Рішення № 88859674, 22.04.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2020
Номер справи
400/210/20
Номер документу
88859674
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2020 р. справа № 400/210/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у спрощеному позовному провадженні, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідачаМиколаївської обласної державної адміністрації, вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001

провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (надалі - позивач або ОСОБА_3 ) звернувся з позовом до Миколаївської обласної державної адміністрації (надалі - відповідач або Миколаївська ОДА), в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо надання відповіді на звернення до Урядової гарячої лінії від 01.12.2019 року за номером ІЛ-9964799 протягом місяця та зобов`язати відповідача надати відповідь на звернення до Урядової гарячої лінії від 01.12.2019 року за номером ІЛ-9964799.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 01.12.2019 року він звернувся до Урядової гарячої лінії із зверненням. У той же день звернення № ІЛ-9964799 направлено до відповідача. Відповідно до ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" відповідач зобов`язаний повідомити позивача про результати його звернення та суть прийнятого рішення. Дотепер ні відповідач, ні хтось інший не надав відповідь по суті його звернення.

У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити у позові, зазначаючи, що зміст звернення стосується діяльності виконавчого органу Миколаївської міської ради. Тому, після попереднього опрацювання звернення, контактний центр Миколаївської області надіслав його виконавчому комітету Миколаївської міської ради за належністю для розгляду та надання відповіді.

Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

01.12.2019 року позивач звернувся на Урядову гарячу лінію до Миколаївської ОДА. У зверненні ОСОБА_3 просив надати відповідь на вісім питань, які стосуються обслуговування будинкового лічильника теплової енергії.

Звернення зареєстроване за № ІЛ-9964799 та надіслане на розгляд виконавчому комітету Миколаївської міської ради, що підтверджується реєстраційною карткою звернення.

06.12.2019 року Департаментом житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, на звернення ОСОБА_4 від 01.12.2019 року, надана відповідь.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 40 Конституції України встановлює, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР (надалі - Закон № 393), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 393, звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань.

Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону № 393, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Так, розпорядженням голови Миколаївської ОДА від 21.12.2016 року № 484-р "Про внесення змін до Положення про контактний центр Миколаївської області, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 23.04.2012 року № 117-р" пункт 5 цього Положення викладено в новій редакції.

Зокрема, пункт 5 визначає, що основним завданням контактного центру є забезпечення оперативного розгляду органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, організаціями і установами, розташованими на території Миколаївської області, звернень, що подаються громадянами, підприємствами, установами та організаціями, органами місцевого самоврядування (далі - заявники) засобами телефонного та електронного зв`язку, з використанням мережі Інтернет.

Згідно з пунктом 6 вищезазначеного Положення, контактний центр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує за допомогою програмно-технічного комплексу Національної системи: приймання звернень за допомогою засобів телефонного зв`язку та Інтернету; попереднє опрацювання звернень та надсилання їх на розгляд органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, підприємствам, організаціям і установам, розташованим па території Миколаївської області, що уповноважені вирішувати порушені у зверненнях питання.

Відповідно до внесених змін до підпунктів 1, 2 пункту 7 Положення, контактний центр має право: надсилати одержані звернення заявників органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, підприємствам, організаціям і установам, розташованим на території Миколаївської області, що уповноважені вирішувати порушені у зверненнях питання; одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій і установ, розташованих на території Миколаївської області, що уповноважені вирішувати порушені у зверненні питання, інформацію про результати розгляду питань, порушених заявниками у зверненнях, роз`яснення щодо норм законодавства та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на нього завдань.

Отже, виходячи із змісту Положення про контактний центр Миколаївської області, до його функцій входить попереднє опрацювання звернень та надіслання їх на розгляд до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України "Про житлово-комунальні послуги".

Згідно з ч. 3 ст. 4 зазначеного Закону встановлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: 1) затвердження та виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм; 2) встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону; 3) затвердження норм споживання комунальних послуг; 4) інформування населення відповідно до законодавства про стан виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також про відповідність якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам; 5) здійснення моніторингу стану виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства; 6) встановлення одиниці виміру обсягу наданих послуг з поводження з побутовими відходами.

Частиною 2 ст. 71 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, саме до компетенції Миколаївської міської ради віднесено розгляд питання щодо обслуговування будинкового лічильника теплової енергії, а тому, після попереднього опрацювання звернення, контактний центр Миколаївської області правомірно надіслав його виконавчому комітету Миколаївської міської ради за належністю для розгляду та надання відповіді ОСОБА_5 у встановлений чинним законодавством строк.

Таким чином, оскільки звернення позивача від 01.12.2019 року було правомірно надіслано відповідачем на розгляд уповноваженого суб`єкта правовідносин, який надав позивачу відповідь 06.12.2019 року, у суду відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо надання відповіді та, відповідно, зобов`язання надати відповідь.

Окремо суд зазначає, що питання змісту відповіді на звернення позивача не є предметом дослідження судом та виходить за межі предмету доказування в даній справі, так як в позовній заяві позивач стверджував, що не отримував відповідь на своє звернення, що і було розцінено ним як протиправна бездіяльність.

Враховуючи викладене, в задоволенні позову слід відмовити.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач на підставі ст. 5 ч. 1 п. 9 Закону України "Про судовий збір" звільнений від його сплати, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.

Керуючись статтями 2, 9, 12, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 00022579) - відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням вимог п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України.

Суддя А. О. Мороз