
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2020 року м. Київ № 640/20342/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справуза позовомДержавної служби геології та надр УкраїнидоТовариства з обмеженою відповідальністю «Нові Проекти»проанулювання дозволу від 19.01.2012 року № 5462,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Державна служба геології та надр України (далі - позивач) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові Проекти" (далі - відповідач), в якому просить суд:
припинити право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 19.01.2012 року № 5462, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Нові Проекти".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ТОВ "Нові Проекти" допустило порушення вимог спеціального дозволу на користування надрами від 19.01.2012 року № 5462 та у встановлений строк не усунуло наведені у приписі від 11 лютого 2019 року № 25 порушення, що в свою чергу стало підставою для звернення до суду з позовом про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, наданого відповідачу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 жовтня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Копію вказаної ухвали суду надіслано на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нові Проекти», зазначену в позовній заяві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 16) та яка відповідає даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Втім поштова кореспонденція повернулася на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач не перебуває в процесі припинення та станом на дату винесення рішення у справі, до суду будь-які відомості про зміну місцезнаходження відповідача не надходили.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Нові Проекти» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5462 від 19.01.2012 року, з метою видобування вуглеводнів.
Відповідно до п. 7.1, 7.2 Угоди про умови користування надрами № 5462 від 08.11.2012, укладеної між Держгеонадра та ТОВ «Нові Проекти», Надрокористувач зобов`язаний щороку подавати до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Держгеонадр. Надрокористувач зобов`язаний в установленому порядку подавати до державного науково - виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності форми 6-гр.
26 липня 2017 року на адресу Держгеопадр надійшло подання Державної фіскальної служби України № 12590/5/99-99-12-03-04-16 від 25.07.2017 року (вх. № 1949/01/14-17), в якому останньою було подано інформацію про надрокористувачів, які протягом 2015-2016 та І півріччя 2017 років подавали податкові розрахунки з рентної плати за користування надрами з нульовими показниками.
Також вказаним листом ДФС просила розглянути питання про зупинення, анулювання дії вказаних у переліку спеціальних дозволів на користування надрами, зокрема, й виданого ТОВ «Нові проекти».
Наказом Держгеонадр № 374 від 28 серпня 2017 року надрокористувача (ТОВ «Нові Проекти») було надано 10 календарних днів з моменту отримання повідомлення для надання інформації та документального підтвердження щодо виконання Угоди про умови користування надрами, Програми робіт до Угоди про умови користування надрами за зазначений період часу, а також наявності проектних документів, затверджених в установленому порядку (протоколи ІДКР Міненергопугілля) та виконання проектних рішень.
Вказаний наказ на адресу відповідача було направлено листом від 01 вересня 2017 року № 18702/03/14-17, втім поштова кореспонденція повернулася на адресу адресата з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
В подальшому, Наказом Державної служби геології та надр України № 450 від 28 листопада 2017 року, затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України па 2019 рік. до якого було включено і ТОВ «Нові Проекти».
Наказом Державної служби геології та надр України № 22 від 10 січня 2019 року, Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у лютому 2019 року, про що ТОВ «Нові Проекти» було повідомлено листом № 1036/03/14-19 від 18 січня 2019 року.
Втім поштова кореспонденція повернулася на адресу позивача з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
За результатами перевірки було складено Акт про недопущення до перевірки № 25/5462 від 11 лютого 2019 року, яким було встановлено, що посадових осіб Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю не було допущено до проведення перевірки в зв`язку з відсутністю надрокористувача за юридичною адресою ТОВ «Нові Проекти».
На підставі Акту було складено припис від 11 лютого 2019 року № 25, яким ТОВ «Нові Проекти» надано строк на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування до 18 лютого 2019 року.
Станом на дату звернення до суду з цим позовом до позивача не надходили матеріали, які б підтверджували факт усунення відповідачем виявлених порушень.
Наказом Держгеонадр № 125 від 23 квітня 2019 року було внесено зміни до пункту 1 додатка до наказу Держгеонадр від 17 жовтня 2017 року № 448 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу № 5462 від 19.01.2012 року.
Додатком № 4 до вказаного наказу, надрокористувачу (ТОВ «Нові Проекти») також було надано 10 календарних днів для усунення порушень, про що останнього було повідомлено, шляхом направлення на його юридичну адресу листа № 8211/03/14-19 від 06 травня 2019 року.
Як встановлено матеріалами справи у визначений позивачем строк відповідач не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування.
В подальшому, позивачем на адресу відповідача було надіслано лист № 12415/03/14-19 від 09.07.2019 року, яким останнього було повідомлено, що у зв`язку з не усуненням причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5462 від 10.01.2012 року, наданого ТОВ "Нові Проекти", Держгеонадра розглянуто питання щодо подальшої дії цього дозволу. Одночасно, ТОВ "Нові Проекти" запропоновано у 15-денний строк з моменту отримання листа надати згоду/незгоду на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
У визначений позивачем строк відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Таким чином, враховуючи те, що відповідач не усунув порушення законодавства у сфері надрокористування, в тому числі ті, що були підставою для зупинення дії спеціального дозволу, позивач на підставі положень статті 26 Кодексу України про надра просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5462 від 10.01.2012 року, наданого ТОВ " Нові Проекти ".
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.15 №1174 (далі - Положення № 1174), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно з пп. 10, 12 п. 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Частиною першою статті 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
В силу приписів статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Згідно із ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 165 (далі - Порядок № 615).
Пунктом 22 Порядку № 615 визначено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 4 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" № 2806-IV від 06 вересня 2005 року дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
За змістом частини першої статті 64 Кодексу України про надра спори з питань користування надрами розглядаються органом державного геологічного контролю, органом державного гірничого нагляду, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, місцевими радами або судом у порядку, встановленому законодавством України.
Таким чином, орган, який надав надра у користування (Держгеонадра), повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
Водночас згідно з правовими висновками Верховного Суду (постанови від 10.05.2018 у справі № 802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі № 802/923/14-а та від 06.11.2018 у справі № 805/4098/17-а) право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Виходячи з наведених вище положень Кодексу України про надра, Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та Порядку № 615, анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для видання уповноваженим органом припису про їх усунення та зупинення дії дозволу.
Як вбачається з матеріалів даної справи, Державна служба геології та надр України направила ТОВ "Нові Проекти" лист 12415/03/14-19 від 09.07.2019 року з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом.
Суд вважає, що оскільки відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для вирішення цього питання в судовому порядку.
Підставою для припинення права користування надрами є п. 5 ч. 1 ст.26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідач не усунув порушення, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу (угоди від 08.11.2020 року № 5462, що є додатком до спеціального дозволу), та не спростував вказані доводи позивача жодними доказами.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих доказів на підтвердження факту порушення ТОВ "Нові Проекти" вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, що відповідно до статті 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення права користування надрами.
Відтак, враховуючи наведені фактичні обставини справи, а також норми чинного законодавства, суд погоджується із доводами позивача щодо наявності підстав для анулювання спірного дозволу відповідача на користування надрами, враховуючи порушення ним законодавства у сфері надрокористування та не усунення відповідних порушень.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про доведеність позивачем заявлених вимог та необхідності задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертиз.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Е. Потьє, 16, код ЄДРПОУ 37536031) задовольнити повністю.
2. Припинити право користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 19.01.2012 року № 5462, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Нові Проекти».
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.М. Погрібніченко