
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2020 року Справа № 913/81/20
Господарський суд Луганської області у складі судді Масловського С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали позовної заяви без номеру та без дати
за позовом Хмельницького міського центру зайнятості (вул. Пилипчука, 17/1, м. Хмельницький, 29000)
до Головного управління ДФС у Луганській області (вул. Енергетиків, 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400)
про стягнення 46629 грн 46 коп.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Хмельницький міський центр зайнятості звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою без номеру та без дати до Головного управління ДФС у Луганській області про стягнення 46629 грн 46 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за час перебування громадянина ОСОБА_1 на обліку в центрі зайнятості до поновлення на роботі за рішенням суду, останній отримав допомогу по безробіттю в розмірі 46629 грн 46 коп.
На підставі ст.35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплачена допомога, підлягає утриманню з відповідача, оскільки наказом Головного управління ДФС у Луганській області №882-о від 29.10.2019 громадянина ОСОБА_1 поновлено на посаді заступника начальника управління - начальника першого відділу управління внутрішньої безпеки територіальних органів ДФС у Луганській області Головного управління ДФС у Луганській області з 26.03.2019.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 17.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін (без проведення судового засідання).
12.03.2020 від відповідача до Господарського суду Луганської області надійшов відзив б/н б/д, згідно з яким останній заперечує проти вимог позивача та просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Відповідач зазначив, що ОСОБА_1 перебуваючи на обліку в Хмельницькому міському центрі зайнятості як безробітний, в ході розгляду судової справи за його позовом, зокрема, про стягнення середньомісячного грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, не повідомив суд про отримання ним допомоги по безробіттю, хоча зобов`язаний був це зробити, оскільки таке замовчування призводить до подвійного стягнення з ГУ ДФС у Луганській області державних коштів, а відтак, до подвійної відповідальності, що суперечить приписам ст. 61 Конституції України.
Таким чином, відповідач зазначає, що ОСОБА_1 , порушуючи обов`язки, передбачені ст. 36 Закону № 1533, ввів в оману суд, приховавши факт отримання допомоги з центру зайнятості, внаслідок чого при присудженні судом оплати за час вимушеного прогулу не було враховано виплаченої допомоги по безробіттю, що призводить до подвійного стягнення коштів з державного бюджету, а саме одночасної виплати допомоги по безробіттю та виплати за вимушений прогул.
25.03.2020 від позивача до Господарського суду Луганської області надійшла відповідь на відзив від 17.03.2020 №23-02/442, в якому останній не погоджується з доводами відповідача, оскільки згідно п.п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
02.11.2019 ОСОБА_1 подав до Хмельницького міського центру зайнятості заяву про припинення його реєстрації, копію рішення Хмельницького окружного адміністративного суду №560/1525/19 від 20.06.2019 та копію Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 про поновлення його на посаді заступника начальника управління - начальника першого відділу управління внутрішньої безпеки територіальних органів ДФС у Луганській області Головного управління ДФС у Луганській області.
Відповідно до ч.4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Луганської області, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 19.10.2017 № 2519-0 «Про призначення працівників податкової міліції» Барановського М.В. було призначено 06.11.2017 на посаду заступника начальника управління - начальника першого відділу управління внутрішньої безпеки територіальних органів ДФС у Луганській області Головного управління ДФС у Луганській області.
Згідно з наказами Державної фіскальної служби України від 15.03.2019 № 82-ос «Про звільнення ОСОБА_1 » та Головного управління ДФС у Луганській області від 25.03.2019 № 117-о «Про звільнення ОСОБА_1 » Барановського М.В. було звільнено з посади податкової міліції Державної фіскальної служби України у запас (з постановкою на військовий облік) за пп. «г» пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі).
18.04.2019 до Хмельницького міського центру зайнятості звернувся Барановський Максим Володимирович, 01.06.1983 року народження , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з заявою про надання (поновлення) статусу безробітного.
У відповідності до персональної картки № НОМЕР_1 Хмельницького міського центру зайнятості було зареєстровано як безробітного ОСОБА_1 , інформація про останній вид зайнятості: Головне управління ДФС у Луганській області, професія/посада начальник відділу, дата припинення останнього виду зайнятості - 25.03.2019, дата надання статусу безробітного - 18.04.2019.
За період перебування на обліку в центрі зайнятості з 18.04.2019 по 24.10.2019 ОСОБА_1 отримав 46629,46 грн допомоги по безробіттю, що підтверджується довідкою про виплачене матеріальне забезпечення.
Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.06.2019 у справі №560/1525/19 визнано протиправним та скасовано наказ №82-ос від 15.03.2019 року про звільнення підполковника податкової міліції - заступника начальника управління - начальника першого відділу управління внутрішньої безпеки територіальних органів ДФС у Луганській області Головного управління ДФС у Луганський області Барановського М.В. за пп. «г» (через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі) п.64 Положення про проходження служби рядовим начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Визнано протиправним та скасовано наказ №117-о від 25.03.2019 року про звільнення з посади та податкової міліції Державної фіскальної служби України 25 березня 2019 року в запас (з постановкою на військовий облік) за п.64 «г» (через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі) підполковника податкової міліції Барановського М.В., заступника начальника управління - начальника першого відділу управління внутрішньої безпеки територіальних органів ДФС у Луганській області Головного управління ДФС у Луганський області.
Поновлено підполковника податкової міліції Барановського М.В. на посаді заступника начальника управління - начальника першого відділу управління внутрішньої безпеки територіальних органів ДФС у Луганській області Головного управління ДФС у Луганський області.
Стягнуто з Головного управління ДФС у Луганській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 26 березня 2019 року по 20 червня 2019 року в сумі 38047 ( тридцять вісім тисяч сорок сім) грн.
Допущено до негайного виконання поновлення на посаді ОСОБА_1 з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 у справі №560/1525/19 апеляційні скарги Головного управління ДФС у Луганській області та Державної фіскальної служби України задоволено частково. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 червня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області, Державної фіскальної служби України про визнання незаконними та скасування наказів, зобов`язання вчинити дії змінено. Абзац п`ятий резолютивної частини рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 червня 2019 року у справі № 560/1525/19 викладено в наступній редакції: «Стягнути з Головного управління ДФС у Луганській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 26 березня 2019 року по 20 червня 2019 року в сумі 19199 грн. (дев`ятнадцять тисяч сто дев`яносто дев`ять гривень) з відрахуванням встановлених законом податків та інших обов`язкових платежів».
В решті рішення залишено без змін.
Наказом Головного управління ДФС у Луганській області "Про оголошення наказу" за №882-О від 29.10.2019 скасовано наказ Головного управління ДФС у Луганській області від 25.03.2019 №117-о "Про звільнення ОСОБА_1 ", поновлено підполковника податкової міліції Барановського Максима Володимировича на службі на посаді начальника управління - начальника першого відділу управління внутрішньої безпеки територіальних органів ДФС у Луганській області Головного управління ДФС у Луганській області з 26.03.2019
Наказом Хмельницького міського центру зайнятості від 07.11.2019 №НТ191107 "Про припинення виплати допомоги по безробіттю" прийнято рішення у зв`язку з припиненням реєстрації безробітного відповідно до п.1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення", п.1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", у зв`язку з поновленням на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили відповідно до пп.2 п1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення", пп2 п1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та пп2 п1 частини V Порядку надання допомоги по безробіттю, утому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності припинено виплати допомоги по безробіттю з 25.10.2019.
Наказом Хмельницького міського центру зайнятості від 08.11.2019 №НТ191108 "Про повернення коштів за рахунок роботодавця" прийнято рішення з 25.04.2019 повернути кошти за рахунок роботодавця у встановленому порядку відповідно до абз. 2 п.4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Наказом Хмельницького міського центру зайнятості від 13.11.2019 №231 прийнято рішення про вжиття заходів щодо повернення коштів виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 у сумі 46629,46 грн з Головного управління ДФС у Луганській області.
Позивач звернувся до відповідача з претензією від 13.11.2019 №23-02/2081 з вимогою протягом 15 днів з дня отримання даної претензії перерахувати грошові кошти в розмірі 46629,46 грн, які отримав ОСОБА_1 від позивача, перебуваючи на обліку як безробітний.
Листом від 13.12.2019 №8295/9/12-32-05-00-14 Головне управління ДФС у Луганській області повідомило позивача про залишення претензії від 13.11.2019 №23-02/2018 про повернення грошових коштів без задоволення.
Відповідно до довідки б/н б/д Хмельницього міського центру зайнятості допомога по безробіттю виплачувалася громадянину ОСОБА_1 з 18.04.2019 по 24.10.2019 та складає 46629,46 грн.
Претензія була залишена без задоволення, у зв`язку з чим позивач звернувся з позовом до суду.
Відповідач заперечує проти доводів позивача з підстав викладених у відзиві на позов.
На час розгляду справи суду доказів перерахування коштів в сумі 46629,46 грн на користь позивача відповідачем не надано.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України від 02.03.2000 № 1533-III "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно преамбули Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи. Право на забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону має також молодь, яка закінчила або припинила навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце у разі реєстрації в установленому порядку відповідних осіб як безробітних. (ч.ч. 1, 2 ст. 6 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття").
Статтею 7 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено такий вид забезпечення безробітного як допомога по безробіттю.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України від 05.07.2012 № 5067-VI "Про зайнятість населення" статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України від 05.07.2012 № 5067-VI "Про зайнятість населення" статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
У відповідності до приписів ч. 1 ст. 22 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Частиною 3 ст. 22 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього Закону.
Відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття має право стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу.
Відповідно до правової позиції, викладеної в постановах Верховного Суду від 12.06.2018 у справі № 914/2087/17, від 06.07.2018 у справі № 921/220/17-г/16, від 09.07.2018 у справі №914/1875/17, в яких зазначено, що положеннями ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що саме судове рішення про поновлення на роботі може бути правовою підставою для стягнення з працедавця суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному.
Так, у постанові Верховного Суду від 06.07.2018 № 921/220/17-г/16 судом зроблено висновок, що обов`язок роботодавця відшкодувати Фонду загальнообов`язкового державного страхування України на випадок безробіття вартість соціальних послуг, наданих безробітному, в разі поновлення його на роботі за рішенням суду виникає у тому випадку, якщо невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю потягло за собою незаконне звільнення з роботи застрахованої особи і саме через цю подію така особа втратила заробітну плату і була вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати.
Як встановлено судом, наказами ДФС України від 15.03.2019 № 82-ос «Про звільнення ОСОБА_1 » та ГУ ДФС у Луганській області від 25.03.2019 № 117-0 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 було звільнено з посади податкової міліції Державної фіскальної служби України у запас (з постановкою на військовий облік) за пп. «г» пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі).
З матеріалів справи вбачається, що 18.04.2019 ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного, де і був зареєстрований 18.04.2019 з відкриттям персональної картки № НОМЕР_1 .
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.06.2019 у справі №560/1525/19 визнано протиправним та скасовано наказ №82-ос від 15.03.2019 року про звільнення підполковника податкової міліції - заступника начальника управління - начальника першого відділу управління внутрішньої безпеки територіальних органів ДФС у Луганській області Головного управління ДФС у Луганський області Барановського М.В. за пп. «г» (через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі) п.64 Положення про проходження служби рядовим начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Визнано протиправним та скасовано наказ №117-о від 25.03.2019 року про звільнення з посади та податкової міліції Державної фіскальної служби України 25 березня 2019 року в запас (з постановкою на військовий облік) за п.64 «г» (через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі) підполковника податкової міліції Барановського М.В. , заступника начальника управління - начальника першого відділу управління внутрішньої безпеки територіальних органів ДФС у Луганській області Головного управління ДФС у Луганський області.
Поновлено підполковника податкової міліції Барановського М.В. на посаді заступника начальника управління - начальника першого відділу управління внутрішньої безпеки територіальних органів ДФС у Луганській області Головного управління ДФС у Луганський області.
Стягнуто з Головного управління ДФС у Луганській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 26 березня 2019 року по 20 червня 2019 року в сумі 38047 ( тридцять вісім тисяч сорок сім) грн.
Допущено до негайного виконання поновлення на посаді ОСОБА_1 з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 у справі №560/1525/19 апеляційні скарги Головного управління ДФС у Луганській області та Державної фіскальної служби України задоволено частково. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 червня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області, Державної фіскальної служби України про визнання незаконними та скасування наказів, зобов`язання вчинити дії змінено. Абзац п`ятий резолютивної частини рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 червня 2019 року у справі № 560/1525/19 викладено в наступній редакції:
«Стягнути з Головного управління ДФС у Луганській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 26 березня 2019 року по 20 червня 2019 року в сумі 19199 грн. (дев`ятнадцять тисяч сто дев`яносто дев`ять гривень) з відрахуванням встановлених законом податків та інших обов`язкових платежів».
В решті рішення залишено без змін.
Як вбачається з довідки б/н б/д Хмельницього міського центру зайнятості допомога по безробіттю виплачувалася громадянину ОСОБА_1 з 18.04.2019 по 24.10.2019 та складає 46629,46 грн.
На час розгляду справи доказів перерахування коштів в сумі 46629,46 грн на користь Хмельницького міського центру зайнятості відповідачем не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимога Хмельницького міського центру зайнятості про стягнення з Головного управління ДФС у Луганській області грошових коштів в сумі 46629,46 грн (матеріальне забезпечення на випадок безробіття), яка виплачена ОСОБА_1 під час перебування на обліку в центрі зайнятості у період з 18.04.2019 по 24.10.2019, як безробітному, є законною, обґрунтованою, доведеною належними та допустимими доказами, та такою, що підлягає задоволенню повністю.
Доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву судом до уваги не приймаються, адже відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати у розмірі 2102,00 грн покладаються на відповідача.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 129, ч. 9 ст. 165, ст.ст. 232-233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Головного управління ДФС у Луганській області на користь Хмельницького міського центру зайнятості грошові кошти в сумі 46629 грн 46 коп.
3. Стягнути з Головного управління ДФС у Луганській області на користь Хмельницького міського центру зайнятості витрати по оплаті судового збору в сумі 2102 грн 00 коп.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному пп.17.5 п.17 ч.1 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Позивач: Хмельницький міський центр зайнятості (29000, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, будинок 17/1, ідентифікаційний код 14169903)
Відповідач: Головне управління ДФС у Луганській області (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, ідентифікаційний код 39591445)
Повний текст рішення складено та підписано 22.04.2020.
Суддя С.В. Масловський