
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 638/19187/17
Провадження № 6-а/638/9/20
26.02.2020 Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Омельченко К.О., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_2 Андрія Олеговича про накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області як на керівника суб*єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.06.2018 по адміністративній справі № 638/19187/17 за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Представник ОСОБА_1 - Острицький А.О. 30.10.2018 року звернувся до суду з клопотанням про призначення судового засідання щодо розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення Дзержинського районного суд м. Харкова від 18.06.2018 року за позовом ОСОБА_1 , яке набрало законної сили 19.10.2018 року, строк для подачі якого сплинув 05.11.2018 року. Заявник 27.03.2019 року подав клопотання про накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Ачкасова В.М., як на керівника суб*єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій.
В обґрунтування доводів клопотання зазначив, що рішенням суду від 18.06.2018 року задоволено вимоги позивача ОСОБА_1 , зобов*язано відповідача перерахувати та виплатити з 01.01.2016 року пенсію з грошового забезпечення. Вважає, що рішення суду не виконано належним чином, а тому звіт про його виконання , в розумінні ст.. 382 КАС України, вважається неподаним. Перерахунок розміру пенсії здійснено на виконання рішення суду, однак розмір саме пенсійної виплати з 01.01.2016 року не змінився, а відповідно перерахунок пенсії не проведений. Тобто рішення суду не виконано без поважних причин. У зв`язку з чим, заявник просить накласти на начальника, відповідального за виконання рішення, штраф відповідно до ст. 382 КАС України.
В судове засідання сторони не з*явилися, представник відповідача надав до суду заяву, в якій просив відмовити в задоволенні клопотання позивача про накладення штрафу, позивач та його представник заяви про розгляд справи за їх відсутністю суду не надавали.
Дослідивши наданий відповідачем звіт про виконання рішення суду та заперечення на заяву про накладення штрафу на керівника, суд зазначає наступне.
Рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.06.2018, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, визнано бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 р. з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських з урахуванням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 06.06.2017 р. № 100/32808-2003009157 протиправними.
Зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2016 р. з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в розмірах з урахуванням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 06.06.2017 р. № 100/32808-2003009157, здійснити виплату суми перерахунку однією сумою, починаючи з 01.01.2016 р.; подати протягом п`ятнадцяті днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ст. 382 КАСУ.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2018 апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на вищевказане рішення повернуто скаржнику.
Зазначена ухвала набрала законної сили 19.10.2018.
Рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.06.2018 по адміністративній справі № 638/19187/17 за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - набрало законної сили 19.10.2018р.
01.03.2019 ГУ ПФУ в Харківській області подано звіт, в якому повідомлено, що на виконання рішення Дзержинського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016, з урахуванням довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 06.06.2017 № 100/32808-2003009157. Оскільки розмір пенсії за результатом проведеного перерахунку зменшився, виплату пенсії залишено у попередньому розмірі 7311грн. відповідно до перерахунку згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018року. За період з 01.01.2016 по 31.12.2017 нараховано різницю в пенсії, яка складає 52983 грн. 60 коп. Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262 виплата пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, фінансування яких щороку передбачається у законі про державний бюджет па відповідний рік у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду". Законом України про Державний бюджет України на 2018 рік Пенсійному фонду України не встановлено бюджетне призначення для забезпечення виконання рішень суду. Фінансування пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету здійснюється після надходження коштів з Державного бюджету України відповідно до плану асигнувань загального фонду бюджету за вищезазначеною програмою. Тому, виплату різниці в пенсії, яка нарахована за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України. Також повідомлено, що відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, з січня 2019 року розпочато виплату суми перерахованих пенсій за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за відповідний період. Отже, в січні та лютому 2019 року ОСОБА_1 виплачено пенсію у розмірі 4311.00 грн. та окрему суму доплата у розмірі 1105.29 грн.
27.03.2019року представником позивача подано клопотання про накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Ачкасова В.М., як на керівника суб*єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, оскільки рішення суду в повному обсязі не виконане.
Окрім того, 11.09.2019року представником відповідача надано до суду витяг з ПВП ДКГ, відповідно до якого ОСОБА_3 у вересні 2019року виплачена різниця пенсії у розмірі 44141,28грн.
Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, із вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
При цьому, приписи процесуального законодавства щодо накладення на суб`єкта владних повноважень штрафу на невиконання рішення або неподання звіту не є імперативними, а дозволяють суду діяти на власний розсуд в питанні накладення штрафу.
Суд зазначає, що заходи судового контролю, які просить застосувати позивач, підлягають до застосування у разі не подання звіту суб`єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо зазначені в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення будуть визнані неповажними.
При цьому за приписами частини 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України подання звіту із порушенням строку, встановленого судом, не тягне за собою накладення штрафу.
Водночас, суд зауважує, що ГУ ПФ України в Харківській області не заперечує свого обов`язку виплатити суму заборгованості по перерахованій пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, а лише вказує на те, що ним здійснені всі необхідні дії в межах наданих повноважень, а саме нарахована пенсія за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у сумі 52983 грн. 60 коп., згідно положень постанови №103, що підтверджується відповідним перерахунком долученим до наданого звіту про виконання рішення суду, поданого до суду 01.03.2019.
Таким чином, наявні підстави вважати, що відповідачем виконується рішення суду, про що свідчить наданий ГУ ПФ України в Харківській області звіт про виконання рішення суду.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, виплати грошової допомоги здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду та установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 року № 8, зміни, що додаються.
Вказана постанова набула чинності 28.08.2018, тоді як рішення у цій справі набрало законної сили 19.10.2018. Отже, положення вищевказаної постанови застосовуються до спірних відносин.
Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 (далі - Порядок №649), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до пункту 5 Порядку №649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з пунктом 6 Порядку №649, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідач при виконанні постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 18 червня 2018 року у справі № 638/19187/18, як орган державної влади зобов`язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
При цьому суд зауважує, що відповідно до приписів частини четвертої статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, визначення умов та порядку проведення такого перерахунку Законом №2262-ХІІ віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Таким чином, виплата перерахованої позивачу пенсії має здійснюватися у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Суд зазначає, що виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, не має правових підстав.
Дана ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі.
Вини та умислу на навмисне невиконання рішення суду у даній справі з боку керівника ГУ ПФУ в Харківській області судом не встановлено.
Отже, суд приходить висновку, що відповідачем було здійснено всі залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення суду у даній справі.
Керуючись положеннями статей 248, 294, 382 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні представника позивача ОСОБА_1 – Острицького Андрія Олеговича про накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області як на керівника суб*єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.06.2018 по адміністративній справі № 638/19187/17 за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч. 3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст ухвали складено 26.02. 2020 року.
Суддя Омельченко К.О.