
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2020 року Справа № 160/344/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Громадської організації «Союз комуністів м.Дніпропетровська» про припинення юридичної особи,-
В С Т А Н О В И В:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Міністерства юстиції України до Громадської організації «Союз комуністів м. Дніпропетровська» (далі – Союз) про припинення діяльності відповідача.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що діяльність та найменування відповідача не відповідає вимогам законодавства України, у зв`язку з чим підлягає припиненню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Тією ж ухвалою суду відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву.
Відповідач наданим правом не скористався, будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог на адресу суду від нього не надходило.
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із такого.
Судом встановлено та із матеріалів справи слідує, що Громадська організація «Союз комуністів м.Дніпропетровська» зареєстрована 19.10.93 року, номер запису: 1 224 120 0000 022554, місцезнаходження: 49070, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Московська, будинок 29 А, квартира 7.
Відповідач здійснює свою діяльність на підставі Статуту, з тексту якого слідує, що член Союзу зобов`язаний вивчати і пропагувати марксизм-ленізм, комуністичні ідеї та пролетарський інтернаціоналізм.
За приписами пункту 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 року №228 (далі - Положення) Міністерство юстиції України (далі - Мін`юст України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін`юст України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема, з питань державної реєстрації друкованих засобів масової інформації.
Листами від 09.01.2019 року та від 02.09.2019 року позивач звернувся до відповідача з проханням надати пояснення щодо причин не приведення свого найменування відповідно до вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» протягом місяця з дня набрання ним чинності.
Відповіді на вказані листи матеріали справи не містять.
За ініціативою позивача проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», за наслідками якої складено Правовий висновок від 29.10.2019 № 10 «Про невідповідність діяльності та найменування Громадської організації «Союз комуністів м. Дніпропетровська» Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», відповідно до висновків якого встановлено, що найменування об`єкта правової експертизи не відповідає частині другій статті 3 цього Закону, а статут Союзу, на підставі якого діє об`єкт правової експертизи, спрямований на пропаганду комуністичного тоталітарного режиму.
Вказані висновки, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 31.10.2019 року № 3345/5 і слугували підставою для звернення позивача до суду із цим позовом.
При вирішені спору суд виходить із того, що 21.05.2015 набрав чинності Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Пункт 2 статті 1 вказаного Закону визначає, що пропаганда комуністичного та націонал-соціал істинного (нацистського) тоталітарних режимів - це публічне заперечення, зокрема через засоби масової інформації, злочинного характеру комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років в Україні, націонал- соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, поширення інформації, спрямованої на виправдання злочинного характеру комуністичного, націонал- соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, діяльності радянських органів державної безпеки, встановлення радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, виготовлення та/або поширення, а також публічне використання продукції, що містить символіку комуністичного, нацІонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.
За визначенням пункту 4 статті 1 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки`символіка комуністичного тоталітарного режиму - це символіка, що, зокрема включає:
- символіку комуністичної партії або її елементи; назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об`єктів топоніміки населених пунктів, підприємств, установ, організацій, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов`язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з`їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім назв, пов`язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури);
- найменування комуністичної партії.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 цього ж Закону, пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки визнається наругою над пам`яттю мільйонів жертв комуністичного тоталітарного режиму, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму та заборонена законом.
Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки юридичною особою, політичною партією, іншим об`єднанням громадян, друкованим засобом масової інформації та/або використання у назві символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є підставою для відмови в реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян, підставою для відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого засобу масової інформації.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об`єднаннями громадян, друкованими засобами масової інформації вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.
Тобто, наведеними нормами встановлена заборона використовувати у назві юридичної особи назву чи символіку комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2015 №354 року затверджено Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 7 Порядку, для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону утворюється Комісія з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціал і стичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», склад та положення якої затверджуються наказом Мін`юсту.
Відповідно до частини 2 пункту 4 Порядку підставами проведення правової експертизи може бути ініціатива Мін`юсту.
Як вже встановлено судом, за ініціативою позивача проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам згаданого Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», за результатами якої встановлено, що найменування відповідача містить у собі визначення «комуніст», а Статут Союзу спрямований на пропаганду комуністичного тоталітарного режиму, що є порушенням вимог статті 3 цього Закону.
Наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2019 № 2250/5 «Про затвердження правового висновку Комісії з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки»:
- затверджено Правовий висновок Комісії з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 29.10.2019 № 10 «Про невідповідність діяльності та найменування Громадської організації «Союз комуністів м.Дніпропетровська» Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»;
- визнано, що діяльність та найменування Громадської організації «Союз комуністів м.Дніпропетровська» не відповідає частині 1 та 2 статті 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
У матеріалах справи відсутні відомості про виконання вимог вказаного Закону та/або його оскарження відповідачем.
Рішенням Конституційного Суду України від 16.07.2019 р. № 9-р/2019 у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним),
Згідно з ч. 4 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідне право позивача на звернення до суду передбачено ст. 3 згаданого Закону № 317-VIII та п. 23 Порядку.
За таких обставин, враховуючи що діяльність та найменування Союзу не відповідає вимогам законодавства України, враховуючи що найменування відповідача містить у собі визначення «комуніст», а Статут Союзу спрямований на пропаганду комуністичного тоталітарного режиму, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Міністерства юстиції України – задовольнити повністю.
Припинити діяльність Громадської організації «Союз комуністів м.Дніпропетровська» (ідентифікаційний код – 21910083, місцезнаходження: 49070, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Московська, будинок 29 А, квартира 7).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Л.Є. Букіна