
Провадження №3/760/2383/20
у справі №760/32551/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2020 року суддя Солом`янського районного суд м. Києва Шереметьєва Л. А., при секретарі Шпорі М.М., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України Грабчака П.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , на дату переміщення через митний кордон України та митного оформлення товарів - директор ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ» (код ЄДРПОУ 40114707, 65052, м. Одеса, вул. Педагогічна, 25/48), ідентифікаційний код НОМЕР_1 , за порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України, суддя
В С Т А Н О В И В :
11 жовтня 2018 року відносно ОСОБА_1 , як директора ТОВ» ТК УКРПРОМТОРГ», Київською міською митницею складено протокол про порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України.
За змістом протоколу 31 серпня 2017 року на митну територію України з Туреччини через п/п «Одеський морський торговельний порт» м/п «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС на морському судні «YM INCREMENT» в контейнері ARKU8555388 на адресу
ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ» (код ЄДРПОУ 40114707, 65052, м. Одеса, вул. Педагогічна, 25/48) ввезено товари - «тканина», загальною вагою брутто -
14523,16 кг, кількість місць - 649.
Підставою для переміщення вказаних товарів через митний кордон України були: попередня митна декларація одержувача ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ» від 29 серпня 2017 року № UA100000/2017/858205, а також товаросупровідні документи: коносамент від 18 серпня 2017 року № KTLIST174361, інвойс від 18 серпня 2017 року № IT-UPT/101 з зазначенням вартості товарів - 25960 доларів США.
Після прибуття у зону діяльності Київської міської митниці ДФС, зазначені товари з метою їх випуску були заявлені декларантом ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ» ОСОБА_1 на митному посту «Столичний» за тимчасовою митною декларацією від 2 вересня 2017 року № UA100110/2017/103599.
Разом із вказаною митною декларацією до митниці були надані наступні документи: контракт від 26 липня 2017 року № 2607/17, укладений між компанією «INFORT TRADE LTD» (Office No.515 & 517 A-1 Builiding Ajman Free zone, ОАЕ) та ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ», коносамент від 18.08.2017 № KTLIST174361, інвойс від 18 серпня 2017 року № IT-UPT/101 (25960 доларів США), інвойс від 02 вересня 2017 року № IT-UPT/101/1 з зазначенням вартості товарів - 30866,44 доларів США та інші необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в графі 44 вказаної митної декларації.
Відповідно до листа компанії «INFORT TRADE LTD» від 02 вересня 2017 року в інвойсі від 18 серпня 2017 року № IT-UPT/101 дані зазначені некоректно.
У зв`язку з цим вислано інвойс від 02 вересня 2017 року № IT-UPT/101/1 з внесеними корективами.
Таким чином, у графі 22 МД № UA100110/2017/103599 задекларовано загальну суму 30866,44 доларів США за інвойсом від 02 вересня 2017 року № IT-UPT/101/1, який не надавався під час перетину зазначеним вантажем митного кордону України.
22 січня 2018 року було направлено запит до митних органів Турецької Республіки (вих. № 1080/5/99-99-20-02-01-16) з метою перевірки законності ввезення на митну територію України вказаного товару, одержувачем яких виступало ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ».
17 вересня 2018 року до Київської міської митниці ДФС надійшла відповідь від митних органів Турецької Республіки (лист Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії ДФС від 12 вересня 2018 року № 28330/7/99-99-20-02-01-17, до яких було додано документів: експортна декларація від 08 серпня 2017 року № 17343100EX163582, інвойс від 07 серпня 2017 року
№ DEX2017000000189, доручення від 05.01.2017 № 00419.
Під час співставлення відомостей, зазначених в експортній декларації від 08.08.2017 № 17343100EX163582 та інвойсі від 07 серпня 2017 року № DEX2017000000189, з даними, заявленими у митній декларації від 02 вересня 2017 року № UA100110/2017/103599, встановлено відповідність щодо опису, кількості місць, ваги брутто товарів, номера контейнера.
Відмінність встановлено щодо вартості та продавця / одержувача товарів.
Відповідно до експортної декларації від 08 серпня 2017 року № 17343100EX163582 та інвойсу від 07 серпня 2017 року № DEX2017000000189 загальна вартість вказаних товарів становить 64628,06 доларів США.
Таким чином, митний орган вважає, що товари - «тканина», загальною вагою брутто 14523,16 кг, та загальною вартістю 64628,06 доларів США, що згідно з курсом НБУ станом на дату переміщення товарів через митний кордон України (31.08.2017) складає 1653156,11 грн., були переміщені через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товарів.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Відповідно до інформації з бази даних «Податковий блок» на момент переміщення (31.08.2017) вказаних товарів через митний кордон України,
ОСОБА_1 був керівником ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ».
Таким чином, митний орган вважає, що дії директора ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ» ОСОБА_1 призвели до переміщення товарів загальною вартістю 1 653 156,11 гр. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товарів.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого
ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Відповідно до матеріалів справи, безпосередні предмети порушення митних правил не вилучались та були випущені у вільний обіг, вартість предметів становить 1 653 156,11 гр.
Заслухавши представника митного органу, представника особи, відносно якої складено протокол, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про закриття провадження в справі, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи МК чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Частиною першою статті 483 МК України передбачено відповідальність особи за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару, згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
У цьому розумінні переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю може бути вчинено одним із способів, перелічених у ст. 483 МК України.
Таким чином, основним безпосереднім об`єктом є встановлений порядок переміщення товарів та ТЗ через митний кордон України.
Об`єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Необхідно враховувати, що підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон.
Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 03 червня 2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержувача, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо не відповідають дійсності.
Суб`єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Встановлено, що 31 серпня 2017 року на митну територію України з Туреччини через п/п «Одеський морський торговельний порт» м/п «Одеса-центральний» Одеської митниці ДФС на морському судні «YM INCREMENT» в контейнері ARKU8555388 на адресу ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ» (код ЄДРПОУ 40114707, 65052, м. Одеса, вул. Педагогічна, 25/48) ввезено товари - «тканина», загальною вагою брутто -
14523,16 кг, кількість місць - 649.
Підставою для переміщення вказаних товарів через митний кордон України були: попередня митна декларація одержувача ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ» від 29 серпня 2017 року № UA100000/2017/858205, а також товаросупровідні документи: коносамент від 18 серпня 2017 року № KTLIST174361, інвойс від 18 серпня 2017 року № IT-UPT/101 з зазначенням вартості товарів - 25960 доларів США.
Після прибуття у зону діяльності Київської міської митниці ДФС, зазначені товари з метою їх випуску були заявлені декларантом ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ»
ОСОБА_1 на митному посту «Столичний» за тимчасовою митною декларацією від 2 вересня 2017 року № UA100110/2017/103599.
Разом із вказаною митною декларацією до митниці були надані наступні документи: контракт від 26 липня 2017 року № 2607/17, укладений між компанією «INFORT TRADE LTD» (Office No.515 & 517 A-1 Builiding Ajman Free zone, ОАЕ) та ТОВ «ТК УКРПРОМТОРГ», коносамент від 18.08.2017 № KTLIST174361, інвойс від 18 серпня 2017 року № IT-UPT/101 (25960 доларів США), інвойс від 02 вересня 2017 року № IT-UPT/101/1 з зазначенням вартості товарів - 30866,44 доларів США та інші необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в графі 44 вказаної митної декларації.
Відповідно до листа компанії «INFORT TRADE LTD» від 02 вересня 2017 року в інвойсі від 18 серпня 2017 року № IT-UPT/101 дані зазначені некоректно. У зв`язку з цим вислано інвойс від 02 вересня 2017 року № IT-UPT/101/1 з внесеними корективами.
На запит Державної фіскальної служби України від 22 січня 2018 року митним органом Турецької Республіки були надані документи: експортна декларація від 08 серпня 2017 року № 17343100EX163582, інвойс від 07 серпня 2017 року
№ DEX2017000000189, доручення від 05.01.2017 № 00419.
Вказані документи викладені іноземною мовою, без перекладу.
В матеріалах справи міститься Довідка про переклад основних граф експортної декларації, наданої митними органами Турецької Республіки, з якої вбачається, що експортером товару є: Компанія «DSD DERI SAN.TIS.AS», одержувачем: ТОВ`УКРІНВЕСТ ЛТД» / Одеса/.
/ а.с.22 - 29 /
Постановою Солом`янського районного суду м. Києва від 12 квітня 2019 року ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, а провадженні в справі було закрито на підставі п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з закінченням строків, передбачених ч.2 ст. 467 МК України.
Постановою Київського апеляційного суду від 19 вересня 2019 року вказана постанова була скасована, матеріали справи направлено до митниці для проведення додаткової перевірки з метою належної перевірки обставин виявленого факту відмінності у товаросупровідних документах щодо вартості та продавця/одержувача товарів.
З заперечень ОСОБА_1 , наявних у матеріалах справи, вбачається, що ТОВ`ТК УКРПРОМТОРГ» за документами, приведеними в протоколі, отримало товар від Компанії «INFORT TRADE LTD» на підставі укладеного контракту.
В свою чергу, в листі митних органів Турецької Республік, який став підставою для сладання протоколу про порушення митних правил, приведена інформація про поставку товару від Компанії «DSD DERI SAN.TIS.AS" до ТОВ`УКРІНВЕСТ».
В той же час, будь-яких ділових зв`язків як з ТОВ`УКРІНВЕСТ», так і з Компанією «DSD DERI SAN.TIS.AS" ТОВ» ТК УКРПРОМТОРГ» не має.
З матеріалів справи вбачається, що після її повернення до суду після додаткової перевірки на виконання постанови Київського апеляційного суду, постанова суду виконана не була, будь-яких дій, направлених на її виконання, митним органом вчинено не було.
Справа була повернута до суду лише з доводами митного органу в порядку ч.3 ст.501 МК України, в яких викладено обставини, приведені в протоколі про порушення митних правил, і які підлягали перевірці відповідно до постанови Київського апеляційного суду від 19 вересня 2019 року.
Даних обставин представник митного органу в судовому засіданні не заперечував.
Будь-яких доказів, які б давали підстави для висновку про порушення ОСОБА_1 митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, митний орган не надав.
Доказів, які б свідчили про те, що надіслані митними органами Турецької Республіки документи мають відношення до поставки товару Компанією «INFORT TRADE LTD» на адресу ТОВ» ТК УКРПРОМТОРГ», митне оформлення якого здійснював ОСОБА_1 , митний орган суду також не надав.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене вище, та враховуючи, що всі сумніви мають трактуватися на користь особи, яка притягується до відповідальності, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, а тому провадження в справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 1,8, 245, 247, 251-252, 265, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 3, 458, 465, 467, 483, 487-488, 491,495, 522,527 Митного кодексу України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 483 МК України закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Л.А. Шереметьєва