
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2020 року Справа № 160/1874/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс» до Головного управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
17.02.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс» (вул. ст. Червоний Шахтар, 1 с. Вільне, Криворізький район, 53032, ЄДРПОУ 301690690) до Головного управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 633625/30169090 від 05.04.2018 року та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 552 від 21.11.2017 року подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем було подано до податкового органу податкову накладну з метою її реєстрації, проте отримано рішення ГУ ДФС України, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної у ЄРПН у зв`язку з ненаданням копій документів. Позивач вважає таке рішення незаконним, адже Комісією не зазначено, які саме документи не були надані підприємством на пропозицію податкового органу. Водночас, позивач зазначає, що документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції були надані ним у повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.02.2020 відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без участі сторін.
Державна податкова служба України подала відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що рішення про відмову в реєстрації податкових накладних прийняті відповідно до норм законодавства та в установленому порядку. Повноваження ДФС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, і давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених повноважень.
13.04.2020 року судом отримано відзив Головного управлінням ДПС у Дніпропетровській області, в якому вказано, що платником до повідомлення про надання пояснень та копій документів на реєстрацію податкової накладної від 21.11.2017 № 552 не надано первинних документів на відвантаження товару покупцю, а саме, файл з назвою «рн 8886.рdf» в електронному вигляді не відкривається.
Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 19.04.2002 року, про що вчинено запис номер 1 204 120 0000 000062.
Основним видом економічної діяльності підприємства є: 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Дівес» (покупець) укладено Договір поставки № 16 від 14.01.2016 року предметом якого є поставка товарів.
Асортимент товару, що поставляється, строки та умови його поставки, ціна, порядок і строки його оплати обумовлюються сторонами в цьому Договорі та/або в специфікаціях, які є його невід`ємними частинами.
На виконання Договору поставки, позивачем постановлено на адресу покупця продукцію (арматуру в асортименті) загальною вартістю 483352,00 грн. в т.ч. ПДВ 80558,67 грн.
Продаж та поставка товару контрагенту підтверджено: рахунком на оплату № 7847 від 20 листопада 2017 року, видатковою накладною № 8886 від 21 листопада 2017 року, товарно-транспортною накладною № 7901 від 21 листопада 2017 року, платіжним дорученням № 2079 від 12 грудня 2017 року. Вище вказані документи підтверджують відвантаження товару зі складу позивача у день складання видаткової накладної та передання товару на склад перевізника. Реєстрація податкової накладної відбувалася на подію відвантаження товару. Про отримання товару свідчить підпис представника покупця на видатковій накладній та на товарно-транспортній накладній.
Наявність у позивача на момент поставки ТОВ «Торговий дім «Дівес» вказаного у видатковій накладній № 8886 від 21.11.2017 року (придбання) товару підтверджено наступними документами: Договором № 319 S 13 від 29.08.2013 року, укладеним між ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» (постачальник) та позивачем (покупець); додатковою угодою № 1 від 12.22.2013; додатковою угодою № 2 від 10.12.2014; додатковою угодою № 3 від 07.12.2015 року; додатковою угодою № 4 від 25.12.2015 року; додатковою угодою № 6 від 23.12.2016 року; рахунком-фактурою № 9001190092 від 31.03.2017; рахунком-фактурою № 9001231693 від 13.06.2017 року; рахунком-фаутурою № 9001247945 від 12.07.2017 року; рахунком-фактурою № 9001259989 від 31.07.217 року; рахунком-фактурою № 9001266472 від 18.08.2017 року; рахунком-фактурою № 9001278215 від 18.09.2017 року; рахунком-фактурою № 9001285137 від 30.09.2017 року; накладними на відпуск матеріалів на сторону: № ІІ3887 від 31.07.2017, № ІІ 3936 від 18.08.2017, № ІІ 3815 від 12.07.2017, № ІІ 3705 від 13.06.2017,№ ІІ4078 від 30.09.2017, № ІІ 4007 від 18.09.2017, платіжним дорученням № 350 від 31 жовтня 2017 року.
На виконання вимог п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем на реєстрацію була подана податкова накладна № 552 від 21.11.2017.
Згідно з квитанцією від 06.12.2017, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9257742571. За результатами обробки ДФС податкова накладна № 552 прийнята, реєстрація зупинена.
Відповідно до інформації, зазначеної у Квитанції від 06.12.2017: «відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатом опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання по товарах згідно з УКТ ЗЕД. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Однак, у Квитанції не було зазначено, які самі документи потрібні для позитивного рішення та реєстрації податкової накладної. Не вказано в чому саме полягає невідповідність.
На виконання невизначених у квитанції вимог відповідача позивачем, Повідомленням №552 від 03.04.2018 року було надано пояснення і долучено до цього повідомлення повний пакет первинної бухгалтерської документації із закупки та продажу товару.
Згідно з рішенням Комісії відповідача, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної № 633625/30169090 від 05.04.2018 відповідачем відмовлено у реєстрації спірної податкової накладної, з мотивів надання платником податку копій документів, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити).
У розділі «Додаткова інформація» контролюючим органом не вказано причину прийняття рішення про відмову.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, якою визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено наказом Міністерством фінансів України 13.06.2017 № 567, пп. 1 пункту 6 яких встановлюється, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідачем у квитанції наведено посилання на невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД.
Також, зі змісту квитанцій вбачається, що відповідачем запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак, відповідачем не було визначено переліку документів, надання якого дало б позивачеві можливість реєстрації податкових накладних.
Окрім цього, контролюючий орган, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу позивача жодних запитів щодо недостатності документів, що файл з назвою «рн 8886.рdf» в електронному вигляді не відкривався для прийняття рішення в межах розглядуваних пояснень не надавав.
Зазначена у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної причина прийняття рішення про відмову, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робі, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити).
З огляду на наявність пакету наданих позивачем документів, якими підтверджено відповідність обсягів постачання обсягам придбання товару, невизначеність відповідачем переліку документів, які не надано, підстави для відмови у реєстрації податкової накладної відсутні.
Суд зазначає, що рішення ГУ ДФС України від 05.04.2018 № 633625/30169090 не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для його прийняття та чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Відтак, суд дійшов висновку, що зазначене рішення є необґрунтованим, оскільки платником податків до контролюючого органу було надано необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною, у реєстрації якої відмовлено, а належним способом захисту порушеного права є, саме, скасування протиправного рішення.
Також суд зазначає, що належним способом поновлення, порушеного права позивача, є зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкову накладну № 552 від 21.11.2017 року.
Суд також звертає увагу, що відповідачами не спростовано жодними належними доказами, обставини встановлені судом.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
На підставі викладеного, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позов Товариство з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс» підлягає задоволенню у повному обсязі.
Також є необґрунтованим посилання ДПС України, що зобов`язавши відповідача зареєструвати податкові накладні, суд втручається в дискреційні повноваження органу.
Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
У разі наявності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.
Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.
Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Оскільки відповідачем протиправно відмовлено у реєстрації податкових накладних, належним способом захисту прав позивача є саме зобов`язання відповідача здійснити реєстрацію податкової накладної.
При цьому не може розцінюватися як втручання у дискреційні повноваження випадок, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень, а такий суб`єкт не вчиняє конкретної дії, як у даному випадку.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з положень ч.1 ст.139 КАС України, якими встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України необхідно стягнути судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 4204,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 4480 від 11.02.2020 року.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс» (ст. Червоний Шахтар, 1, с. Вільне, Криворізький район, 53032, ЄДРПОУ 30169090) до Головного управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 633625/30169090 від 05.04.2018 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 552 від 21.11.2017 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс» (код ЄДРПОУ 30169090) датою її фактичного подання - 06.12.2017 року.
Стягнути з Головного управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 43145015) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс» (ст. Червоний Шахтар, 1, с. Вільне, Криворізький район, 53032, ЄДРПОУ 30169090) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2102,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 4480 від 11.02.2020 року.
Стягнути з Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс» (ст. Червоний Шахтар, 1, с. Вільне, Криворізький район, 53032, ЄДРПОУ 30169090) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2102,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 4480 від 11.02.2020 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна