Рішення № 88883077, 23.04.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2020
Номер справи
560/1689/20
Номер документу
88883077
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1689/20

РІШЕННЯ

іменем України

23 квітня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування довідки про заробітну плату ОСОБА_1 №25 від 13 червня 2013 року, видану ЗАТ ХК "Стройенергосервіс", при призначенні пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідки про заробітну плату №25 від 13 червня 2013 року, видану ЗАТ ХК "Стройенергосервіс", починаючи з моменту призначення пенсії, а саме з 10.09.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що протиправним є неврахування відповідачем при обчисленні пенсії довідки про заробітну плату, виданої ЗАТ "Холдингова компанія "Стройенергосервіс" від 13.06.2013 року №25 за період роботи з листопада 2005 року по червень 2013 року.

Згідно з ухвалою суду від 25.03.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, зокрема, що пенсійним органом було направлено запит від 19.07.2018 щодо надання допомоги у витребовуванні копій первинних документів, на підставі яких видана довідка про заробітну плату №25 від 13.06.2013. Однак листом від 23.08.2018 управління Пенсійного фонду Російської Федерації м. Коврові Володимирської області повідомило, що листи, адресовані на адресу організації щодо надання документів для проведення звірки, повертаються з відміткою - організація не існує. З січня 2015 року введено конкурсне провадження, підприємство в стадії ліквідації. Відомостями про місцезнаходження документів щодо особового складу, а також про передачу документів на зберігання в архівні установи управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Коврові не володіє.

Також на виконання ухвали суду від 25.03.2020 відповідачем 23.04.2020 надіслано до суду письмові пояснення, згідно яких головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено запит до управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Коврові Володимирської області щодо підтвердження наданої довідки про заробітну плату первинними документами. Відповідно до листа управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Коврові Володимирської області місцезнаходження первинних документів не встановлено та відсутня інформація про передачу їх до архівної установи. Тому підстави для врахування довідки про заробітну плату від 13.06.2013 №25, виданої ЗАТ ХК "Стройенергосервіс", відсутні.

Ухвалою суду від 23.04.2020 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін та про залишення позовної заяви без розгляду.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 з 10.09.2018 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 (далі Закон №1058- IV).

Разом із заявою про призначення пенсії позивачем було подано довідку про заробітну плату для призначення пенсії №25 від 13.06.2013, яка видана ЗАТ "Холдингова компанія "Стройенергосервіс". Згідно цієї довідки позивач працював у ЗАТ "Холдингова компанія "Стройенергосервіс" з 21.11.2005 по 13.06.2013, отримував заробітну плату; на виплати нараховані і сплачені всі податки, які передбачені законодавством Російської Федерації. Довідка видана на підставі особових рахунків за 2005-2013 роки.

Відомості про стаж роботи ОСОБА_1 з 21.11.2005 по 13.06.2013 у ЗАТ "Холдингова компанія "Стройенергосервіс" (достовірність яких не ставилась під сумнів при призначенні пенсії) підтверджуються записами в трудових книжках ОСОБА_1 від 21.11.2005 №ТК-П6367789 та від 11.05.2012 №ВТ7676910.

З метою перевірки довідки №25 від 13.06.2013 Нетішинським відділом обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено запит від 19.07.2018 №242/0212 щодо надання допомоги у витребовуванні копій первинних документів, в тому числі особових рахунків, на підставі яких видана довідка про заробітну плату №25 від 13.06.2013 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період роботи в ЗАТ ХК «Стройенергосервіс».

Листом від 23.08.2018 №4998/19 державна установа - управління Пенсійного фонду Російської Федерації у м.Коврові Володимирської області повідомило, що ЗАТ КХ "Стройенергосервіс" з 05.12.2002 по 18.08.2009 було зареєстроване в м. Москві і зняте з обліку у зв`язку з перереєстрацією в м. Ковров, Володимирська область. Зазначена організація взята на облік в управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Ковров 04.09.2009. Юридична адреса організації: Володимирська область, м. Ковров, вул. Волго-Донська, 33. Фактична адреса організації: м. Москва, вул. Енергетична, 12, к.1. Зазначене підприємство відрахування по страховим внескам не здійснює з жовтня 2014 року, з січня 2015 року введено конкурсне провадження, підприємство в стадії ліквідації. Також повідомлено, що листи, адресовані на адресу організації (м. Москва, вул. Енергетична, 12, к.1) щодо надання документів для проведення звірки, повертаються з відміткою - організація не існує. Відомостями про місцезнаходження документів щодо особового складу, а також про передачу документів на зберігання в архівні установи управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Коврові не володіє.

Відповідачем не враховані при обчисленні пенсії суми виплаченої позивачу заробітної плати, зазначені у довідці №25 від 13.06.2013, що і стало предметом спору у цій справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно зі ст.1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 (далі - Угода) пенсійне забезпечення громадян держав-учасників здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Згідно з ч.2-3 ст.6 Угоди для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаної угоди. Обчислення пенсій провадиться із заробітку за періоди роботи, які зараховуються у трудовий стаж.

Отже, Угодою визначено стаж, який підлягає врахуванню при призначенні пенсії, а також заробіток за відповідний період, який підлягає включенню при обчисленні пенсії.

Згідно з абз.5 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV), заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 64 Закону №1058-IV визначено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.

Згідно з п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок №22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Відповідно до п. 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Отже, дії пенсійного органу стосовно направлення запиту та перевірки інформації, поданої для призначення пенсії, передбачені законодавством та належать до компетенції відповідача. При цьому, спірна довідка видана не офіційним органом влади іноземної держави, а її господарюючим суб`єктом, який знаходиться поза межами юрисдикції відповідних органів України, через що відповідач може мати обґрунтовані сумніви щодо відповідності змісту такої довідки та вживати передбачені законом заходи щодо їх перевірки.

Наявність сумнівів може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають врахуванню вказаної вище довідки. При цьому виключно встановлення факту подання недостовірних відомостей, а не виникнення сумнівів і проведення перевірки, є підставою для неврахування довідки. Відсутність підприємства за місцезнаходженням, а так само і відсутність документів по цьому підприємству на зберіганні в архівних установах не може нівелювати відомості довідки про заробітну плату, оформленої належним чином, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу та одержаної заробітної плати.

Суд вважає, що відповідач неправомірно обмежився запитом до пенсійного органу Російської Федерації та на підставі наданого листа (мотивованого не відсутністю підтверджуючих документів, а тим, що іноземний орган не володіє відомостями про місцезнаходження документів в зв`язку з процесом ліквідації товариства) позбавив позивача права на належне обчислення розміру пенсії.

Будь-яких посилань на невідповідність довідки чинному законодавству (або її недостовірності) відповідачем не наведено, а відсутність документів підприємства, на якому працював пенсіонер, не може бути підставою для настання для нього несприятливих наслідків, з урахуванням того, що сам пенсіонер вчинив усі необхідні дії для призначення пенсії з урахуванням заробітної плати за відповідний період. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 21 листопада 2019 року по справі №348/463/17 та від 13 лютого 2020 року по справі №523/19088/16-а.

При цьому, відповідачем жодним чином не доведено того факту, що ЗАТ "Холдингова компанія "Стройенергосервіс" не здійснювались відповідні відрахування з доходів позивача. Аналогічний висновок зазначений у постанові Верховного Суду від 19 грудня 2018 року по справі №344/1402/14-а.

Водночас, уповноваженим органом РФ було вказано, зокрема, про те, що ЗАТ "Холдингова компанія "Стройенергосервіс" відрахування по страховим внескам не здійснює з жовтня 2014 року. ОСОБА_1 працював у вказаному товаристві до 13.06.2013.

Тому у спірному випадку позивач не може бути позбавлений права на обчислення пенсії згідно з вказаною вище довідкою через неможливість перевірки її достовірності органом пенсійного фонду Російської Федерації, тобто у зв`язку з обставинами, що виникли не з вини позивача.

Крім цього, факту подання позивачем документів, які містять недостовірні відомості, не встановлено, а період роботи позивача в ЗАТ "Холдингова компанія "Стройенергосервіс", зазначений у наданій довідці, узгоджується із записами у трудових книжках ОСОБА_1 .

Отже, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 №25 довідки про заробітну плату від 13 червня 2013 року, видану ЗАТ ХК "Стройенергосервіс", є протиправною.

Як наслідок, слід зобов`язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачеві пенсії з 10.09.2018 (з дати призначення), з урахуванням довідки про заробітну плату №25 від 13 червня 2013 року, виданої ЗАТ ХК "Стройенергосервіс".

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн., тому такі витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування довідки про заробітну плату №25 від 13 червня 2013 року, виданої ЗАТ ХК "Стройенергосервіс", при призначенні пенсії ОСОБА_1 з 10.09.2018.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 10.09.2018 з урахуванням довідки про заробітну плату №25 від 13 червня 2013 року, виданої ЗАТ ХК "Стройенергосервіс".

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 23 квітня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.А. Божук