
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2020 року м. Київ № 826/10086/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України до «Gateborg Solutions LTD», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державна фіскальна служба України, про продовження дії спеціальної санкції,
установив:
02.07.2016 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (в подальшому змінена назва на Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, далі - Мінекономрозвитку) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія), в якому просить суд подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 13.11.2015 №1448.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що згідно наказу Мінекономрозвитку від 13.11.2015 №1448 до відповідача застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення статей 1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 №185/94-ВР під час здійснення розрахунків в іноземній валюті за контрактом при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 24.04.2014 №24-04Т, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Агробізнесресурс» та «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія). Так, на виконання умов вказаного контракту ТОВ «Агробізнесресурс» перерахувало «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія) кошти у сумі 11118056,00 євро в рахунок оплати за товар, який фактично не поставлено ТОВ «Агробізнесресурс».
Згідно листа Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України) від 24.03.2016 №5001/5/99-99-22-05-02-16 порушення відповідачем не усунуто, в зв`язку з чим є доцільним подовжити дію застосованої раніше спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія), а відповідно до підпункту 3.4 пункту 4 Порядку взаємодії Міністерства економіки та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та ДПА України від 09.11.2006 №340/672, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.01.2007 за №30/13297 (далі - Порядок №340/672), подовження дії такої спеціальної санкції як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності має відбуватись за рішенням суду.
Отже, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.07.2016 відкрито провадження у справі і її призначено до розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.10.2016 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ДФС України.
13.12.2016 до суду надійшли письмові пояснення ДФС України в яких вказано на наявність підстав для задоволення позову. Зазначено, що «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія) не вжито жодних практичних заходів для усунення порушення статей 1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 24.04.2014 №24-04Т.
На підставі рішення зборів суддів Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017 та згідно з розпорядженням керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017, справу передано на автоматичний розподіл справ між суддями.
15.12.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), шляхом його викладення в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Тобто, розгляд даної справи після 15.12.2017 здійснено відповідно до приписів нової редакції КАС України.
Так, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2018 справу прийнято до провадження і призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Відповідач відзиву чи заперечення на адміністративний позов не подав. Вся поштова кореспонденція повернута відправнику без вручення компанії нерезиденту за їх юридичною адресою.
В судовому засіданні представники позивача та третьої особи письмово викладені позиції підтримали та просили заявлені вимоги задовольнити, а зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні та потреби заслухати свідка чи експерта суд, за клопотанням представників, на підставі частини третьої статті 194 КАС України та частини дев`ятої статті 205 цього ж Кодексу ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Зокрема, дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками судового процесу, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.
В ході позапланової виїзної перевірки ТОВ «Агробізнесресурс» з питань своєчасності здійснення розрахунків в іноземній валюті, контролюючим органом виявлено порушення вимог статей 1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при здійсненні взаєморозрахунків із резидентом «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія) при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 24.04.2014 №24-04Т. Встановлено, що на виконання умов вказаного контракту ТОВ «Агробізнесресурс» перерахувало «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія) кошти у сумі 11118056,00 євро в рахунок оплати за товар, який фактично не поставлено ТОВ «Агробізнесресурс».
Результати перевірки зафіксовані в акті від 21.11.2014 №3309/22-08/38966106.
13.11.2015 Мінекономрозвитку прийнято наказ №1448, яким до «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія) за порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» під час здійснення розрахунків в іноземній валюті за контрактом при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 24.04.2014 №24-04Т застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності до моменту усунення порушень законодавства або застосування практичних заходів, що гарантують виконання вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Також, 13.11.2015 Мінекономрозвитку прийнято наказ №1447, яким аналогічну санкцію застосовано до ТОВ «Агробізнесресурс».
В подальшому, а саме, 23.02.2016 Мінекономрозвитку звернулось до ДФС України із листом №4102-11/5033-03 щодо розгляду питання доцільності подовження дії застосованої спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності для іноземного суб`єкта господарської діяльності «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія).
У відповідь на вказаний лист ДФС України в листі від 24.03.2016 №5001/5/99-99-22-05-02-16 повідомила, що порушення відповідачем не усунуто, в зв`язку з чим є доцільним подовжити дію застосованої раніше спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності фірми «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія).
На підставі вказаного, Мінекономрозвитку звернулось до суду з даним позовом.
Суд, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, дійшов наступних висновків.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
Згідно частини третьої статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Постановою Національного банку України від 14.11.2013 №453 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов`язкового продажу надходжень в іноземній валюті», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.11.2013 за №1951/24483 установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
При цьому, пунктом 3.1 Інструкції про порядок здійснення контролю і втримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку від 24.03.1999 №136, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.05.1999 за №338/3631 (Інструкція) передбачено, що імпортні операції резидентів (крім інвесторів (представництв іноземних інвесторів на території України) за угодами пре розподіл продукції, контроль за своєчасністю розрахунків яких не здійснюється), які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує встановлений законодавством України строк з моменту здійснення авансового платежу, виставлення векселя на користь постачальника товару, що імпортується, або при застосуванні розрахунків у формі документарного акредитива з моменту здійснення банком платежу на користь нерезидента, потребують одержання висновку.
Відповідно до пункту 3.2 Інструкції, відлік законодавчо встановленого строку розрахунків банк починає з наступного календарного дня після дня здійснення операцій, вказаних у пункті 3.1 цієї Інструкції.
Згідно частини другої статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 №959-XII санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку або за рішенням суду.
У зв`язку з недотриманням «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія) положень зазначених вище законодавчих норм, наказом Мінекономрозвитку від 13.11.2015 №1448 застосовано до «Gateborg Solutions LTD» спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності до моменту усунення порушень законодавства або застосування практичних заходів, що гарантують виконання вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті».
Суд зазначає, що вказаний наказ не оскаржувався.
При цьому, листом від 24.03.2016 №5001/5/99-99-22-05-02-16 ДФС України повідомила Мінекономрозвитку про те, що зазначені порушення «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія) не усунуто, у зв`язку з чим є доцільним подовжити дію застосованої раніше спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності фірми «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія).
Також суд зазначає, що в ході розгляду даної справи не встановлено доказів усунення «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія) порушень вимог статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті» при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 24.04.2014 №24-04Т або доказів вжиття відповідачем практичних заходів, що гарантують виконання вимог Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Крім того, суд враховує, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2016 у справі №813/2695/16 за адміністративним позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до ТОВ «Агробізнесресурс», третя особа: ДФС України, про подовження дії спеціальної санкції, яка набрала законної сили 06.02.2017, підтверджено, що станом на 13.12.2016 (а отже й станом на 02.07.2016) ТОВ «Агробізнесресурс» не усунуто порушень вимог статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 24.04.2014 №24-04Т.
Суд зазначає, що усунення вказаного порушення можливе сторонами зовнішньоекономічного контракту від 24.04.2014 №24-04Т, як ТОВ «Агробізнесресурс» шляхом подання позову про повернення коштів чи вжиття інших практичних заходів, так і «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія) шляхом здійснення поставки товару або повернення коштів ТОВ «Агробізнесресурс».
Оскільки, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2016 у справі №813/2695/16 підтверджено, що станом на дату звернення позивача до суду із даним позовом до «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія) продовжує існувати порушення вимог статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 24.04.2014 №24-04Т, суд вважає, що дана обставина свідчить про те, що «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія) не вжито належних заходів для усунення такого порушення.
З метою додаткового з`ясування обставин можливого усунення порушення в межах розгляду даної справи, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.01.2020 витребувано у ТОВ «Агробізнесресурс» докази розрахунків з «Gateborg Solutions LTD» за контрактом від 24.04.2014 №24-04Т. Належним чином засвідчена копія ухвали кілька разів надсилалася за місцезнаходженням даної юридичної особи, однак вся поштова кореспонденція повернулася до суду за закінченням зберігання.
За змістом абзацу другого підпункту 3.4 пункту 4 Порядку №340/672 у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на підставі отриманих матеріалів Мінекономрозвитку готує відповідну позовну заяву до суду.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, суд вважає, що позивачем доведено наявність підстав для подовження дії спеціальної санкції щодо «Gateborg Solutions LTD» (Великобританія), в той час як відповідачем не надано, а судом не встановлено належних та достатніх доказів на підтвердження протилежного, тому підстави для задоволення заявлених позовних вимог наявні.
Разом з цим, суд враховує, що з 07.02.2019 введений в дію Закон України «Про валюту та валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII, за яким стаття 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» скасована, Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» втратив чинність.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1/99-рп частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У постанові від 23.01.2020 у справі №804/3247/16 Верховний Суд наголосив, якщо притягнення суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності до відповідальності та прийняття оскаржених судових рішень відбулось до скасування відповідних правових норм, подальші зміни законодавства не враховуються судом касаційної інстанції при перевірці правомірності таких рішень.
Суд зазначає, що у період з дня звернення позивача до суду із даним позовом до 07.02.2019 були підстави для подовження дії вказаної санкції та задоволення позову. Однак судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання та має враховувати волю законодавця змінювати регулювання суспільних відносин.
Відтак, враховуючи, що станом на час ухвалення даного судового рішення статтю 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» скасовано, суд не має повноважень подовжити дію санкцій, передбачених вказаною статтею, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат відповідно до статті 139 КАС України, суд виходить з того, що враховуючи, що позивачем є суб`єкт владних повноважень, підстави для задоволення позовних вимог відсутні, відповідачем доказів понесення судових витрат не надано, відповідно, - судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України до «Gateborg Solutions LTD», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державна фіскальна служба України, про продовження дії спеціальної санкції, - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» цього ж Кодексу.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (місцезнаходження юридичної особи: 01008, місто Київ, вулиця М. Грушевського, будинок 12/2; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 37508596).
Відповідач - «Gateborg Solutions LTD2 (Великобританія) (місцезнаходження юридичної особи: Великобританія, Англія, Лондон, W1G OJR, вулиця Джон Прінсес Стріт, 13, 4-й поверх; номер компанії: 8270917).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державна фіскальна служба України (місцезнаходження юридичної особи: 04053, місто Київ, вулиця Львівська площа, будинок 8; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 39292197).
Суддя О.М. Чудак