
номер провадження справи 27/65/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
27.04.2020 Справа № 908/689/19
м.Запоріжжя Запорізької області
Колегія суддів господарського суду Запорізької області: головуючий суддя Дроздова С.С., судді: Боєва О.С., Науменко А.О., розглянувши матеріали справи
За позовом: Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (69035 м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926)
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі Філії - Запорізьке обласне управління Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (69063 м. Запоріжжя, пр. Соборний, 48, ідентифікаційний код юридичної особи 02760363)
про зобов`язання вчинити певні дії
без участі представників
У С Т А Н О В И В:
До господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" до Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі Філії - Запорізьке обласне управління Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України про зобов`язання відповідача здійснити переказ коштів з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання на користь отримувачів коштів.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.03.2019 р., справу № 908/689/19 передано на розгляд судді Дроздовій С.С.
Ухвалою суду від 25.03.2019 р. позовну заяву залишено без руху, надано Публічному акціонерному товариству "Запоріжжяобленерго" строк для усунення недоліків терміном 10 днів з дня отримання вказаної ухвали, але не пізніше 08.04.2019 р .
08.04.2019 р. на адресу суду від Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" надійшли докази усунення недоліків позовної заяви, на виконання вимог ухвали суду від 25.03.2019 р.
Ухвалою суду від 10.04.2019 р., прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/689/19, присвоєно справі номер провадження 27/65/19 та призначено підготовче засідання на 07.05.2019 р.
07.05.2019 р. судом проведено підготовче засідання у справі № 908/689/19.
В підготовчому засіданні 07.05.2019 р., згідно зі ст. 183 ГПК судом оголошено перерву до 05.06.2019 р., про що винесено відповідну ухвалу.
В підготовчому засіданні 05.06.2019 р., згідно зі ст. 183 ГПК судом оголошено перерву до 10.06.2019 р., про що винесено відповідну ухвалу.
Ухвалою суду від 10.06.2019 р. судом відповідно до ст. 177 ГПК України, строк підготовчого засідання продовжено на 30 днів до 10.07.2019 р., на підставі ст. 183 ГПК України, підготовче засідання відкладено на 04.07.2019 р.
В підготовчому засіданні 04.07.2019 р., згідно зі ст. 183 ГПК судом оголошено перерву до 09.07.2019 р., про що винесено відповідну ухвалу.
Ухвалою від 09.07.2019 р., відповідно до ст. 134 ГПК України, судом застосовано заходи процесуального примусу, а саме: вилучення держаним виконавцем доказів для дослідження судом.
Вилучення доказів доручено Управлінню державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, ухвалу засвідчену гербовою печаткою суду направлено Управлінню державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області для виконання .
Провадження у справі № 908/689/19 зупинено до закінчення виконавчого провадження з вилучення доказів для дослідження судом.
31.07.2019 р. на адресу суду Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області листом № 8316-03-18/03-38 від 29.07.2019 р. (вх. № 08-08/15722/19) ухвалу від 09.07.2019 р. повернуто у зв`язку з тим, що відповідно до Типового положення про управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 20.04.2016 № 1183/5, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області безпосередньо не здійснює примусове виконання рішень.
Ухвалою суду від 12.08.2019 р. провадження у справі № 908/689/19 поновлено з 12.08.2019 р. для вирішення питання щодо приведення ухвали суду про вилучення доказів державним виконавцем для дослідження судом у відповідність до вимог Закону України "Про виконавче провадження".
Застосовано заходи процесуального примусу, а саме: вилучення державним виконавцем доказів для дослідження судом.
Вилучення доказів в порядку статті 24 Закону України "Про виконавче провадження" та пункту 4 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень відносно (боржника) Публічного акціонерного товариств "Запоріжжяобленерго" (69035 м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926) доручено Вознесенівському відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69006, м. Запоріжжя, прос. Металургів, 6)
Вилучення доказів в порядку статті 24 Закону України "Про виконавче провадження" та пункту 4 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень відносно (боржника) Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі Філії - Запорізьке обласне управління Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (69063 м. Запоріжжя, пр. Соборний, 48, ідентифікаційний код юридичної особи 02760363) доручено Олександрівському відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Залізнична, 9а)
Постановою Вознесенівського відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, м. Запоріжжя від 23.08.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП № 59883391 з виконання ухвали № 908/689/19 від 12.08.2019 р.
Постановою Олександрівського відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, м. Запоріжжя від 03.09.2019 р. відкрито виконавче провадження ВП № 59928765 з виконання хвали № 908/689/19 від 12.08.2019 р.
Постановою Вознесенівського відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, м. Запоріжжя від 13.09.2019 р. відкладено проведення виконавчих дій з примусового виконання ухвали суду № 908/689/19 від 12.08.2019 р., у зв`язку з надходженням заяви боржника про відкладення виконавчих дій, через технічну неможливість виконати вимоги за виконавчим документом.
23.10.2019 р. на адресу Господарського суду Запорізької області Вознесенівським відділом державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, м. Запоріжжя направлено лист № 51105/3 (вх. № 08-08/22630/19 від 23.10.2019 р.), яким на виконання ухвали Господарського суду Запорізької області від 12.08.2019 року по справі № 908/689/19, щодо тимчасового вилучення доказів, Вознесенівський відділ державної виконавчої служби м. Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, направив оригінали платіжних документів, які надані ПАТ "Запоріжжяобленерго" в підтвердження сплати авансових внесків (переплати) за активну електроенергію споживачами, а саме оригінали актів звіряння взаємних розрахунків, як підписані між ПАТ "Запоріжжяобленерго" та споживачами (які зазначені в реєстрі у рамках судової справи № 908/689/19), оригінали листів звернень споживачів до ПАТ "Запоріжжяобленерго" щодо повернення коштів кредиторської заборгованості. Також направлено, згідно переліку доказів, які підлягають тимчасовому вилученню - оригінали платіжних доручень згідно наданого реєстру споживачів - отримувачів коштів з поточного рахунку (№ НОМЕР_1 ) зі спеціальним режимом використання ПАТ "Запоріжжяобленерго" (ЄДРПОУ 00130926) з закінченням номерів та дат платіжних доручень з призначення платежу " повернення кредиторської заборгованості ".
08.11.2019 р. на поштову адресу Господарського суду надійшов лист № 5-1334/3 від 23.10.2019 р. (вх. № 08-08/23332/19 від 08.11.2019 р.) яким Вознесенівський відділ державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, м. Запоріжжя направив постанову від 23.10.2019 р. про закінчення виконавчого провадження ВП№ 59883391 з примусового виконання ухвали суду № 908/689/19 від 12.08.2019 р., на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України " Про виконавче провадження ".
16.01.2020 р. на поштову адресу Господарського суду надійшов лист № 32774/7 від 23.12.2019 р. (вх.. № 1043/08-08/20 від 16.01.2020 р.) Олександрівський відділ державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, м. Запоріжжя направив постанову від 23.12.2019 р. про повернення виконавчого документа на підставі п.6 ч. 1 ст. 37 Закону України " Про виконавче провадження", у зв`язку з відсутністю у боржника документів визначених виконавчим документом.
Статтею 229 ГПК України встановлені строки, на які зупиняється провадження у справі, п. 10 ч. 1 зазначеної статті провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 6 частини першої статті 228 цього Кодексу - до закінчення виконавчого провадження з вилучення доказів для дослідження судом.
Відповідно до ст. 230 ГПК України, провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується із стадії, на якій його було зупинено.
Ухвалою суду від 22.01.2020 р. поновлено провадження у справі № 908/689/19 з 06 лютого 2020 р. р. та призначено судове засідання на 06 лютого 2020 р.
06.02.2020 р. у засіданні, представник позивача підтримав заявлені вимоги на підставах викладених у позовній заяві.
06.02.2020 р. представник відповідача у засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином. 06.02.2020 р. надіслав на адресу суду заяву про відкладення розгляду справи, у зв`язку з неможливістю представника прибути до суду. В матеріалах справи містяться документи надіслані відповідачем на адресу Господарського суду, а саме - пояснення відповідача № 59 від 31.01.2020 р. (вх. № 2553/08-08/20 від 04.02.2020 р.), а також клопотання № 60 від 31.01.2020 р. (вх.. № 2525/08-08/20 від 04.02.2020 р.) про доручення доказів.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність з власної ініціативи призначити колегіальний розгляд справи.
Ухвалою суду від 06.02.2020 р. враховуючи, категорію справи, значний обсяг доказів необхідний для подання сторонами та дослідження судом та з метою забезпечення об`єктивного, повного та всебічного розгляду справи, судом з власної ініціативи справу № 908/689/19 передано на колегіальний розгляд у складі трьох суддів.
Відповідно до протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 06.02.2020 р., на підставі ухвали господарського суду Запорізької області від 06.02.2020 р. справу № 908/689/19, відповідно до ст.ст. 32, 33 ГПК України, враховуючи складність справи, категорію справи, значний обсяг доказів необхідний для подання сторонами та дослідження судом, з метою забезпечення об`єктивного, повного та всебічного розгляду справи призначено колегію у складі трьох суддів Господарського суду Запорізької області: головуючий суддя Дроздова С.С., судді : Боєва О.С., Науменко А.О.
На підставі розпорядження керівника апарату № П-67/202 від 07.02.2020 р. та витягу с протоколу від 07.02.2020 на розгляд колегії суду передано клопотання (вх.. 3 08-08/13679/19 від 04.07.2019 р.) по закриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 06.02.2020 р., справу № 908/689/196 прийнято до провадження колегією в складі трьох суддів: головуючий суддя Дроздова С.С., судді: Боєва О.С., Науменко А.О. та призначено підготовче засідання на 04.03.2020 р.
04.03.2020 р. колегією суддів проведено підготовче засідання у справі № 908/689/19.
Ухвалою суду від 04.03.2020 р. , відповідно до ст. 183 ГПК України, розгляд справи було відкладено на 30.03.2020 р.
Ухвалою суду від 30.03.2020 р., на підставі ст. 177 ГПК України, строк підготовчого провадження було подовжено до 06.05.2020 р., відповідально до ст. 183 ГПК України, підготовче засідання відкладено на 27.04.2020 .
24.04.2020 р. на поштову адресу Господарського суду від відповідача надійшло клопотання № 201 від 23.04.2020 р. (вх. № 8267/08-08/20 від 24.04.2020 р.) про відкладення розгляду справи у зв`язку з оголошенням карантину на території країни.
Відповідно до ст. 177 ГПК України, завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно п.2 даної статті підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Пунктом 3 вказаної статті встановлено, що підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Згідно зі ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках визначених частиною другою ст. 202 цього кодексу.
Постановою Верховної ради України № 54-ІХ від 30.03.2020 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням короно вірусної хвороби (COVID-19), внесено зміни до деяких законодавчих актів України, в тому числі п.п 3 п. 11 постановлено у Господарському процесуальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 48, ст. 436 розділ X «Прикінцеві положення» доповнити пунктом 4 такого змісту:
« 4. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Суд звертає увагу сторін, що Кабінетом Міністрів України 11.03.2020 р. було прийнято Постанову № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України) якою було установлено з 12 березня до 11 травня 2020 року на всій території України карантин через спалах у світі коронавірусу та визначено заборонні (обмежувальні) заходи, а листом Голови Ради суддів України від 16.03.2020 №9рс-186/20 встановлено особливий режим роботи судів України та надано рекомендації громадянам та іншим особам в т.ч. з проханням до учасників процесів в період дії карантину, запровадженого на виконання вимог Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 (зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України), утриматися від участі у судових засіданнях, а також утриматися від відвідин суду, якщо у них є ознаки будь-якого вірусного захворювання.
Постановою Кабінету Міністрів України внесено зміни до деяких актів Кабінету Міністрів України утому числі і до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" подовжено карантин до 11 травня 2020 року.
Крім того, на території держави введені тимчасові заборони (обмеження), в т.ч. заборони регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні, перевезення пасажирів метрополітенами м. Києва, Харкова і Дніпра відповідно до рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 16 березня 2020 р. та перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому), та з метою дотримання (виконання) вимог Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України короновіросу COVID-19» (зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України).
Згідно Указу Президента України від 13 березня 2020 року № 87/2020 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року "Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19: 1, на всій території України установлено карантин.
У зв`язку з чим, Рада суддів України звернулась до громадян, які є учасниками судових процесів, з проханням утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін. Також Рада суддів України просить громадян утриматися від відвідин суду, якщо у них є ознаки будь-якого вірусного захворювання (заява Голови Ради суддів України щодо карантинних заходів від 11.03.2020 р.).
Крім того, Рада суддів України рекомендувала у період з 16 березня до 11 травня 2020 року встановити особливий режим роботи судів України, а саме: роз`яснити громадянам можливість відкладення розгляду справ у зв`язку із карантинними заходами (Лист Ради суддів України від 16.03.2020 року, адресований Верховному Суду, Вищому антикорупційному суду, місцевим та апеляційним судам (http://rsu.gov.ua/uploads/news/no9rs-18620-vid-16032020-verhovn-92b86c6546.pdf)).
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоровґя, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини с головним обов`язком держави.
Україна є членом Всесвітньої організації охорони здоров`я - спеціалізованої установи ООН, яка 12.03.2020 оголосила про початок пандемії COVID-19 (http://www.euro.who.int/ru/health-topics/health-emergencies/coronavirus-covid-19/news/news/2020/3/who-announces-covid-19-outbreak-a-pandemic).
Статтею 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено, що карантин встановлюється та скасовується Кабінетом Міністрів України.
Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
У рішенні Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.2020 "Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", введеному в дію Указом Президента України від 13.03.2020 №87, констатовано, що епідемічна ситуація в Україні у зв`язку з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, набула надзвичайно загрозливого характеру.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 р., серед інших заходів передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення карантину, правил та норм, встановлених для запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням і боротьби з ними.
Статтею 50 Конституції України закріплено право кожного громадянина України на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Здійснення правосуддя суддями у відкритих судових засіданнях з безпосередньою участю сторін процесу в умовах оголошення Кабінетом Міністрів України карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, створює загрозу для життя та здоров`я суддів і учасників судових засідань.
Водночас, згідно зі статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Складовою принципу верховенства права є право на звернення до суду, що передбачено статтею 55 Конституції України та розвинуто статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року як право на справедливий суд. Статтею 64 Конституції передбачено, що права і свободи людини та громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. У Конституції наголошується, що право на справедливий суд не може бути обмежене в умовах воєнного та надзвичайного стану.
З огляду на викладене, право на справедливий суд не може бути обмежене, проте при встановленні справедливого балансу між правом особи на безпечне для життя і здоров`я довкілля та правом на справедливий суд переважає природне право осіб на життя та безпечне довкілля, обов`язок щодо забезпечення якого покладено на державу Україна.
Аналогічної позиції дотримується і Вища рада правосуддя в публічному зверненні до Президента України та Верховної Ради України щодо забезпечення доступу громадян до правосуддя в умовах карантину від 26 березня 2020 року.
Враховуючи введення в Україні з 12.03.2020 р. по 24.04.2020 р. карантину через спалах у світі короновірусу та з метою забезпечення безпеки учасників справи, що у даному випадку має пріоритет у порівнянні із проведенням судового засідання у справі, суд вважає за необхідне відкласти судове засідання у справі на іншу дату, визначення якої буде здійснено додатково при усуненні обставин, які спричинили введення в Україні карантину.
При цьому, дата судового засідання наразі судом не визначається, про дату та час наступного судового засідання учасники справи будуть повідомлені додатково після відміни обмежувальних протиепідемічних заходів.
Разом з цим, відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ як джерело права Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 (надалі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
В поняття "розумний строк" розгляду справи, Європейський суд з прав людини включає: складність справи; поведінку заявника; поведінку органів державної влади; важливість справи для заявника.
Чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України згідно зі ст. 9 Конституції України. Пріоритетність застосування норм таких міжнародних договорів у господарському процесі встановлена ч. 2 ст. 3 ГПК України.
Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основних свобод" від 17.07.1997 передбачено, що дана Конвенція та Протоколи до неї № 2, 4, 7, 11 є частиною національного законодавства України.
Конвенція на відміну від національного законодавства України не запроваджує чітких строків розгляду справи, проте посилання на строк містить ст. 6 Конвенції, яка постулює дефініцію розумного строку розгляду справи.
Таким чином, норми ГПК України щодо строків розгляду справи не узгоджуються з нормами Конвенції про захист прав людини і основних свобод, яка є частиною національного законодавства і має пріоритет над національним законодавством, та із практикою Європейського суду з прав людини, яку суди мають використовувати як джерело права при вирішенні спорів.
Аналізуючи практику Європейського суду з прав людини, можна дійти висновку, що критерії оцінки розумності строку розгляду справи/заяви має формувати суд, який розглядає справу/заяву. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, розгляду заяви, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.
Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави (ст. 2 ГПК України).
Згідно приписів статті 181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання, крім іншого у випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Згідно з ч. 3 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
За змістом ч. 2 ст. 232 ГПК України процедурні питання, пов`язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
За вказаних обставин, з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи, враховуючі, поважність причин, з метою недопущення розповсюдження коронавірусу COVID-19, для убереження від ризику життя та здоров`я людей, зокрема представників учасників справи та працівників суду, а також враховуючи, що встановлений строк розгляду справи спливає у період дії карантину, суд вважає за необхідне продовжити строк розгляду справи поза межами строків, встановлених ч. 3 ст. 177, 248 ГПК України, згідно з положеннями Конвенції про захист прав людини і основних свобод та конституційних засад, та відкласти підготовче засідання на час запровадження карантину. Про дату, час та місце розгляду справи учасників справи судом буде повідомлено додатково.
Керуючись ст.ст. 32,33,42, 46, 182, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Продовжити строк розгляду справи № 908/689/19 відповідно до Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
2. Відкласти підготовче засідання до скасування карантину.
3. Про дату, час та місце проведення підготовчого засідання, сторін буде повідомлено судом додатково.
4. Повідомити учасників справи про можливість подати процесуальні документи (заяви, клопотання, скарги, відзиви тощо), письмові та електронні докази на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі "Електронний суд", поштою, факсом або дистанційні засоби зв`язку, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису з урахуванням вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Закону України "Про електронні довірчі послуги".
5. Рекомендувати учасникам справи ознайомлення з матеріалами справи, за наявності такої технічної можливості, здійснювати в дистанційному режимі, шляхом надсилання сканкопій матеріалів судової справи на електронну адресу, зазначену у відповідній заяві, яку подавати через дистанційні засоби зв`язку.
6. Копію ухвали направити учасникам справи.
В господарському суді Запорізької області впроваджено роботу підсистеми "Електронний суд" модуля "Автоматизований розподіл" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, функціонування якої передбачено з ст. 6 ГПК України, що забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу.
Відповідно до змісту ч.ч. 6, 8 ст. 6 ГПК України реєстрація офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі є обов`язковою для адвокатів, нотаріусів, приватних виконавців, арбітражних керуючих, судових експертів, державних органів, органів місцевого самоврядування та суб`єктів господарювання державного та комунального секторів економіки. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в системі в добровільному порядку. Реєстрація в системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.
Із відеоінструкцією щодо реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі можна ознайомитися на сайті судової влади України за посиланням: https://zp.arbitr.gov.ua/sud5009/pres-centr/news/548658/.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали буде розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.
Головуючий суддя С.С. Дроздова
Судді О.С. Боєва
А.О. Науменко