Рішення № 88929527, 27.04.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
160/2449/20
Номер документу
88929527
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2020 року Справа № 160/2449/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу реєстрації місця проживання виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, третя особа: ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

02 березня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу реєстрації місця проживання виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, третя особа ОСОБА_2 , в якому просить суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення головного спеціаліста відділу реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради Бублейник Ірини Валеріївни про відмову у зняття з реєстрації ОСОБА_2 ;

- зобов`язати відділ реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 07.11.2019 року між позивачем та ОСОБА_2 укладено договір найму (оренди) кімнати АДРЕСА_1 . Строк дії договору складав два місяця, тобто до 07.01.2020 року. Згідно вказаного договору ОСОБА_2 мав право проживати у кімнаті АДРЕСА_1 та зареєструвати своє місце проживання за вказаною адресою та зобов`язаний зняти себе з реєстрації та звільнити кімнату по закінченню строку дії Договору. Однак, по закінченню обумовленого строку дії Договору ОСОБА_2 не виконав усіх умов договору, а саме - не зняв себе з реєстрації місця проживання. 21.02.2020 року представник позивача за довіреністю- ОСОБА_4 звернувся до Відділу реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради з заявою про зняття з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 у зв`язку з втратою останнім права користування житловим приміщенням, надавши оригінал квитанції про сплату адміністративного збору, паспорт, довіреність, договір купівлі-продажу кімнати від 15.10.2019 року, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та оригінал Договору. 21.02.2020 року головним спеціалістом Відділу реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради Бублейник І. В. представнику було відмовлено у знятті з реєстрації ОСОБА_2 у зв`язку з неподанням документів або інформації, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 . Проте, яких саме документів не надано для зняття з реєстрації особи, головним спеціалістом не зазначено у своєму рішенні та на прохання представника не роз`яснено в усному порядку. Відповідь спеціаліста Відділу реєстрації не містить обгрунтованих підстав для відмови у задоволенні заяви про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , тому відмова у знятті з реєстрації місця проживання є протиправною та незаконною, оскільки представником було надано всі документи, передбачені пунктом 26 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2020 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

10.04.2020 року судом отримано відзив Відділу реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та вважає, що вони не підлягають задоволенню, обгрунтовуючи свої доводи таким. До відповідача 07.11.2019 року звернувся ОСОБА_2 з питання реєстрації свого місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Договір найму (оренди) кімнати № 58/4 від 07.11.2020 або інші документи, що підтверджують право на проживання в житлі ОСОБА_2 до Відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Саксаганської районної у місті ради не були подані. Реєстрація місця проживання ОСОБА_2 була здійснена відповідно до підпункту 4 пункту 18 Правил - за письмовою згодою власника житла ОСОБА_1 в особі представника за довіреністю ОСОБА_4 . Оскільки правовідносини на право користування житлом виникли на підставі згоди власника, а не договору найму (оренди), до договір найму (оренди) не є документом, який свідчить про припинення підстав на право користування житловим приміщенням. Отже, відповідач діяв відповідно до норм чинного законодавства.

21.04.2020 року судом отримано відповідь на відзив, в якому позивач зазначає, що згідно з рішенням відповідача відмовлено у знятті з реєстрації ОСОБА_2 у зв`язку з неподанням документів або інформації, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , однак яких саме документів не надано для зняття з реєстрації, головним спеціалістом у рішенні не визначено. Тобто, причина відмови була іншою, ніж зазначена у відзиві. Крім того, Правилами не передбачені конкретні процедури щодо зняття особи з реєстрації за згодою власника та у зв`язку з припиненням підстав на право користування житловим приміщенням.

Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 15.10.2019 року ОСОБА_1 придбала кімнату у гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 згідно з договором купівлі-продажу, який зареєстровано в реєстрі за № 611.

Факт укладення вказаного договору підтверджено Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності.

07.11.2019 року між ОСОБА_2 (орендар) та ОСОБА_1 укладено договір (оренди) кімнати № 58/4, згідно з п. 1 якого, цим Договором регулюються правовідносини, пов`язані із переданням орендодавцем орендареві наступної кімнати (надалі іменується «кімната, що орендується») для проживання у ній орендаря на визначений цим Договором строк та за встановлену цим Договором плату: адреса: м. Кривий Ріг, загальна площа, 18.80 кв.м , житлова (корисна) площа 18,80 кв. м , поверх 3 .

Пунктом 4.1 Договору визначено, що строк орендного користування кімнатою, що орендується, та майном, що знаходиться в кімнаті, складає два місяці з моменту підписання цього договору сторонами, тобто до 07.01.2020 року.

Умовами пункту 7.4 Договору встановлено, що орендодавець має право зняти орендаря з реєстрації місця проживання у кімнаті АДРЕСА_1 у відділі реєстрації місця проживання по закінченню строку дії цього Договору найму (оренди) кімнати.

Пунктом 8.2 Договору визначено, що орендар має право самостійно зареєструвати своє місце проживання у кімнаті АДРЕСА_1 у відділі реєстрації місця проживання на строк дії цього Договору найму (оренди) кімнати.

07.11.2019 року ОСОБА_2 подав до Відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Саксаганської районної у місті ради заяву про реєстрацію місця проживання, на що було надано згоду власника житла ОСОБА_1 в особі її представника ОСОБА_4 .

21.02.2020 року представником ОСОБА_1 - ОСОБА_4. до Відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Саксаганської районної у місті ради подано заяву про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 у зв`язку з вибуттям з АДРЕСА_1 по закінченню строку дії договору оренди (найму) кімнати № 58/4 від 07.11.2019, що свідчить про припинення права користування житловим приміщенням.

До заяви додано: оригінал квитанції про сплату адміністративного збору; паспорт ОСОБА_4 ; довіреність № НОА 944709 від 15.10.2019 року; договір купівлі-продажу кімнати від 15.10.2019 року; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 15.10.2019 року; договір найму(оренди) кімнати № 58/4 від 07.11.2019 року.

21.02.2020 року Відділом реєстрації місця проживання громадян виконкому Саксаганської районної у місті ради у знятті з реєстрації місця проживання відмовлено, оскільки особа не подала необхідних документів або інформації.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач оскаржив правомірність його прийняття до суду.

Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» регулює відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

Приписи статті 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначають зняття з реєстрації місця проживання.

Так, згідно зі ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;

судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

свідоцтва про смерть;

паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

інших документів, які свідчать про припинення:

підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства;

підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;

підстав на право користування житловим приміщенням.

Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.

Разом із заявою особа подає:

документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).

Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Особа може доручити в установленому законодавством порядку подати заяву про зняття з реєстрації місця проживання відповідній посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку за місцем її проживання.

Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207 визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів. (Правила № 207)

Пунктом 26 Правил № 207 встановлено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;

рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

свідоцтва про смерть;

повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

інших документів, які свідчать про припинення:

підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні);

підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту);

підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).

Зняття з реєстрації місця проживання на підставах, визначених в абзацах восьмому та дев`ятому цього пункту, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або за заявою власника/наймача житла або їх представників.

Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку та піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки та піклування.

Разом із заявою особа подає:

документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження;

квитанцію про сплату адміністративного збору;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Таким чином, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму). Зняття з реєстрації місця проживання на цій підставі, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або за заявою власника/наймача житла або їх представників. Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, квитанцію про сплату адміністративного збору; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 21.02.2020 року представником ОСОБА_1 - ОСОБА_4 до Відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Саксаганської районної у місті ради подано заяву про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 у зв`язку з вибуттям з АДРЕСА_1 по закінченню строку дії договору оренди (найму) кімнати № 58/4 від 07.11.2019, що свідчить про припинення права користування житловим приміщенням. До заяви додано: оригінал квитанції про сплату адміністративного збору; паспорт ОСОБА_4 ; довіреність № НОА 944709 від 15.10.2019 року; договір купівлі-продажу кімнати від 15.10.2019 року; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 15.10.2019 року; договір найму(оренди) кімнати № 58/4 від 07.11.2019 року.

Отже, під час подання заяви про зняття з реєстрації місця проживання, заявником не було надано: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання (паспорт ОСОБА_2 ), військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку) ОСОБА_2 .

Підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання встановлено ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», відповідно до якої орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;

у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;

для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Тобто, Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначає три підстави для відмови у реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, зокрема, якщо особа не подала усі передбачені чинними нормами законодавства документи, підстава для відмови формулюється наступним чином: «особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію», як це і було вчинено головним спеціалістом Відділу реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради Бублейчик І. В. у рішенні про відмову у знятті з реєстрації ОСОБА_2 .

Оскільки відповідач під час прийняття рішення про відмову у знятті з реєстрації ОСОБА_2 діяв у відповідності до визначених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Правилами № 207, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу реєстрації місця проживання виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради (вул. Володимира Великого, 32, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50071, код ЄДРПОУ 05410872), третя особа ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна