Рішення № 88907462, 24.04.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2020
Номер справи
320/1641/19
Номер документу
88907462
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 квітня 2020 року м. Київ № 320/1641/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Технополіс-1" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Технополіс-1" (далі - позивач) з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (далі - відповідач), в якому просить суд (з урахування заяви про уточнення позовних вимог):

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22 лютого 2019 р. № 0001824004.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є необґрунтованим, помилковим, передчасним та таким, що не відповідає обставинам справи та вимогам податкового законодавства, тому позивач звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 6 травня 2019 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено судове засідання.

30 травня 2019 р. від відповідача надійшов до суду відзив на позовну заяву, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити у повному обсязі. Стверджує, що доводи, на які посилається позивач, не відповідають чинному законодавству, а податкове повідомлення-рішення є правомірним.

9 липня 2019 р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначає, що у відповідача відсутні підстави для застосування штрафних санкцій до позивача, а податкове повідомлення-рішення є протиправним, необґрунтованим та підлягає скасуванню.

26 липня 2019 р. до суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив. Зазначає, що за порушення граничних строків реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, відповідальність не настає лише в двох випадках: 1) податкова накладна не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування; 2) податкова накладна не надається отримувачу (покупцю). складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які оподатковуються за нульовою ставкою.

18 вересня 2019 р. ухвалою Київського окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 18 вересня 2019 р.

18 вересня 2019 р. до суду від представника позивача надійшли клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження. У судовому засіданні 18 вересня 2019 р. представник відповідача залишив на розсуд суд питання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

У зв`язку з поданим клопотанням про розгляд справи в порядку письмового провадження протокольною ухвалою суду від 18 вересня 2019 р. на підставі ч. 3 ст. 194 КАС України вирішено здійснювати судовий розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач зареєстрований як юридична особа 18 квітня 2003 р. за адресою: 08130, Київська обл., Києво-Святошинський район, село Петропавлівська Борщагівка, вул. Велика Кільцева, буд. 4, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій (ідентифікаційний код 32498133).

Видами діяльності позивача є діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами (код КВЕД 46.11); діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами (код КВЕД 46.18); оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (код КВЕД 46.21); оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами (код КВЕД 46.33); неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 46.90); роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (код КВЕД 47.11); інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (основний) (код КВЕД 47.19).

23 листопада 2018 р. Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації позивачем в Єдиному державному реєстрі податкових накладних виписаних податкових накладних /розрахунків коригування.

Контролюючим органом встановлено, що позивачем виписано податкові накладні/розрахунки коригування та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, а саме:

- ПН/РК № 690; дата виписки - 31 грудня 2017 р.; дата реєстрації - 16 січня 2018 р.; сума ПДВ - -10089 грн. 39 коп.; кількість днів затримки - 1; % штрафної санкції згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України - 10 %;

- ПН/РК № 381//60; дата виписки - 30 квітня 2017 р.; дата реєстрації - 16 травня 2017 р.; сума ПДВ - -2083 грн. 32 коп.; кількість днів затримки - 1; % штрафної санкції згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України - 10 %;

- ПН/РК № 1383//11; дата виписки - 15 вересня 2017 р.; дата реєстрації - 18 жовтня 2017 р.; сума ПДВ - -899 грн. 99 коп.; кількість днів затримки - 18; % штрафної санкції згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України - 20 %;

- ПН/РК № 1240//45; дата виписки - 29 вересня 2018 р.; дата реєстрації - 16 жовтня 2018 р.; сума ПДВ - 106 грн. 67 коп.; кількість днів затримки - 1; % штрафної санкції згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України - 10 %;

- ПН/РК № 1456//18; дата виписки - 29 вересня 2018 р.; дата реєстрації - 16 жовтня 2018 р.; сума ПДВ - 866 грн. 50 коп.; кількість днів затримки - 1; % штрафної санкції згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України - 10 %;

- ПН/РК № 4//45; дата виписки - 27 березня 2017 р.; дата реєстрації - 23 травня 2017 р.; сума ПДВ - 1066 грн. 65 коп.; кількість днів затримки - 38; % штрафної санкції згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України - 30 %;

- ПН/РК № 740; дата виписки - 31 липня 2017 р.; дата реєстрації - 19 серпня 2017 р.; сума ПДВ - 1418 грн. 72 коп.; кількість днів затримки - 4; % штрафної санкції згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України - 10 %;

- ПН/РК № 726; дата виписки - 31 липня 2017 р.; дата реєстрації - 19 серпня 2017 р.; сума ПДВ - 2233 грн. 33 коп.; кількість днів затримки - 4; % штрафної санкції згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України - 10 %;

- ПН/РК № 7068; дата виписки - 31 січня 2017 р.; дата реєстрації - 19 лютого 2017 р.; сума ПДВ - 6030 грн. 93 коп.; кількість днів затримки - 4; % штрафної санкції згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України - 10 %;

- ПН/РК № 385; дата виписки - 30 квітня 2017 р.; дата реєстрації - 19 травня 2017 р.; сума ПДВ - 50085 грн. 06 коп.; кількість днів затримки - 4; % штрафної санкції згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України - 10 %;

- ПН/РК № 7069; дата виписки - 31 січня 2017 р.; дата реєстрації - 19 лютого 2017 р.; сума ПДВ - 693355 грн. 66 коп.; кількість днів затримки - 4; % штрафної санкції згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України - 10 %.

За наслідками перевірки складено акт від 23 листопада 2018 р. № 3783/28-1044-02/32428133. Контролюючим органом встановлено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України (в редакції, що діяла після 1 січня 2017 р.) в частині реєстрації податкових накладних з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме:

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 142 259 грн. 58 коп.;

- до 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 899 грн. 99 коп.;

- від 31 до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 1066 грн. 65 коп.

11 грудня 2018 р. позивачем подано до відповідача заперечення на Акт №3783/28-10-44-04/32498133 від 23 листопада 2018 р. про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування позивача в ЄРПН.

Листом відповідача від 20 грудня 2018 р. № 54012/10/28-10-44-02-11 "Про результати розгляду заперечень" повідомлено позивача про залишення без задоволення заперечень позивача.

26 грудня 2018 р. відповідачем винесено спірне податкове повідомлення-рішення №0007694402 за формою "Н", яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних визначених статтею 201, та згідно з статтею 120-1 Податкового кодексу України, а саме:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 142 259 грн. 58 коп., застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 14 225 грн. 96 коп.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 899 грн. 99 коп., застосовано штраф в розмірі 20 % у сумі 180 грн. 00 коп.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 1066 грн. 65 коп., застосовано штраф в розмірі 30 % у сумі 330 грн. 00 коп.

10 січня 2019 р. позивачем подано до Державної фіскальної служби України скаргу на податкове повідомлення-рішення від 26 грудня 2018 р. № 0007694402.

13 березня 2019 р. Державною фіскальною службою України прийнято рішення про результати розгляду скарги № 11699/6/99-99-11-06-01-25, яким позивача повідомлено, що ДФС залишає без змін податкове повідомлення-рішення відповідача від 26 грудня 2018 р. № 0007694402, а скаргу - без задоволення.

Не погоджуючись із спірним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Згідно з вимогами пунктом 14.1.60 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) /пункт 201.7 статті 201 ПК України.

Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Згідно з вимогами пункту 192.1 статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, абз. 6 пункту 192.1 статті 192 ПК України передбачено, що розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Відповідно до вимог абз. 11 пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з вимогами пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів.

Суд зазначає, що на платника податків покладено обов`язок по реєстрації податкової накладної протягом 15 календарних днів, наступних за датою її складання. При цьому обов`язок щодо здійснення відповідної реєстрації покладається на платника податків як відносно податкових накладних, що надаються покупцю, так і податкових накладних, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

Судом встановлено, що позивачем виписано наступні податкові накладні та розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, які направлено на реєстрацію, а саме:

- розрахунок коригування кількісних вартісних показників від 31 грудня 2017 р. № 690 до податкової накладної від 30 квітня 2017 р. № 379. Вказаний розрахунок коригування направлено на реєстрацію до ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 1 від 16 січня 2018 р. в ЄРПН зареєстровано за № 9295242154;

- податкова накладна від 29 вересня 2018 р. № 1240. Вказану податкову накладну направлено на реєстрацію до ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 1 від 16 жовтня 2018 р. в ЄРПН зареєстровано за № 9225666724;

- податкова накладна від 29 вересня 2018 р. № 1456. Вказану податкову накладну направлено на реєстрацію до ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 1 від 16 жовтня 2018 р. в ЄРПН зареєстровано за № 9225621173;

- податкова накладна від 31 січня 2017 р. № 7069. Вказану податкову накладну направлено на реєстрацію до ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 1 від 19 лютого 2017 р. в ЄРПН зареєстровано за № 9023681601;

- податкова накладна від 31 грудня 2017 р. № 7068. Вказану податкову накладну направлено на реєстрацію до ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 1 від 19 лютого 2017 р. в ЄРПН зареєстровано за № 9023681028;

- податкова накладна від 30 квітня 2017 р. № 385. Вказану податкову накладну направлено на реєстрацію до ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 1 від 19 травня 2017 р. в ЄРПН зареєстровано за № 9093648592;

- податкова накладна від 27 березня 2017 р. № 4. Вказану податкову накладну направлено на реєстрацію до ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 1 від 23 травня 2017 р. в ЄРПН зареєстровано за № 9095850086;

- податкова накладна від 31 липня 2017 р. № 740. Вказану податкову накладну направлено на реєстрацію до ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 1 від 19 серпня 2017 р. в ЄРПН зареєстровано за № 9167252147;

- податкова накладна від 31 липня 2017 р. № 726. Вказану податкову накладну направлено на реєстрацію до ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 1 від 19 серпня 2017 р. в ЄРПН зареєстровано за № 9167501439;

- розрахунок коригування кількісних вартісних показників від 15 вересня 2017 р. № 1383 до податкової накладної від 15 вересня 2017 р. № 522//11. Вказаний розрахунок коригування направлено на реєстрацію до ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 1 від 18 жовтня 2017 р. в ЄРПН зареєстровано за № 9216664225;

- розрахунок коригування кількісних вартісних показників від 30 квітня 2017 р. № 381 до податкової накладної від 11 квітня 2017 р. № 114//60. Вказаний розрахунок коригування направлено на реєстрацію до ЄРПН, що підтверджується квитанцією № 1 від 16 травня 2017 р. в ЄРПН зареєстровано за № 9091326282.

Як встановлено судом, позивач не заперечує той факт, що реєстрація вказаних податкових накладних та розрахунків коригування кількісних вартісних показників відбулася з пропуском встановленого законом 15-тиденного строку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Разом з тим, позивач вважає, що оскільки податкові накладні були помилково зареєстровані позивачем та в подальшому відносно них було здійснено коригування кількісних та вартісних показників до початку перевірки, то відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій.

Суд зазначає, що на підтвердження своїх доводів та правової позиції позивачем не надано доказів. Крім того, позивачем надано різні податкові накладні, розрахунки коригування кількісних вартісних показників, квитанції, податкові декларації, фіскальні чеки, Z-звіти та інші документи, які навіть не стосуються податкових питань та висновків щодо яких відповідачем було здійснене перевірку та встановлено порушення податкового законодавств.

Суд критично оцінює такі твердження позивача та вважає за необхідне зазначити, що приписи Податкового кодексу України не містять норм щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН у разі подання розрахунку коригування до податкової накладної після закінчення граничного строку для реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Ураховуючи вищенаведені норми закону та встановлені обставини, суд зазначає, що відповідачем доведено правомірність прийнято рішення, оскільки приписи Податкового кодексу України не містять норм щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН в разі подання розрахунку коригування до податкової накладної після закінчення граничного строку для реєстрації податкової накладної в ЄРПН, а тому оскільки позивачем було порушено визначений законом строк реєстрації та коригування податкових накладних, то відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції у відповідності до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 26 червня 2018 року у справі №816/1990/17 (адміністративне провадження №К/9901/49461/18).

Щодо твердження позивача про те, що податкові накладні/розрахунки коригування № 690 № 1240//45 та № 1456//18 зареєстровані з пропуском граничного строку з вини відповідача, так як позивачем ці накладні було своєчасно подано на реєстрацію, а Державна фіскальна служба України не своєчасно їх прийняла в ЄРПН, суд звертає увагу на наступне.

Згідно з вимогами ст.201.10 ПК України порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Такий порядок визначено постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок).

Згідно з п. 2 зазначеного Порядку податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Відповідно до вимог п. 3 Порядку операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (п. 11 Порядку).

Згідно з вимогами п. 12 Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до вимог п. 13 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Суд погоджується з доводами відповідача, що відповідно до норм чинного законодавства повноваження щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є виключною компетенцією Державної фіскальної служби України та не входять до повноважень відповідача.

Судом встановлено, що позивач не звертався до Державної фіскальної служби України для вирішення питань щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування та не оскаржував бездіяльність Державної фіскальної служби України до суду.

Суд погоджується з доводами відповідача, що позивачем у встановленому порядку не підтверджено бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування № 690 № 1240//45 та № 1456//18 та не оскаржено таку бездіяльність.

Отже, на підставі квитанцій № 1, які наявні в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідачем було проведено камеральну перевірку та встановлено порушення платником податку граничного строку реєстрації в ЄРПН податкових накладних та застосовано штрафні санкції, які передбачені ст. 120-1 ПК України. За таких обставин суд не бере до уваги і цей аргумент позивача.

Щодо твердження позивача, що інші податкові накладні, які зазначені в акті перевірки, зареєстровані з пропуском граничного строку, оскільки ці накладні не надаються отримувачу (покупцю), а тому і штраф до них не повинен застосовуватися, суд зазначає наступне.

Із 1 січня 2017 року законодавцем змінено редакцію пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України. На відміну від попередньої редакції цієї статті, яка встановлювала штрафні санкції за порушення термінів реєстрації виключно податкових накладних, що підлягають наданню покупцям, чинною на момент виникнення правовідносин редакцією визначено, що штрафні санкції застосовуються за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації всіх податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Винятком є виключно порушення термінів реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Форма податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307. Положеннями цих нормативних правових актів визначені вимоги до змісту та форми податкових накладних, до кожної із граф та розділів.

Відповідно до вимог п. 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307 (далі - Порядок), при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини: 01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку); 02 - Складена на постачання неплатнику податку; 03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку; 04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку; 06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих; 07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності; 11 - Складена за щоденними підсумками операцій; 12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку); 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності; 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента; 15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.

В інших випадках у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).

Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 8 Порядку № 1307 при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини, зокрема, « 04» - складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання, « 08» - складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість; « 09» - складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

Отже, положеннями Порядку № 1307 визначено детальний перелік податкових накладних, які не підлягають наданню отримувачу (покупцю). Цей перелік включає в себе не тільки податкові накладні, складені на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість та операції, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, але й інші групи операцій, здійснення яких обумовлює ненадання податкових накладних продавцю.

Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, Порядку № 1307 дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).

Судом встановлено, що позивачем в розрахунках коригування та податкових накладних зазначено наступні обставини:

- в розрахунку коригування кількісних вартісних показників від 31 грудня 2017 р. № 690 до податкової накладної від 30 квітня 2017 р. № 379 зазначено в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» - 1, «з причини (зазначається відповідний тип причини» - 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;

- в податковій накладній від 29 вересня 2018 р. № 1240 зазначено в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» - Х, «з причини (зазначається відповідний тип причини» - 02 - Складена на постачання неплатнику податку;

- в податковій накладній від 29 вересня 2018 р. № 1456зазначено в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» - Х, «з причини (зазначається відповідний тип причини» - 02 - Складена на постачання неплатнику податку;

- в податковій накладній від 31 січня 2017 р. № 7069зазначено в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» - Х, «з причини (зазначається відповідний тип причини» - 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;

- в податковій накладній від 31 грудня 2017 р. № 7068зазначено в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» - Х, «з причини (зазначається відповідний тип причини» - 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;

- в податковій накладній від 30 квітня 2017 р. № 385зазначено в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» - Х, «з причини (зазначається відповідний тип причини» - 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;

- в податковій накладній від 27 березня 2017 р. № 4зазначено в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» - Х, «з причини (зазначається відповідний тип причини» - 02 - Складена на постачання неплатнику податку;

- в податковій накладній від 31 липня 2017 р. № 740зазначено в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» - Х, «з причини (зазначається відповідний тип причини» - 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;

- в податковій накладній від 31 липня 2017 р. № 726зазначено в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» - Х, «з причини (зазначається відповідний тип причини» - 15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання;

- в розрахунку коригування кількісних вартісних показників від 15 вересня 2017 р. № 1383 до податкової накладної від 15 вересня 2017 р. № 522//11зазначено в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» - Х, «з причини (зазначається відповідний тип причини» - 11 - Складена за щоденними підсумками операцій;

- в розрахунку коригування кількісних вартісних показників від 30 квітня 2017 р. № 381 до податкової накладної від 11 квітня 2017 р. № 114//60зазначено в графі «не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» - Х, «з причини (зазначається відповідний тип причини» - 02 - Складена на постачання неплатнику податку.

Суд звертає увагу, що положеннями Порядку № 1307 визначено детальний перелік податкових накладних, які не підлягають наданню отримувачу (покупцю). Цей перелік включає в себе не тільки податкові накладні, складені на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість та операції, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, але й інші групи операцій, здійснення яких обумовлює ненадання податкових накладних продавцю.

У справі, що розглядається, суд встановив, що податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 ПК України, містять код ставки податку на додану вартість « 20», що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість.

За таких обставин суд констатує про правомірність застосування контролюючим органом до позивача штрафних санкцій на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, які ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду від 4 вересня 2018 р. у справі № 816/1488/17, від 11 грудня 2018 р. у справі № 807/68/18 та від 7 лютого 2019 р. у справі № 808/3250/17.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, враховуючи порушення позивачем строків реєстрації податкових накладних у вказаний період, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 22 лютого 2019 р. № 0001824004 винесено відповідно до вимог ПК України.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ураховуючи викладене, суд визнає, що відповідачем було правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 22 лютого 2019 р. № 0001824004, отже не порушено права позивача та дотримано вимоги, передбачених частиною другою статті 2 КАС України.

Надані позивачем під час розгляду справи докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог було спростовано відповідачем у повному обсязі.

Наведене свідчить, що винесені податкові повідомлення-рішення були правомірними. Право позивача не порушено. Отже, позовні вимоги є не обґрунтованими, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає у повному обсязі.

З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог підстави для вирішення питання щодо судових витрат у цій справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Повне найменування сторін:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Технополіс-1", адреса: вул. Велика Кільцева, буд. 4, с. Петропавлівська Борщагівка, Києво-Святошинський район, Київська область, 08130, код ЄДРПОУ - 32498133.

Відповідач - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, адреса: вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ - 39440996.

Суддя Журавель В.О.

Дата складання рішення суду 24 квітня 2020 р.