
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
24 квітня 2020 року ЛуцькСправа № 140/5983/20 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови у формуванні подання до Управління Державної казначейської служби України у місті Луцьку Волинської області про повернення помилково зарахованого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 7300,00 грн з операцій купівлі-продажу нерухомого майна; зобов`язання сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у місті Луцьку Волинської області подання про повернення із Державного бюджету збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 7300,00 грн, сплаченого згідно з квитанцією від 08 жовтня 2018 року №0.0.1153033913.
Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, та містить такі недоліки.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як визначено частиною першою статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
За загальним правилом, встановленим статтею 122 КАС України, строки для звернення до адміністративного суду, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Визначені процесуальним законом строки - це той орієнтовний період часу, протягом якого особа мала б проявити інтерес стосовно свого порушеного права, якщо вона дійсно зацікавлена у його поновленні. Законодавче закріплення строків звернення з адміністративним позовом до суду є гарантією стабільності публічно-правових відносин, забезпечення своєчасної реалізації права на звернення до суду та стабільної діяльності суб`єктів владних повноважень при здійсненні управлінських функцій, дисциплінування учасників адміністративного судочинства.
Частина друга статті 122 КАС України передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В позовній заяві позивач вказує, що відповідач у відповідь на її звернення щодо повернення безпідставно сплаченого збору двічі листами від 17 травня 2019 року №4557/03-10-39 та від 15 липня 2019 року №9720/02-39 відмовив у поверненні помилково сплачених коштів. Відтак, з дня отримання відповіді від органу Пенсійного фонду України у позивача виникло право на позов для захисту порушеного права. Позовна заява не містить доказів отримання позивачем даних листів. За таких обставин, відсутня можливість встановити дату початку перебігу строку звернення до суду з даним позовом та визначити, чи такий строк пропущений. При цьому з позовом до суду позивач звернулася лише 21 квітня 2020 року.
Згідно із частиною першою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З наведених норм слідує, що вирішення питання про поновлення строку звернення до суду суд вирішує виключно з ініціативи та у межах доводів заінтересованої особи.
Позивач, звертаючись 21 квітня 2020 року із позовом про оскарження дій відповідача за наслідками розгляду її заяви, про що її інформовано листами від 17 травня 2019 року №4557/03-10-39 та від 15 липня 2019 року №9720/02-39, пояснення щодо дотримання строку звернення до суду або заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з обгрунтуванням поважності причин пропуску цього строку, підтверджених відповідними доказами, не надала.
Крім того, відповідно до частин другої, четвертої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
До позовної заяви не додано клопотання про залучення до участі у справі третю особу, а у тексті позовної заяви не вказано підстави для участі у справі третьої особи та на чиїй стороні слід залучити до участі у даній справі третю особу - Управління Державної казначейської служби України у місті Луцьку Волинської області.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, оскільки позовна заява не містить обгрунтування щодо дотримання позивачем строку звернення до суду із даним позовом, серед матеріалів позовної заяви відсутня заява про поновлення цього строку, то таку позовну заяву належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Позивачу у встановлений строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви: надати докази отримання листів від 17 травня 2019 року №4557/03-10-39 та від 15 липня 2019 року №9720/02-39 і у разі пропуску строку звернення до суду з даною позовною заявою подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, у якій вказати поважність причин, що перешкоджали звернутися до суду у строк, встановлений статтею 122 КАС України, підтвердивши їх відповідними доказами, а також врахувати вимоги, наведені вище, щодо участі у справі третіх осіб.
Керуючись статтями 160,161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху або протягом десяти днів з дня закінчення карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В. Каленюк