
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2020 року ЛуцькСправа № 140/904/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося в суд з позовом до Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі – ДП «Волинський облавтодор», відповідач) про стягнення з банківських рахунків Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в дохід державного бюджету податковий борг в сумі 8 905 387,67 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за відповідачем рахується податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств, з податку на додану вартість, з військового збору, а також з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів у вигляді заробітної плати на загальну суму 8 905 387,67 грн. Позивачем в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання податкової вимоги, однак дані заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем. Позивач просить стягнути з ДП «Волинський облавтодор» на користь державного бюджету податковий борг в сумі 8 905 387,67 грн. в примусовому порядку.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, суддею одноособово (а.с.168).
ДП «Волинський облавтодор» відзив на позовну заяву у встановлені строки не подав, про те, 13.03.2020 представник відповідача звернувся до суду із клопотанням про розстрочення виконання судового рішення. З приводу податкового боргу відповідач не заперечує та виявляє намір його оплатити, однак через складне фінансове становище немає змоги цього зробити у повному обсязі в найкоротший термін (а.с.177-180).
24.04.2020 електронним зв`язком від представника відповідача за вх. № 19133/20 надійшла заява про розгляд справи в судовому засіданні з повідомлення (викликом) сторін (а.с.218-219).
Також 24.04.2020 електронним зв`язком від того ж представника відповідача за вх. № 19133/20 надійшло клопотання про залишення без розгляду заяви про розгляд справи в судовому засіданні з повідомлення (викликом) сторін (а.с.221-222).
Відтак дане клопотання судом не розглядається у зв`язку із його відкликанням.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.
Відповідно до частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною першою статті 258, частиною другою статті 262 КАС України.
Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що Дочірнє підприємство «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» зареєстровано 29.05.2002 року, взяте на облік в контролюючому органі 07.06.2002 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.9-15).
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно із пунктом 57.3 статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Як передбачено підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Судом встановлено, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 9 988 602,66 грн., з яких підлягає до стягненню станом на 10.02.2020 - 8 905 387,67 грн., що підтверджується розрахунком податкової заборгованості (а.с.7), витягом з АІС «Податковий блок» (а.с.8).
Податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств виник внаслідок донарахування в поточному році основного платежу за актом перевірки по податковому повідомленні-рішенні №0012832200 від 18.02.2017 в сумі 116 532,00 гривень, а саме:
- 02.04.2018 нараховано штрафних санкцій в поточному році за актом перевірки по податковому повідомленню-рішенню №0012832200 від 18.12.2017 в сумі 29 133,00 гривень;
- 02.04.2018 нараховано пені ІКП (п.п.129.1.1 ст.129 ПКУ) на податкове повідомлення-рішення №00012832200 з 18.12.2017 по 21.10.2016 на суму 60 294,48 гривень.
- 27.12.2019 надійшла переплата грошима в сумі 6 220,65 гривень;
- 27.12.2019 нараховано пені ІКП (п.п.129.1.1 ст.129 ПКУ) на податкове повідомлення-рішення №00012832200 від 18.12.2017з 03.04.2018 по 26.12.2019 на суму 2 202,49 гривень;
- 27.12.2019 надійшла переплата грошима в сумі 173 321,00 гривень;
- 27.12.2019 нараховано пені ІКП (п.п.129.1.1 ст.129 ПКУ) на податкове повідомлення-рішення №00012832200 від 18.12.2017з 03.04.2018 по 26.12.2019 на суму 39 057,50 гривень;
- 27.12.2019 нараховано пені ІКП (п.п.129.1.1 ст.129 ПКУ) на податкове повідомлення-рішення №00012832200 від 18.12.2017з 03.04.2018 по 26.12.2019 на суму 10 315,00 гривень.
Таким чином, податковий борг (пеня) з податку на прибуток приватних підприємств, становить 77 992,91 гривень.
Податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 2 380 149,14 грн. встановлений постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12.02.2015 року по справі № 803/187/15-а за позовом Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області до ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» про стягнення податкового боргу. Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року розстрочено виконання вищезазначеної постанови строком на 60 місяців, шляхом щомісячної сплати коштів у такий спосіб: з жовтня 2015 року по серпень 2020 року - по 39 669,15 грн.; вересень 2020 року - 39 669,29 грн.
Також податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 1 938 857,43 грн. встановлений постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року по справі № 803/1967/15 за позовом Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області до ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» про стягнення податкового боргу. Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2015 року розстрочено виконання вищезазначеної постанови в частині стягнення до Державного бюджету України податкового борг в загальній сумі 1 938 857,43 грн. строком на 60 місяців, на період з вересня 2015 року по вересень 2020 року шляхом щомісячної сплати коштів у такий спосіб: з вересня 2015 року по серпень 2020 року - по 32 314,29 грн.; вересень 2020 , року-.32 314,32 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 778 250,12 грн. встановлений постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16.09.2015 року по справі № 803/3424/15 за позовом Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області до ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» про стягнення податкового боргу. Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року, розстрочено виконання вищезазначеної постанови в частині стягнення до Державного бюджету України податкового боргу в загальній сумі 778 250,12 грн. строком на 60 місяців, на період з листопада 2015 року по жовтень 2020 року шляхом щомісячної сплати коштів у такий спосіб: з листопада 2015 року по вересень 2020 року - по 12 970,83 грн.; жовтень 2020 року - 12 971,15 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість в сумі 3 915 046,24 грн. був встановлений постановою Волинського окружного адміністративного суду від 13.05.2016 року по справі № 803/625/16 за позовом Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області до ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» про стягнення податкового боргу. Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.06.2016 року розстрочено виконання вищезазначеної постанови в частині стягнення до Державного бюджету України податкового боргу в загальній сумі 3 915 046,24 грн. строком на 60 місяців, шляхом щомісячної сплати коштів в такий спосіб: з червня 2016 року по травень 2021 року - по 65 250,77 грн., червень 2021 - 65 250,81 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість в сумі 3 430 564,52 грн. був встановлений постановою Волинського окружного адміністративного суду від 08.12.2016 року по справі № 803/1709/16 за позовом Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області до ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» про стягнення податкового боргу. Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.01.2017 року розстрочено виконання вищезазначеної постанови строком на 60 місяців, шляхом щомісячної сплати коштів в такий спосіб: з січня 2017 року по листопад 2021 року – по 57170,00 грн., грудень 2021 року - 57 534,52 грн.
ГУ ДФС у Волинській області від 17.04.2019 прийнято рішення №85 про розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 2 900 914,17 гривень з 17.04.2019 по 25.12.2019. Строки і сума сплати розстроченого грошового зобов`язання: 24.05.2019 - 362 614,28 грн., 24.06.2019 - 362 614,28 грн., 23.07.2019 - 362 614,28 грн., 23.08.2019 - 362 614,28 грн., 23.09.2019 - 362 614,28 грн., 23.10.2019 - 362 614,28 грн., 25.11.2019 - 362 614,28 грн., 24.12.2019 - 362 614,21 грн. (а.с.34).
ГУ ДФС у Волинській області від 30.05.2019 прийнято рішення №122 про розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 1 445 305,02 гривень з 30.05.2019 по 25.12.2019. Строки і сума сплати розстроченого грошового зобов`язання: 25.06.2019 - 206 472,15 грн., 25.07.2019 - 206 472,15 грн., 27.08.2019 - 206 472,15 грн., 23.09.2019 - 206 472,15 грн., 23.10.2019 - 206 472,15 грн., 22.11.2019 - 206 472,15 грн., 25.12.2019 - 206 472,12 грн. (а.с.28)
ГУ ДФС у Волинській області від 17.04.2019 прийнято рішення №124 про розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 286 958,09 гривень з 30.06.2019 по 26.12.2019. Строки і сума сплати розстроченого грошового зобов`язання: 26.07.2019 - 47 826,35 грн., 27.08.2019 - 47 826,35 грн., 24.09.2019 - 47 826,35 грн., 24.10.2019 - 47 826,35 грн., 25.11.2019 - 47 826,35 грн., 26.12.2019 - 47 826,34 грн. (а.с.37).
ГУ ДФС у Волинській області від 30.07.2019 прийнято рішення №147 про розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 710 484,10 гривень з 30.07.2019 по 26.12.2019. Строки і сума сплати розстроченого грошового зобов`язання: 27.08.2019 - 142 096,82 грн., 26.09.2019 - 142 096,82 грн., 28.10.2019 - 142 096,82 грн., 25.11.2019 - 142 096,82 грн., 26.12.2019 - 142 096,82 грн. (а.с.40).
ГУ ДПС у Волинській області від 30.08.2019 прийнято рішення №207 про розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 984 981,63 гривень з 30.08.2019 по 20.12.2019. Строки і сума сплати розстроченого грошового зобов`язання: 20.09.2019 - 246 245,41 грн., 21.10.2019 - 246 245,41 грн., 19.11.2019 - 246 245,41 грн., 20.12.2019 - 246 245,40 грн. (а.с.43).
ГУ ДПС у Волинській області від 30.09.2019 прийнято рішення №221 про розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 1 333 541,64 гривень з 30.09.2019 по 23.12.2019. Строки і сума сплати розстроченого грошового зобов`язання: 21.10.2019 - 444 513,88 грн., 22.11.2019 - 444 513,88 грн., 23.12.2019 - 444 513,88 грн. (а.с.31).
ГУ ДПС у Волинській області від 30.10.2019 прийнято рішення №241 про розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 905 281,33 гривень з 30.09.2019 по 23.12.2019. Строки і сума сплати розстроченого грошового зобов`язання: 22.11.2019 - 452 640,67 грн., 23.12.2019 - 452 640,66 грн. (а.с.46).
Однак, судом встановлено, що у зв`язку з порушенням умов погашення розстроченого податкового боргу (несплатою) Рішеннями ДПС від 29.11.2019 №№ 85/3, 122/2, 124/2, 147/2, 207/2, 221/2, 241/1 скасовано розстрочення грошових зобов`язань (а.с.20-26).
Отже, сума податкового боргу ДП «Волинський облавтодор» з податку на додану вартість збільшилась в результаті самостійного нарахування платником грошового зобов`язання за податковими деклараціями з ПДВ та донарахованими штрафними санкціями по податкових повідомленнях-рішеннях та нарахованими платежами по Рішеннях про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання та процентами за користування розстроченням на Рішення про скасування розстрочення, а саме:
- 22.11.2019 нараховано платежу (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №122 від 30.05.2019 в сумі 206 472,15 гривень (станом на 19.11.2019 рахувалася переплата в сумі 98 115,25 гривень, залишок несплаченої частини на суму 108 356,90 гривень);
- 22.11.2019 нараховано проценти за користування розстроченням на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №122 від 30.09.2019 в сумі 21 382,59 гривень;
- 22.11.2019 нараховано платежу (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №221 від 30.05.2019 в сумі 444 513,88 гривень;
- 22.11.2019 нараховано платежу (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №241 від 30.10.2019 в сумі 452 640,67 гривень;
- 25.11.2019 нараховано платежу (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №85 від 17.04.2019 в сумі 348 156,74 гривень;
- 25.11.2019 нараховано платежу (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №124 від 27.06.2019 в сумі 47 826,35 гривень;
- 25.11.2019 нараховано платежу (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №147 від 30.07.2019 в сумі 142 096,82 гривень;
- 25.11.2019 нараховано платежу (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №85 від 17.04.2019 в сумі 14 457,54 гривень;
29.11.2019 нараховано проценти за користування розстроченням на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №85/3 від 29.11.2019 в сумі 41 412,53 гривень;
29.11.2019 нараховано проценти за користування розстроченням на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №122/2 від 29.11.2019 в сумі 2 099,49 гривень;
29.11.2019 нараховано проценти за користування розстроченням на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №124/2 від 29.11.2019 в 5 448,27 гривень;
29.11.2019 нараховано проценти за користування розстроченням на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №147/2 від 29.11.2019 в сумі 15 248,35 гривень;
29.11.2019 нараховано проценти за користування розстроченням на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №207/2 від 29.11.2019 в сумі 1 376,28 гривень;
29.11.2019 нараховано проценти за користування розстроченням на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №221/2 від 29.11.2019 в сумі 43 404,04 гривень;
29.11.2019 нараховано платежу у зв`язку з скасуванням (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №207 від 30.08.2019 в сумі 246 245,40 гривень;
29.11.2019 нараховано платежу у зв`язку з скасуванням (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №124 від 27.06.2019 в сумі 95 652,69 гривень;
29.11.2019 нараховано платежу у зв`язку з скасуванням (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №85 від 17.04.2019 в сумі 696 313,42 гривень;
29.11.2019 нараховано відсотки за под. кред. нар. у зв`язку з скасуванням (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №85 від 17.04.2019 в сумі 14 097,45 гривень;
29.11.2019 нараховано платежу у зв`язку з скасуванням (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №122 від 30.05.2019 в сумі 412 944,27 гривень;
29.11.2019 нараховано платежу у зв`язку з скасуванням (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №147 від 30.07.2019 в сумі 284 193,64 гривень;
29.11.2019 нараховано платежу у зв`язку з скасуванням (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №221 від 30.09.2019 в сумі 889 027,76 гривень;
29.11.2019 нараховано проценти за користування розстроченням на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №241 від 29.11.2019 в сумі 13 839,64 гривень;
29.11.2019 нараховано платежу у зв`язку з скасуванням (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №241 від 29.11.2019 в сумі 452 640,66 гривень;
29.11.2019 зараховано надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ Платіжне доручення №228082038 від 29.11.2019 в сумі 20 000,00 гривень;
29.11.2019 нараховано пені у зв`язку з скасуванням (ст. 100 ПКУ) за розстрочення/відстрочення на Рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов`язання (ст.100 ПКУ) №85 від 17.04.2019 в сумі 14 817,62 гривень;
30.11.2019 донараховано штрафних санкцій ст. 126 ПКУ на податкове повідомлення-рішення №0224065504 від 22.10.2019 в сумі 115 352,50 гривень;
30.11.2019 донараховано штрафних санкцій ст. 126 ПКУ на податкове повідомлення-рішення №0224095504 від 22.10.2019 в сумі 7 816,55 гривень;
30.11.2019 донараховано штрафних санкцій ст. 126 ПКУ на податкове повідомлення-рішення №0208025512 від 17.09.2019 в сумі 81 865,07 гривень;
30.11.2019 донараховано штрафних санкцій ст. 126 ПКУ на податкове повідомлення-рішення №0208055512 від 17.09.2019 в сумі 7 722,47 гривень;
30.11.2019 донараховано штрафних санкцій згідно з п. 120.1.1, 120.1.2 ст. 120.1 ПКУ за актом поточного року на податкове повідомлення-рішення №0224625504 від 22.10.2019 в сумі 309 197,26 гривень;
30.11.2019 донараховано штрафних санкцій згідно з п. 120.1.1, 120.1.2 ст. 120.1 ПКУ за актом поточного року на податкове повідомлення-рішення №0224435504 від 22.10.2019 в сумі 211 510,97 гривень;
30.11.2019 нараховано ПДВ по декларації №9273071348 від 15.11.2019 термін сплати 30.11.2019 в сумі 599 724,00 гривень;
21.12.2019 зараховано надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ Платіжне доручення №238372480 від 21.12.2019 в сумі 116 509,00 гривень;
24.12.2019 зараховано надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ Платіжне доручення №239959430 від 24.12.2019 в сумі 196 000,00 гривень;
28.12.2019 донараховано штрафних санкцій згідно з п. 120.1.1, 120.1.2 ст. 120.1 ПКУ за актом поточного року на податкове повідомлення-рішення №0259185504 від 04.12.2019 в сумі 86 534,70 гривень;
30.12.2019 нараховано ПДВ по декларації №9306316023 від 19.12.2019 термін сплати 30.12.2019 в сумі 1 238 087,00 гривень;
28.01.2020 зараховано надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ Платіжне доручення №11558068 від 28.01.2020 в сумі 312 000,00 гривень;
30.01.2020 донараховано штрафних санкцій ст. 126 ПКУ на податкове повідомлення-рішення №0003345504 від 09.01.2020 в сумі 76 056,29 гривень;
30.01.2020 донараховано штрафних санкцій ст. 126 ПКУ на податкове повідомлення-рішення №0003335504 від 09.01.2020 в сумі 10 849,71 гривень;
30.01.2020 донараховано штрафних санкцій згідно з п. 120.1.1, 120.1.2 ст. 120.1 ПКУ за актом поточного року на податкове повідомлення-рішення №0003065504 від 09.01.2020 в сумі 45 235,89 гривень;
30.01.2020 нараховано ПДВ по декларації №9332013111 від 20.01.2020 термін сплати 30.01.2020 в сумі 1 867 562,00 гривень;
03.02.2020 зараховано надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ Платіжне доручення №14080331 від 03.02.2020 в сумі 2 521,32 гривень;
Нарахування недоїмки на суму 9 278 123,61 гривень мінус сплата на суму 625 647,73 гривень 8 652 475,88 гривень.
Нарахування пені 187 583,80 гривень мінус сплати на суму 21 382,59 гривень, яка пішла на погашення пені складає 166 201,21 гривень.
Враховуючи вищезазначене, часткова сплата, яка здійснювалася ДП «Волинський облавтодор» була спрямована на погашення податкового боргу, розстроченого вищезазначеними рішеннями судів, а також часткове погашення боргу в порядку черговості, яких виник після відповідних рішень, у зв`язку із чим сума податкового боргу зменшилася та наразі загальна заборгованість з податку на додану вартість становить до стягнення 8 818 677,09 гривень, (в тому числі пені в сумі 166 201,21 гривень).
Податковий борг з військового податку в сумі 1882,95 грн. встановлено постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2017 в справі №803/759/17 по стягнення податкового боргу. Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.08.2017 року в справі заяву відповідача про розстрочення виконання судового рішення задоволено частково та розстрочено сплату податкового боргу в сумі 4 459 708,80 грн. строком на 36 місяців шляхом сплати до 25 числа кожного місяця щомісячних платежів, починаючи з серпня 2017 року по липень 2020 року в сумі 123 880,80 гривень.
Таким чином, до суми податкового боргу входять несплачені розстрочені суми, що не можуть бути предметом стягнення повторно, оскільки вже наявне судове рішення, яким вони охоплені.
Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів у вигляді заробітної плати в сумі 118 906,50 грн. встановлено постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2017 в справі №803/759/17 по стягнення податкового боргу. Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.08.2017 року в справі заяву відповідача про розстрочення виконання судового рішення задоволено частково та розстрочено сплату податкового боргу в сумі 4 459 708,80 грн. строком на 36 місяців шляхом сплати до 25 числа кожного місяця щомісячних платежів, починаючи з серпня 2017 року по липень 2020 року в сумі 123 880,80 гривень.
Таким чином, до суми податкового боргу входять несплачені розстрочені суми, що не можуть бути предметом стягнення повторно, оскільки вже наявне судове рішення, яким вони охоплені.
Крім того, сума податкового боргу ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» з податку на доходи фізичних осіб збільшилась в результаті донарахуванням 19.09.2019 штрафних санкцій на податкове повідомлення-рішення від 14.08.2019 №0191655513 в сумі 95,70 гривень а також 19.09.2019 нараховано штрафні санкції на податкове повідомлення-рішення від 14.08.2019 №0191685513 в сумі 4971,63 гривень.
Також, 11.07.2018 було нараховано пені на борг минулих років (п.п.129.1.1 ст. 129 ПКУ) з 01.09.2017 по 10.07.2018 в сумі 508,64 гривень.
31.07.2018 нараховано пені на борг минулих років (п.п.129.1.1 ст. 129 ПКУ) з 26.09.2017 по 30.07.2018 в сумі 2 864,98 гривень.
02.01.2019 нараховано пені на борг минулих років (п.п.129.1.1 ст. 129 ПКУ) з 26.07.2018 по 30.10.2018 в сумі 276,72 гривень.
Таким чином, податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, до стягнення становить 8 717,67 гривень (в тому числі пені в сумі 3 650,34 гривень).
Відтак, загальна заборгованість ДП «Волинський облавтодор» по платежах до бюджету становить до стягнення 8 905 387,67 гривень (в тому числі пені на суму 247 844,46 гривень).
Відповідно до 129.1.1 п. 129.1 ст.129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Пунктом 87.9. статті 87 ПК України зазначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків
Згідно пункту 54.1. статті 54 ПУ України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 57.1. статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 203.1. ПК України, податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно до пункту 57.3. статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
З врахуванням викладеного несплачені у встановлені законодавством строки суми податкового зобов`язання набули статусу податкового боргу.
Пунктом 59.1. статті 59 ПК України зазначено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З метою погашення податкового боргу, контролюючим органом платнику була сформована податкова вимога форми «Ю» № 13592-17 від 03.04.2018 року, яка була отримана 19.04.2018 згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.94). Також, доказів добровільної сплати заборгованості відповідачем суду не надано.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктами 95.2, 95.3 статті 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Про наявність у ДП «Волинський облавтодор» відкритих рахунків у банках а також заборгованості по платежам до бюджету свідчить довідка Головного управління ДПС у Волинській області (а.с.16).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача на користь держави податкового боргу в сумі 8 905 387,67 грн.
Крім того, суд розглянувши клопотання представника відповідача про розстрочення виконання судового рішення на 12 місяців зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.
Згідно статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках,встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Також, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
У поданому клопотанні представник відповідача зазначив, що дана заборгованість виникла внаслідок складного фінансово-економічного становища, що підтверджується наявними заборгованостями по заробітній платі, податкам, виконанням великої кількості державних замовлень, а також наявністю 70 відкритих виконавчих проваджень, за якими необхідно сплатити заборгованість.
При цьому, наголошує на тому, що ДП «Волинський облавтодор» на даний час виконує низку державних замовлень, що підтверджується Договором від 27 червня 2019 року №19/19, Договором від 9 квітня 2019 р. №01.4/1/19, а також додатковими угодами до договору №01.4/1/19. Водночас, у разі негайного стягнення коштів у сумі 8 905 387,67 грн., діяльність підприємства фактично зупиниться, а державні замовлення не будуть виконані, що прямо вплине на стан доріг в Україні.
Також відповідач на даний момент має велику кількість виконавчих проваджень, зокрема, 70 різних проваджень, що підтверджується обліковою карткою на зведене виконавче провадження №ЄДРВП 41392281 від 03.03.2020. Загальна сума боргу складає 11 185 583,46 грн. Основними стягувачами виступають:
- ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» ( 1 заборгованість в сумі 3 853 559,39 грн., 2 заборгованість в сумі 45 577,6 грн.)
- ПП «Айслаг» ( 1 заборгованість в сумі 2 584 013,39 грн., 2 заборгованість в сумі 1 450 632,07 грн.)
- ПП «Волиньспецекспорт» (1 заборгованість в сумі 1 371 155,95 грн., 2 заборгованість в сумі 238 470,81 грн.)
- ТзОВ «Кліносол Трейдінг Компані» (1 заборгованість в сумі 111 171,91 грн., 2 заборгованість в сумі 99 986,40 грн.)
Також зазначає, що у ДП «Волинський облавтодор» виникло чимало власних заборгованостей. Так, згідно довідки від 3 березня 2020 року, заборгованість по заробітній платі та фондах за січень місяць 2020 року складає 369,0 тис. грн., з них:
- заборгованість по заробітній платі становить 298,0 тис. грн.;
- штрафні санкції по ЄСВ за попередні роки - 2085,4 тис. грн.;
- по податку з доходів громадян - 65,7 тис. грн..;
- по військовому збору - 5,3 тис. грн.;
- штрафні санкції по ПДФО за попередні роки - 922,0 тис.грн.
Також, суд враховує, що умови відстрочення/розстрочення податкового боргу, встановленим пунктами 100.5, 100.6 статті 100 Податкового кодексу України, а також пунктам 1, 8 Переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1235 (далі - Перелік №1235).
Відповідно до розділу I Переліку №1235 обставинами, що є підставою для розстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу, зокрема є: 1) ненадання (несвоєчасне надання) бюджетних асигнувань або бюджетних зобов`язань заявнику та/або недоведення (несвоєчасне доведення) фінансування видатків до заявника - отримувача бюджетних коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов`язань та/або погашення податкового боргу, а також неперерахування (несвоєчасне перерахування) заявнику з бюджету коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов`язань та/або погашення податкового боргу, у тому числі в рахунок оплати наданих заявником послуг (виконаних робіт, поставлених товарів); 2) виконання заявником особливо важливого замовлення у рамках соціально-економічного розвитку регіону або надання ним особливо важливих (у тому числі виключних) послуг населенню (пункти 8 Переліку).
Відтак, враховуючи подане представником відповідача клопотання про відстрочення рішення суду, яке мотивована тим, що винесене судом у даній справі рішення про задоволення позовних вимог, суттєво вплине на фінансовий стан відповідача, а погашення податкового боргу, штрафних санкцій та пені у заявленому позивачем розмірі призведе до негативного впливу на виробничий процес підприємства, а відтак і на стан надання ним послуг населенню, а також відсутність заперечень щодо вказаного питання позивача, суд, з урахуванням поданих представником відповідача доказів, вважає за необхідне відстрочити виконання рішення суду у справі № 140/904/20 строком на 1 (один) рік.
Також, відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 21 020, 00 грн. згідно із платіжними дорученнями №1332 та №1336 від 27.12.2019 (а.с.6,7) з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з банківських рахунків Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до державного бюджету податковий борг в сумі 8 905 387,67 грн. (вісім мільйонів дев`ятсот п`ять тисяч триста вісімдесят сім гривень шістдесят сім копійок).
Розстрочити виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/904/20 терміном на 1 (один) рік починаючи з дати набрання даного рішення законної сили, шляхом щомісячної сплати заборгованості рівними частинами.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк на апеляційне оскарження, визначений статтею 295 цього Кодексу, продовжується на строк дії такого карантину.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, будинок 4, код ЄДРПОУ 43143484).
Відповідач: Дочірньє підприємство «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (43016, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 41, код ЄДРПОУ 32035139).
Головуючий
Суддя В.В.Мачульський