
Справа № 367/2459/20
Провадження по справі № 1-кс/367/505/2020
У Х В А Л А
Іменем України
про відмову у відкритті провадження
22 квітня 2020 року слідчий суддя Ірпінського міського суду Київської області Саранюк Л.П. ознайомившись з клопотанням адвоката Бузанова Дмитра Вікторовича в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 щодо захисту прав людини в порядку ст.206 КПК України,-
в с т а н о в и в :
До Ірпінського міського суду Київської області надійшло клопотання Бузанова Дмитра Вікторовича в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 щодо захисту прав людини в порядку ст.206 КПК України. За змістом поданого клопотання заявник просить суд постановити ухвалу, якою негайно доставити неповнолітню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до слідчого судді для з`ясування підстав позбавлення свободи. Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка знаходиться в обсерваторі за адресою: АДРЕСА_1 Виконання ухвали покласти на Ірпінський відділ поліції ГУНП в Київській області.
Заявник обґрунтовує клопотання тим, що ОСОБА_1 10.04.2020, в`їзджаючи з ОАЕ гуманітарним рейсом авіакомпанії «Etihad» Абу-Дабі - Київ (EY9914), перетнула кордон України. Проти її волі, через примус державним службових осіб з введенням її в оману щодо умов перебування в обсервації з неї було отримано письмову Заяву «Інформованої добровільної згоди на проведення обсервації та спостереження за станом здоров`я діагностики та лікування» та поміщено на обсервацію до АДРЕСА_1. У вказаному ДП «Санаторій «Україна» вона перебуває проти її волі, без батьків по теперішній час.
Суд, дослідивши подане клопотання вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження з наступних підстав.
Частиною 2 ст. 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та порядку, встановлених законом.
Так, відповідно до вимог п. п. 3, 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
Тримання під вартою (попереднє ув`язнення, арешт) є винятковим запобіжним заходом, який полягає в позбавленні волі особи на час досудового слідства, провадження в суді першої інстанції (зокрема, в перервах між судовими засіданнями), звернення вироку до виконання після його ухвалення (а так само на час апеляційного провадження).
Затримання - це короткочасне (до 36 годин) утримання підозрюваного обвинуваченого під вартою, щоб забезпечити його можливість постати перед слідчим суддею, судом для вирішення питання про обрання запобіжного заходу.
Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» обсервація - перебування особи, стосовно якої є ризик поширення інфекційної хвороби, в обсерваторі з метою її обстеження та здійснення медичного нагляду за нею. Обсерватор - спеціалізований заклад, призначений для перебування осіб, які підлягають обсервації, їх обстеження та здійснення медичного нагляду за ними.
Згідно ст. 31 Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» у разі встановлення карантину на час його дії та відповідно до потреби органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування утворюють на території карантину тимчасові заклади охорони здоров`я (спеціалізовані шпиталі), обсерватори.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211» від 2 квітня 2020 р. № 255, установлено з 12 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 р. на всій території України карантин.
Згідно п. 5. Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211» від 2 квітня 2020 р. № 255, установлено, що обов`язковій госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів), які визначаються обласними, Київською міською державними адміністраціями, підлягають:
- особи, які здійснюють перетин державного кордону (крім осіб, які є працівниками дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей; водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, членів екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті із хворою на COVID-19 особою).
Строк обсервації становить 14 днів.
Діти, які не досягли 12 років, підлягають госпіталізації до обсерватора (ізолятора) разом з одним із батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, інших осіб відповідно до закону.
З поданого клопотання встановлено, що на даний час неповнолітній ОСОБА_1 виповнилось 17 років.
Відповідно до п. 6. Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211» від 2 квітня 2020 р. № 255, установлено, що Національна поліція здійснює супроводження транспортних засобів, а також аварійно-рятувальної та іншої спеціальної техніки під час транспортування організованих груп людей (більше ніж 40 осіб) до обсерваторів (ізоляторів).
Згідно з ч.1 ст.206 Кримінального процесуального кодексу України кожен слідчий суддя суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться особа, яка тримається під вартою, має право постановити ухвалу, якою зобов`язати будь-який орган державної влади чи службову особу забезпечити додержання прав такої особи.
За ч.2 ст.206 КПК України, яка встановлює загальні обов`язки судді щодо захисту прав людини визначено, що якщо слідчий суддя отримує з будь-яких джерел відомості, які створюють обґрунтовану підозру, що в межах територіальної юрисдикції суду знаходиться особа, позбавлена свободи за відсутності судового рішення, яке набрало законної сили, або не звільнена з-під варти після внесення застави в установленому цим Кодексом порядку, він зобов`язаний постановити ухвалу, якою має зобов`язати будь-який орган державної влади чи службову особу, під вартою яких тримається особа, негайно доставити цю особу до слідчого судді для з`ясування підстав позбавлення свободи.
Відповідно до ч. 3 ст. 206 КПК України слідчий суддя зобов`язаний звільнити позбавлену свободи особу, якщо орган державної влади чи службова особа, під вартою яких тримається ця особа, не надасть судове рішення, яке набрало законної сили, або не доведе наявність інших правових підстав для позбавлення свободи особи.
Отже, законодавець визначає, що постановлення слідчим суддею ухвали щодо негайної доставки до нього особи, яка позбавлена свободи, здійснюється лише в тому разі, якщо отримані слідчим суддею відомості створять у нього обґрунтовану підозру про те, що в межах територіальної юрисдикції суду знаходиться особа, позбавлена свободи за відсутності правових підстав для такого позбавлення.
Однак, слідчому судді заявником до поданого клопотання не додано жодного доказу на підтвердження вказаних ним обставин справи, що дають обґрунтовану підозру про те, що в межах територіальної юрисдикції суду знаходиться особа, позбавлена свободи за відсутності правових підстав для такого позбавлення.
Частиною 6 ст. 9 КПК України встановлено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу, зокрема, принцип диспозитивності.
У свою чергу, згідно зі ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. При цьому, слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень цим Кодексом.
Права та обов`язки учасників кримінально-процесуальних відносин передбачені спеціальним кодифікованим актом законодавства - Кримінально-процесуальним кодексом України, який регулює правовідносини з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності прокуратури, органів дізнання та попереднього слідства.
Тобто ст. 206 КПК України передбачено захист прав людини,яка незаконно затримана чи утримується під вартою без рішення суду.
Зі змісту клопотання вбачається, що ОСОБА_1 не перебуває під вартою, а з 10.04.2020 р перебуває в ДП «Санаторій Україна» на обсервації у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11 березня 2020 р. із змінами, внесеними постановою № 255 від 02.04.2020р.
Із обставин викладених в клопотанні слідує, що адвокат Бузанов Дмитро Вікторович оскаржує незаконні дії працівників поліції та неналежні умови утримання під час обсервації, що, в свою чергу, може оскаржуватись в порядку КАС України чи ЦПК України.
Згідно ч. 4 ст. 304 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у відкритті провадження лише у разі, якщо скарга подана на рішення, дію чи бездіяльність слідчого, прокурора, що не підлягають оскарженню.
З урахуванням викладеного, слідчий суддя приходить до переконання, що у відкритті провадження за поданим клопотанням слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.303,304,395 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в :
У відкритті провадження за клопотанням адвоката Бузанова Дмитра Вікторовича в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 щодо захисту прав людини в порядку ст.206 КПК України - відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя: Л. П. Саранюк