
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
23 квітня 2020 р. справа №520/429/20
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мар`єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського обласного військового комісаріату , в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату, які полягають у відмові внесення змін в довідку за формою Додатку №2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, з вкюченням додаткових видів грошового забезпечення та направлення оновленої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку і виплати пенсії з 01.04.2019 року на підставі статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011 -XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат внести зміни в довідку за формою Додатку №2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, з включенням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, льотчик/штурман 1 клас (7% від посадового окладу, на підставі п.1,додаток15 Постанови КМУ №704); надбавки за особливості проходження служби (100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п.5,п.п.1 Постанови КМУ N» 704), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу, премії (90% від посадового окладу на підставі п.5, п.п.2 Постанови КМУ №704) та направити оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку і виплати пенсії з 01.04.2019року на підставі статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Ухвалою суду від 13.03.2020 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 2004 році отримує пенсію за вислугою років відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Також позивач зазначив, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 відповідач у березні 2018 року при складанні позивачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії не включив додаткові види грошового забезпечення, які мали місце при нарахуванні пенсії до 01.01.2018 та зміни яких передбачені постановою №704, а саме: надбавки за кваліфікацію, льотчик/штурман 1 клас (7% від посадового окладу, на підставі п.1,додаток 15 постанови КМУ №704); надбавки за особливості проходження служби (100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п.5,п.п.1 постанови КМУ №704), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), премії (90% від посадового окладу на підставі п.5, п.п.2 постанови КМУ №704), (довідка від 06.12.2019 № 10638). З вказаними обставинами позивач не погоджується, у зв`язку з чим звернувся до відповідача з заявою про роз`яснення. За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем зазначено, що включено до складу грошового забезпечення будь яких додаткових видів грошового забезпечення постановою №103 не передбачено, таким чином підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення немає.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - Новикова В.А. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що для перерахунку пенсії з 01.01.2018 враховується три складові грошового забезпечення, а саме: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС України, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплату якої здійснює Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Як вбачається з матеріалів справи, Харківським обласним військовим комісаріатом складено та направлено на адресу ГУПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, до якої включено посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років. На підставі вказаної довідки позивачу з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії.
У зв`язку з з втратою чинності за рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, п.п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України №103. змін до п. 5 і додатку 2 постанови Кабінету міністрів України від 13.02.2008 №45 ОСОБА_1 звернувся з заявою до Харківського обласного військового комісаріату, в якій просив скласти та направити до ГУ ПФ України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 05.03.2019 станом на 01.03.2018 у відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704, з включенням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, льотчик/штурман 1 клас (7% від посадового окладу); надбавки за особливості проходження служби (100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу, премії (90% від посадового окладу) (а.с.19-20).
За результатами розгляду вказаної заяви Харківським обласним військовим комісаріатом направлено на адресу позивача лист від 20.12.2019 №ФХ-11527/4020/всз, в якому зазначено, що Кабінетом Міністрів України змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" щодо порядку та умов проведення перерахунку пенсій, а також до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, не внесено.
Також у вказаному листі зазначено, що списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку грошового забезпечення з посиланням на відповідний нормативний документ, що є підставою для перерахунку пенсій, Харківський обласний військовий комісаріат не отримував. Відповідно, підстав для складання довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на сьогоднішній день немає.
Не погоджуючись із нескладенням довідки без урахування додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся з даним позовом до суду.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч. 3 ст. 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII; постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб"; Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45; Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Суд зазначає, що положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, яка діяла станом на 01.01.2018) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45).
Згідно п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З огляду на викладене, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців, яка набрала чинності з 01.01.2018, що свідчить про те, що з набранням чинності постановою від 30.08.2017 № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45, у редакції, що діяла на момент проведення перерахунку з 01.01.2018, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Отже, на момент виникнення спірних правовідносин чинним законодавством для перерахунку пенсії не передбачалося можливості використовувати інші види грошового забезпечення ніж, передбачені Постановою № 103 та Порядком № 45.
Як вбачається з матеріалів справи, для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови № 103, Харківським обласним військовим комісаріатом станом на 01.03.2018 складено довідку про грошове забезпечення та надіслано її до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області.
Суд зазначає, що вказана довідка була оформлена у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", постанови № 103 та порядку № 45, та містить такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткову надбавку за вислугу років.
Позивачу перераховано розмір пенсії з 01.01.2018 на підставі цієї довідки.
Отже, в поданій Харківським обласним військовим комісаріатом довідці зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 постанови №103.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що Харківський обласний військовий комісаріат, не вказавши у довідці про розмір грошового забезпечення позивача надбавки за кваліфікацію, льотчик/штурман 1 клас (7% від посадового окладу); надбавки за особливості проходження служби (100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу, премії (90% від посадового окладу), діяв у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачені законодавством, а тому не порушив права позивача.
Щодо доводів позивача стосовно рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, оскільки пункти 1, 2 Постанову Кабінету Міністрів "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, суд зазначає, що вказані положення визнані нечинними з 05.03.2019.
Отже, скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, із зазначення додаткових складових грошового забезпечення для обрахунку пенсії станом на 01.03.2018, оскільки на той час був чинний п.5 Порядку № 45 в ред. Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103.
Щодо позовних вимог в частині складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, суд зазначає, що уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України та у місячний строк подають їх останньому. Тобто, відповідач надіслав довідку про грошове забезпечення позивача за запитуваним списком Головного управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. Порядок № 45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до Головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України № 2262-XII.
Водночас, ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
До того ж суд звертає увагу, що позивач просить зобов`язати відповідача видати нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704); премії (у розмірі 100% посадового окладу, на підставні п. 5, п.п 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704).
Водночас, позивач не обґрунтовує конкретні розміри надбавок, які ним фактично не отримувалися, та не враховує, що чинним Порядком № 45 не встановлено механізму визначення відсоткових розмірів додаткових видів грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, про відсутність у відповідача додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 та направлення її до пенсійного органу.
Щодо позовних вимог зобов`язання відповідача скласти нову довідку, суд зазначає, що вказані позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки є похідними від первісних.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справа про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч. 3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення складено 23 квітня 2020 року.
Суддя Мар`єнко Л.М.