
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/361/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
10.03.2020 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:
визнати неправомірними рішення та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за №1282-ХІІ від 03.07.1991 року (із змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року (з відповідними змінами та доповненнями) із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці — березень 2011 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, починаючи з 01.01.2015 року, здійснити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за №1282-ХІІ від 03.07.1991 року (із змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року (з відповідними змінами та доповненнями) із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком із врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, змінивши базовий місяць з грудня 2014 року на березень 2011 року;
виплатити вищевказані нарахування і в подальшому виплачувати індексацію пенсії з наростаючим підсумком із застосуванням індексу споживчих цін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30.01.2020 року вона звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із проханням провести донарахування та виплату індексації пенсії за період з 01.01.2015 року по даний час із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком, відповідно до діючих коефіцієнтів індексації та встановленого прожиткового мінімуму доходів для непрацездатних осіб, виходячи з базового місяця березня 2011 року, який було встановлено мені при нарахуванні пенсії, відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за №1282-ХІІ від 03.07.1991 року та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року, в якому передбачена індексація грошових доходів населення зі змінами та доповненнями з урахуванням раніше виплачених сум.
З січня 2015 року по даний час управлінням Пенсійного фонду України в Заставнівському районі, пенсія позивачу виплачується в незмінній сумі - тобто індекс інфляції споживчих сум застосовується той, який був встановлений в грудні 2014. Однак, на звернення позивача, листом від 05.02.2020 року їй було відмовлено в даному проханні із посиланням на те, що нарахування та виплата індексації проведені у відповідності до вимог чинного законодавства.
Позивач вважає, що законодавчими актами на 2015- 2017 роки було визначено порядок нарахування індексації пенсії, згідно якого індексацію грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% до 31.12.2015 року та в розмірі 103% після 01.01.2016 року.
Однак, з січня місяця 2015 року по даний час Пенсійний фонд виплачує позивачу індексацію пенсії в незмінній сумі із розрахунку приросту індексу споживчих цін та прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, які були встановлені у грудні місяці 2014 року.
Прийнявши рішення застосувати приріст індексу споживчих цін та прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, який склався ще в грудні місяці 2014 року Пенсійний орган фактично зупинив нарахування індексації пенсії на рівні 2014 року, що суперечить положенням ст. 2 та ст. 4 Закону та п. 1-1 та п.4 Постанови.
На думку позивача, за загальним правилом мало відбуватися подальше збільшення фактично виплаченої пенсії за рахунок індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, так як показники індексів споживчих цін неодноразово перевищували визначений Порядком поріг індексації.
Проте, Пенсійним фондом не обчислювався індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком з січня 2015 року. Внаслідок цього індекс споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком було зафіксовано ним на рівні 196,44 грн станом на грудень 2014 року.
Постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 15.01.2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2015 року по справі № 716/645/16-а, зобов`язано Пенсійний фонд здійснити позивачу перерахунок пенсії, починаючи з 12.11.2014 року, з урахуванням всіх видів оплати праці, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. На виконання вищевказаних рішень суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області було проведено перерахунок пенсії, при цьому змінено було базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії з листопада 2014 року на березень 2011 року, внаслідок чого позивачу було припинено нарахування та виплату індексації до пенсії.
Згідно постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області від 07.06.2016 року позивачу було відновлено базовий місяць для нарахування індексації на березень 2011 року і повернуто недоплачену суму індексації пенсії.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області порушує чинне законодавство і внаслідок припинення обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсії позивача з наростаючим підсумком із врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виходячи з базового місяця — березень 2011 року, та змінивши базовий місяць із березня 2011 року на грудень 2014 року, значно зменшив пенсію позивача.
Позивач не погоджується з таким нарахуванням і виплатою пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, вважає його дії та рішення неправомірними, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, 16.04.2020 року подав до суду відзив проти позову в якому зазначив, що з 16.04.2011 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Заставнівському районі, правонаступником якого з 10.04.2017 року є Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, та отримує пенсію за віком, яку призначено згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ(в редакції, чинній на час призначення пенсії).
30.01.2020 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із зверненням щодо індексації пенсії яку вона отримує. За результатами розгляду звернення надано відповідь щодо порядку індексації пенсії позивачу з урахуванням діючих законодавчих норм.
Відповідач зазначав, що з 01.01.2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги пункту 9 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" не визнані неконституційними.
У зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013, що набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року, набранням чинності з 01.01.2016 змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", змінюється визначення базового місяця для проведення індексації та обробки фіксованої індексації.
Новий порядок зафіксованої індексації вводиться в дію з 01.05.2016 року. Розміри зафіксованої індексації, встановленої або перерахованої у період з 01.12.2015 року по 30.04.2016 року, не переглядаються.
Починаючи з 01.01.2015 року сума індексації пенсії зафіксувалася у складі пенсійної виплати ОСОБА_1 у розмірі 196,44 грн.
Враховуючи вищевикладене відповідач вважає, що нарахування та виплата сум індексації пенсії ОСОБА_1 проведено у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Ухвалою суду від 30.03.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Копію ухвали про відкриття спрощеного провадження від 30.03.2020 року та адміністративний позов з додатками позивач та відповідач отримали 02.04.2020 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому, виходячи з наступного.
Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 27.10.1998 року Заставнівським РВ УМВС України в Чернівецькій області (а.с. 18-22).
Відповідно до Протоколу №1143 від 06.05.2011 року позивач починаючи з 16.04.2011 року отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ (а.с. 15).
З матеріалів справи судом встановлено, що постановою Заставнівського районного суду від 15.01.2015 року у справі №716/1795/14-а, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2015 року, постановлено:
визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за рахунок включення до заробітку неврахованих під час призначення пенсії "інших виплат"-матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, вихідної допомоги при виході на пенсію та індексації заробітної плати в сумі13203.79 грн;
зобов`язати управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог Закону України "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, вихідної допомоги при виході на пенсію та індексації заробітної плати в сумі 13203,79 грн., зазначених у довідці від 12.11.2014 року за №6403/06 у розмірі 86% від заробітної плати, починаючи з 12.11.2014 року.
В свою чергу також встановлено, що постановою Заставнівського районного суду від 07.06.2016 року №716/645/16-а, яка набрала законної сили 16.07.2016 року, постановлено:
визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі щодо проведення перерахунку пенсії на виконання судових рішень - постанов Заставнівського районного суду Чернівецької області від 15.01.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2015 року з врахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, внаслідок чого було перевизначено базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 із березня 2011 року на листопад 2014 року, починаючи із 12.11.2014 року;
зобов`язати управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання судових рішень - постанов Заставнівського районного суду Чернівецької області від 15.01.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2015 року без врахування п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та відповідно перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії із листопада 2014 року на березень 2011 року, починаючи із 12.11.2014 року;
донарахувати належну ОСОБА_1 індексацію пенсії за період, починаючи із 12.11.2014 року та виплатити дані нарахування.
30.01.2020 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про проведення перерахунку індексації до пенсії з урахуванням раніше виплачених сум і провести виплату втраченої пенсії в частці індексації із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком змінивши базовий місяць з грудня 2014 року на березень 2011 року, тим більш що в грудні 2014 року пенсія не підвищувалась, тому підстав для прийняття значення індексу споживчих цін в грудні 2014 року за 1% або 100% не доречно і не відповідають діючим Законам, і припинення обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (а.с. 4).
Розглянувши заяву позивача щодо розрахунку сум індексації пенсії, Листом від 05.02.2020 року №165-179/В-02/8-2400/20 відповідач повідомив позивача про те, що відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" з 01.05.2016 року проведено перерахунок пенсії позивача, сума поточної індексації зафіксувалась у складі пенсійної виплати у розмірі 196,44 грн. З травня 2016 року місяцем підвищення пенсії встановлено грудень 2015 року, який залишився незмінним (а.с. 16).
Вважаючи неправомірними такі рішення та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за №1282-ХІІ від 03.07.1991 року (із змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року (з відповідними змінами та доповненнями) із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці — березень 2011 року, позивач звернулась до суду з даним позовом.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, у відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, зазначає, що при вирішенні даної справи необхідно керуватись нормами Конституції України, Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року №1282-XII та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону №1282-XII встановлено, що для цілей цього Закону терміни вживаються в такому значенні: індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Статтею 3 Закону №1282-XII передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
За змістом статті 4 Закону №1282-XII (в редакції, що діяла до 01.01.2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, який установлюється у розмірі 101 відсотка. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VІІІ від 24.12.2015 року внесено зміни до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-XII та поріг індексації підвищено зі 101 % до 103 %.
Судом встановлено, що до перерахунку пенсії позивача за рішенням Заставнівського районного суду від 07.06.2016 року №716/645/16-а, базовим місяцем для проведення індексації пенсії позивача встановлено березень 2011 року.
Так, постановою Заставнівського районного суду від 07.06.2016 року №716/645/16-а, яка набрала законної сили 16.07.2016 року, постановлено:
визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі щодо проведення перерахунку пенсії на виконання судових рішень - постанов Заставнівського районного суду Чернівецької області від 15.01.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2015 року у праві №716/1795/14-а з врахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, внаслідок чого було перевизначено базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 із березня 2011 року на листопад 2014 року, починаючи із 12.11.2014 року;
зобов`язати управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання судових рішень - постанов Заставнівського районного суду Чернівецької області від 15.01.2015 року та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2015 року у справі № 716/1795/14-а без врахування п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та відповідно перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії із листопада 2014 року на березень 2011 року, починаючи із 12.11.2014 року;
донарахувати належну ОСОБА_1 індексацію пенсії за період, починаючи із 12.11.2014 року та виплатити дані нарахування.
Суд зазначає, що розмір пенсії внаслідок виконання зазначених вище рішень судів не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні позивачу пенсії, але не був нарахований та виплачений в належному розмірі.
Як встановлено з матеріалів справи, з січня 2015 року відповідач виплачує позивачу індексацію пенсії із розрахунку приросту індексу споживчих цін та прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, які були встановлені у грудні 2014 року.
Прожитковий мінімум для непрацездатних осіб змінювався і відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" від 28.12.2014 року - з 1 січня 2015 року становив 949 грн, з 1 вересня 2015 року - 1074 грн. В 2016 році відповідно до ст.7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" від 25.12.2015 року з 01.01.2016 року прожитковий мінімуму для непрацездатних осіб станови 1074 грн, з 01.05.2016 року - 1130 грн, з 01.12.2016 року - 1247 грн.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік" з 01.05.2016 року відповідачем проведено перерахунок пенсії. Сума поточної індексації зафіксовано у складі пенсійної виплати у розмірі 196,44грн. З травня 2016 року місяцем підвищення пенсії встановлено грудень 2015 року.
Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
При цьому, як зазначало вище, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб змінювався і відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" з 1 січня 2015 року становив 949,00 грн; з 1 вересня 2015 року 1074,00 грн. В 2016 році відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" з 01.01.2016 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб становив 1074,00 грн, з 01.05.2016 року 1130,00 грн, з 01.12.2016 року - 1247,00 грн.
Таким чином, відповідач протиправно зупинив нараховування індексації пенсії, оскільки такі дії суперечить положенням ст. 2 та ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.1-1 та п.4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до листа відповідача від 27.01.2020 року від 05.02.2020 року №165-179/В-02/8-2400/20 позивачу змінено базовий місяць для нарахування індексації пенсії із березня 2011 року на грудень 2015 року та визначено фіксовану суму індексації після перерахунку пенсії в травні 2016 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" №928-VІІІ від 25.12.2015 року.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 року №1013, що набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, а також відповідно до змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", які набрали чинності 01.01.2016 року по всіх пенсіях, щомісячному довічному грошовому утриманню (незалежно від даних про роботу, дати призначення та фактичне проведення індексації) грудень 2015 року визначається місяцем, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих для проведення індексації пенсій 103% здійснюється наростаючим підсумком, починаючи з січня 2016 року.
Суд вважає вказані доводи необґрунтованими, оскільки з аналізу п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, яким внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078, можна зробити висновок, що зазначені зміни стосуються лише нарахування заробітної плати працівникам.
В той же час, положення Закону "Про індексацію грошових доходів населення" є чинними й будь-яких застережень щодо нездійснення в зв`язку з цим з 01.01.2015 року індексації пенсій не містять.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078, не звільняють відповідача від обов`язку провести індексацію в установленому законом порядку.
Крім того, з матеріалів справи встановлено, що в грудні 2015 року пенсія позивача не підвищувалася, тому підстави для прийняття значення індексу споживчих цін у грудні 2015 року за 1 або 100 відсотків відповідно до вказаних змін, внесених до Порядку проведення індексації грошових доходів населення та вважати грудень 2015 року місяцем, в якому відбувається підвищення, відсутні.
За таких обставин, суд приходить до висновку щодо відсутності підстав для зміни базового місяця для розрахунку індексації пенсії позивача та обґрунтованості позовних вимог щодо визнання неправомірними рішення та дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови позивачу в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України від 03.07.1997 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення Індексації грошових доходів населення" із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці – березень 2011 року.
У зв`язку із цим, також наявні підстави для задоволення похідних від них вимог про зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області починаючи з 01.01.2015 року, здійснити нарахування та виплату індексації пенсії позивача відповідно до Закону України від 03.07.1991 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови КМ України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" із застосуванням Індексу споживчих цін наростаючим підсумком, із врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, змінивши базовий місяць на березень 2011 року, враховуючи фактично виплачені кошти.
Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача виплатити вищевказані нарахування і в подальшому виплачувати індексацію пенсії з наростаючим підсумком із застосуванням індексу споживчих цін, то суд вважає їх необґрунтованими, оскільки статтею 6 КАС України передбачено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Виходячи з положень даної норми судовому захисту підлягають порушені права. Позивач припускає порушення його прав у майбутньому, однак судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією №34 від 05.03.2020 року.
Враховуючи те, що позов в частині основних позовних вимог підлягає до задоволення повністю, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та про зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
2. Визнати неправомірними рішення та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за №1282-ХІІ від 03.07.1991 року (із змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року (з відповідними змінами та доповненнями) із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці — березень 2011 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, починаючи з 01.01.2015 року, здійснити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за №1282-ХІІ від 03.07.1991 року (із змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року (з відповідними змінами та доповненнями) із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком із врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, змінивши базовий місяць з грудня 2014 року на березень 2011 року.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судові витрати на суму 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп, сплачені відповідно до квитанції №34 від 05.03.2020 року.
5. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, площа Центральна, 3, м. Чернівці, Чернівецька область, 58001).
Суддя В.О. Григораш