Ухвала суду № 88907570, 22.04.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2020
Номер справи
813/5456/14
Номер документу
88907570
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/5456/14

У Х В А Л А

про відстрочення виконання судового рішення

22 квітня 2020 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Сидор Н.Т.,

за участю секретаря судового засідання Надич М.О.,

представник заявника не прибув,

представник позивача не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Державного підприємства “Угерський спиртовий завод” про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом Стрийської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області до Державного підприємства “Угерський спиртовий завод” про стягнення коштів з банківських рахунків платника податків для погашення податкового боргу, -

в с т а н о в и в :

до Львівського окружного адміністративного суду звернулося Державне підприємство “Угерський спиртовий завод” із заявою про відстрочення виконання постанови суду від 19.09.2014 у справі № 813/5456/14 за позовом Стрийської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області до Державного підприємства “Угерський спиртовий завод” про стягнення коштів з банківських рахунків платника податків для погашення податкового боргу в сумі 217535290,00 грн, строком на один рік.

В обґрунтування заяви заявник посилається на скрутне фінансове становище, що значно утруднює виконання судового рішення та унеможливлює погасити борг одним платежем. Зазначає, що підприємство працювало з перебоями, що не надало можливості для отримання необхідних коштів, що є обставинами, що ускладнюють погашення податкового боргу за минулі періоди по даній адміністративній справі. Відтак, з метою збереження трудового колективу підприємства, досягнення відповідних фінансових показників для реалізації послідовного погашення податкового боргу, заявник вважає, що вкрай необхідне відстрочення виконання судового рішення. Більш того, на даний час першочерговим є вирішення питання щодо виплати заробітної плати працівникам підприємства та сплата поточних зобов`язань. Ненадання на даний час відстрочення судового рішення призведе до зупинення господарської діяльності підприємства, яке на даному етапі має перспективу зросту прибутковості, до накопичення нових боргів та поставить під питання подальше існування підприємства. З огляду на наведені обставини та приписи ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), Державне підприємство “Угерський спиртовий завод” просить задовольнити заяву та відстрочити виконання постанови суду від 19.09.2014 у справі № 813/5456/14 строком на один рік з дати постановлення судом ухвали про відстрочення виконання судового рішення.

Представники сторін у судове засідання не прибули, подали клопотання про проведення судового засідання без їхньої участі.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

При постановленні ухвали суд враховує наступне.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.2014 у справі №813/5456/14 позов задоволено повністю: стягнуто з банківських рахунків Державного підприємства “Угерський спиртовий завод”, відкритих у банківських установах, які обслуговують такого платника податку на користь Державного бюджету України кошти для погашення податкової заборгованості в сумі 217535290,00 грн.

Ухвалою суду від 24.04.2019 відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.2014 у справі №813/5456/14 строком на один рік з дати набрання законної сили даної ухвали.

Відповідно до ч. ч. 1, 3-5 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Відстрочення чи розстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.

Відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об`єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.

При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об`єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.

Оцінюючи доводи заяв про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, суди повинні враховувати, що ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися не лише реальний майновий стан боржника, але й його наміри, що свідчать про бажання виконати рішення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.12.2019 року у справі №2а/0570/6531/2011, постанові від 30.01.2020 у справі № 819/150/17.

Судом встановлено, що Державне підприємство “Угерський спиртовий завод” є комерційним державним підприємство. Майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання.

Заявник покликається на нестабільне фінансове становища підприємства починаючи з 2007 року, причинами якого є дефіцит коштів на поточну діяльність, значний зріст матеріальних витрат на забезпечення виробничого циклу; зріст цін на товари, роботи, послуги, споживані в процесі виробництва, внаслідок чого на підприємстві утворилася дебіторська та кредиторська заборгованість.

Крім того, підприємство майже сім років не здійснювало господарську діяльність за наслідками заходів реорганізації на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №672 “Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості”. Фактично, з листопада 2016 року відновлено господарську діяльність підприємства на підставі наказу №16 від 10.11.2016 “Про відновлення виробництва”.

Як вбачається з долучених до заяви про відстрочення виконання рішення суду доказів, впродовж 2019 року підприємство працювало з перебоями, у зв`язку із ремонтними роботами та частковою відсутністю замовлень від постачальників, зупинкою підприємства, відсутністю сировини для виробництва готової продукції, внаслідок чого у 2019 року згідно наказу №60 від 01.03.2019 «Про переведення на одноденний робочий тиждень» працівникам основного виробництва запроваджено зміни істотних умов праці (неповний робочий час (одноденний робочий тиждень) із зміною режиму роботи), надалі згідно наказу № 90 від 19.04.2019 «Про встановлення простою в структурних підрозділах підприємства» з 22.04.2019 встановлювався простій у зв`язку із зупинкою заводу, відсутністю договорів на постачання сировини, також згідно наказу №169 від 01.07.2019 «Про встановлення простою в структурних підрозділах підприємства» з 06.07.2019 встановлювався простій, у зв`язку із зупинкою заводу, відсутністю договорів на постачання сировини.

Поряд з цим, з приводу визначення послідовності погашення податкового боргу, заявник зауважує, що одночасно вирішував питання щодо сплати сум заборгованості ЄСВ за попередні роки, що ускладнює виконання даного податкового боргу. Оскільки згідно з вимогами Податкового кодексу України суми ЄСВ не можуть бути розстроченні чи відстроченні, а сплата ЄСВ в подальшому впливає на отримання працівниками державних гарантій (пенсій, допомоги по безробіттю та ін.), підприємство за наслідками відновлення господарської діяльності здійснювало погашення боргу по соціальних виплатах (ЄСВ) за період 2008 року по серпень 2018 року та у березні 2020 року проведено сплату суми заборгованості по ЄСВ у розмірі 2 574 978,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням №1595 від 18.03.2020.

На обґрунтування фінансового стану підприємства, що дає підстави для відстрочення виконання судового рішення заявник надав звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 2019 рік, згідно з яким чистий фінансовий результат (чистий прибуток (код. рядка 2350) становить за звітний період у розмірі 17 тис. грн. При цьому, слід врахувати, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1156 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями» (далі - Постанова №1156) встановлено норматив відрахувань частини чистого прибутку до державного бюджету державними унітарними підприємствами та об`єднаннями у розмірі 75%.

Як видно із звіту про фінансові результати за 2019 рік, основними елементами операційних витрат були матеріальні витрати (сировина, матеріали, газ, тощо) (код. 2500), що необхідне для реалізації та підтримки виробничого процесу, витрати на оплату праці (код 2505), відрахування на соціальні заходи (код. 2510).

Таким чином, з вищезазначеного вбачається, що впродовж 2019 року витрати на виконання оперативної діяльності підприємства становлять більше половини від загального доходу реалізованої продукції, а чистий прибуток становить менше 1%.

З розділу III «Поточні зобов`язання і забезпечення» балансу станом на 31.12.2019, в якому відображено суми поточної заборгованості (за зобов`язання на товари, роботи, послуги, оплати праці, страхування та ін.), вбачається, що за період 2019 року підприємством здійснюється сплата поточних зобов`язань.

Суд приймає до уваги, що впродовж 1 - кварталу 2020 року фінансове становище підприємства покращилось, внаслідок чого проведене часткове погашення податкових зобов`язань у невеликих розмірах, а саме: ЄСВ у розмірі 600 000 грн., податок на чистий прибуток - 49487, 85 грн., податок на землю в сукупності у розмірі 193580,07 грн, податок на нерухомість в загальній сумі 14327,95 грн, рентна плата - 50000,00 грн, рентна плата за спеціальне використання води - 100 000,00 грн.

Отже, як вбачається з фінансових звітів, підприємство на даний час спроможне виконувати лише поточні зобов`язання (які є першочерговими) для недопущення накопичення нових боргів, а не зобов`язань, які виникли за минулі роки. Разом з тим, із звітних документів вбачається тенденція виходу підприємства з рівня збитковості, що свідчить про подальшу перспективу погашення податкових боргів в повному обсязі.

Вказані вище обставини суд вважає такими, що істотно ускладнюють виконання судового рішення, а відстрочення його виконання матиме важливе значення для відновлення господарської діяльності підприємства та надасть в подальшому можливість отримувати кошти для погашення суми податкового боргу.

За таких обставин, дослідивши долучені заявником докази, з метою дотримання розумного балансу між інтересами позивача та реальними можливостями Державного підприємства “Угерський спиртовий завод” погасити борг, а також з огляду на те, що підприємство вживає заходи для відновлення своєї господарської діяльності, від виконання рішення не уникає, судом вбачається критичне фінансове становище підприємства, яке є підставою для задоволення вказаної заяви та відстрочення виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 250, 256, 293-295, 378, п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення», підп.15.5 п. 15 розділу VIІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

заяву Державного підприємства “Угерський спиртовий завод” про відстрочення виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.2014 року у справі №813/5456/14 – задовольнити повністю.

Відстрочити виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.2014 у справі №813/5456/14 за позовом Стрийської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області до Державного підприємства “Угерський спиртовий завод” про стягнення коштів для погашення податкового боргу строком на один рік з дати набрання законної сили даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на ухвалу суду подається до або через суд першої інстанції, який постановив таку ухвалу.

Відповідно до п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цією ухвалою, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Повний текст ухвали складено та підписано 23.04.2020.

Суддя Сидор Н.Т.