Рішення № 88883149, 23.04.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2020
Номер справи
580/1111/20
Номер документу
88883149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2020 року справа № 580/1111/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

01.04.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд через систему "Електронний суд" надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неперерахунку та невиплати йому 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого постановою КМУ від 30.08.2017 №704;

зобов`язання відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром - основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення з урахуванням надбавок: надбавка за кваліфікацію (5,5%); надбавка за роботу з таємними виробами, носіями (10%); надбавка за особливо важливі завдання (50%); премія (10%), - та виплатити йому 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого постановою КМУ від 30.08.2017 №704, ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, а також провести виплату недоотриманих коштів за 2018-2020 роки з урахуванням різниці між розміром підвищеної та отриманої пенсії.

В обґрунтування позивач вказує, що всупереч вимог законодавства відповідач під час перерахунку йому пенсії протиправно зменшив відсотковий розмір, не врахував додаткові види грошового забезпечення для її обрахунку та відтермінував виплату перерахованої пенсії у повному обсязі.

Ухвалою суду від 06.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами, встановлено відповідачу строк тривалістю десять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Згідно з даними розписки та рекомендованого повідомлення вказану ухвалу відповідач отримав 09.04.2020.

21.04.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Стверджує, що порушень законодавства не допустив, оскільки ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Тому перерахунок позивачу пенсії здійснено за чинною на час її перерахунку редакцією вказаного закону, тобто у розмірі 70% грошового забезпечення. Також відтермінування виплати його перерахованої з 01.01.2018 пенсії відбулось на підставі Постанови КМУ від 21.02.2018 №103. Скасування цієї постанови рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 не впливає на розгляд цієї справи, оскільки алгоритм дій пенсійного органу під час виплати перерахованої пенсії не змінився. Крім того постановою КМУ від 14.08.2019 №804 постановлено, що виплата перерахованих з 01.01.2018 військовослужбовцям пенсій у 2019 році здійснюється у розмірі 75% суми підвищення. Щодо включення до складу грошового забезпечення для обрахунку пенсії додаткових його видів зазначає, що обрахунок пенсії здійснюється на підставі довідки державного органу, з якого звільнений пенсіонер, і відповідач самостійно визначати складові грошового забезпечення не має. Також просить врахувати, що питання призначення, перерахунку та виплати пенсії є виключним дискреційним повноваженням відповідача.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Суд встановив, що відповідно до протоколу від 16.09.2014 позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення.

На підставі довідки Черкаського обласного військового комісаріату від 15.03.2018 №ФР49704 рішенням відповідача від 24.03.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення, враховуючи наступні складові: посадовий оклад - 4930,00 грн., оклад за військове звання - 1340,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 3135,00 грн. Основний розмір пенсії позивача склав 6583,00 грн.

Зі вказаного рішення суд встановив, що підвищення пенсії позивача згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" склало 3698,06грн. З них виплачується з 01 січня 2018 року до 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 1849,03грн., з 01 січня 2019 року до 31 грудня 2019 року щомісячно 75% підвищення 2773,55грн. та з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення 3698,06грн.

21.02.2020 позивач звернувся до відповідача заявою, в якій просив здійснити йому з 01.01.2018 перерахунок та виплату йому 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з урахуванням усіх надбавок, передбачених постановою КМУ від 30.08.2017 №704, відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

На вказане звернення відповідач листом від 13.03.2020 №656-752/Т-03/8-2300/20 повідомив позивача, що немає законодавчих підстав для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки з урахуванням 100% суми підвищення, визначеної станом на 01.03.2018. Не погоджуючись із цим позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Стаття 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри " 80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Тобто, зміна встановленого максимального розміру пенсії здійснювалась вже після призначення позивачу пенсії.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі - Постанова №704), пунктом 1 якої затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.

Для вирішення спору суд врахував висновки Верховного Суду (далі - ВС) у зразковій справі №240/5401/18, викладені в постанові від 04.02.2019, яка набрала законної сили 16.10.2019 за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду. Вони обов`язкові для врахування відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України.

ВС у вказаній справі вказав, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

У п.29 наведеної постанови ВС зазначив, що системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

Тому ВС у п.30 вказаної постанови дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Врахувавши зазначений підхід, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача під час здійснення її перерахунку з 80% грошового забезпечення до 70%.

Зважаючи, що такі дії не були заявлені позивачем предметом спору у цій справі, суд, для належного захисту прав позивача з урахуванням вимог ст.9 КАС України дійшов висновку визнати їх протиправними.

Отже, позовна вимога зобов`язання відповідача здійснити перерахунок з 01.01.2018 позивачу пенсії відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ в розмірі 80% грошового забезпечення є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Стосовно позовної вимоги здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за кваліфікацію (5,5%), надбавки за роботу з таємними виробами і носіями (10%), надбавки за особливо важливі завдання (50%), премії (10%) суд врахував таке.

Частиною 3 ст.43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як зазначено вище, п.1 Постанови №103 (у редакції станом на час перерахунку пенсії) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.

На підставі п.7 цієї Постанови доручено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Пунктами 2, 3 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до абз.1 п.5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

З урахуванням абз.1 п.5 Порядку №45 та на підставі довідки Черкаського обласного військового комісаріату від 15.03.2018 №ФР49704 відповідач рішенням від 24.03.2018 здійснив перерахунок позивачу пенсії, застосувавши посадовий оклад - 4930,00 грн., оклад за військове звання - 1340,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 3135,00 грн. Доказів оскарження дій Черкаського обласного військового комісаріату щодо складення вказаної довідки, її складових, числових обчислень суду не надано.

Для вирішення спору суд врахував висновки ВС, викладені у постанові від 13.03.2019 у зразковій справі №240/6263/18, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо перерахунку пенсії з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, що не визначені абз.1 п.5 Порядку №45. Це рішення залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020.

У вказаному рішенні ВС зазначив, що ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок. Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

Отже, врахування відповідачем надбавок і доплат, зазначених у вказаній вище довідці, відповідає законодавству та є обґрунтованим. Натомість доводи позивача щодо обов`язку відповідача під час перерахунку його пенсії застосувати невключені у довідці надбавку за кваліфікацію (5,5%), надбавку за роботу з таємними виробами і носіями (10%), надбавку за особливо важливі завдання (50%), премію (10%) не є обґрунтованими.

Тому позовні вимоги щодо протиправної у такому перерахунку та зобов`язання відповідача врахувати вказані надбавки для перерахунку пенсії не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неперерахунку та невиплати йому 100% визначеного пенсійного забезпечення та зобов`язання його виплатити з 01.01.2018 до часу ухвалення рішення з урахуванням різниці між розміром підвищеної та отриманої пенсії суд врахував таке.

Встановлення рішенням відповідача від 24.03.2018 строків для виплати підвищення пенсії після її перерахунку у визначених відсоткових розмірах з 1 січня кожного наступного року свідчить, що відповідач у спірних правовідносинах допустив відтермінування позивачу виплати підвищеного після перерахунку розміру пенсії.

Пунктом 2 Постанови №103 (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) доручено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року до 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Суд врахував, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 Постанови №103 були визнані протиправними та нечинними.

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Оскільки пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст.265 КАС України, виплата позивачу 75% розміру перерахованої пенсії зі вказаного часу є неправомірним.

Аналогічні висновки викладені у поставної Верховного Суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, які обов`язкові для врахування судами нижчих інстанцій на підставі ч.5 ст.242 КАС України.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі - Постанова №804) установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Зазначена постанова набрала чинності 04 вересня 2019 року та станом на час вирішення цього спору є чинною.

Тому виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії протирічить нормативно-правовим актам лише в період з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року включно.

Отже, у спірних правовідносинах протиправними є дії відповідача щодо виплати позивачу за період з 05.03.2019 до 03.09.2019 75% підвищення перерахованої з 01.01.2018 пенсії, замість 100% підвищення.

Тому для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку зобов`язати відповідача в порядку, межах, спосіб та строки, визначені законодавством, здійснити з 05.03.2019 до 03.09.2019 нарахування та виплату позивачу пенсії без відтермінування виплат з розрахунку 100% підвищення, визначеного рішенням від 15.03.2018, і виплатити позивачу різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за відповідний період.

Отже, позовні вимоги обґрунтовані підлягають задоволенню у вищевказаних частинах.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не надав доказів понесення судових витрат, відсутні відповідно до вимог ст.ст.138-139 КАС України підстави для їх розподілу.

Керуючись ст.ст.2-9, 14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% грошового забезпечення після її перерахунку з 01.01.2018, а також виплати за період з 05.03.2019 до 03.09.2019 75% підвищення перерахованої пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення з урахуванням: посадовий оклад - 4930,00 грн., оклад за військове звання - 1340,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 3135,00 грн., - та здійснити йому виплату такої пенсії без відтермінування з урахуванням вже виплачених сум коштів відповідного періоду, а також виплатити за період з 05.03.2019 до 03.09.2019 100% підвищення перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зазначений строк продовжується на строк дії такого карантину.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 23.04.2020.