
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
23 квітня 2020 р. № 520/2082/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кухар М.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (61166, м. Харків, пр. Науки, 40, 6 поверх, код ЄДРПОУ 40324829) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (Р.Н.О.К.П.П: НОМЕР_1 ) штраф за порушення Закону України “Про рекламу” у розмірі 20349,0 грн. (двадцять тисяч триста сорок дев`ять гривень) до державного бюджету України для зарахування надходжень: отримувач: УК Індустрі/м.Хар Індустріал/21081100; код отримувача: 37999701; банк отримувача: Казначейство України; номер рахунку: UА068999980313010106000020009; код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження.
Встановлено строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом п`ятнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі.
Судом копію ухвали від 24.02.2020 направлено на адресу, яка зазначена у позовній заяві та у відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
До суду повернулось поштове відправлення з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відзив на позов, у встановлений судом термін, відповідач не надав. Заява про визнання позову до суду не надходила.
Згідно з п. 2 ч. 3, п.1 ч. 4 ст. 124 КАС України судовий виклик або судове повідомлення учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів здійснюється за відсутності в особи офіційної електронної адреси - шляхом надсилання повістки рекомендованою кореспонденцією (листом, телеграмою), кур`єром із зворотною розпискою за адресами, вказаними цими особами, або шляхом надсилання тексту повістки в порядку, визначеному статтею 129 цього Кодексу.
У разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області у відповідності до п. 46 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 надійшло рішення Харківської міської ради від 14.11.2018 №814 «Про демонтаж спеціальних конструкцій» (вх. від 21.11.2018 № 21646), про рекламу виявлено рекламу щит на фасаді з інформаційним полем: «Компьютеры...», щит на фасаді з інформаційним полем: «Огромный выбор...» та щит на фасаді з інформаційним полем: «Электротранспорт...» за адресою: АДРЕСА_2 46 з ознаками порушення вимог ч. 1 ст.16 Закону України «Про рекламу».
У зв`язку із вказаним на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надіслано вимогу від 20.12.2018 №5.3/18940 у відповідності до ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», про що свідчить копія поштового чеку від 22.11.2018 до списку поштових відправлень 1545, а також інформація з офіційного сайту «Укрпошта» за поштовим ідентифікатором 6116609710560; вимогу від 24.01.2019 №5.2/964, про що свідчить копія поштового чеку від 28.01.2019 до списку 123; вимогу від 24.01.2019 №5.2/965, про що свідчить поштовий чек від 28.01.2019 до списку поштових відправлень 128 та копія листа з позначкою «Укрпошти» про повернення за закінченням терміну зберігання, копія інформації з сайту «Укрпошта» за штриховим ідентифікатором: 6116609786051; вимогу від 22.02.2019 №5.2/2383, про що свідчить копія фіскального чеку від 26.02.2019 та копія інформації з сайту «Укрпошта» за штриховим ідентифікатором: 6116609773537; вимогу від 22.02.2019 № 5.2/2384, про що свідчить поштовий чек від 26.02.2019 та копія листа з позначкою «Укрпошти» про повернення за закінченням терміну зберігання; вимогу від 08.04.2019 №5.2/4342, про що свідчить чек від 09.04.2019 та копія інформації за штриховим ідентифікатором: 6116609906340; вимогу від 08.04.2019 №5.2/4343, про що свідчить чек від 09.04.2019 та копія інформації з сайту «Укрпошта» за штриховим ідентифікатором: 6116609906383 та копія листа з позначкою «Укрпошти» про повернення за закінченням терміну зберігання.
Головним управлінням на підставі протоколів №81, №82, №83 про порушення законодавства про рекламу від 04.03.2019 прийнято рішення №93, №94, №95 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 .
На вказані вище вимоги суб`єктом господарювання не надано документи про вартість реклами, необхідні для ретельного та всебічного розгляду справи щодо порушення законодавства про рекламу, у зв`язку із чим відповідно до п. 12 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693 у Головному управлінні було продовжено термін розгляду справи про порушення законодавства рекламу стосовно фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 строком на 3 місяці.
На підставі матеріалів справи та протоколів засідання від 13.05.2019 №133, 135, 136 встановлено, що рекламодавцем фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 , розміщувалась зовнішня реклама з інформаційними полями: «Компьютери...», «Огромный выбор...», «Электротранспорт...» за адресою: АДРЕСА_3 без наявності дозволу Харківської міської ради на розміщення зовнішньої реклами, що є порушенням ч. 1 ст.16 Закону України «Про рекламу».
На підставі вказаного прийнято рішення №119, №121, №122 від 13.05.2019 про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу на суму 5083,00 грн. по кожному з рішень, тобто на загальну суму 15 249,0 грн. та приписи №85, №87, №88 від 13.05.2019 про усунення порушень у відповідності до ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», які були надіслані суб`єкту господарювання листом Головного управління 14.05.2019 №5.2/5953 засобами поштового зв`язку, про що свідчить копія поштового чеку від 17.05.2019, а також інформація з сайту «Укрпошта» за штриховим ідентифікатором 6116609948434, згідно якої дане поштове відправлення вручено за довіреністю 20.06.2019 о 13 год.32 хв.
Враховуючи, що відповідачем як рекламодавцем не надано на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, всупереч обов`язку, визначеного абз. 1 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу», документи, усні та/або письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю, Головним Управлінням порушення законодавства про рекламу та прийнято рішення №164, №165, №166 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
У відповідності з п.12 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693 у Головному управлінні було продовжено термін розгляду справи про порушення законодавства про рекламу стосовно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 строком на 3 місяці у зв`язку із тим, що ним не надано документи щодо вартості реклами, необхідні для всебічного та ретельного розгляду справи щодо порушення законодавства про рекламу.
На адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було направлено лист Головного управління №5.2/7308, від 12.06.2019, яким повідомлялось про дати та час розгляду справ про порушення законодавства про рекламу, а саме: 12.07.2019 о 10.00 год., 11.00 год., 12.00 год. Вказане підтверджується копією поштового чеку від 18.06.2019.
Також складено протоколи № 237, № 238, № 239 засідань стосовно справ про порушення законодавства про рекламу та винесено рішення № 212, № 213, № 214 про накладення штрафу 1700,0 грн. по кожному рішенню за порушення законодавства про рекламу. Таким чином, загальна сума штрафу на підставі рішень № 212, № 213, № 214 склала 5100,0 грн.
Листом від 15.07.2019 вищевказані рішення та протоколи були надіслані відповідачу, про що свідчить копія поштового чеку від 22.07.2019.3гідно інформації сайту «Укрпошта» за штриховим ідентифікатором 6116610046622 зазначене поштове відправлення вручено особисто відповідачу 23.07.2019.
Враховуючи, що сума штрафів на підставі рішень Головного управління №119, №121, №122 від 13.05.2019 про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу на суму 5083,00 грн. по кожному з рішень, тобто на загальну суму за цими рішеннями становить 15 249,00 грн., а загальна сума штрафів на підставі рішень № 212, № 213, № 214 склала 5100,00 грн., загальна сума штрафу, що підлягає стягненню за вказаним позовом становить (15249 +5100) -20349,0 грн.
Доказів оскарження відповідачем вимог, приписів, рішень до суду не надано, судом вказаного не встановлено.
Засади рекламної діяльності в Україні, відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначаються Законом України "Про рекламу" (далі Закон) (редакція чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.п.1 ч.1 ст. 26 Закону контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
У відповідності до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 1 статті 27 Закону України “Про рекламу” передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до вимог частини другої статті 27 Закону України “Про рекламу” відповідальність за дані порушення несе розповсюджувач реклами, який винний в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З урахуванням такого правила, витрати позивача - суб`єкта владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом із відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 139, 241 – 247, 255, 257, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (61166, м. Харків, пр. Науки, 40, 6 поверх, код ЄДРПОУ 40324829) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу – задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (Р.Н.О.К.П.П: НОМЕР_1 ) штраф за порушення Закону України “Про рекламу” у розмірі 20349,0 грн. (двадцять тисяч триста сорок дев`ять гривень) до державного бюджету України для зарахування надходжень: отримувач: УК Індустрі/м.Хар Індустріал/21081100; код отримувача: 37999701; банк отримувача: Казначейство України; номер рахунку: UА068999980313010106000020009; код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 23 квітня 2020 року.
Суддя Кухар М.Д.