
Справа № 127/8909/20
Провадження № 3/127/3217/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2020 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Каленяк Р.А., розглянувши матеріали, що надійшли з Вінницької митниці ДФС Державної фіскальної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт гр. Р. Молдова АДРЕСА_2 щодо порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького міського суду Вінницької області від Вінницької митниці ДФС України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил № 0232/40100/20 від 20 березня 2019 року, складений відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), за ч. 1 ст. 483 МК України.
Із зазначеного протоколу вбачається, що 01.06.2018 о 01:50, в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення «Автомобільний» митного поста «Дністер» Вінницької митниці ДФС, в напрямку руху з Р. Молдова до України, на канал руху «зелений коридор», в`їхав транспортний засіб марки «VW GOLF», реєстраційний, номер НОМЕР_1 , VIN - НОМЕР_2 , під керуванням гр. Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ).
Як підставу для переміщення даного автомобіля гр. Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) подала до митного контролю та митного оформлення наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 (країна реєстрації - Р. Литва), доручення на право користування транспортним засобом від 27.05.2017 № G-8217, засвідчене нотаріусом Р. Литва Ginte ОСОБА_4 .
Відповідно до п. 7 Наказу Держмитслужби України від 17.11.2005 № 1118 «Про затвердження Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2005 за № 1428/11708, власник транспортного засобу або вповноважена особа, який переміщує транспортний засіб, через митний кордон України, пред`являє його митному органу для проведення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії таких документів: що підтверджують право власності на транспортний засіб або користування ним (у тому числі з правом розпоряджання), реєстраційних (технічних) документів на транспортний засіб, паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону України, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання) посвідки чи інших документів про постійне місце проживання в Україні або за кордоном.
За результатами аналізу документів, поданих для митного оформлення вказаного транспортного засобу в митний режим «тимчасове ввезення строком до 1 року», 17.10.2018 Вінницькою митницею ДФС до Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії ДФС України направлено проект запиту до митних органів Р. Литва за № 6789/8/02-80-20-05 з метою підтвердження (спростування) факту оформлення та реєстрації доручення від 27.05.2017 № G-8217 на право користування транспортним засобом марки «VW GOLF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN - НОМЕР_2 .
В подальшому, 12.11.2019 ДФС України отримано відповідь митних органів Р. Литва (вих. від 25.10.2019 № (20.3/15)3B-8472, згідно якої доручення від 27.05.2017 № G-8217 на право користування гр. Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) транспортним засобом марки «VW GOLF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN - НОМЕР_2 , 12-м нотаріальним бюро м. Каунас не складалося та не підтверджувалося.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 491 МК України, підставою для порушення справи про порушення митних правил є офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.
Так, 15.01.2020 гр. Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) надіслано запрошення (вих. № 7.12-20/1-12/359) про необхідність прибуття до митниці в термін до 03.03.2020 з метою проведення опитування та складання протоколу про порушення митних правил. В зазначений термін гр. Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) до митниці не прибула, а запрошення повернулося на адресу митниці з відміткою.
Згідно п. 57 ст.4 МК України, товар - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі, валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередач.
Відповідно до абз. 4 п. 6 Постанови Пленуму ВСУ від 03.06.2005 № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», підробленими треба вважати як фальшиві документи так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі дані, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Також, 28.02.2020 Подільською митницею Держмитслужби направлено листи (вих. №№ 7.12-08-1/20/7.4/1686 та 7.12-08-1/20/7.2/1685) на адреси Галицької та Буковинської митниць Держмитслужби з проханням надання сканованих копій документів, які подавалися в пунктах пропуску під час ввезення транспортного засобу.
Так, листом Буковинської митниці Держмитслужби від 04.03.2020 № 7.2- 08/1/7.2-28.3-03/7.4/1425 повідомлено, що копії документів щодо переміщення 07.06.2017 через митний кордон України транспортного засобу марки «VW GOLF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN - НОМЕР_2 відсутні.
Таким чином, гр. Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) перемістила через митний кордон України товар: транспортний засіб марки «VW GOLF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN - НОМЕР_2 , з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товару, підробленого документу, а саме доручення на право користування транспортним засобом від 27.05.2017 № G-8217. Вартість транспортного засобу буде встановлено додатково.
Згідно модуля «Провадження у справах про порушення митних правил» АСМО «Інспектор» ДФС України, інформація щодо притягнення протягом року гр. Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачені ст.ст. 482, 483 МК України - відсутня.
В подальшому, гр. Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) надіслано повідомлення про складання протоколу про порушення митних правил від 20.03.2020 № 7.12-08-1/20/10/2458 разом із другим примірником протоколу про порушення митних правил від 20.03.2020 № 0232/40100/20 у якому зазначено про дату час і місце розгляду справи. Згідно витягу з офіційного сайту Укрпошти розділу «Відстеження поштових відправлень» дане повідомлення знаходиться в установі обміну, що доставляє (а.с. 14-16).
Тобто, саме гр. Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) при здійсненні перетину митного кордону України надавала документи, необхідні для ввезення на митну території України транспортного засобу марки «VW GOLF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN - НОМЕР_2 , дана інформація підтверджується витягом з АСМО «Інспектор» ДФС України (а.с. 17-18).
Згідно Звіту від 22.03.2020 «Про визначення вартості транспортного засобу, що ввозиться на митну територію України» - вартість транспортного засобу марки «VW GOLF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN - НОМЕР_2 , об`єм двигуна 1896 см3, складає 833,0 євро. Згідно курсу НБУ на день ввезення транспортного засобу 1 євро = 30,56 грн., становить: 25 456,48 грн. (двадцять п`ять тисяч чотириста п`ятдесят шість гривень сорок вісім копійок).
Вина гр. Р. Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), в скоєнні ним порушення митних правил по справі підтверджується:
- протоколом про порушення митних правил від 20.03.2020 № 0232/40100/20;
- повідомленням митних органів Р. ОСОБА_5 ;
- службовою запискою ОСОБА_6 І.
Окрім того, за фактом підробки вказаного доручення до Могилів- Подільського ВП ГУНП у Вінницькій області 20.03.2020 направлено повідомлення № 85 про протиправне діяння, що містить ознаки злочину, з попередньою правовою кваліфікацією за ст. 358 КК України.
Відповідно до вимог ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно зі ст. 487 МК України, провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Документи, які були підставою для складання протоколу відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) складені іноземною мовою та не перекладені згідно з нормами чинного законодавства на державну мову, що унеможливлює їх визнання належними доказами в справі.
Частина 1 ст. 483 МК України передбачає відповідальність за порушення митних правил у разі переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Згідно з ч.3 ст.8 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Згідно ст. 508 МК України, у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи.
До процесуальних дій належать, зокрема, складення протоколу про порушення митних правил, опитування осіб, які притягуються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свідків, інших осіб, витребування документів, необхідних для провадження у справі про порушення митних правил, або належним чином завірених їх копій чи витягів з них.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом прядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями свідків, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності до ч.ч. 4-5, 7-8 ст. 494 МК України, якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, відмовляється підписати протокол, до протоколу вноситься відповідний запис. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, має право дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу, а також письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу. Власноручно викладені цією особою пояснення додаються до протоколу, про що до протоколу вноситься відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано такі пояснення.
У разі складення протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, роз`яснюються її права, передбачені статтею 498 цього Кодексу, та повідомляється про можливість припинення провадження у справі про порушення митних правил шляхом компромісу, про що до протоколу вноситься відмітка, яка підписується цією особою.
Протокол складається у двох примірниках, один з яких вручається під розписку особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, одержати примірник протоколу до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою органу доходів і зборів, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого зазначений примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митниці адресою (місце проживання або фактичного перебування). Протокол вважається врученим навіть у разі, якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не перебувала за повідомленою нею адресою або місце проживання чи фактичного перебування, назване нею, є недостовірним.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, інспектором митного органу при складанні протоколу про порушення митних правил вказаних вимог не дотримано.
З протоколу про порушення митних правил від 20 березня 2020 року № 0232/40100/20 вбачається, що даний протокол був складений митними органами за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).
Слід зазначити, що відповідно до ч.3 ст. 526 МК України, - у разі розгляду справи про порушення митних правил у суді про час та місце розгляду справи суд (суддя) повідомляє особу, яка притягається до адміністративної відповідальності за це правопорушення, а також відповідний орган доходів і зборів.
Справи про притягнення осіб до відповідальності за порушення митного законодавства, а саме ч.1 ст. 483 МК України розглядаються в порядку адміністративного судочинства.
Щодо строків розгляду справи про адміністративні правопорушення, то справа про адміністративні правопорушення розглядається у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніше як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи (ч.1 ст. 277-2).
При ознайомленні з матеріалами справи судом встановлено, що в протоколі про порушення митних правил адреса особи, що притягується до адміністративної відповідальності вказана лише на українській мові, що виключає можливість правильного оформлення конверту із вмістом судової повістки на адресу території Республіки Молдова, що унеможливлює повідомлення останньої судом про призначене судове засідання.
Розгляд справи без участі правопорушника, який в судове засідання судом не викликався, є неможливим, оскільки порушить його право на захист.
Наведені обставини свідчать про невідповідність складеного стосовно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 494 МК України, а тому на основі даних такого документу в розумінні ст. 251 КУпАП суд не може встановлювати наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 527 МК України передбачено, що у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі. У постанові про проведення додаткової перевірки зазначаються конкретні суб`єкти, завдання та строки перевірки. Ці дії не повинні порушувати права громадянина, шкодити господарській діяльності юридичної особи.
З огляду на наведене, а також враховуючи вищевикладені недоліки оформлення протоколу про порушення митних правил та матеріалів справи, суд приходить до висновку про необхідність направлення адміністративного матеріалу на проведення додаткової перевірки.
При цьому суд зазначає, що за змістом ст. ст. 287, 294 КУпАП оскарженню підлягають судові рішення про накладення адміністративного стягнення чи закриття провадження.
Керуючись ст.ст.522, 527 МК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України повернути до Вінницької митниці ДФС Державної фіскальної служби України на проведення додаткової перевірки.
Встановити строк для проведення додаткової перевірки - один місяць з дня отримання Вінницькою митницею ДФС Державної фіскальної служби України копії постанови .
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя: