Рішення № 88888365, 22.04.2020, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
22.04.2020
Номер справи
234/918/20
Номер документу
88888365
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/918/20

Провадження № 2/234/1407/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2020 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області в складі

судді - Демидової В.К.,

при секретері - Воропаєвої Ю.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краматорську в порядку загального позовного провадження цивільну справу №234/918/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

21 січня 2020 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.

Позивач свої позовні вимоги обґрунтував тим, що ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , є внутрішньо переміщеною особою з 28.10.2015 року відповідно до довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1426/59383 від 28.10.2015 р., №59383 від 24.01.2017 р., виданих управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.

06 листопада 2015 року відповідач звернулась до позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій зазначила, що вона є студенткою Донецького національного медичного університету ім. М.Горького. До заяви ОСОБА_1 надала довідку про навчання від 13.10.2015 року.

Рішенням від 13.11.2015 року відповідачу було призначено грошову допомогу, як особі, яка навчається за денною формою навчання на період з 06.11.2015 року по 05.-05.2016 року, в розмірі 442 грн.

Надалі відповідач систематично, після шестимісячного періоду призначення зверталась за призначенням щомісячної адресної допомоги, особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово -комунальних послуг: заяви від 06.05.2016 року, 08.11.2016 року, 25.01.2017 року, 10.05.2017 року, 10.11.20217 року ОСОБА_1 в усіх заявах було заначено, що вона є студенткою Донецького національного медичного університету ім. М.Горького.

На підставі цих заяв позивачем прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 грошової допомоги як особі, яка навчається за денною формою навчання на періоди з 06.05.2016 по 05.11.2016; з 08.11.2016 по 07.05.2017; з 10.05.2017 по 09.11.2017 у щомісячному розмірі 442,00 грн.

Державна соціальна допомога згідно наданих заяв призначена своєчасно та виплачена в повному обсязі.

20 грудня 2017 року на адресу управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради надійшов лист Донецького національного медичного університету ім. М. Горького від 13.12.2017 р. № 2348 з якого стало відомо, що ОСОБА_1 була відрахована зі складу студентів наказом № 945-ст від 05.12.2016 р.

Після отримання інформації про відрахування ОСОБА_1 з університету, на підставі п. 3 Порядку № 505 відповідачу здійснено перерахунок грошової допомоги за період з 06.12.2016 року по 09.11.2017 року. Рішенням від 29.12.2017 року відповідачу було призначено грошову допомогу як особі, яка не працює на період з 06.12.2016 року по 31.01.2017 року у розмірі 442 грн., на період з 01.02.2017 року по 31.03.2017 року у розмірі 221 грн. Розмір загальної переплати становить 3640 грн. 09 коп. (4966,09 грн. (виплачена грошова допомога за грудень 2016 - листопад 2017) - 1326,13 грн. (належна сума виплати грошової допомоги за грудень 2016 - листопад 2017 = 3640,09 грн.).

Відповідач був повідомлений листом від 13.11.2017 № 04-40/6276 про заборгованість. До цього часу сума переплати добровільно не погашалась.

Тому просять стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, заборговану переплату державних коштів у сумі 3640 грн. 09 коп.

Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 03 лютого 2020 року відкрито провадження по цивільній справі за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 27 лютого 2020 року підготовче судове засідання по вказаній цивільній справі закрито та справа призначена до судового розгляду по суті на 30 березня 2020 року.

Представник позивача - Філоник В.В. в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву, в якій просила розглядати справу у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, проти винесення заочного рішення суду не заперечувала.

Відповідач ОСОБА_1 , яка повідомлена належним чином про час та місце слухання справи, в судове засідання не з`явилася, про причини неявки суду не повідомила, відзив на позовну заяву не подала, у зв`язку з чим зі згоди представника позивача суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК).

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обовязків, передбачених законом.

Суд на підставі ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихст. 82 цього Кодексу. Обставини, встановлені рішенням суду у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Докази надаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Згідно довідки УПтаСЗН Краматорської міської ради від 24 січня 2017 року № 59383, відповідач ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа за адресою АДРЕСА_2 .

Відповідно до довідки Донецького національного медичного університету ім.Горького від 02 дистопада 2017 року ОСОБА_1 є студенткою університету. Термін навчання з 01.09.2015 року до 30.06.2020 року .

06.11.2015 року відповідачка звернулася до управління із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У заяві відповідачка зазначила, що вона є студенткою Донецького національного медичного університету.

Рішенням від 13.11.2015 року відповідачу було призначено грошову допомогу, як особі, яка навчається за денною формою навчання на період з 06.11.2015 року по 05.-05.2016 року, в розмірі 442 грн.

Надалі відповідач систематично, після шестимісячного періоду призначення зверталась за призначенням щомісячної адресної допомоги, особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово -комунальних послуг: заяви від 06.05.2016 року, 08.11.2016 року, 25.01.2017 року, 10.05.2017 року, 10.11.20217 року ОСОБА_1 в усіх заявах було заначено, що вона є студенткою Донецького національного медичного університету ім. М.Горького.

На підставі цих заяв позивачем прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 грошової допомоги як особі, яка навчається за денною формою навчання на періоди з 06.05.2016 по 05.11.2016; з 08.11.2016 по 07.05.2017; з 10.05.2017 по 09.11.2017 у щомісячному розмірі 442,00 грн.

Відповідно до довідки Донецького національного медичного університету від 13.12.2017 рок № 2348, ОСОБА_1 відрахована з університету відповідно до наказу №945-ст від 05.12.2016 року.

Про зміну обставин, які впливають на призначення щомісячної адресної допомоги, згідно п.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 позивача не повідомляла.

Рішенням від 29.12.2017 року відповідачу було призначено грошову допомогу як особі, яка не працює на період з 06.12.2016 року по 31.01.2017 року у розмірі 442 грн., на період з 01.02.2017 року по 31.03.2017 року у розмірі 221 грн.

Відповідно до довідки від 4 січня 2018 року, розмір загальної переплати становить 3640 грн. 09 коп. (4966,09 грн. (виплачена грошова допомога за грудень 2016 - листопад 2017) - 1326,13 грн. (належна сума виплати грошової допомоги за грудень 2016 - листопад 2017 = 3640,09 грн.).

Відповідач ОСОБА_1 у добровільному порядку суму переплати не повернула.

Відповідачу було направлено повідомлення про необхідність повернути надмірно виплачені кошти за призначеною грошовою допомогою і запропоновано повернути їх, яке було залишено без відповіді та задоволення.

Згідно п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014р. № 505 (станом на дату виникнення спірних правовідносин), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до п.3 Порядку №505 грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах:

-для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім`ї);

-для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;

-для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї).

Якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією компетентного органу.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки всіх членів сім`ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Згідно п.7 Порядку 505, якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім`ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Згідно п.11 Порядку № 505, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.

Суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: уповноваженим представником сім`ї самостійно; за згодою уповноваженого представника сім`ї у повному обсязі за рахунок наступних виплат грошової допомоги; за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат грошової допомоги в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.

Згідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Разом з тим, з доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача щомісячної адресної допомоги не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.

Оскільки відповідачем вимога УПтаСЗН про повернення коштів залишена без реагування, добровільно коштів повернуто не було, вони підлягають стягненню з відповідача.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно зі ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 1921,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 259, 263 265, 280, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, на р/р UА798201720343110044000022516 в ДКСУ м. Київ) заборговану переплату державних коштів у сумі 3640 грн. 09 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в сумі 1921 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд (Перехідні положення п.п. 15.5, 15), протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.К.Демидова