Рішення № 88909929, 22.04.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2020
Номер справи
120/1194/20-а
Номер документу
88909929
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

22 квітня 2020 р. Справа № 120/1194/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач). Відповідно до змісту позовних вимог позивач просить суд: визнати бездіяльність ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо непризначення надбавки за особливі заслуги перед Україною в розмірі 35 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з дня призначення пенсії за рішенням суду з 29.08.2018 по 16.05.2019 протиправною; зобов`язати відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 таку надбавку.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні та виплаті пенсії за особливі заслуги з 29.08.2018, оскільки рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 19.07.2019 у справі №120/1793/19-а зобов`язано орган Пенсійного фонду призначити дострокову пенсію за віком з 29.08.2019. Позивач вважає, що саме з дня призначення дострокової пенсії за віком на підставі рішення суду вона отримала право на призначення та виплати надбавки в розмірі 35 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність як жінка, яка виховала п`ятеро дітей до шестирічного віку.

Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За правилами частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Ухвалою від 20.03.2020 відкрито провадження у справі та, зокрема, встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

08.04.2010 на адресу суду від ГУ ПФУ у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого відповідач вважає позовну заяву необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. Свою позицію мотивує, зокрема тим, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 19.07.2019 у справі №120/1793/19-а не зобов`язано орган Пенсійного фонду призначати позивачеві надбавку за особливі заслуги перед Україною в розмірі 35 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з дня призначення пенсії, визначеного рішенням суду, тобто з 29.08.2018. Зазначає, що таку надбавку призначено із дня звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії з 16.05.2019. Вважає, що пенсія позивачеві призначена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.

22.04.2020 позивач подала відповідь на відзив, яка судом до уваги не береться, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України у даній категорії справ заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що 29.08.2018 ОСОБА_1 звернулася до Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

27.11.2018 року Бершадським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Вінницької області видано розпорядження № 23 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1

26.03.2019, після вступу у законну силу рішення Ладижинського міського суду Вінницької області від 21.02.2019 у справі № 135/98/19, яким встановлено факт про те, що ОСОБА_1 є рідною матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач знову звернулася до Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії з 29.08.2018.

Листом від 04.04.2019 року № 1137/09-39/02-3 Бершадське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області відмовило у виплаті пенсії з моменту звернення, тобто з 29.08.2018.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 19.07.2019 у справі №120/1793/19-а визнано протиправним розпорядження Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № 23 від 27.11.2018 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ; визнано протиправною бездіяльність Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 з 29.08.2018; зобов`язано Бершадське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити дострокову пенсію за віком ОСОБА_1 з 29.08.2018. На виконання зазначеного рішення позивачеві призначено пенсію відповідно до ч. 3 п. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 29.08.2018. З 16.05.2019 позивачеві призначена та виплачується надбавка за особливі заслуги перед Україною в розмірі 35 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

16.10.2019 та 20.11.2019 ОСОБА_1 зверталася до ГУ ПФУ у Вінницькій області з заявами щодо виплати надбавки за особливі заслуги перед Україною з 29.08.2019 - дня призначення пенсії відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". На вказані звернення листами від 23.10.2019 № 3144/Б-10 та від 12.12.2019 № 3446/Б-10 ГУ ПФУ у Вінницькій області роз`яснило позивачеві, що надбавку за особливі заслуги перед Україною їй призначено з 16.05.2019 - дати звернення із заявою про призначення пенсії та на підставі необхідного пакету документів. Також вказано, що рішенням суду не зобов`язано орган Пенсійного фонду призначати таку надбавку з дати призначення пенсії - 29.08.2018.

Вважаючи протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо непризначення надбавки за особливі заслуги перед Україною в розмірі 35 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з дня призначення пенсії за рішенням суду з 29.08.2018 по 16.05.2019, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.

Таким чином, спірним в даному випадку є можливість призначення пенсії ОСОБА_1 за особливі заслуги з 29.08.2018.

Надаючи оцінку спірним відносинам, дослідженим в процесі розгляду справи, суд виходив з такого.

Згідно зі ст. 3 Конституції України в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави. Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод.

За приписами ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Згідно зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, законами України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закону №1788), "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058).

Положеннями ст. 1 Закону № 1788 встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

За Законом № 1788 призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років (ст.2).

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

За Законом №1058 в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника (ст.9).

Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.

Так, встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров`я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною передбачено Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" №1767-II від 01.01.2001 (далі - Закон №1767 у відповідній редакції).

Пунктом 8 ст. 1 Закону №1767 визначено, що пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються матерям, які народили п`ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку.

Статтею 2 України №1767 визначено, що особам, зазначеним у пунктах 1, 3-5 статті 1 цього Закону, пенсії за особливі заслуги встановлюються Пенсійним фондом України.

Особам, зазначеним у пунктах 2, 6-8 статті 1 цього Закону, пенсії за особливі заслуги встановлюються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Органи виконавчої влади, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, здійснюють підготовку документів для встановлення пенсій за особливі заслуги.

Таким чином, оскільки позивач відноситься до осіб, які мають право на пенсію за особливі заслуги, визначених у п. 8 статті 1 Закону № 1767, то органом, який встановлює йому таку пенсію є обласна державна адміністрація. ці ж органи виконавчої влади здійснюють підготовку документів для встановлення вказаної пенсії.

Відповідно до ст. 4 Закону №1767 пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 цього Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відповідно до закону.

Згідно з положення ст. 5 Закону №1767 пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність: від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 1 і 8 статті 1 цього Закону.

Розмір надбавки визначається відповідними органами виконавчої влади, зазначеними у статті 2 цього Закону, залежно від заслуг особи. У разі, коли особа одночасно має право на надбавки, зазначені в кількох пунктах статті 1 цього Закону, призначається та надбавка, яка є більшою у максимальному розмірі.

Пенсія за особливі заслуги призначається з дня звернення за встановленням пенсії, але не раніше дати набрання чинності положеннями Закону, що встановлює право на таку пенсію. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про порушення клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і при цьому подаються всі необхідні документи, то днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, вказана на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі, коли до заяви додані не всі необхідні документи, орган, що здійснює підготовку документів для встановлення пенсії за особливі заслуги, повідомляє заявнику, які документи повинні бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше 3 місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

Згідно з ст. 8 Закону №1767 клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги особам, зазначеним у пунктах 2, 6-8 статті 1 цього Закону, порушуються особами, зазначеними у частині першій цієї статті, або головами районних, районних у містах державних адміністрацій та міськими головами міст обласного значення.

За приписами ст. 9 Закону №1767 заяву про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та в 10-денний строк з дня її подання з усіма необхідними документами приймає рішення про встановлення (перерахунок) або про відмову у встановленні (перерахунку) пенсії за особливі заслуги.

Порядок подання документів для встановлення пенсії за особливі заслуги та вимоги до них затверджуються правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Не пізніше 10 днів після прийняття рішення про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги чи про відмову в її встановленні (перерахунку) територіальний орган Пенсійного фонду України видає або надсилає особі повідомлення про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги чи про відмову у її встановленні (перерахунку) із зазначенням причин відмови та порядку оскарження такого рішення.

Відповідно до ст. 10 Закону №1767 питання про збільшення розміру пенсії за особливі заслуги у разі виявлення нових даних про заслуги особи розглядається відповідними органами виконавчої влади, зазначеними у статті 2 цього Закону, за клопотанням посадових осіб, зазначених у статті 8 цього Закону.

За пунктом 3 частини 1 статті 115 Закону 1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

Як уже зазначалося, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 19.07.2019 у справі №120/1793/19-а визнано протиправним розпорядження Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № 23 від 27.11.2018 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ; визнано протиправною бездіяльність Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 з 29.08.2018; зобов`язано Бершадське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити дострокову пенсію за віком ОСОБА_1 з 29.08.2018.

При цьому, питання щодо нарахування надбавки за особливі заслуги предметом судового розгляду не було, відповідно рішення суду про зобов`язання органу Пенсійного фонду призначити дострокову пенсію ОСОБА_1 з 29.08.2018 стосується лише такої підстави та має бути виконано лише у цій частині.

Суд звертає увагу, що сама наявність рішення суду про зобов`язання призначити дострокову пенсію не означає автоматичне нарахування надбавки за особливі заслуги.

Тому посилання позивача на вказане рішення суду не може бути прийнято судом як беззаперечну підставу для нарахування надбавки до пенсії за особливі заслуги відповідно до положень п. 8 ст. 1 Закону №1767.

Крім того, ані матеріали справи, ані зміст рішення у справі №120/1793/19-а не містять доказів того, що позивач звернулася з клопотанням про призначення пенсії за особливі заслуги одночасно з документами про призначення пенсії на підставі пункту 3 частини 1 статті 115 Закону 1058. Враховуючи положення ст. 5 Закону №1767, якими визначено, що пенсія за особливі заслуги призначається з дня звернення за встановленням пенсії, але не раніше дати набрання чинності положеннями Закону, що встановлює право на таку пенсію, а днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про порушення клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами, у суду відсутні докази вважати день призначення пенсії і день звернення для призначення пенсії за особливі заслуги саме 29.08.2019.

Також, ані матеріали справи, ані зміст рішення у справі №120/1793/19-а не містять доказів того, що розпорядженням Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № 23 від 27.11.2018 було відмовлено в призначенні дострокової пенсії на підставі пункту 3 частини 1 статті 115 Закону 1058 разом із надбавкою за особливі заслуги. А відтак, докази розгляду питання про призначення позивачеві надбавки за особливі заслуги, а саме можливість призначення, розповсюдження вимог Закону №1767 на позивача та інші процесуальні питання, які виникають при здійсненні дискреційних повноважень органів Пенсійного фонду при призначенні пенсії, відсутні.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2005 від 11.10.2005 згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру. Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру у визначених законом випадках. Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об`єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості.

З огляду на викладене, враховуючи особливості призначення пенсій за особливі заслуги перед державою Україна, визначені Законом № 1767, суд не встановив підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги перед Україною відповідно до п. 8 ст.1 Закону №1767 з 29.08.2019 (з часу призначення пенсії відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону 1058 за рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 19.07.2019 у справі №120/1793/19-а).

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно з ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з п. п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Згідно з вимогами ст. 139 КАС України судові витрати не стягуються.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), РНОКПП НОМЕР_1

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403)

Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович