
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
22 квітня 2020 року м. Рівне №460/2036/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дудар О.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації доУправління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про скасування постанови, В С Т А Н О В И В:
Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації (далі - позивач) звернулося з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 24.02.2020 про стягнення виконавчого збору в сумі 18892,00грн (ВП №59701642).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що постанова про стягнення виконавчого збору є протиправною, оскільки позивач добровільно виконав рішення суду щодо надання путівки ОСОБА_1 для санаторно-курортного лікування у встановлений строк, про що свідчить постанова про закінчення виконавчого провадження.
При цьому, постанова про поновлення виконавчого провадження є безпідставною, адже тристоронній договір про придбання путівки було розірвано з порушенням визначеного в ньому порядку розірвання.
Крім того, обчислюючи строк виконання позивачем рішення суду, слід врахувати звернення до суду із заявою про роз`яснення судового рішення, що зупинило перебіг такого строку.
Ухвалою суду від 20.03.2020 позовна заява залишалася без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви. У вказаний строк позивач допущені недоліки усунув, відтак позовна заява вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Ухвалою суду від 08.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено провести розгляд справи за правилами статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у письмовому провадженні, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, за змістом якого стягнення виконавчого збору є безумовною дією державного виконавця у межах виконавчого провадження та ефективним засобом стимулювання боржника до виконання рішення суду самостійно.
Стягнення виконавчого збору є обов`язком, а не правом державного виконавця.
Оскільки обставини, на які посилається позивач, є необґрунтовані та безпідставні, позов до задоволення не підлягає.
Розглянувши позовну заяву, відзив на позовну заяву, дослідивши долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
05.04.2019 Рівненським окружним адміністративним судом прийнято рішення у справі №460/480/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, стягнення моральної шкоди. Позов задоволено частково:
- визнано протиправною відмову Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації у наданні ОСОБА_1 путівки для санаторно-курортного лікування та відпочинку, оформлену листом від 15.01.2019 за №213/05-17-19;
- зобов`язано Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації в тримісячний строк з дня набрання рішенням в даній справі законної сили надати ОСОБА_1 путівку для санаторно-курортного лікування та відпочинку як реабілітованій особі відповідно до статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" з рекомендованого переліку: в санаторіях "Червона калина" (Рівненська область), "Хмільник" (м.Хмільник), "Орізонт" (м.Бердянськ), "Авангард" (м.Немирів).
У частині позовних вимог щодо відшкодування моральної шкоди у розмірі 10000,00грн - відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2019 зазначене рішення Рівненського окружного адміністративного суду залишено без змін.
На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.04.2019 у справі №460/480/19 Управлінням соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації було надіслано ОСОБА_1 лист від 10.07.2019 №3463/05-17/19 щодо необхідності звернення із заявою на отримання путівки згідно з Районною програмою пільгового санаторно-курортного лікування окремих категорій громадян на 2019 - 2021 роки (а.а.с.4-5).
24.07.2019 Рівненським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист на виконання рішення від 05.04.2019 у справі №460/480/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, стягнення моральної шкоди (а.а.с.61-62).
31.07.2019 Управлінням соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації було надіслано до Восьмого апеляційного адміністративного суду заяву (вих.№3746/05-17/19 від 31.07.2019) про роз`яснення судового рішення у справі №460/480/19 (а.а.с.6-7).
02.08.2019 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №59701642 з виконання виконавчого листа, виданого 24.07.2019 Рівненським окружним адміністративним судом у справі №460/480/19 про зобов`язання Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації (боржник) в тримісячний строк з дня набрання рішенням у справі законної сили надати ОСОБА_1 (стягувач) путівку для санаторно-курортного лікування та відпочинку як реабілітованій особі відповідно до статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" з рекомендованого переліку: в санаторіях "Червона калина" (Рівненська область), "Хмільник" (м.Хмільник), "Орізонт" (м.Бердянськ), "Авангард" (м.Немирів) (а.с.9).
Після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження №59701642 Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації звернулося до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області з листом від 12.08.2019 №4016/05-17/19 щодо зупинення виконавчого провадження у зв`язку із направленням документів в санаторій для укладення договору для забезпечення санаторно-курортного лікування ОСОБА_1 (а.с.10).
13.08.2019 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області винесено постанову про відкладення проведення виконавчих дій у виконавчому провадженні №59701642 до 28.08.2019 (а.с.12).
28.08.2019 між Управлінням соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації (Платник), Орендним підприємством санаторієм "Червона калина" (Виконавець) та ОСОБА_1 (Замовник) було укладено тристоронній договір №178 про придбання путівки та надання послуг з санаторно-курортного оздоровлення для реабілітованої особи (а.а.с.13-14).
Згідно з п.1.1 зазначеного договору, Платник здійснює відшкодування вартості путівки на оздоровлення Замовника, відповідно до Районної програми пільгового санаторно-курортного лікування окремих категорій громадян на 2019 - 2021 роки, схваленої розпорядженням голови Здолбунівської районної державної адміністрації від 22 квітня 2019 року №111, затвердженої рішенням районної ради від 29 травня 2019 року №672, та статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", у розмірі, порядку та строки, встановлені цим договором.
Листом від 28.08.2019 №4347/05-17/19 Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про укладення зазначеного договору та, відповідно , надання ОСОБА_1 пільгової путівки із частковим звільненням від оплати (а.а.с.63-65).
02.09.2019 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області винесено постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження (ВП №59701642) у сумі 115,91грн (а.с.66).
02.09.2019 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №59701642 у зв`язку із фактичним виконанням рішення у повному обсязі згідно із виконавчим документом у встановлений судом строк (а.с.16).
04.10.2019 Восьмим апеляційним адміністративним судом винесено увалу у справі №460/480/19, якою відмовлено у задоволенні заяви Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації про роз`яснення рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.04.2019 (а.а.с.67-71).
05.11.2019 Рівненським окружним адміністративним судом відкрито провадження в адміністративній справі №460/3127/19 за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації про скасування постанови визнання дій протиправними та стягнення моральної шкоди (а.а.с.72-73).
Предметом позову у даній справі були:
- скасування постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області від 02.09.2019 про закінчення виконавчого провадження ВП№59701642 та визнання дій виконавця протиправними;
- визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації, спрямованих на невиконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.04.2019 у справі №460/480/19, що полягали у наданні Договору №178 про придбання путівки та надання послуг з санаторно-курортного оздоровлення для реабілітованої особи від 28.08.2019;
- стягнення з Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації та Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області солідарно в рахунок відшкодування моральної шкоди коштів в сумі 10000,00грн.
06.11.2019 начальником Управління - начальником відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області винесено постанову про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 02.09.2019 у ВП№59701642 щодо примусового виконання виконавчого листа №460/480/19, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 24.07.2019, про зобов`язання Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 путівку для санаторно-курортного лікування та відпочинку як реабілітованій особі відповідно до статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" з рекомендованого переліку: в санаторіях "Червона калина" (Рівненська область), "Хмільник" (м.Хмільник), "Орізонт" (м.Бердянськ), "Авангард" (м.Немирів) (а.а.с.74-76).
За змістом зазначеної постанови від 06.11.2019, на заяву ОСОБА_1 від 04.09.2019 Орендне підприємство санаторій "Червона калина" повідомило про те, що тристоронній договір від 28.08.2019 №178 щодо надання з 25.09.2019 послуг санаторно-курортного лікування розірваний 10.09.2019, у зв`язку з чим відповідні послуги ОСОБА_1 не надавалися.
Отже, після закінчення виконавчого провадження перестали існувати обставини, що свідчили про фактичне повне виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/480/19.
Оскільки формально правомірні дії державного виконавця в частині закінчення виконавчого провадження суперечать принципам диспозитивності, справедливості та обов`язковості виконання рішень, з метою дотримання засад виконавчого провадження та повної реалізації прав стягувача на відновлення його порушених прав, постанову державного виконавця про закінчення виконавчого провадження від 02.09.2019 належить скасувати.
07.11.2019 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області винесено постанову про відновлення виконавчого провадження №59701642 з виконання виконавчого листа, виданого 24.07.2019 Рівненським окружним адміністративним судом у справі №460/480/19, про зобов`язання Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації (боржник) в тримісячний строк з дня набрання рішенням у справі законної сили надати ОСОБА_1 (стягувач) путівку для санаторно-курортного лікування та відпочинку як реабілітованій особі відповідно до статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" з рекомендованого переліку: в санаторіях "Червона калина" (Рівненська область), "Хмільник" (м.Хмільник), "Орізонт" (м.Бердянськ), "Авангард" (м.Немирів) (а.с.77).
15.11.2019 Рівненським окружним адміністративним судом винесено окрему ухвалу у справі №460/480/19 (а.а.с.59-60), якою задоволено заяву ОСОБА_1 : постановлено надіслати на адресу Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації окрему ухвалу для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли невиконанню рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.04.2019 у справі № 460/480/19 та зобов`язати Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації в порядку виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.04.2019 у справі №460/480/19 надати ОСОБА_1 пільгову путівку для санаторно-курортного лікування та відпочинку як реабілітованій особі відповідно до статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" з рекомендованого у рішенні суду переліку на безоплатній основі.
Зобов`язано Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації направити до Рівненського окружного адміністративного суду у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили відповідь про вжиті заходи щодо усунення встановлених порушень.
Зазначена ухвала набрала законної сили
Листом від 15.11.2019 №5868/05-17/19 Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації звернулося до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області з клопотанням про відкладення виконавчих дій, в якому просило зупинити виконавче провадження у зв`язку із необхідністю певного терміну для проведення переговорів з санаторієм для укладення тристороннього договору для надання безоплатної пільгової путівки (а.с.78).
29.11.2019 між Управлінням соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації (Платник), Орендним підприємством санаторієм "Червона калина" (Виконавець) та ОСОБА_1 (Замовник) було укладено тристоронній договір №234 про придбання путівки та надання послуг з санаторно-курортного оздоровлення для реабілітованої особи (а.а.с.79-80).
Згідно з п.1.1 зазначеного договору, Платник здійснює відшкодування вартості путівки на оздоровлення Замовника, відповідно до Районної програми пільгового санаторно-курортного лікування окремих категорій громадян на 2019 - 2021 роки, схваленої розпорядженням голови Здолбунівської районної державної адміністрації від 22 квітня 2019 року №111, затвердженої рішенням районної ради від 29 травня 2019 року №672, та статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", у розмірі, порядку та строки, встановлені цим договором.
Листом від 29.11.2019 №6074/05-17/19 Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про укладення зазначеного договору та, відповідно , надання ОСОБА_1 пільгової путівки на безоплатній основі (а.а.с.81-83).
24.02.2020 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області винесено постанову про визначення розміру додаткових витрат виконавчого провадження (ВП №59701642) у сумі 118,94грн (а.с.84).
24.02.2020 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №59701642 у зв`язку із фактичним виконанням рішення у повному обсязі згідно із виконавчим документом у встановлений судом строк (а.с.85).
24.02.2020 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області винесено постанову про стягнення виконавчого збору (ВП №59701642) (а.с.27).
За змістом зазначеної постанови, державний виконавець, керуючись ст.ст. 3, 27, 40 Закону України "Про виконавче провадження", постановила стягнути з боржника, Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації, виконавчий збір у розмірі 18892,00грн.
Вважаючи зазначену постанову про стягнення виконавчого збору протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIII).
Статтею 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1404-VIII, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно з частиною першою статті 13 Закону №1404-VIII, під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною першою статті 18 Закону №1404-VIII на виконавця покладено обов`язок вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до частини п`ятої статті 26 Закону №1404-VIII, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Частиною першою статті 27 Закону №1404-VIII визначено, що виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Відповідно до частини третьої статті 27 Закону №1404-VIII, за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Згідно з частиною четвертою статті 27 Закону №1404-VIII, державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
За частиною дев`ятою статті 27 Закону №1404-VIII, виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до частини третьої статті 40 Закону №1404-VIII, у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Аналізуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що примусове виконання судового рішення розпочинається з моменту прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено законом.
При цьому, стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання та відбувається безпосередньо в процесі такого виконання, з метою стимулювання боржника до виконання, зокрема, рішення суду.
Виконавчий збір за своєю правовою природою не є санкцією, що застосовується за невиконання рішення суду, а є платою за вчинення дій, пов`язаних з примусовим виконанням виконавчого документа, що здійснюються органами державної виконавчої служби.
Судом встановлено, що рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.04.2019 у справі №460/480/19 набрало законної сили 26.06.2019, а рішення боржником, Управлінням соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації, виконано 29.11.2019.
Стверджуючи про добровільність виконання рішення суду та наголошуючи на порушенні процедури розірвання тристороннього договору від 28.08.2019 №178 про придбання путівки та надання послуг з санаторно-курортного оздоровлення для реабілітованої особи, Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації замовчує той факт, що вже наступного дня після підписання, 29.08.2019, ОСОБА_1 подав до Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації заяву щодо недійсності його підпису на вказаному договорі (а.с.86). При цьому, у своїх скаргах ОСОБА_1 вказував на те, що в силу похилого віку та відсутності окулярів, не ознайомився із текстом договору.
Не зважаючи на цю обставину, договір від 28.08.2019 №178 було надіслано позивачем до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області як доказ виконання рішення суду.
Твердження позивача про добровільність виконання рішення суду спростовується також окремою ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 у справі №460/480/19, згідно з якою дієвих заходів для виконання рішення від 05.04.2019 Управлінням соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації не вживалося.
Суд зазначає, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, право на виконання рішення, яке виніс суд, є невід`ємною частиною "права на суд", а ефективний захист сторони у справі, а отже, і відновлення справедливості, передбачає зобов`язання адміністративних органів виконувати рішення.
Покладення на ОСОБА_1 обов`язку відшкодувати 90% вартості путівки на оздоровлення (11184,00грн), як це було передбачено договором від 28.08.2019 №178, жодним чином не відновлює справедливість, не може вважатися ефективним захистом особи, що є жертвою репресій, та, відповідно, вказує на відсутність доброї волі Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації виконати рішення суду самостійно.
Оскільки рішення добровільно не виконувалося, суд критично оцінює доводи позивача щодо зупинення строку, встановленого судом для виконання рішення суду, адже звільнення від сплати виконавчого збору пов`язується саме з фактом добровільного виконання рішення боржником до відкриття виконавчого провадження.
Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, які відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб`єкти владних повноважень при реалізації своїх повноважень.
У сукупності викладеного, суд дійшов висновку про те, що постанова від 24.02.2020 про стягнення виконавчого збору (ВП №59701642) винесена державним виконавцем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеній законодавством України, у повній відповідності з вимогами Закону №1404-VIII.
Відповідно до положень, закріплених ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як зазначено в частині 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач не довів належними та допустимими доказами обґрунтованість позовних вимог, у той час як відповідачем доказано правомірність постанови про стягнення виконавчого збору.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Здолбунівської районної державної адміністрації (вул.В.Жука, буд.1, м.Здолбунів, Рівненська область, 35705, код ЄДРПОУ 031954558) до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) (вул.Замкова, буд.29, м.Рівне, 33000, код ЄДРПОУ 34922678) про скасування постанови від 24.02.2020 про стягнення виконавчого збору (ВП №59701642) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Рішення складено 22 квітня 2020 року.
Суддя Дудар О.М.