
Провадження № 2-о/470/8/20
Справа № 470/245/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2020 року смт. Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Лусти С.А.,
за участю секретаря судового засідання Дячук А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Березнегуватський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
ВСТАНОВИВ:
21 квітня 2020 року заявниця звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
В заяві зазначено, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Новомихайлівка Новотроїцького району Херсонської області де постійно проживала, отримавши паспорт громадянина України. У 2013 році вона закінчила ПТУ № 23 в смт. Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області і здобула професію конторського службовця (бухгалтера) оператора комп`ютерного набору. 15.11.2014 року вона уклала шлюб з громадянином Російської Федерації - ОСОБА_2 , який 30.08.2018 року було розірвано на підставі рішення мирового суді Судової ділянки № 2 Новошахтинського судового району Ростовської області. ІНФОРМАЦІЯ_2 від шлюбу у них народилася донька ОСОБА_3 . Свідоцтво про народження видано відділом запису актів громадянського стану міста Севастополь Управління запису актів громадянського стану міста Севастополя. Однак дане свідоцтво про народження дитини не є чинним на території України, де вона зі своєю донькою проживає, що створює для неї труднощі і зараз, і у майбутньому. 13.08.2019 року її колишній чоловік надав своє погодження на виїзд доньки з автономної Республіки Крим на територію Березнегуватського району Миколаївської області де вона зараз з нею проживає та повертатися знову на окуповану територію не бажає, а на її звернення до органу ЗАГСу у Березнегуватському районі, вона отримала відмову у проведенні державної реєстрації народження доньки, оскільки державна реєстрація народження проводиться на підставі визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує політику у сфері охорони здоров`я, документів, які підтверджують факт народження дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультації, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. На підставі зазначеного, просить встановити факт народження дитини ОСОБА_3 , стать "жіноча", ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження м. Севастополь, Автономної Республіки Крим, Україна, місце реєстрації м. Севастополь Автономної Республіки Крим, Україна, у батьків: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, уродженка с. Новомихайлівка Новотроїцького району Херсонської області, місце реєстрації - АДРЕСА_1 ; батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин Росії, уродженець м. Новошахтинськ Ростовської області, Російська Федерація, місце реєстрації - АДРЕСА_2 .
Представник заявниці в судове засідання не з`явилася, до суду подала заяву про розгляд справи за її відсутності, вимоги викладені у заяві підтримала у повному обсязі, просила суд їх задовольнити (а.с.24).
Представник заінтересованої особи по справі в судове засідання не з`явилася, до суду направила заяву про розгляд справи за її відсутності, проти задоволення заяви не заперечувала. (а.с.25).
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази суд доходить наступного.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно частини 1 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
За частиною 2 статті 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
З матеріалів справи вбачається, що заявниця перебувала у зареєстрованому шлюбі з громадянином Російської Федерації ОСОБА_2 , який 30 серпня 2018 року розірвано на підстав рішення мирового судді судова ділянка № 2 Новошахтинського судового району Ростовської області, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого 13 серпня 2019 року відділом запису актів громадянського стану Адміністрації міста Новошахтинськ Ростовської області (а.с.11).
ІНФОРМАЦІЯ_2 заявниця народила доньку ОСОБА_3 , про що свідчить копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району Севастополя Управління запису актів цивільного стану міста Севастополя та копія обмінної карти пологового будинку від 09 червня 2015 року (а.с.7,12).
Заявниця ОСОБА_1 є громадянкою України, про що свідчить копія її паспорта громадянина України серія НОМЕР_3 , виданий Новотроїцьким РС УДМС України в Херсонській області 23 грудня 2014 року. ( а.с.4-5).
Після розірвання шлюбу з ОСОБА_2 , який є громадянином Російської Федерації, останній надав згоду на виїзд його малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із матір`ю ОСОБА_1 на територію України, що підтверджується згодою серії 61 АА6441393 , яка посвідчена нотаріусом Новошахтинського нотаріального округу Ростовської області та зареєстрована в реєстрі № 61/100-н/61-2019-3-2481. (а.с.13)
Відповідно до частини 1 статті 144 СК України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Згідно статті 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
У відповідності до частини 3 статті 317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
22 січня 2020 року Березнегуватським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), заявниці було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження, через надання нею документа підтверджуючого факт народження дитини виданого на території, де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження (а.с.14).
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по - батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Згідно з пунктом 1 статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі «Закон») від 15 квітня 2014 року сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.
Відповідно до частини 2 статті 9 вказаного вище Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до статті 18 Закону - громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно статті 4 Закону - на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території. Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією, відповідно свідоцтво про народження дитини видане на такій території не є підставою для реєстрації народження на території України.
Статтею 17 Закону - передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі статтею 18 Закону - громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», зокрема статтею 13 та пунктом 2 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, передбачено підстави для проведення державної реєстрації народження дитини. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у вказаному Законі та Правилах, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження.
Оскільки заявниця не має можливості надати для реєстрації народження дитини документи зразка, встановленого законодавством України за проживання на тимчасово окупованій території України, де і народилася її дитина, з метою захисту законних прав та інтересів заявниці як громадянки України та народженої дитини, суд вважає, що заява про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.6-13, 141, 263-265, 317, 354, 430 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
ЗаявуОСОБА_1 , заінтересована особа Березнегуватський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитиниОСОБА_3 , стать "жіноча", ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження м. Севастополь, Автономної Республіки Крим, Україна, місце реєстрації м. Севастополь Автономної Республіки Крим, Україна, у батьків: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, уродженка с. Новомихайлівка Новотроїцького району Херсонської області, місце реєстрації АДРЕСА_1 ; батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин Росії, уродженець м . Новошахтинськ Ростовської області, Російська Федерація, місце реєстрації АДРЕСА_2 .
Допустити негайне виконання рішення у справі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони:
Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована АДРЕСА_1 , фактично проживаюча АДРЕСА_5 , реєстраційний номер картки платника податків НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Березнегуватський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса),адреса Соборно - Миколаївська площа, 1 смт. Березнегувате Березнегуватський район Миколаївська область, код ЕДРПОУ 23403048.
Суддя С.А. Луста