
Справа № 404/8502/19
Номер провадження 2-а/404/456/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2020 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючого судді – Мохонько В.В.,
при секретарі - Мосійчук А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому, за правилами спрощеного позовного провадження, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
28.11.2019 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до інспектора сержанта поліції управління патрульної поліції в Кіровоградській області Поправка Дмитра Вікторовича, по якому просив скасувати постанову серії ЕАК №1799786 по справі про адміністративне правопорушення від 27.11.2019 року та стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. та закрити провадження по справі.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 02.12.2019 року адміністративний позов було залишено без руху, надавши строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали позивачу, запропоновано позивачу надати до суду в установлений строк: належним чином оформлений адміністративний позов, із зазначенням місцезнаходження, поштового індексу, відомих номерів засобів зв`язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідача; надати власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
09.12.2019 року до суду надійшла заява на виконання вимог ухвали суду, а саме підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав та позовна заява у новій редакції, зазначивши відповідачем Управління патрульної поліції в Кіровоградській областіДепартаменту патрульної поліції.
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що 27.11.2019 року інспектором сержантом поліції управління патрульної поліції в Кіровоградській області Поправка Дмитром Вікторовичемвинесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕАК №1799786 від 27.11.2019 року, якою до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 121 КУпАП.
Згідно постанови, позивач 27.11.2019 року о 18 год. 32 хв. в м. Кропивницький по вул. Антонова, 35, керував транспортним засобом Kia Carnival, державний номерний знак НОМЕР_1 , в якого не працювала підсвітка державного номерного знаку та не пройшов обов`язковий технічний контроль, якому він підлягає, чим порушив п.п. 31.3 «б» ПДР України.
Позивач з постановою не погоджується, вказує, що правил дорожнього руху не порушував, так як автомобіль є легковим та не використовується для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, тому не підлягає обов`язковому технічному контролю.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 10.12.2019 року відкрито провадження в порядку спрощеного провадження та призначено судове засідання /а.с. 11-12/.
В судове засідання позивач не з`явився, повідомлений судом про час та місце розгляду справи належним чином, через канцелярію суду надав заяву, якою просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду відзив, яким просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 27.11.2019 року інспектором сержантом поліції управління патрульної поліції в Кіровоградській області Поправка Дмитром Вікторовичем складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАК №1799786 від 27.11.2019 року, в якій зазначено, що позивач 27.11.2019 року о 18 год. 32 хв. в м. Кропивницький по вул. Антонова, 35, керував транспортним засобом Kia Carnival, державний номерний знак НОМЕР_1 , в якого не працювала підсвітка державного номерного знаку та не пройшов обов`язковий технічний контроль, якому він підлягає, чим порушив п.п. 31.3 «б» ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 121 КУпАП та накладено штраф у розмірі 340 грн. /а.с. 9/.
Відповідно до ст. 222 КУпАП органи внутрішніх справ (Національна поліція) розглядають, зокрема, справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, зокрема, за ч. 3 ст. 121 КУпАП.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень
Отже, працівники органів Національної поліції при розгляді справи про адміністративне правопорушення діють від імені органів Національної поліції.
Тому належним відповідачем, як суб`єктом владних повноважень у адміністративній справі щодо оскарження рішень (дій чи бездіяльності) у справі про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення щодо правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, повинен бути відповідний орган Національної поліції.
Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах викладена у постанові Верховного Суду від 26.12.2019 по справі №724/716/16-а.
За приписами ч. 3 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов`язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 7 КпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Відповідно до п. 31.3 «б» ПДР України забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством, якщо вони не пройшли обов`язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).
Згідно відповіді регіонального сервісного центру МВС в Кіровоградській області від 03.03.2020 року, відповідно до даних Єдиного державного реєстру транспортних засобів, держателем якого є МВС, транспортний засіб Kia Carnival, державний номерний знак НОМЕР_1 , тип ТЗ (за конструкцією) - легковий, тип кузова НОМЕР_2 - універсал-В, який зареєстровано 28.10.2016 року за ТОВ "АВТОКРЕДИТ ПЛЮС", код ЄДРПОУ: 34410930, адреса: Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп. Праці, 2/Т.
Згідно абз. 1, п. 3 Постанови КМУ від 30 січня 2012 р. № 137 «Про затвердження Порядку проведення обов`язкового технічного контролю та обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, технічного опису та зразка протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу», періодичність проходження обов`язкового технічного контролю становить: для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, із строком експлуатації більше двох років - кожні два роки.
Відповідно п.п. 15, п. 2 Порядку, «транспортний засіб, що використовується з метою отримання прибутку - транспортний засіб, що експлуатується юридичними особами, фізичними особами - підприємцями під час провадження господарської діяльності з метою отримання прибутку, фізичними особами під час виконання цивільно-правових угод з метою отримання прибутку».
Отже, вказаний автомобіль Kia Carnival, державний номерний знак НОМЕР_1 підлягає проходженню обов`язкового технічного контролю.
Отже, з огляду на вищенаведені фактичні обставини справи, суд вважає, що інспектор у справі під час прийняття оскаржуваної постанови діяв в межах повноважень та у спосіб, який визначено чинним законодавством України, що свідчить про відсутність підстав для скасування такого рішення суб`єкта владних повноважень.
Згідно ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, а отже підстави для її скасування та для задоволення позову відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України,ч. 3 ст. 121 КУпАП, ст. ст. 6, 8,9, 72, 77, 242, 243-246, 262, 286 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення- залишити без задоволення, а постанову інспектора сержанта поліції управління патрульної поліції в Кіровоградській області Поправка Дмитра Вікторовичапро накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК №1799786 від 27.11.2019 року відносно ОСОБА_1 - залишити без змін.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду .
У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч.1 розділу VII Перехідних положень КАС України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Кіровський районний суд м. Кіровограда).
Відомості про учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ;
відповідач: Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції, місцезнаходження: вул. Юрія Бутусова, 22б, м. Кропивницький.
Повне судове рішення складено 23.04.2020 року.
Суддя Кіровського В. В. Мохонько
районного суду
м.Кіровограда