяви, в якій Ружинський районний відділ Управління державної міграційної служби України в Житомирській області повідомив про відсутність законних підстав для оформлення ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. В обґрунтування такої відмови відділ зазначив, що порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України, а також зразок його бланка та технічний опис, визначені в постанові Кабінету Міністрів України "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" від 25.03.2015 № 302. Разом з тим, видача документу, що посвідчує особу, незалежно від його виду - книжечка чи картка, що містить безконтактний електронний носій, не можлива без обробки персональних даних, а заява про видачу паспорту підтверджує волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої потреби (а.с.35-37).

06 листопада 2019 року ОСОБА_2 разом із своїм законними представниками втретє звернулись до Ружинського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою про видачу ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. До заяви позивачем було додано копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см, а також власноручно заповнену ОСОБА_2 заяву про видачу йому паспорта у формі книжечки за формою, затвердженою додатком №1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (а.с.25-27).

Однак, за наслідками розгляду цієї заяви, Ружинський районний відділ Управління державної міграційної служби України в Житомирській області надіслав позивачу відповідь від 23.11.2019 №Б-8/6/1831-19/1831/219-19 (а.с.38-40), яка є ідентичною за змістом відповіді від 27.08.2019 №Б-6/61831-19/1831/162-19.

Не погоджуючись із такою відповіддю відповідача та вважаючи відмову відповідачів у видачі неповнолітньому ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки протиправною, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії відповідачів на їх відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до суду з даним позовом, вважаючи, що відповідач порушив право її неповнолітнього сина на оформлення паспорта у формі книжечки, з приводу чого суд зазначає наступне.

Статтею 5 Закону України від 18.01.2001 № 2235-III "Про громадянство України" визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Законом України від 20.11.2012 № 5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон № 5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.

Відповідно до частин 1, 2, 4, 5, 6 статті 14 Закону 5492-VI, форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.

Приписами ч. 1 ст. 13 Закону №5492-VI визначено, що документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення зокрема, поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься паспорт громадянина України.

Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону №5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.

Водночас, частиною 4 статті 13 Закону №5492-VI особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб`єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Таким чином, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв`язку з неможливістю їх реалізації.

Частинами 2 - 4 ст. 21 Закону №5492-VI закріплено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб`єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону (ч. 5 ст. 21 Закону №5492-VI).

При цьому, згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 21 Закону №5492-VI оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що звертаючись до відповідачів із відповідними заявами, позивач просила видати її неповнолітньому сину ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

Згідно з п. 1 Положення про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ (далі - Положення № 2503-ХІІ) паспорт громадянина України є документом, посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Відповідно до п. 3 Положення №2503-XII, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта (п. 5 Положення №2503-XII).

Пунктом 2 Положення №2503-ХІІ визначено, що паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства після досягнення 16-річного віку.

Крім того, відповідно до п. 13 Положенням №2503-ХІІ для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Згідно з п. 14 Положенням №2503-ХІІ за видачу паспорта справляється державне мито.

Відповідно до цього Положення №2503-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 року №353 було затверджено зразок бланка громадянина України (у вигляді паспортної книжечки) згідно з додатком.

Разом з тим, станом на день виникнення спірних правовідносин (день подання заяви) оформлення та видача паспорта регулювались Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 (далі - Порядок №302).

Згідно з п. 2-3 Порядку №302 паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов`язаний отримати паспорт.

Відповідно до п. 7 Порядку №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються, зокрема, особі, яка досягла 14-річного віку на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Відповідно до п. 35 Порядку №302 заявник для оформлення паспорта подає такі документи:

1) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);

2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 було передбачено запровадження із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру:

- з 1 січня 2016 року - оформлення і видачі паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII;

- з 1 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Між тим, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.09.2018 року у зразковій справі №806/3265/17 (ПЗ/9901/2/18) вказала, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID -картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря. У цій зразковій справі Велика Палата Верховного Суду констатувала незаконність відмови органів ДМС у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ від 26.06.1992 року.

Разом з тим, незважаючи на бажання особи оформити паспорт громадянина України у вигляді книжечки чи у вигляді картки, порядок оформлення паспорта та подачі документів являється єдиним: 1) особа звертається до територіального органу ДМС самостійно; 2) подає особисто заяву-анкету за встановленою формою; 3) надає необхідний повний пакет документів.

Таким чином, передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка, з долученням визначеного переліку документів.

З матеріалів справи вбачається, що 06 листопада 2019 року за допомогою засобів поштового зв`язку неповнолітній ОСОБА_2 разом зі своїми батьками надіслав до Ружинського районного сектора Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області заяву довільної форми, в якій просив видати йому паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. До вказаної заяви позивачем було додано копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см, а також власноручно заповнену ОСОБА_2 заяву про видачу йому паспорта у формі книжечки за формою, затвердженою додатком №1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (а.с.25-29 ).

Вказане свідчить на користь висновку, що звертаючись до відповідача із заявою від 06.11.2019 вимоги Порядку №302 щодо особистого звернення до територіального органу ДМС ОСОБА_2 дотримано не було, як і не було додано до поданої заяви всіх необхідних документів, передбачених п. 35 Порядку №302.

Відповідно до п. 37 Порядку №302 працівник територіального підрозділу Державної міграційної служби, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24 - 29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.

Згідно з пп. 5 п.100 Порядку № 302, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта.

Згідно п. 101 Порядку №302, у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.

Рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі паспорта може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду (п.115 Порядку №302).

З викладеного вбачається, що за результатами розгляду заяви про видачу або оформлення паспорта, яка не відповідає вимогам Порядку №302 приймається рішення про відмову в оформленні чи видачі паспорта.

Однак Ружинським районним сектором Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області заяву заява ОСОБА_2 від 06.11.2019 по суті не розглянута не була, рішення про оформлення паспорта або ж про відмову в його оформленні, як це передбачено пп. 5 п.100 Порядку № 302 не приймалось, що призвело до порушення права ОСОБА_2 на належний розгляд її заяви.

Як видно з матеріалів справи та підтверджується самим відповідачем у відзиві на позовну заяву, Ружинський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області розглянув заяву від 06.11.2019 про видачу неповнолітньому ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки у відповідності до Закону України "Про звернення громадян", що не відповідає вимогам вищевказаного Порядку № 302.

Таким чином відповідь Ружинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області, оформлена листом від 23.11.2019 №Б-8/6/1831-19/1831/219-19, не є правовим актом індивідуальної дії та не може вважатися рішенням про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке може бути оскаржено до суду.

З огляду на викладене суд вважає, що відповідачем порушено процедуру розгляду заяви про видачу паспорта громадянина України, передбачену Порядком № 302.

Відтак, вимога позивача про визнання протиправними дії Ружинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області щодо не оформлення неповнолітньому ОСОБА_2 паспорту у формі паспортної книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України затвердженим Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, задоволенню не підлягає, оскільки відповідачем рішення про відмову в оформленні паспорта, відповідно до вимог Порядку №302 не приймалось.

Водночас, вирішуючи питання щодо ефективного захисту прав, свобод, інтересів неповнолітнього ОСОБА_2 , суд зазначає наступне.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

При цьому слід враховувати, що діючим законодавством встановлена процедура прийняття рішень про оформлення чи видачу паспорта, і суд не може підміняти цю процедуру та орган, до компетенції якого віднесено прийняття відповідних рішень.

У відповідності з Рекомендаціями № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, в свою чергу, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим Кодексом адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію суб`єкта владних повноважень в межах такої перевірки.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За таких обставин, належним захистом прав позивача є визнання протиправною бездіяльності Ружинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області щодо неналежного розгляду заяви від 06.11.2019 про видачу неповнолітньому ОСОБА_2 паспорту у формі паспортної книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України затвердженим Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ та зобов`язання Ружинський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області розглянути заяву від 06.11.2019 про видачу неповнолітньому ОСОБА_2 паспорту у формі паспортної книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України затвердженим Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, та прийняти рішення відповідно вимог Порядку №302.

Натомість, решта заявлених позовних вимог про: зобов`язання Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області організувати роботу з оформлення та видачі неповнолітньому ОСОБА_2 паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України , затвердженим Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ; зобов`язання Ружинський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області оформити та видати неповнолітньому ОСОБА_2 бланк паспорту у формі паспортної книжечки , без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних; зобов`язання Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області та територіальний підрозділ Ружинський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області вести паспортний облік відносно ОСОБА_2 за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації, без використання цифрового ідентифікатора особи, без внесення інформації про них до Єдиного Демографічного реєстру чи будь-яких баз даних і реєстрів та без автоматизованої обробки та передачі персональних даних - є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.

Щодо вимоги позивача про встановлення строку для подання відповідачами звіту про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду. Крім того, це є правом а не обов`язком суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, підстави зобов`язувати суб`єктів владних повноважень - відповідачів подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Згідно зі ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 72 КАС України).

За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Беручи до уваги наведене та фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

У зв`язку з відсутністю документально підтверджених судових витрат по даній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; паспорт НОМЕР_2 ) в інтересах її неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області (вул.Пушкінська, 44, м. Житомир, 10008; код ЄДРПОУ 37808497) та до Ружинського районного сектора Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області (вул. Бірюкова, 29, смт.Ружин, Ружинський район, Житомирська область, 13600) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Ружинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Бірюкова, 29, смт.Ружин, Ружинський район, Житомирська область, 13600) щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_2 від 06.11.2019 про видачу йому паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки, відповідно до Положенням про паспорт громадянина України затвердженим Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

Зобов`язати Ружинський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області (вул. Бірюкова, 29, смт.Ружин, Ружинський район, Житомирська область, 13600) розглянути заяву ОСОБА_2 від 06.11.2019 про видачу йому паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки, передбаченої Положенням про паспорт громадянина України затвердженим Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, відповідно вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 25.03.2015, та за наслідками розгляду прийняти відповідне рішення.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Встановлений строк на апеляційне оскарження відповідно до п. 3 Розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя І.Е.Черняхович