
Справа № 560/988/20
РІШЕННЯ
іменем України
22 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області в якому просить:
1.Визнати протиправним та скасувати рішення № 0047495506 від 20.11.2019 року видане Славутським управлінням ГУ ДПС у Хмельницькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
2. Судові витрати в розмірі 840 гривень 80 копійок , що складаються зі сплати 840, 80 грн. судового збору стягнути з відповідача по справі.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що є особою, яка проводить незалежну професійну діяльність, а саме нотаріальну діяльність, що підтверджується довідкою (Форма №4-ОПП) про взяття на облік платника податків №43 від 26.01.2011 виданою Славутською об`єднаною ДПІ та реєстраційного посвідчення №41 про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності від 25.07.2002. 22 листопада 2019 року отримала від відповідача вимогу про сплату боргу (недоїмки) № 0047495506 від 20.11.2019 року згідно якої рахується борг по сплаті єдиного соціального внеску на загальну суму 4816,69 грн. Посадові особи відповідача нарахували повторну сплату єдиного соціального внеску як особі, яка має свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, однак позивач в повному обсязі сплачував єдиний соціальний внесок як фізична особа - підприємець.
Ухвалою суду від 21.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
20.03.2020 до суду відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно з яким просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 порушено терміни сплати єдиного внеску, то відповідності до ч. 10, ч. 11, ч. 14 ст. 25 Закону України 2464 та пп. 2 п. 2 Розділу V Інструкції № 449 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області 20.11.2019 року прийняте рішення № 0047495506 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені: несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 4816,69грн. (в т.ч.: штрафні санкції на суму 4676,40грн. та пеня в сук 140,29грн.), яке отримано особисто позивачем 22.11.2019. Вважає, що рішення про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені через несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20.11.2019 №0047495506, прийняте ГУ ДПС у Хмельницькій області є таким, що прийняте відповідності до норм чинного законодавства України та є правомірним.
Представник відповідача звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 21.04.2020 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи у порядку загального позовного провадження - відмовлено.
Суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 є особою, яка проводить незалежну професійну діяльність, а саме нотаріальну діяльність, що підтверджується довідкою (Форма №4- ОПП) про взяття на облік платника податків №43 від 26.01.2011 виданою Славутською об`єднаною ДПІ та реєстраційного посвідчення №41 про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності від 25.07.2002, виданим Хмельницьким обласним управлінням юстиції.
20 листопада 2019 року начальником Славутського управління ГУ ДПС у Хмельницькій області В. Яремчуком на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне зціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування виніс рішення №0047495506 від 20.11.2019 (далі Рішення №1) про застосування до ОСОБА_1 штрафу у розмірі 4676 рн 40 коп., та нарахування пені у розмірі 140 грн 29 копійок (0,1% суми недоїмки) за період з 03.05.2019 року по 08.05.2019 року. Вказане рішення було отримано 2 листопада 2019.
Вважає оскаржувану рішення протиправним та такою, що підлягає скасуванню, а тому звернулась до суду з вказаними позовними вимогами.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування .
Згідно з пунктами 4, 5 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Законодавець розмежовує платників єдиного внеску на фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Відтак, фізична особа-підприємець та особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, є різними платниками єдиного внеску.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 2464-VI, облік осіб, зазначених у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом.
Взяття на облік осіб, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Взяття на облік платників єдиного внеску, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів з внесенням відповідних відомостей до реєстру застрахованих осіб (частина друга статті 5 Закону № 2464-VI).
Відповідно до статті 5 Закону № 2464-VI та інших нормативно-правових актів розроблено Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24 листопада 2014 року № 1162, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 грудня 2014 року за № 1553/26330, (далі - Порядок № 1162).
Згідно пункту 3 розділу ІІ Порядку № 1162, дані про взяття на облік платників єдиного внеску в порядку інформаційної взаємодії передаються державному реєстратору в день взяття їх на облік за місцезнаходженням чи місцем проживання із зазначенням: дати взяття на облік, найменування та коду за ЄДРПОУ контролюючого органу, в якому такого платника взято на облік, реєстраційного номера платника єдиного внеску.
Взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб-підприємців, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, як платників єдиного внеску підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755-IV) (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 1162).
Судом встановлено, що позивач як фізична особа-підприємець з 16.01.2017 перебуває на обліку в контролюючому органі, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
Розділом ІІІ Порядку № 1162 встановлено порядок взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №1162, взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою № 12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку №1162 платники єдиного внеску, зазначені в пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, подають заяву за формою № 1-ЄСВ (додаток 1) протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності
Платникам єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, контролюючим органом наступного робочого дня з дня взяття на облік безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку (пункт 3 розділу ІІІ Порядку №1162).
Відтак, взяття контролюючим органом на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється виключно за заявою такої особи за формою № 1-ЄСВ. Взяття на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, контролюючим органом за власною ініціативою шляхом встановлення "ознаки незалежної професійної діяльності" Порядок №1162 не передбачає.
Суд встановив, що позивач після отримання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, документів для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність не подав Натомість відповідач самостійно встановив позивачу як фізичній особі-підприємцю ознаку незалежної професійної діяльності, що не узгоджується з нормами Порядку №1162, якими визначена процедура взяття на облік платників єдиного внеску.
Щодо внесення відомостей про платника єдиного внеску до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до абзац. 3 ч. 1 ст. 20 Закону № 2464-VI, реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов`язкового державного соціального страхування
Відомості про фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, подаються безпосередньо зазначеними особами (абзац третій частини другої статті 20 Закону № 2464-VI).
Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, визначено порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.
Пунктом 1 розділу ІІІ Положення № 10-1, визначено, що з метою забезпечення обробки інформації в Реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення № 10-1, облікова картка відкривається у разі, зокрема, надходження у складі звітності відомостей про суми нарахованого доходу та єдиного внеску фізичних осіб-підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; в інших випадках, передбачених Законом.
Дослідивши матеріали адміністративної справи суд приходить до висновку про відсутність повноважень у контролюючого органу за власною ініціативою без наявності звітності позивача вносити зміни (подавати інформацію до ПФУ щодо змін) до облікової картки платника єдиного внеску шляхом встановлення «ознаки незалежної професійної діяльності» та відповідно нараховувати єдиний внесок у розмірі мінімального страхового внеску на місяць, як граничний мінімальний внесок для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Дана справа відповідає ознакам зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм викладених у рішенні Верховного Суду по справі №520/3939/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/10/19).
Постановою від 04.12.2019 Велика Палата Верховного суду зазначене рішення залишила без змін.
Суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №520/3939/19.
Відповідно до п. 1, 24 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» №2346-111 переказ коштів - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі.
Згідно з и. 1 32 ст. 1 Закону Жа 2346 - III платник - особа, з рахунка якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання/формування документа на переказ готівки разом, із відповідною сумою коштів.
Відповідно до п. 1 22 ст. 1 Закону операційний час - частина операційного дня банку або іншої установи - учасника платіжної системи, протягом якої приймаються документи на переказ і документа на відкликання, що мають бути оброблені, передані та виконані цим банком протягом цього ж робочого дня. Тривалість операційного часу встановлюється банком або іншою установою - учасником платіжної системи самостійно та закріплюється в їх внутрішніх нормативних актах.
Згідно з п. 8.1 ст.8 Закону банк зобов`язаний виконати доручення клієнта, Що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день І його надходження.
У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов`язаний, виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.
Відповідно до п. 24. З ст. 24 Закону при використанні документа на переказ і готівки ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття до виконання банком \ або іншою установою - учасником платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою I коштів у готівковій формі. Прийняття документа на переказ готівки до виконання засвідчується підписом уповноваженої особи банку або іншої установи - учасника платіжної системи: чи відповідним чином оформленою квитанцією.
Верховним Судом в постанові від 03.04.2018 року у справі № 809/3851/15 викладено правову позицію, відповідно до якої з наданням платником податку до установи банку платіжного документу на перерахування додатку до бюджету, згідно з яким платник ініціює сплату, а банк приймає такий документ, обов`язок такого платника щодо сплати такого податку припиняється. Тому, днем /сплати податку до бюджету вважається день, коли банк прийняв документ на перерахування податку до бюджету на виконання.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 28 серпня 2018 року в справі №826/19338/14, згідно якої виконання платником податкового обов`язку по перерахуванню в бюджет суми податкового зобов`язання пов`язане з моментом подання в банк платіжного доручення на перерахування відповідних сум податкових зобов`язань, зокрема, з моментом прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
Отже, неперерахування платежу банком у день формування документа на переказ готівки не є наслідком винних дій платника, в моїх діях відсутній склад податкового правопорушення в розумінні ч. 10 та о. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а тому не можуть бути застосовані штрафні санкції визначені цією нормою закону.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивачем було сплачено 840,80 грн. судового збору за подання позовної заяви, такі витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 0047495506 від 20.11.2019 прийняте Славутським управлінням ГУ ДПС у Хмельницькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя Г.В. Лабань