Рішення № 88860117, 21.04.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2020
Номер справи
480/1029/20
Номер документу
88860117
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2020 р. Справа №480/1029/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) (далі - відповідач, Сумський прикордонний загін), в якій просить зобов`язати Сумський прикордонний загін здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 та індексації грошового забезпечення, встановленої Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом у Сумському прикордонному загоні. Наказом від 28.08.2017 позивача звільнено зі служби, а наказом від 21.09.2017 виключено зі списків особового складу частини. При звільненні позивачу була нарахована та виплачена одноразова грошова допомога, однак сума такої винагороди, на думку позивача, була обрахована неправильно, оскільки до складу місячного грошового забезпечення позивача не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889. Крім того, для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не було враховано суми індексації грошового забезпечення позивача, нарахованої на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 по справі № 818/1246/18.

Представник відповідача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує та зазначив, що щомісячна додаткова грошова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 не входить до складу грошового забезпечення. Також представник відповідача зазначив про те, що відповідно до Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.02.2016 № 73 винагорода не включається до складу грошового забезпечення з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення та інших одноразових виплат. Також відповідач зазначив, що індексація грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 № 425 не включається до грошового забезпечення військовослужбовців.

На вказаний відзив позивач надав відповідь у якій із запереченнями відповідача не погоджується зазначив, що відповідно до п. 4.10.6 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України до місячного грошового забезпечення військовослужбовців включаються оклад за посадою, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та додаткові види грошового забезпечення (щомісячні надбавки, доплати, премії). Також зазначеною Інструкцією передбачена індексація грошового забезпечення.

Ухвалою від 21.02.2020 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, з огляду на наступне.

Як встановлено судом, позивач проходив військову службу в Державній прикордонній службі України (Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953)), наказом від 28.08.2017 № 166-ОС звільнений з військової служби, а наказом від 21.09.2017 № 183-ОС виключений зі списків особового складу загону та всіх видів грошового забезпечення.

Рішенням від 11.06.2018 по справі № 818/1246/18 Сумський окружний адміністративний суд визнав протиправними дії Сумського прикордонного загону в частині невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 21.09.2017. Зобов`язав Сумський прикордонний загін нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 по 21.09.2017.

Крім того, рішенням від 09.10.2019 по справі № 480/3092/19 Сумський окружний адміністративний суд визнав протиправними дії Сумського прикордонного загону в частині не нарахування єдиного соціального внеску на суму виплат індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 21.09.2017 на час виключення позивача зі списків особового складу. Зобов`язав Сумський прикордонний загін нарахувати та виплатити ОСОБА_1 єдиний соціальний внесок на суму нарахувань індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 по 21.09.2017 на час виключення його зі списків особового складу.

Згідно з відомостями довідки про доходи від 08.01.2020 № 7 на виконання рішення суду від 11.06.2018 по справі № 818/1246/18 ОСОБА_1 нараховано та виплачено в вересні 2018 індексацію грошового забезпечення в розмірі 19217,34 грн.

Крім того на виконання рішення від 09.10.2019 по справі № 480/3092/19 на зазначені суми індексації нараховано єдиний соціальний внесок (а.с. 24).

При цьому, як свідчить лист Сумського прикордонного загону від 26.12.2017 № 11/С-183; С-186 для призначення пенсії ОСОБА_1 було складено грошовий атестат (а.с. 21-22). Згідно з копією указаного атестату № 86, його було складено 22.09.2017, тобто без урахування сум індексації, нарахованих на грошове забезпечення позивача згідно з рішенням суду від 11.06.2018 по справі № 818/1246/18 (а.с. 26).

Відповідно до ч. 3 ст. 9 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Оскільки рішенням від 11.06.2018 по справі № 818/1246/18 суд визнав протиправними дії Сумського прикордонного загону в частині невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 21.09.2017 та зобов`язав його нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 по 21.09.2017, яка була нарахована та виплачена у вересні 2018, грошовий атестат складено без урахування сум такої індексації, а тому позовні вимоги в частині перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача в частині зобов`язання Сумського прикордонного загону здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, при звільненні зі служби ОСОБА_1 виплачено 62223,40 грн. одноразової грошової допомоги (а.с. 18 зворот. стор.). Звернувшись до суду із даним позовом позивач вважає, що при нарахуванні та виплаті такої допомоги відповідач не включив щомісячну додаткову грошову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, до складу суми грошового забезпечення, з якої здійснюється обрахунок одноразової грошової допомоги.

Згідно з п. п. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пункти 3, 4 вказаної статті передбачають, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до п. 2 ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" (чинна на моменту звільнення позивача зі служби) установлено щомісячну додаткову грошову винагороду: 1) військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил та Морській охороні Державної прикордонної служби, посади наземних авіаційних спеціалістів, що забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах Повітряних Сил та Сухопутних військ Збройних Сил, посади у військових частинах і підрозділах високомобільних десантних військ та спеціального призначення Збройних Сил, і військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) льотного складу Збройних Сил, Національної гвардії та Державної прикордонної служби - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Військовослужбовцям Державної прикордонної служби (крім тих, що зазначені в підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби) - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення (підпункт 5 п. 2 постанови).

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.02.2016 № 73 затверджено Інструкцію про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (чинна на момент виникнення спірних правовідносин).

Ця Інструкція визначає порядок та умови виплати особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом (далі - військовослужбовці) та займають посади в Держприкордонслужбі, регіональних управліннях Держприкордонслужби, в загонах морської охорони, органах охорони державного кордону (прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах), в розвідувальному органі Держприкордонслужби, навчальних закладах, науково-дослідних установах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення Держприкордонслужби (далі - органи Держприкордонслужби), щомісячної додаткової грошової винагороди (далі - винагорода).

Виплата винагороди здійснюється в таких розмірах й таким військовослужбовцям: 1) до 100 відсотків місячного грошового забезпечення: військовослужбовцям, які займають посади в загонах морської охорони та їх структурних підрозділах; військовослужбовцям, які займають посади льотного складу в авіаційних частинах Держприкордонслужби; 2) військовослужбовцям (крім зазначених у підпункті 1 цього пункту) - до 60 відсотків місячного грошового забезпечення (пункт 2 Інструкції).

Згідно з п. 3 Інструкції до місячного грошового забезпечення, з якого визначається винагорода, включаються посадовий оклад (з урахуванням підвищення), оклад за військовим званням та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (посадою, до тимчасового виконання обов`язків за якою він допущений).

Винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби; начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (пункт 6).

Відповідно до п. 8 Інструкції, винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення та інших одноразових виплат.

За пунктами 9-10 начальник (командир) органу Держприкордонслужби має право зменшувати розміри винагороди за: порушення статутних правил несення служби; особисті незадовільні показники в професійній та спеціальній підготовці; невиконання функціональних обов`язків, що призвело до неготовності до дій за призначенням та зриву виконання покладених на підрозділ завдань; невихід на службу без поважних причин; уживання алкогольних напоїв (наркотичних речовин) у службовий час, прибуття на службу в нетверезому стані (у стані наркотичного сп`яніння); порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, які призвели до поломок військової (спеціальної) техніки й озброєння, пошкодження майна, інших матеріальних збитків, а також завдали шкоду здоров`ю військовослужбовців або інших осіб.

Військовослужбовцям зменшується розмір винагороди згідно з наказами начальників (командирів) за той календарний місяць, у якому були допущені зазначені у пункті 9 цієї Інструкції порушення, або за місяць, у якому стало відомо про такі порушення, на підставі поданих за командою рапортів безпосередніх начальників (командирів) підлеглих військовослужбовців. У рапортах з клопотанням про зменшення розміру винагороди зазначаються конкретні причини, які стали підставою для цього.

Таким чином, щомісячна додаткова винагорода, передбачена постановою № 889, не входить до структури і складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується й виплачується одноразова грошова допомога на підставі п. 2 ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", оскільки має окремий, особливий і разовий вираз виплати, позаяк виплачується тільки тим категоріям військовослужбовцям, перелік яких наведений у цій постанові, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати; вона (винагорода) виплачується як доповнення до суми грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 Інструкції № 73 розміри винагороди для органів Держприкордонслужби з урахуванням виконання покладених завдань, особливостей умов проходження служби військовослужбовцями встановлюються наказами Адміністрації Держприкордонслужби в межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Держприкордонслужби у Державному бюджеті України на відповідний рік.

Враховуючи те, що відповідно до п. 8 Інструкції винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення та інших одноразових виплат, суд вважає правомірним не включення Сумським прикордонним загоном щомісячної додаткової грошової винагороди до складу суми грошового забезпечення, з якої було здійснено обрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні у зв`язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Слід зазначити, що позивач в позові зазначає про право включення зазначеної винагороди до складу грошового забезпечення при призначенні пенсії, але в даному випадку, предметом розгляду справи не є дослідження судом право позивача на встановлення розміру пенсії та дослідження складових пенсії, оскільки предметом розгляду є складові одноразової допомоги, яка має різні складові у порівнянні складових грошового забезпечення з якого призначається пенсія.

Слід зазначити, що аналогічне розуміння положень постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 Верховний Суд України сформулював раніше у постановах від 15.10.2013 (справа № 21-368а13), 04.11.2014 (справа № 21-473а14), 03.03.2015 (справа № 21-32а15), 19.05.2015 (справа № 21-466а15).

На даний час позиція суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду в складі Касаційного адміністративного суду, викладеною в постанові від 23.01.2018 по справі 522/15648/16-а (провадження № К/9901/5409/18), від 01.03.2018 по справі № 761/17387/17 (провадження № К/9901/2181/17), від 06.11.2019 по справі № 825/1205/17 провадження № К/9901/34503/18.

Відповідно до ч. ч. 5-6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог позивачу підлягає відшкодуванню сума судового збору пропорційно задоволеним вимогам, у відповідності до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) про зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов`язати 5-й прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з урахуванням індексації грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 420,40 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження, передбачений ст. 295 КАС України, продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 21.04.2020.

Суддя С.М. Гелета