
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/847/20
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Світловодської міської ради, в якому просить винести рішення, яким зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області нарахувати та виплатити державну соціальну допомогу ОСОБА_1 за період з 28.10.2016 року по 22.11.2019 року в розмірі виходячи з прожиткового мінімуму, затвердженого на моменту її виплати.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що вона є інвалідом дитинства ІІІ групи, до досягнення пенсійного віку отримувала пенсію по інвалідності. З 2009 року позивач почала отримувати пенсію за віком, з 28 жовтня 2016 року почала отримувати пенсію у зв`язку з втратою годувальника. Позивач зазначає, що лише в листопаді 2019 року довідалась, що має право, окрім пенсії у зв`язку з втратою годувальника, на отримання державної соціальної допомоги, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та звернулась з відповідними заявами до відповідача.
22.11.2019, державна соціальна допомога була призначена у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».
02.12.2019 позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Світловодської міської ради з заявою про виплату державної соціальної допомоги за весь минулий час у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю». Листом від 10.12.2019р. №01-18/589 відмову Управління праці та соціального захисту населення Світловодської міської ради відмовило в задоволенні її заяви, повідомивши, що державна соціальна допомога призначається з дня звернення за нею. Не погоджуючись з даною відмовою, позивач звернулась до суду із позовом.
19 березня 2020 року ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для надання відзиву на позовну заяву (а.с.1-2).
10.04.2020 (вх. № 7014) на адресу суду від Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що позовні вимоги не визнаються в повному обсязі оскільки, позивачка вперше звернулась до управління соціального захисту населення Світловодської міської ради 22 листопада 2019 року із заявою про призначення державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства ІІІ групи. Па підставі заяви та доданих до неї документів, а саме: виписки із акта огляду МСЕК та довідки Світловодського відділу обслуговування громадян Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області, державну соціальну допомогу ОСОБА_1 призначено з 22 листопада 2019 року довічно.
Відповідач зазначив, що протягом всього періоду ОСОБА_1 перебувала на обліку в Пенсійному Фонді України, де і отримувала пенсію. В зв`язку з чим до Управління не надходив акт огляду особи з інвалідністю від закладу охорони здоров`я. Таким чином, Управління діяло в межах своєї компетенції, чинного законодавства України та у відповідності до вимог наведених нормативно-правових актів.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом з дитинства III групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.10).
22.11.2019 звернулась до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Рішенням Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області про призначення допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю від 26.11.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу з 22.11.2019 (а.с.29).
02.12.2019 ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області з заявою про виплату державної соціальної допомоги за весь минулий час у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (а.с.12).
На звернення позивача, відповідачем листом від 10.12.2019 № 01-18/589 повідомлено що відповідна допомога призначена у відповідності до вимог чинного законодавства з дня звернення за її отриманням.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1-5 статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (далі - Закон № 2109-III від 06.11.2000) визначено, що право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, з питань сім`ї та дітей, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Причина, група інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством України з одночасним роз`ясненням особам з інвалідністю з дитинства їх права на державну соціальну допомогу.
Перелік медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю віком до 18 років, визначається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, які мають одночасно право на державну соціальну допомогу відповідно до цього Закону, на пенсію та на державну соціальну допомогу згідно із Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", призначається за вибором осіб з інвалідністю з дитинства (законних представників осіб з інвалідністю з дитинства, визнаних недієздатними, та дітей з інвалідністю) державна соціальна допомога відповідно до цього Закону або пенсія чи державна соціальна допомога згідно із Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю". При цьому, якщо особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю має право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника (державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю") і державну соціальну допомогу відповідно до цього Закону, ці виплати призначаються одночасно.
Частиною 1 статті 4 даного Закону визначено, що державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства призначається на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи.
Згідно із частинами 1, 3, 6, 7 статті 8 даного Закону встановлено, що заява про призначення державної соціальної допомоги подається особою з інвалідністю з дитинства до місцевої державної адміністрації за місцем проживання.
До заяви про призначення державної соціальної допомоги повинні бути додані документи про вік і місце проживання особи з інвалідністю з дитинства або дитини з інвалідністю, документи про місце проживання батьків, усиновителів, опікуна або піклувальника, який подав заяву, а також довідка медико-соціальної експертизи або медичний висновок, видані у встановленому порядку.
Місцева державна адміністрація, яка прийняла заяву про призначення державної соціальної допомоги, видає заявнику розписку про прийом заяви та доданих до неї документів із зазначенням дати прийому заяви.
Днем звернення за призначенням державної соціальної допомоги вважається день прийому заяви з усіма необхідними документами.
Як встановлено частинами 8-9 статті 8 цього ж Закону, якщо заява про призначення державної соціальної допомоги надсилається поштою і при цьому подаються також всі необхідні документи, то днем звернення за державною соціальною допомогою вважається дата, вказана в поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У тих випадках, коли до заяви додані не всі необхідні документи, заявнику повідомляється, які документи повинні бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше 3-х місяців з дня одержання повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням державної соціальної допомоги вважається день прийому або відправлення заяви про призначення такої допомоги.
Спільним Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства охорони здоров`я України від 30 квітня 2002 року N 226/293/169, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 травня 2002 р. за N 466/6754, затверджено Порядок надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю (далі - Порядок N 226/293/169).
Відповідно до підпункту 1.1 Порядку N 226/293/169 визначено, що цей документ розроблений відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" і визначає умови призначення та порядок надання і виплати: державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю віком до 18 років; надбавок на догляд за особами з інвалідністю з дитинства та дітьми з інвалідністю віком до 18 років.
Пунктом 2.5 Даного Порядку визначено, що державна соціальна допомога призначається з дня звернення за її призначенням.
Днем звернення за призначенням державної соціальної допомоги вважається день приймання структурним підрозділом з питань соціального захисту населення заяви з усіма необхідними документами.
Якщо заява про призначення державної соціальної допомоги надсилається поштою і при цьому подаються також всі необхідні документи, то днем звернення за державною соціальною допомогою вважається дата, вказана в поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Як встановлено судом позивач звернулась до відповідача із заявою від 22.11.2019 про отримання соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, а саме допомоги особи з інвалідністю з дитинства 3 групи.
Відповідно допомога йому повинна була та призначена відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Аналіз статті 8 вказаного Закону та пункту 2.5 Порядку N 226/293/169 дає суду підстави стверджувати, що вказана допомога призначається особам з моменту звернення за її призначенням, а не з моменту встановлення чи підтвердження групи інвалідності.
Рішенням від 26.11.2019 Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради позивачу така допомога призначена з 22.11.2019, з моменту звернення по 01.12.2054 (а.с.29).
Суд вважає, що вказане рішення прийнято у відповідності до норм Закону N 2109-III та Порядку N 226/293/169, а допомога призначена із дати звернення за її отриманням.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв в межах повноважень та на підставі вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими, у зв`язку з чим у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Суд не погоджується із твердженнями позивача про порушення відповідачем норм Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», а саме - статті 7 даного Закону, стосовно інформування особи про право на отримання державної соціальної допомоги, враховуючи наступне.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», причина, група інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством України з одночасним роз`ясненням особам з інвалідністю з дитинства їх права на державну соціальну допомогу.
Суд приймає до уваги доводи відповідача, в частині того, що протягом всього періоду ОСОБА_1 перебувала на обліку в Пенсійному Фонді України, де і отримувала пенсію, в зв`язку з чим до Управління не надходив акт огляду особи з інвалідністю від закладу охорони здоров`я. Дані твердження позивачем не спростовано.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області дотримано всі норми чинного законодавства, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судових витрат, які б підлягали стягненню на користь відповідача, згідно до ст. 139 КАС України, судом не встановлено.
Керуючись статтями 243-246, 250, 262 КАС України, суд
в и р і ш и в
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області (вул. Героїв України, 4, м.Світловодськ, Кіровоградська область, 27501, код ЄДРПОУ 23091198) про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула